Gokbilim.com tanışma ortamı.
gönderen uzayturk
Mesela benim hayal gucum cok fazladir. Belki evrenin genisleme ve karanlik enerji olaylari yanilsama, gerci evren yokken var oldu yoklukta ama evrenin karanlik olmasinin nedeni muazzam buyuklukte her yönlerde evreni kaplayan karadelik benzeri bi olusumda olabilir kendine cekiyo olabilir o yuzden isik aslinda ulasamadigindan degil kacamadigindan karanlik olabilir boyle birsey evrenin genislemesi ve genislemesini saglayan karanlik enerjinin yanilsama olmasina sebep olur. Yakin galaksiler uzaklasmiyo ama o evrensel karadeligin evreni kaplayan karadeligin olay ufkuna yakin olmadiklarindan dolayidir. Not : hayal gucum bilimsel gercekliklerle alakasi yoktur. Amma bunun akside cok net bi sekilde ispatlanamaz
Nereye varmaya çalıştığınızı anlayamadım. Fakat zaten düşünceler sadece düşüncedir. İspatlanması gerekenler iddialardır. Bir düşüncenin aksinin ispat edilip onun yalanlanmasına değil, düşüncenin doğruluğunun ispatlanmasına ihtiyaç duyulur. Düşünmek keyiflidir, ben de sizin gibi düşünüyorum ara sıra. Fakat öğrendikçe bunların çoğunlukla ne kadar fantastik kaldığını da fark ediyor insan. Kozmoloji zor bir konu, belki de en zor konulardan biri. Düşünceler gözlemlere, gözlemler de matematiksel sonuçlara ihtiyaç duyarken bu konudaki gözlem yetersizliği bizi çoğunlukla düşüncelerde kitleyip bırakıyor maalesef.
gönderen uzayturk
Biryere vardigim yok o yuzden konuyu buraya actim en sevdigim konu kozmoloji ve fizik oldugundan boyle dusunmeyi seviyorum utopik. Herkez dusunuyodur onlarda yazsinlar bellide olmaz yarin birgun evrene anlayisimizi degistircek olaylar cikar matematigin yanlis oldugu hatta bu forumda okudum 1800 yillarda insanin 60 km hiza cikmasi oldurur diye hesaplamislar ozmanki bilim adamlari. Hic belli olmaz o karanligin ceken bi kuvvetten oturu olmadigina dair
gönderen uzayturk
Isik hizinin gecildigine dair hesaplamalar en bilineni hatta gunumuzdr olan modern matematikle hesaplanmis olmasina ragmen binlercekere. Ve 17. Yuzyil astronomlarindan ole roemere 215 bin km olarak hesapladi . James bradley dunyanin capini tam olarak olcup 303 bin km hesapladi hep aksi bulunana kadar kabul gordu bunlar
gönderen uzayturk
Isik hizininda suan yanlis olabilcegini falan soylemiyorum yanlis anlasilmasin o artik kesin bir sabit. Demek istedigimse yukarda yazdigim konularla alakalidir
Bahsettikleriniz ile matematiğin yanlışlığı arasında alaka yok maalesef. Bu tarz hataların sebebi bellidir. Nötrinolarda da ışık hızı geçildi diye hata yapılmıştı. Lakin biz bunu düz mantıkla düşünecek olsaydık direkt kabul edebilirdik. Fakat biliyoruz ki Einstein sapına kadar haklı, dolayısıyla geçmesi mümkün değildi. Bu yüzden düşündüler nerede hata var diye ve bir kalibrasyon hatası olduğu ortaya çıktı. Hesaplamalarda da eksikler ortaya çıkabilir, bu yüzden hata payı kavramı var. Evrenin yaşı için de 13.8 demeyiz, 13.798±0.037 deriz bu yüzden. Yine de hesaplamalar yanlış olabilir, fakat bu matematiğin yanlış olduğu anlamına gelmez. Ve öyle tutarlı bir şey zönk diye de yanlış çıkmaz. En klasik örneği Newton ve Einstein'dır. Newton da haklıdır, lakin eksiktir. Bu onun yanlış değil, sadece eksik olduğunu gösteriyor. Hiçbir şey öyle birden tam zıttına dönmedi, dönmemeli, dönmez de.
gönderen uzayturk
Kardesim matematikle hesapliyolar zaten ama izledikleri yol yanlis ondanda hesaplamalari yanlis cikiyor. Belki ilerde farkli bir matematik terimi gelistirlcek cok daha ust duzey fizikcilerin bile suan hesapliyamicagi yeni bir matematik gelistirilcek farkli sonuclar acica cikcak. Yada atlanilan olaylar oldugu kesfedilcek o hesaplarin hepsi yanlis cikcak bilinemez. Sen suan oyle bi duzeyde saniyosun ki insanligi hersey dogru sadece bulunmayi bekleyen kuramlar var diye dusunuyosun o anlasiliyor
Belki diyerek bilim yapamazsınız. Bu yüzden bilim bilimdir, kesinlik barındırır. Eksiklikler olabilir, yine sebebi düşünce tarzındaki yanlışlıklardır. Eğer matematik kesin bir doğru vermeseydi, bugün bilim diye bir şey olmazdı zaten. İnsanlar doğaları gereği ölçümde hata yapabilirler. Matematik bunları kontrol edip doğrulamak için var. Bakınız nicel ve nitel gözlem.
gönderen uzayturk
Sana matematik hatali demedim kullandiklari matematik yanlisti kalkipta 2kere 2 yi 5 buldular demedim bunu anlamicak duzeydemisin sen.suanda da bu boyle dir desem diceksin cunku daha yanlislarin dogru hale getirildigi gelecek gelmedi kesifler daha olmadi buna istinaden o yuzden belki oyle olabilir kelimesi gayet kullanilabilir ki senden ogrenmcem. Ve ispatla hatali oldugunu dicegin icin o yuzden hatali oldugunu yada olmadigini ispatliyamicagin icin suanlik gelecekte ne olur kimse bilemicegi icin belki kelimesi kullanilir gecmiste yapilan hatalardan degisimlerden tecrube olarak bi birikim var ya tarihte bilmiyosundur bunuda ogren. Okumakla olunmuyor iste at gozlugu dar goruslu bakmayip genis acili yaklasmak lazim her konuya kabul etmek sart degil ama kati kurallar cercevesinde olmamak lazim sen 16. Yuz yil zamanindaki papazlar gibisin onlar icinde ozman mutlak oydu degisemezdi tamamen degisime acik degilsin 10binlerce fizikci 100 lerce kozmolog var ama ama bilgi ayri bisiy akil ayri bisiy senin bilgin aklini gecmis o tehlikeli iste
gönderen uzayturk
Ve senin anliyamadigin su senin yasin 20 1994 arti 2014 esittir 4008 bulursan bu sonuc dogru olur matematik dogrudur fakat senin yasini bulmandaki yontem yanlistir cikarma islemi yapman gerekir benimde demek istedigim bu. Yoksa okadar aptal degiller yanlis hesaplicaklar ama yontemler degistikce sonuclar degisir
Bana özelden yazdığınız "benim yazdığıma yazma" mesajına istinaden yazıyorum.

Öncelikle sanırım benimle kavga ettiğinizi düşünüyorsunuz ya da etmeye çalışıyorsunuz anlayamadım fakat ben etmiyorum. Bu yazdığınız şey bir kere "forum" mantığına aykırı. Forum, "dinleyenlerin" de tartışmaya katılabildiği konuşmalardır. Eğer tartışma olmazsa zaten o artık forum olmaz. Daha bir iki fikir belirtilmesi durumunda böyle tepkiler verecekseniz bunun için başka forumları önermek durumda kalacağız. Kırıcı bir şey yazdığımı düşünmüyorum, kırmaya da çalışmamıştım, biz hep bu şekilde tartışırız bilmenizi isterim. O yüzden kırılmayın lütfen.

Bir diğeri ise neden mesaj yazdığım konusu. Normalde yazdıklarınızın zaten bilimsel bir değeri yok, bunlar hepimizin aklından geçen düşünceler ki buraya yazmanızda sebep de bunları tartışabilmek olmalı zaten. Burada yine forum mantığına dönüyoruz. Tek amacım, yazılarınızı okuyacak insanların yanlış bilgilenmemesi için doğruları da altına yazmak, yoksa sizinle bu konuda tartışmıyorum, tartışmam da.

Burada beni tanıyanlar biliyor, ben vaktimden geri kalan tüm vakti insanlara bir şeyler öğretebilmek için geçiriyorum. Dolayısıyla siz buraya "yanlış anlaşılabilecek" bir şeyler yazarsanız Astronomi alanında burada yetkin kişi olarak ben yorum yazmak durumundayım.

O yüzden, düşüncelerinizi yazarsınız tartışırız, beyin fırtınası yaparız. Lakin bu fikir alışverişi bir kendini ispatlama çabasına dönüşmemeli. Eğer fikirlerinizin bilimsel birer ispat olduğunu düşünüyorsanız zaten buraya yazmayın, öncelikle akademisyenlere mail atın. Emin olun geri dönüş yapıyorlar. Fakat eğer ki forumun mantığı olan "tartışma" ortamını yakalamak istiyorsanız, fikirlerinizi bizimle paylaşmaya devam edebilirsiniz. Aksi durumlar bir forum ortamını, forum mantığından uzaklaştıracağından forum kuralları uygulanır.

Forumda yazım kurallarına uyulması konusunda da katı kurallarımız var, tekrar hatırlatmak isterim. Üstte yaptığınız şöylesiniz böylesiniz ithamlarını da görmezden geliyorum. Lütfen seviyeyi düşürmeyelim, burası bir gökbilim forumu. Gökbilime yakışır şekilde tartışmalar yürütmemiz lazım. Lütfen bundan sonra bunlara dikkat edin.
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]