Konusvue giant 20x80 demontaj

Gokbilim.com tanışma ortamı.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Metin Eser
Mesajlar: 142
Kayıt: 11 Eki 2009, 21:19
İlgi düzeyi: hobi
Konum: Samsun
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Konusvue giant 20x80 demontaj

Mesaj gönderen Metin Eser »

konus 20x80 den elde edeceğim parçalarla (özellikle 8 cm objektif bölümü) bir bulucu dürbün ve/veya el dürbünü yapmayı planladım. İnternette sağlıklı bir şekilde parçalarına ayırmak için yeterli kaynak bulamadım. Benden başka da yapmak isteyen olursa diye tecrübelerimi burada yazmak istedim. Şimdilik sadece demontaj olduğundan uygun başlık olarak burayı düşündüm. Eğer proje tamamlanırsa ve başarılı olursa ayrıca ilgili başlıkta paylaşırım.

Öncelikle dürbünümüz fiyat/performans olarak güzel bir dürbün olduğundan hiç kimseye gereksiz bir şekilde dürbününü parçalamasını tavsiye etmiyorum ve olacak hasarlardan sorumluluk kabul etmediğimi belirtiyorum. Benim uyguladığım yöntem tüm benzer dürbünlerde aynı sonucu vermeyebilir. Ben bunu sadece kendi dürbünümle başardım. :)

Dürbünün demonte halinin fotoğrafları aşağıda adreste mevcuttur:

https://www.facebook.com/ege.eser.9/med ... 885&type=1

Ben önce ortadaki demir parçayı çıkarmaya çalışarak işe kısmen yanlış bir yöntemle başladım. Bunun sonucunda ilgili parçanın yüzeyinde minik aşınma oldu. Resimlerde belli oluyor.

Benim bulduğum doğru yöntem şu şekilde: Önce iki objektifin tam arasındaki siyah plastik parça tornavida ucuyla oradan çıkarılıyor. Altındaki vidalı parçalar uygun ağızlı bir tornavida ile çıkarılıyor. Bu bahsettiğim parçalar resimlerde yanyana duran 4 minik parçadan sağdaki iki tanesi.

Optik tüp diyebileceğimiz borular ortadaki demir şafta plastik uzantılarla bağlantılanmış ve sanılanın aksine borunun etrafına bağlantıları sabitlenmiş değil. Yani biz optik boruları vida şeklinde çevirerek döndürdükçe bu parçalar bu dönme hareketine engel olmuyorlar. Ancak yine de optik boruların bu parçaların önde ve arkada olmalarına göre bir öncelik sırası var. Yanlış sırada çevirmeye kalkarsak engel olurlar.

Aynı şekilde optik boruların üzerindeki desenli yapı da borulara yapışık değil. Elinizle çevirdikçe döndürülebiliyor. Fotoğraflarda bunları belirtmeye çalıştım.

Sonuç olarak bundan sonra yapılması gereken: sadece el ile boruları zorlayarak vida çevirir gibi döndürerek optik borular sırayla çıkarılıyor. (Kabul etmek lazım burada güç gerekiyor. Alet kullanmak belki zarar verebilir)

(İçerideki prizmaları elde etmek için youtube de yeterince video var.)
El yapımı Teleskop 8 inch f/5
MEADE Bresser Skylux 70/700mm
MEADE Lightbridge 16 inch f/4.5
Philips SPC900NC
Canon EOS 600D, 50mm, 18-55mm, 75-300mm
BRESSER EXOS-2 GOTO EQ MOUNT
Cevapla

“Uzay Kafe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir