Gokbilim.com tanışma ortamı.
gönderen Clavius
#117654
Merhaba,şimdiye kadar gökyüzü gözlemleriyle ilgili olarak araştırma yaptığım her kaynak "Asla bir dürbün ya da teleskopla güneşe bakmayınız." şeklindeydi.Ama burada güneş filtresi diye bir şey gördüm.Ne yani bununla güneşi gözleyebiliyor muyuz?Hadi o neyse de ay filtresi ne oluyor ve ne için gerekli.Çıplak bir teleskopla aya da mı bakılamıyor?
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
#117655
Çıplak gözle güneşe bakamıyoruz çünkü çok parlak, öyleyse dürbün ya da teleskopla da bakılamayacak kadar parlaktır. Ayrıca morötesi ışınlar gözümüz algılamasa bile göz için çok zararlı. İşte bu nedenle özel güneş filtreleri var. Folyo malzemelere benziyor yada camdan yapılıyorlar ama kesinlikle çok özel malzemeler. Morötesi ışığı geçirmiyor, görünen ışığın da yüzbinde birini geçiriyor. Bu tip filtrelerle güneş lekeleri, Merkür Venüs geçişleri, tutulmalar izlenebiliyor.
Baader Astrosolar film en bilinen ve uygun maliyetli güneş filtresi.

Ay filtresi ise ışığın bir miktarını geçiren (%13-50 veya değişken) yani parlaklığı kısan bu sayede teleskopun güçlendirdiği ay ışığının gözleri ağrıtması, sulandırması, kamaştırması vb şeyleri engelleyen neutral density (doğal yoğunluk) filtreleri. Özellikle büyük çaplı teleskoplar veya dördünden büyük ay evrelerinde faydalı oluyor. Aya bakarken çok parlaksa Güneş gözlüğü takmak ay filtresi yerine işe yarar bir yöntem.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
#117656
Biz de Ay gözlemi yaparken teleskobun kapağıyla teleskobun önünü kapatıyoruz bir miktar. Dolayısıyla gelen ışık azalıyor. Ay filtresi yerine bu şekilde yollar izlenebilir. Fakat Güneş filtresi kesinlikle şart, eğer Güneş'e bakmak istiyorsanız.
gönderen Clavius
#117668
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Fakat bu ay filtresi olmadan ya da teleskop kapağını yarılamadan da bakılamaz mı Aya.Yani gözde bir kalıcı hasar falan oluşturur mu güneş gibi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
#117669
Clavius yazdı:Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Fakat bu ay filtresi olmadan ya da teleskop kapağını yarılamadan da bakılamaz mı Aya.Yani gözde bir kalıcı hasar falan oluşturur mu güneş gibi?
Hayır ayın kalıcı bir hasarı söz konusu değil. Ay, bazen gerçekten oldukça rahatsız edici olabiliyor, eğer gözünüz rahatsız olmuyorsa sıkıntı yok.
gönderen Clavius
#117671
Talat Keleş yazdı:
Hayır ayın kalıcı bir hasarı söz konusu değil. Ay, bazen gerçekten oldukça rahatsız edici olabiliyor, eğer gözünüz rahatsız olmuyorsa sıkıntı yok.
Teşekkürler.
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]