Gokbilim.com tanışma ortamı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
konus 20x80 den elde edeceğim parçalarla (özellikle 8 cm objektif bölümü) bir bulucu dürbün ve/veya el dürbünü yapmayı planladım. İnternette sağlıklı bir şekilde parçalarına ayırmak için yeterli kaynak bulamadım. Benden başka da yapmak isteyen olursa diye tecrübelerimi burada yazmak istedim. Şimdilik sadece demontaj olduğundan uygun başlık olarak burayı düşündüm. Eğer proje tamamlanırsa ve başarılı olursa ayrıca ilgili başlıkta paylaşırım.

Öncelikle dürbünümüz fiyat/performans olarak güzel bir dürbün olduğundan hiç kimseye gereksiz bir şekilde dürbününü parçalamasını tavsiye etmiyorum ve olacak hasarlardan sorumluluk kabul etmediğimi belirtiyorum. Benim uyguladığım yöntem tüm benzer dürbünlerde aynı sonucu vermeyebilir. Ben bunu sadece kendi dürbünümle başardım. :)

Dürbünün demonte halinin fotoğrafları aşağıda adreste mevcuttur:

https://www.facebook.com/ege.eser.9/med ... 885&type=1

Ben önce ortadaki demir parçayı çıkarmaya çalışarak işe kısmen yanlış bir yöntemle başladım. Bunun sonucunda ilgili parçanın yüzeyinde minik aşınma oldu. Resimlerde belli oluyor.

Benim bulduğum doğru yöntem şu şekilde: Önce iki objektifin tam arasındaki siyah plastik parça tornavida ucuyla oradan çıkarılıyor. Altındaki vidalı parçalar uygun ağızlı bir tornavida ile çıkarılıyor. Bu bahsettiğim parçalar resimlerde yanyana duran 4 minik parçadan sağdaki iki tanesi.

Optik tüp diyebileceğimiz borular ortadaki demir şafta plastik uzantılarla bağlantılanmış ve sanılanın aksine borunun etrafına bağlantıları sabitlenmiş değil. Yani biz optik boruları vida şeklinde çevirerek döndürdükçe bu parçalar bu dönme hareketine engel olmuyorlar. Ancak yine de optik boruların bu parçaların önde ve arkada olmalarına göre bir öncelik sırası var. Yanlış sırada çevirmeye kalkarsak engel olurlar.

Aynı şekilde optik boruların üzerindeki desenli yapı da borulara yapışık değil. Elinizle çevirdikçe döndürülebiliyor. Fotoğraflarda bunları belirtmeye çalıştım.

Sonuç olarak bundan sonra yapılması gereken: sadece el ile boruları zorlayarak vida çevirir gibi döndürerek optik borular sırayla çıkarılıyor. (Kabul etmek lazım burada güç gerekiyor. Alet kullanmak belki zarar verebilir)

(İçerideki prizmaları elde etmek için youtube de yeterince video var.)
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]