Gokbilim.com tanışma ortamı.
gönderen denizaydin1981
Herkeze selamlar.ben celestron 4se modelini yeni aldim ay haricinde hicbirseyi görüntüleyemedim mercek için 53 x büyütme diyor fakat hicbirsekilde büyütme yapamıyorum aslında merak ettiğim şu bu teleskoplarda görüntüyü zoom lama yapabiliyormuyuz onu çok merak ediyorum .şimdiden herkeze çok teşekkür ediyorum ayrıca emeği geçen herkese çok teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
Teleskobunuz hayırlı olsun. 4se küçük bir canavar bana göre.
Ay harici hiçbir şey göremiyorum derken, bulamıyor musunuz, yoksa gördükleriniz küçücük mü?

Bulabiliyor ama küçük olduğunu düşünüyorsanız, görmek istediğiniz ile gördüğünüzün farklı olması sonucu böyle hissediyor olabilirsiniz.

Yıldızlar her zaman noktasal olacaklar, eğer onlarla deneme yaptıysanız büyümemeleri normal.
Eğer gezegenlere baktıysanız, ki satürn güzel ve kolay bir hedef şu an için, 53x ile ilk başta noktasal olmayan, sarımtırak, kenarlarında çıkıntıları olan minik birşey gibi görünüyor olması gerek. Malesef Hubble ceya Cassini fotoğrafları büyüklüğünde olmayacaklar.

Lakin 53x detay için fazla küçük, 150x civarına çıkınca satürnün ve jüpiterin detayları baktıkça "görecek"siniz". Bu büyütmeler için de 2x barlow veya 10mm civarı bir gözmerceği gerekecek. Söz konusu ay olunca 53x sayısız krater, daği tepe vadi ve yamaç sunacaktır size.

Ne yazık ki teleskoplar sabit odak uzunluklu olduğu için gözmerceğini değiştirmeden zoom yapamıyor (zoom gözmercekleri hariç). Büyütme miktarını teleskobunuzu odak uzunluğu 1325 i gözmeceği odak uzunluğuna bölerek bulabilirsiniz. (1325/25=53x gibi)

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]