Gokbilim.com tanışma ortamı.
Arkadaşlar selam ,
Uzun zamandır foruma girme imkanım olmadı muhtemelen yine uzun zamanda giremeyeceğim.
Bundan yaklaşık 5 yıl önce 30 yaşıma basmıştım. Bir işim bir evim bir de evliliğim vardı.Çok rutin geçen hayatımda çocukluğumdan beri hayalini kurduğum arzularımı yerine getirmeye çalışıyordum.Bunlardan bir tanesi de teleskop sahibi olmaktı. Bu forumla da o zaman tanıştım . İlk evvel çok hevesli biçimde kendime araştırma yapmadan bir tasco aldım mercekli . İlk yıllık iznime kadar öylece durdu evde. Aylar sonra tatile Kalkan'a giderken yanımda götürdüm.İlk kez jüpiteri satürnü onunla gördüm.Dönünce daha fazla merak sardı beni . İşten dönünce yorgun argın olduğuğum vakitlerde nat geo'da discovery channelda history channelda sürekli uzay belgeselleri izlemeye başladım. Elimdeki Tasco uzun bir dürbün gibi olduğu için gözlem yapması da zordu. Gökte aradıklarımı bulamıyordum .Kendime gidip meade etx 70 aldım motoru var diye . Acaip havaya girmiştim . Daha fazla gözlem yapmaya başladım yine de bir türlü tatmin olmuyordum . Bir sene sonra meade'yi verip Bresser Pollux Model (150/1400mm) Aynalı teleskopa geçtim . Artık daha bilgili daha itinalı daha gözlemci olmuştum. Geceleri sabahlayıp işe gitmeye başlamıştım. Sonra hayatım tepetaklak oldu . İşim battı , evi kaybettim , hanım daha dayanamadı beni boşadı . Bir başıma kalırken kendime farklı bir yol çizmeye karar verdim . Elimdeki son parayla kendime Nexstar 127 SLT ve bir bisiklet aldım. Bir otobüse atlayıp fethiyeye taşındım .Orada ekolojik bir çiftlikte tam 5 ay yaşadım. Her gün gözlem yaptım . Galaksiler nebulalar ışıklarıyla gözlerimi ve zihnimi aydınlattı. Başka çiftliklere de gitmeye karar verdim Bisikletle türkiye turuna çıkarken koca nexstar'ı taşıma şansım yoktu.Burada forumda satışa çıkardım . Okan kardeşim yardımcı oldu satın aldı . Ondan gelen parayla tam 3 ay yaşadım. Turum istanbulda son buldu.Bisiklet sevdalısı olmuştum artık. Bir başka bisikletçiyle tanıştım . Birlikte gidebileceğimiz en uzak yere gitmeye karar verdik. İstanbuldan yola koyulup tam 12000 kilometre pedallayıp japonyaya gitmeye karar verdik . Her türlü desteği arkamıza alıp hazırlandık.Haftaya pazartesi de yola çıkıyoruz. Dedim ya .Astronomi seven deli . Onca hayat kurtaracak ekipmanımın yanında küçük bir el dürbünü beni zifir karanlığa sahip dağlardan , ovalardan ,çöllerden geçerken yıldızlara bakmamı tatmin edemezdi. İşte uzay sevgisi burada ağır bastı .Kendime Konus Konuspot - 50 40X50 Teleskop aldım. Yarım kilo.. gidon çantama sığıyor diye . Bu hikayemi sizlerle paylaşmak istedim çünkü sizlerde benim gibi o koca karanlığa hayranlık duyuyorsunuz . Benim gibi dellenmenize gerek yok . Öyle dellendim ki ipek yolunu kullanmayıp tam 2500 kilometre rotadan sapıp Kazakistandaki Baikonur uzay üssüne bisikletimle gideceğim .Reklam yapmak gibi olacak ama bir sitemiz var . Mümkün mertebe gözlemlerimi paylaşacağım resimler koyacağım bir blog.
http://www.asyagezginleri.com
Bir de facebook sayfamız var https://www.facebook.com/asyagezginleri sayfamızı beğenin bu uzay delisinin yani benim neler yaptığını takip edin.
Sizlerde bir de ricam var .
Canon Powershot G7 makinemiz var . Gezegendeki en karanlık ışık kirliliğinin kesinlikle zerre kadar olmadığı yerlerde gözlem ve kayıt yapmak istiyorum.
Ama koşullar çetin malzemeler az. Mesela yanımdaki teleskopçuk :) sadece 10 cm yüksekliğinde bir tripoda sahip.
Bana neler önerebilirsiniz?
cevapları okuyabileceğim 1 haftam kaldı.
merakla sizden ilginizi ve desteğinizi bekliyorum
saygılarımla
Serhan
Serhan tebrik ederim. :tap Bizim hayallerde yaşayıp da bir türlü popomuzu kaldıramadığımız ve üstüne haset eder gibi televizyonda görüp de delinin zoru neymiş dediğimiz, kafayı yemiş bunlar yaa diye serzenişte bulunduğumuz, herşeyi paraya göre yaşayıp "yok arkadaş şu kadar param olsa ben de yaparım" dediğimiz bir ortamda sen bizi şekillendiren hayata karşı savaşıp, hayatı şekillendirmeye çabalıyor ve başarıyorsun. Ferrarisini satan bilge değilsin belki, :lol: ama bisikletini alan ve benliğini bulan biri olarak bizi heyecanlandırdın kardeşim. Yolun bahtın açık olsun ve ayrıca cosmos seninle olsun paylaşımlarını merakla bekliyor olacaz... :merhaba
Serhan fotoğraf makinenizin sanırım shutter speed'i 15 saniye kadar düşüyor. Manuel focus da mevcut görünüyor.

1- Karanlık gecelerde
çekim modu=> manuel modda,
iso=> 1600'de,
shutter speed=> 15 saniyede,
White Balance=> Day light'da,
Focus=> Manuel focus'da
flaş=> kapalı
uzun pozlama yapıp gezdiğiniz bölgelerin örneğin kamp yeri ile birlikte samanyolunu geniş açı çekebilirsin. Cihaz için tripod var mı bilmiyorum ama sabit bir platformla çok güzel görüntüler elde edebilirsiniz biz de burda çatlarız :lol:

2- Konus spot'unla da gündüz molalarda fotoğraf makinesi ile birlikte doğal hayatı fotoğraflayabilirsin. Gece zaten keyfince gözlem yaparsın Konus spot'la.

Bu dediklerimi gitmeden tecrübe et. Sonuçları bildir hatta burada fotoları yayınla ona göre bir çare bulalım.

Sevgiler

İbrahim
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]