Gokbilim.com tanışma ortamı.
gönderen Clavius
Merhaba,kafanızı fazla şişirmeden başlıkta belirttiğim gibi sadece teleskop markaları hakkında bilgi edinmek istiyorum.Öncelikle şunu belirteyim:Teleskoplar ve gökyüzü hakkında yeter düzeyde bilgim var.Yıldız haritam ve programım var.Dürbünle de çıplak gözle de yeteri kadar gözlem yaptım.Artık teleskoba geçmek istiyorum ancak markalar hakkında hiç bilgim yok.Özellikle bütçe ve özellik belirtmek istemiyorum böyle olunca istediğim cevabı alamıyorum.SORUM ŞU:Aynı fiyat ve teknik özellikler ölçüt olarak alındığında teleskop markalarını iyiden kötüye veya tersi olacak şekilde sıralayabilecek bir yardımsever var mı?Şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
Bu soru aslında biraz ucu açık bir soru çünkü marka sıralaması kişiden kişiye değişir bunun arasında kanıtlanabilir birsey yoktur mesela orion'un bir kundak modeli aynı ozelliklere sahip celestron marka ile ama celestron daha saglam daha uzun ömürlü çıkar. (Örnektir)Bunun gibi farklı örnekler vardır eğer net bir model söylersen o zaman sana hangi marka daha iyidir diye tecrübelerden faydalanabilirsin.
Umarım yardımcı olmuşumdur
Selamlar
Emir
Keşke kendinize göre bir sıralama yapsaydınız kabulümdü.Verdiğiniz örnek de bu aslında.Yani aslında sadece teleskop markaları için değil herhangi bir ürün için de geçerli olabilirdi.Örneğin elimizde aynı teknik özelliklere sahip iki farklı markaya ait iki ürün var.Ama bunlardan biri daha ucuzken diğeri daha pahalı olabiliyor.Aynı özelliklere sahip ürünlerin fiyatı neden farklı olur?İşte burada marka olayı(kalite,malzeme,işçilik vs.) devreye girer.Bir başka örnekte de düşük teknik özelliklere sahip bir ürün kendisinden yüksek özelliklere sahip bir üründen daha pahalı veya aynı fiyata olabiliyor.Saçma geliyor ama burada da yine marka devreye giriyor.Kötü marka özellikleri yükselterek ancak iyi markaya denk hale gelebiliyor.Gördüğüm kadarıyla en çok adı geçen markalar celestron, meade, orion.Sanırım bunlar en tuzlu olanlar.Diğerleri de tasco, konus, bresser, bushman, bushnell, national geographic diye gidiyor.Bana sorarsanız kötü ünü olan bir markanın iyi özelliklere sahip gibi görünen bir ürününü almaktansa iyi bir markanın düşük özellikli bir ürününü alsam daha iyi olmaz mı?
Clavius yazdı:Keşke kendinize göre bir sıralama yapsaydınız kabulümdü.Verdiğiniz örnek de bu aslında.Yani aslında sadece teleskop markaları için değil herhangi bir ürün için de geçerli olabilirdi.Örneğin elimizde aynı teknik özelliklere sahip iki farklı markaya ait iki ürün var.Ama bunlardan biri daha ucuzken diğeri daha pahalı olabiliyor.Aynı özelliklere sahip ürünlerin fiyatı neden farklı olur?İşte burada marka olayı(kalite,malzeme,işçilik vs.) devreye girer.Bir başka örnekte de düşük teknik özelliklere sahip bir ürün kendisinden yüksek özelliklere sahip bir üründen daha pahalı veya aynı fiyata olabiliyor.Saçma geliyor ama burada da yine marka devreye giriyor.Kötü marka özellikleri yükselterek ancak iyi markaya denk hale gelebiliyor.Gördüğüm kadarıyla en çok adı geçen markalar celestron, meade, orion.Sanırım bunlar en tuzlu olanlar.Diğerleri de tasco, konus, bresser, bushman, bushnell, national geographic diye gidiyor.Bana sorarsanız kötü ünü olan bir markanın iyi özelliklere sahip gibi görünen bir ürününü almaktansa iyi bir markanın düşük özellikli bir ürününü alsam daha iyi olmaz mı?
Evet daha iyi olur. Fakat siz fiyat aralığı vermezseniz bu konuda yardımcı olmak mümkün değil. Ben düşük bütçede başlangıç için Celestron Powerseeker EQ127'yi öneriyorum, forumda bolca incelemesi de mevcut. Ben teleskop alacak olsaydım daha alt modellerden seçmezdim.
Ögetay Kayalı yazdı:
Evet daha iyi olur. Fakat siz fiyat aralığı vermezseniz bu konuda yardımcı olmak mümkün değil. Ben düşük bütçede başlangıç için Celestron Powerseeker EQ127'yi öneriyorum, forumda bolca incelemesi de mevcut. Ben teleskop alacak olsaydım daha alt modellerden seçmezdim.
Belirttiğiniz teleskobun fiyatı 800 civarı.Doğrusu benim bunun yarısı bir bütçe ayırmam bile zor.Üstelik neyin alt neyin üst olduğunu da bilmediğimden zor oluyor.National Geographic'in bana uygun modelleri var aslında ben bunu düşünüyordum.Lizer hakkında ne düşünüyorsunuz?
Clavius yazdı:
Ögetay Kayalı yazdı:
Belirttiğiniz teleskobun fiyatı 800 civarı.Doğrusu benim bunun yarısı bir bütçe ayırmam bile zor.Üstelik neyin alt neyin üst olduğunu da bilmediğimden zor oluyor.National Geographic'in bana uygun modelleri var aslında ben bunu düşünüyordum.Lizer hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ben bu teleskobun altında bir teleskop önermiyorum açıkçası. Bu fiyatın altına teleskop almak yerine iyi bir dürbün alırsanız daha çok performans alacağınızı düşünüyorum. Bu bir Konus 20x80+Tripod veya Nikon 10x50, Celestron 10x50 olabilir.
Ögetay Kayalı yazdı: Ben bu teleskobun altında bir teleskop önermiyorum açıkçası. Bu fiyatın altına teleskop almak yerine iyi bir dürbün alırsanız daha çok performans alacağınızı düşünüyorum. Bu bir Konus 20x80+Tripod veya Nikon 10x50, Celestron 10x50 olabilir.
Bu konus 20x80'in fiyatı sitenin birinde 420, birinde 186, birinde 320. Ne iş anlamadım.

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]