Gokbilim.com tanışma ortamı.

Gökbilim'e karşı ilgi düzeyimiz nedir?

Yeni başladım, öğrenme aşamasındayım.
381
45%
Bir kaç yıldır araştırıyorum.
101
12%
Amatör olarak ilgileniyorum.
148
18%
Amatör olarak ilgileniyorum ve kendi ekipmanım var.
135
16%
İlgili bölümde okuyorum.
34
4%
İlgili bölümden mezunum, amatör olarak ilgileniyorum.
10
1%
Meslek olarak yapıyorum.
7
1%
Diğer
23
3%
Kullanıcı avatarı
gönderen Umut Şahin
Merhaba. Adım Umut. Yaşım 40. Önce Celestron Travel 70 aldım. ARdından bu iş böyle olmayacak diye SLT130 aldım. Şimdi bununla acemiliği atlatıp daha yüksek bütçeyle daha sağlam gözlemler yapacağım bir model seçeceğim. Buradaki Türkçe bilgiler ile belli bir miktar yol alacağımı düşünüyorum. Şİmdilik alakalı alakasız gözüme çarpan başlıkları okuyacağım. Hepinize selamlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Can Turcan
motkun yazdı:Merhaba;
Forumu dün akşam buldum ve bu sabah üyelik için başvurdum. 56 yaşındayım ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesiyim. Aynı zamanda Anadolu AÖF Felsefe bölümü son sınıf öğrencisiyim. Uzn seneler önce ben Edirne'de çalışırken Doğu bloku yıkılmış ve kolegalar (Romen dilinde arkadaş demek :) ) ülkelerinden buldukları herşeyi getirip pazarda satar olmuşlardı. Ben de o sırada monoküler bir ordu dürbününü çok anlamsız bir fiyata almıştım. Fakat kısa süre önce dürbünüm kayboldu ve ben de gidip bir Nikon Aculon 16x50 aldım. Fotoğrafçılığa da merakım olduğu için evde bir tripodum vardır, ona monte edip çatı katından gökteki cisimleri seyretmeye başladım. Çanakkale'nin bir köyünde oturuyorum ve ışık kirliliği çok fazla değil. Bilgisayara yüklediğim Stellarium programı da yol gösterici oluyor. Ancak bu konuda gerek teorik, gerekse pratik pek çok bilgiye ihtiyacım olduğu kesin ve bu forum bunun için ideal görünüyor. Okunacak çok sayıda başlık olduğundan bir süre sesim çıkmayabilir. Eğer bu hobiden keyif almayı sürdürürsem ve gerçekten dürbünle genel yapıyı sökersem bir de teleskop almaya bile soyunabilirim. Daha şimdiden sizlerle tanıştığıma memnun oldum. Saygı ve sevgilerimle.
Metin Otkun
Merhaba Metin bey,

Çoğumuzun can attığı, ışık kirliliğinin olmadığı bir yer de yaşıyorsanız eğer, çok şanslısınız demektir. Bence böyle bir fırsatınız varken bu hobiden soğumanız çok zor. İleride teleskop ve sonrasında fotoğraf yoluna girmeniz oldukça yüksek ihtimal gibi gözüküyor. :) Gökyüzünü iyice tanımak için dürbün iyi bir fırsat. Umarım o zevki alıp devam edersiniz...

Forum eskisi gibi aktif değil gerçekten. Farklı iletişim yolları çıkınca forum biraz geri plana itildi, ama yeniden ayağa kaldırma fikirleri var. Umarım yakın zaman da gerçekleşir bunlar.

Sevgiler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Umut Şahin
Burayı bulmam 40 yılımı buldu. Bir zahmet tekrar ayaklanın lütfen. Ben de 3 yıl önce İstanbul'dan (Maltepe) Trabzon'un bir ilçesine taşındım ve ışık kirliliğinin çok az olduğu bir yerde ikamet ediyorum. Ancak her yıl ekim ayında soluğu buranın yaylalarında alacağım. Hatırladığım en temiz gökyüzünün Antalya Olympos'ta bulmuştum. Trabzon yaylaları bulutsuz ve sissiz bir zamanda Olympos'dan çok daha berrak olacaktır diye umuyorum.
gönderen Avcıoğlu
SELAMUNALEYKÜM, herkese iyi mutlu günler dilerim öncelikle; dürbün ararken bu foruma rast geldim.
Niye dürbün arıyorum?
Yeni bir eve taşındık, 8.kat teras, önü ve yanları açık, önünde 3 km ilerde İznik gölü var. Bu manzarayı fırsata çevireyim dedim ve çevrayi, gökyüzünü nasıl izlerim diye araştırdım. 10x50 dürbünlerin bu işe başlangıç için ideal olduğunu öğrendim ve Olympus dürbün sipariş ettim.
Buradaki tecrübelerden faydalanarak terasın tadını çıkarmak istiyorum.
gönderen İstiklal
Merhaba, aslında ihtiyaç sonucu siteyle tanıştım ve üye oldum. Yaklaşık 20 yıla yakın amatör astronomi ile teorik olarak ilgilenmeme rağmen ( arada bir kaç yıllık boşluklar ergenlik sınavlara hazırlık vs derken :D ) ancak teleskop sahibi olmaya karar verdim ( tabi ki maddi yeterlilik sonrası). 31 yaşındayım ve Edirne'de yasıyorum. Işık kirliliğinin az olması ve coğrafi olarak düzlük bir şehir olması gözlem açısından gayet elverişli bir yer olarak gözüküyor. Gelelim siteye üye olmama sebep olan konuya : Almak istediğim teleskop görece güvenilir satış sitelerinde yaklaşık 1500 tl fakat dürbün.com.tr (kesinlikle reklam yapmak amaçlı değildir) adresinde aynı 1100 tl. Araştırmama rağmen sitenin güvenirliği hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Alışverişi kredi kartımla yapacağımdan dolayı siteye güvenemiyorum. Aradaki 400 tl gerçekten hatrı sayılır bir fark. Bilgisi, fikri, daha önceden bu siteden alışveriş yapmış olan üye bir arkadaşımız varsa, bizimle paylaşabilirsiniz gerçekten memnun olurum. Teşekkürler.
gönderen halill07
İstiklal yazdı:Merhaba, aslında ihtiyaç sonucu siteyle tanıştım ve üye oldum. Yaklaşık 20 yıla yakın amatör astronomi ile teorik olarak ilgilenmeme rağmen ( arada bir kaç yıllık boşluklar ergenlik sınavlara hazırlık vs derken :D ) ancak teleskop sahibi olmaya karar verdim ( tabi ki maddi yeterlilik sonrası). 31 yaşındayım ve Edirne'de yasıyorum. Işık kirliliğinin az olması ve coğrafi olarak düzlük bir şehir olması gözlem açısından gayet elverişli bir yer olarak gözüküyor. Gelelim siteye üye olmama sebep olan konuya : Almak istediğim teleskop görece güvenilir satış sitelerinde yaklaşık 1500 tl fakat dürbün.com.tr (kesinlikle reklam yapmak amaçlı değildir) adresinde aynı 1100 tl. Araştırmama rağmen sitenin güvenirliği hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Alışverişi kredi kartımla yapacağımdan dolayı siteye güvenemiyorum. Aradaki 400 tl gerçekten hatrı sayılır bir fark. Bilgisi, fikri, daha önceden bu siteden alışveriş yapmış olan üye bir arkadaşımız varsa, bizimle paylaşabilirsiniz gerçekten memnun olurum. Teşekkürler.
İstanbul'a yolunuz düşünce dükkanlarına uğrayıp elden alabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam Sirkeci'deler. Google'dan bakın.
gönderen dilarasenol
Uzun zamandır yorum yapılmamış,umarım hala aktifdir. Kendimi ilk defa bir konuya karşı bu derece meraklı,ilgili ve istekli hissediyorum. Aslında bir anda çekti beni kendine gökyüzü.2 saniyelik bir şeydi,telefonum için galaxy temalı background ararken neden fotoğraflarına bakmakla yetineyim diye düşündüm. Hemen internetten araştırmalara başladım,ekşi sözlükte ki entryleri okurken birinin bu siteyi önerdiğini gördüm ve nereden başlamam gerektiğiyle ilgili bilgi aldım.Yaklaşık yarım saat önce OLYMPUS 10X50 DPS I dürbün sipariş ettim. Sipariş etmeden öncede kitap arayışına başladım çünkü teorik olarak hiç bir bilgim yok gerçekten. ''Gökyüzünü tanıyalım'' kitabı çok önerilmiş ancak hiçbir yerde bulunmuyor. Bende ''Geceleri Gökyüzü'' isimli kitabı aldım. Henüz sadece ayı ve jüpiteri tanıyabiliyorum. Dünde night sky isimli programdan gördüğüm kadarıyla europe'yi görmüş olabilirim. İşte şimdilik bu kadar. Dürbünüm geldikten sonra ne yapıcam bilmiyorum,çok heyecanlıyım. Herkese merhaba (!)
gönderen Sevhan Osman
Herkese merhabalar
Ben Sevhan OSMAN, diş hekimiyim ve İstanbul'da ikamet ediyorum. Daha önce bir kaç kez kafamda "neden teleskop almıyorum ben?!" sorusunu kendime sormuştum bugünde o günlerden biri ve burayı keşfettim. Bugün ufaktan başladım okuyup araştırmalara, maşallah derya deniz! Şu an elde dürbün yok, teleskop yok hatta gök bilim ile ilgili bir kitap bile yok. O yüzden her türlü tavsiyeye açığım.
gönderen Cemal Sarı
Sevhan Osman yazdı: 12 May 2017, 16:18 Herkese merhabalar
Ben Sevhan OSMAN, diş hekimiyim ve İstanbul'da ikamet ediyorum. Daha önce bir kaç kez kafamda "neden teleskop almıyorum ben?!" sorusunu kendime sormuştum bugünde o günlerden biri ve burayı keşfettim. Bugün ufaktan başladım okuyup araştırmalara, maşallah derya deniz! Şu an elde dürbün yok, teleskop yok hatta gök bilim ile ilgili bir kitap bile yok. O yüzden her türlü tavsiyeye açığım.
Telefonunuza ya da bilgisayarınıza astronomi ile ilgili program indirerek programdan takip ederek çıplak gözle yıldızların yerlerini tespit edin. Sonra dürbün veya teleskop almayı düşünürsünüz. Mesela şuan güneybatı yönünde en parlak olan cisim jüpiter oluyor.

Bu arada ben skysafari uygulamasını kullanıyorum. Ücretli program ama buna benzer ücretsiz olanları da mevcut.
gönderen Sevhan Osman
Cemal Sarı yazdı: 12 May 2017, 21:37
Sevhan Osman yazdı: 12 May 2017, 16:18 Herkese merhabalar
Telefonunuza ya da bilgisayarınıza astronomi ile ilgili program indirerek programdan takip ederek çıplak gözle yıldızların yerlerini tespit edin. Sonra dürbün veya teleskop almayı düşünürsünüz. Mesela şuan güneybatı yönünde en parlak olan cisim jüpiter oluyor.

Bu arada ben skysafari uygulamasını kullanıyorum. Ücretli program ama buna benzer ücretsiz olanları da mevcut.
Tavsiye için teşekkürler Cemal bey.
Kullanıcı avatarı
gönderen selin223
Merhaba,
Ben Bodrum'da yaşıyorum ve amatör olarak uzay gözlemi yapıyorum. Birkaç yıldır gökbilim.com, cloudynights.com gibi forumlardan teleskoplarla ilgili araştırmalar yapıyorum ve bu sene kendi ekipmanımı sonunda edindim. 10x50 bresser dürbünüm, celestron nexstar 6se teleskobum ve canon eos m makinem ile gözlem ve fotoğraf denemelerime devam ediyorum. Gokbilim'den İstanbul'dayken tanıştığım arkadaşlarımla gözlemler gerçekleştiriyor ve sürekli bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Herkese açık ve karanlık gökler dilerim :)
Selin
gönderen gündüzdoğanay
Herkese selam. Forumu zaman zaman takip ediyordum. İlk önce konus 20X80 lik dürbünle atıldığım bu mecraya dürbünün kısa bir süre sonra düşüp tek gözünün yamulmasıyla istemeyerek de olsa ara verdim. 6 ay önce aldığım ve kutusundan çıkarmadığım Celestron powerseeker 127 eq teleskopumu nihayetinde haftasonu kuracak olmamın verdiği heyecanla tekrar üye oldum. Bu teleskopu kullanan veya tecrübeli arkadaşlardan gelecek her türlü tavsiyeye ve yardıma açığım.
İyi forumlar...
  • 1
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]