Gokbilim.com tanışma ortamı.
Onur Durma yazdı:Keşke herkes benim gibi olsa ilker
Eyvallah,
Aman abi herkes senin gibi olursa etkinlik yapamayız :)

Artık gel de sende kurtul bizde kurtulalım.
Kendimden örnek veriym ben gözlem etkinliğine gitmiyorum, kamp yapmaya gidiyorum diyorum, hava iyi olursa gözlemde yaparım diye niyetleniyorum sorun kalmıyor
Uğur İkizler yazdı:Arkadaşlar,
Şu ana kadar yazılanların hepsini yaptım / gördüm. ( Halley de dahil )
Artık gönül rahatlığıyla ölebilirim yani.
Yada bir şeyler daha yazın da belki içinde yapmam gereken bir şey olabilir.
Böylece yaşamak için biraz daha nedenim olur. :) :)

Uğur Hocam sizin artık uzaya çıkmanız lazım buyrun size hedef :) Hatta içinde ay inişi olursa kaymağı olur.
Ögetay Kayalı yazdı:Bir kızıl devi çıplak gözle izlerken supernova patlaması yaşadığına şahit olmak. Bir noktadan gökyüzünün birden aydınlandığını görebilmek.

Biraz fazla mı çok olduk? :lol:
Muhtemelen gelecek nesillerin ölümünü görüyor olurduk o zaman herhalde (o kadar aydınlatabilecek kadar yakınsa).
Sayamayacagımız kadar yıldız, gezegen ve uydu arasında. evreni bınlerce cıltlık bır kıtap olarak dusunursek bu kıtabın ıcınde bir cümlenın sonundaki noktada yaşayan bız ınsanların bu kadar galaksinin gezegenın ve yıldızın yalnızca bız ınsanlar ıcın yapılmadıgını dusunerek baska yerlerde yenı bır yasam sansı bulmadan ölme :)
Liste oldukça kabarıkmış. Benimde henüz yapmadığım çok şey var listede :)
Bende bir ekleme yapayım o zaman özellikle astrofotoğrafçılar için;

Astrofotoğrafçılığın babası DAVID MALIN İLE TANIŞMADAN ÖLME :)

Neyseki ben bu adımı hallettim :)
Resim
Samanyolu'nu ışık kirliliğinin olmadığı bir yerden tüm ihtişamıyla tekrardan görmek. Kutup çevresi (circumpolar) yıldız hareketlerinin olmadığı 0. enlemden gece gökyüzünü görmek. Yeterince parlak bir supernovaya denk gelmek. Yeterince parlak bir kuyrukluyıldıza denk gelmek. Sonuncusu da, gerçekleşme ihtimali açık ara en zayıf olanı, barışçıl zeki başka bir türün keşfedildiğini, yalnız olmadığımızı görmek. En az iki tanesi bile gerçekleşse benim için tatmin edici olur.

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]