Gokbilim.com tanışma ortamı.
gönderen astronomi333
Merhaba dün akşam linkte gördüğünüz teleskobu satın alıp sipariş ettim yol ölçüsü olarak yaklaştırma olarak ne kadar yaklaştırır? mesela 10 km yi kaç metreye yaklaştırır bunun hesabı nasıl yapılıyor?

http://www.bimeks.com.tr/urun/113936/li ... eskop.aspx
En son astronomi333 tarafından 26 Nis 2014, 14:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
gönderen mehmet GÖKÇE
Öncelikle hayırlı olsun ancak yerinizde olsam ürün kargoya verilmediyse siparişi iptal ederdim.Hevesiniz kursağınızda kalsın istemem ancak lizer markası pek tavsiye edilen bir marka değil. Bu bütçeyle bir başka ürün alırsanız daha mutlu olursunuz.
http://gokbilim.com/lizer-f30070m-bu-te ... ilit=lizer bu konuda bir arkadaşımız venüsü ve saturnü halkalarıyla görebilmiş ancak yine de tavsiyem iptal etmeniz yönünde.
Selamlar
gönderen astronomi333
bu fiyata önereceğiniz başka birşey varsa bakayım. bende 60 700mm lizer teleskop var ve memnunum.o linkteki arkadaş zaten başta kurulumu yapmayı becerememiş sonra söylediklerimi geri alıyorum halkalar felan görünüyor demiş.
En son astronomi333 tarafından 26 Nis 2014, 14:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen mehmet GÖKÇE
Verdiğim linkte teleskobun kuruluşunun yanlışlığı ile bir şey geçmiyor. Nereden okuduğunuzu pek anlayamadım. Arkadaşın yanlış olarak tabir ettiği şey teleskobun kendisi.Bana kalırsa siz siparişinizi iptal edip bir süre forumu okuyun. Gerekirse elinizdeki eski teleskobu ikinci elden satıp bütçenizi arttırın. Bu kadar ani kararlar verirseniz sonucu pek tatminkar olmayacaktır.
Teleskop önerisi için: teleskoptan beklentileriniz, bütçeniz ve gözlem yeriniz neresi olduğu gibi sorulara göre bunun cevabı değişir.
http://gokbilim.com/teleskop-almak-isti ... e1785.html bu başlığa biraz göz gezdirin belki faydası olur.
Selamlar
gönderen astronomi333
Bence kimsenin kötülemesine kanmayın.lizer iyi bir marka gayette güzel gösteriyor.zaten kötü bir ürün olsa bimeks marketler zinciri bunu satmaz.lizer markasını bimeksin 2 yıldır sattığı bir ürün.Bende Lizer 60F700TX 700mm teleskop var geçen gün 1.5 erecting lense 12.5 mm okülerini taktım.300 metre adama 3.5 metre yakından baktım gazetesindeki orta boy harfleri bile rahatlıkla okudum.
En son astronomi333 tarafından 26 Nis 2014, 14:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Bimeks ne zamandır astronomi alanında profesyonel ürünler satıyor? Bana astronomi alanında profesyonel satış yapan sitelerin hiç birinde bu ürünü gösteremezsiniz, çünkü yok.

Tecrübeyle sabit olarak bu ürünü önermem. Aynı fiyata çok daha iyi sonuçlar alınacak bir sürü profesyonel ürün var. Ben foruma üye olduğumdan beri her teleskop, dürbün önerisi başlığını okumuşumdur. Tek bir noktada yorum yaparım. O da bizzat kendim tecrübe ettiysem veya tecrübe edenin ispatlı paylaşımını gördüysem. Bunun dışında bir tavsiyem olmamıştır.

Bu doğrultuda, forumda yanlış bilgilenenlerin olmaması için birçok Lizer başlığına da yorum attım. Çünkü bu teleskop çok büyük oranda insanları astronomiden soğutuyor. Kendim de yeterli görmüyorum. Basit bir el dürbünü, iyi bir marka olmak şartıyla, çok daha tercihimdir. Kaldı ki o fiyata alınabilecek kaliteli teleskoplar da var.
gönderen astronomi333
teleskop bugün kargoyla geldi.kutuyu açıp teleskobu kurdum.ay filtresi,güneş filtresi bile çıktı.4 mm lens çıktı.göz mercekleri kellner değil ama yinede iyi görünüyor. fakat 3x barlow lens çıkmadı önemli değil.neredeyse hepsi tamam derken metal çubuğu çıkmadı çubuğu almak için yarın taa teknik servisine gideceğim.neyse 2x barlowu taktım 25 mm gözmerceğini taktım sonra teleskobu kucağıma alıp baktım.net ve aydınlık görünüyor.

çıkmayan parça: http://i.hizliresim.com/djna24.jpg

metal çubuğun çıkmaması canımı sıkmasına rağmen diğer parçalar tam. zaten üründe 2 yıl garantili.bu yüzden ben bu teleskobu yinede yeni teleskob alacaklara tavsiye ediyorum.
En son astronomi333 tarafından 26 Nis 2014, 14:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Bazen gerçekleri kabullenmek zor oluyor evet. :D

Tavsiye; bu forumda, yazınızın 2. ve 3. satırında kullandığınız tanımlanamayan, daha doğrusu tanımlamak ya da duymak istemediğimiz kelime ya da harf öbekleri kullanmamanız yararınıza olur. Nitekim; forumu biraz gezseydiniz, bu tür şeylere hiç rastlayamayacak ve siz de kullanmayacaktınız. Düzgün bir iletişim için, doğru kelimeler kullanmak şart. :merhaba
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
astronomi333 yazdı:teleskop bugün kargoyla geldi.kutuyu açıp teleskobu kurdum.ay filtresi,güneş filtresi bile çıktı.4 mm lens çıktı.göz mercekleri kellner değil ama yinede iyi görünüyor. fakat 3x barlow lens çıkmadı önemli değil.neredeyse hepsi tamam derken metal çubuğu çıkmadı çubuğu almak için yarın taa maltepesine gideceğim.neyse 2x barlowu taktım 25 mm gözmerceğini taktım sonra teleskobu kucağıma alıp komuşuya baktım. lizer 700mm teleskobuma 12.5 mm takılıyken ki görüntü ile aynı ve çok daha net ve aydınlık görünüyor.

çıkmayan parça: http://i.hizliresim.com/djna24.jpg

metal çubuğun çıkmaması canımı sıkmasına rağmen diğer parçalar tam. zaten üründe 2 yıl garantili.bu yüzden ben bu teleskobu yinede yeni teleskob alacaklara tavsiye ediyorum.
Ağzına acı biber sürerim.
gönderen astronomi333
Lizer 60f700mm teleskoba diyecek sözüm yok fiyatına göre oldukça iyi ama haklıymışsınız lizer 114F1000mm aynalıyı iade ediyorum.700 mm mercekli lizer, aynalı 1000mm lizerden daha net gösteriyor! Bu yüzden 700mm lizeri mutlaka alın 1000mm lizeri ASLA almayın.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferhat Pınar
Celestron, Meade, Orion, Skywatcher vs. teleskop markalarının hepsini denediniz ve Lizer'i mi tavsiye ediyorsunuz yoksa ilk teleskobunuz mu? Benim bildiğim önce amatör olarak yanlış seçimler yapılır ( :aah ) , ustalardan doğrular ve yanlışlar öğrenilir ( :tap ) , zamanla iyi teleskop markaları öğrenilir ( :oku ) , tecrübe kazanılır ( :ye ) ve en son tavsiye etmeye başlanılır ( :kanit ) . Sondan mı başladınız ne?
gönderen Şule Kuzpınarı
Bilgisayarınız varsa Stellarium programını indirip, gökyüzünü biraz tanımaya çalışın. Gökyüzünde nereye bakıyorsunuz bilmeden, neyi nasıl bulacağınızı tarif etmemiz bir işe yaramayacaktır. Eğer Kuzey-güney, doğu-batı neresidir biliyorsanız, bu programla gökyüzünü tanımanız kolay olacaktır.

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]