Gokbilim.com tanışma ortamı.

Gökbilim'e karşı ilgi düzeyimiz nedir?

Yeni başladım, öğrenme aşamasındayım.
381
45%
Bir kaç yıldır araştırıyorum.
101
12%
Amatör olarak ilgileniyorum.
148
18%
Amatör olarak ilgileniyorum ve kendi ekipmanım var.
135
16%
İlgili bölümde okuyorum.
34
4%
İlgili bölümden mezunum, amatör olarak ilgileniyorum.
10
1%
Meslek olarak yapıyorum.
7
1%
Diğer
23
3%
gönderen Aziz Cigri
Merhaba arkadaşlar
İsmim Aziz, Atatürk üniversitesinde metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü okuyorum.Benım astronomiye ilgim çok küçük yaşlardan itibaren vardı.Sürekli belgeseller makaleler ve bilimsel dergiler okuyorum.Bu zamanlar içinde bu hobimin arkasından gitmeye karar verdim ve bir-iki gün içerisinde (Şuan teleskop araştırması yapıyorum) teleskop almayı düşünüyorum. Eğer güzel görüntüler yakalayabilirsem sizinle paylaşmak ve görüşlerinizi almak isterim.

İyi forumlar.
gönderen halill07
Aziz Cigri yazdı:Merhaba arkadaşlar
İsmim Aziz, Atatürk üniversitesinde metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü okuyorum.Benım astronomiye ilgim çok küçük yaşlardan itibaren vardı.Sürekli belgeseller makaleler ve bilimsel dergiler okuyorum.Bu zamanlar içinde bu hobimin arkasından gitmeye karar verdim ve bir-iki gün içerisinde (Şuan teleskop araştırması yapıyorum) teleskop almayı düşünüyorum. Eğer güzel görüntüler yakalayabilirsem sizinle paylaşmak ve görüşlerinizi almak isterim.

İyi forumlar.

Almadan önce baktığın ürünleri burada link vererek sor, yanlış bir şey alma.
gönderen Aziz Cigri
Almadan önce baktığın ürünleri burada link ve
halill07 yazdı:
Aziz Cigri yazdı:Merhaba arkadaşlar

İyi forumlar.

Almadan önce baktığın ürünleri burada link vererek sor, yanlış bir şey alma.
rerek sor, yanlış bir şey alma.[/quote]

aslında bakarsanız henuz karar veremedım sureklı girdiğim forumlarda herkes farklı farklı şeyler söylemiş. Birisi şu teleskop için iyi derken diğeri değil demiş kime inanıcam şaşırdım.

ASlında istediğim teleskop bu
http://www.amazon.com/Celestron-21049-A ... Y24N6DTTBZ

fakat bu türkiye'de çok pahalı.

Onun haricinde benim kafamda merçek açıklığı 70-80 mm olan ve f değeri yaklaşık olarak 9-11 arasında bir teleskop düşünüyorum.
gönderen halill07
Aziz Cigri yazdı: aslında bakarsanız henuz karar veremedım sureklı girdiğim forumlarda herkes farklı farklı şeyler söylemiş. Birisi şu teleskop için iyi derken diğeri değil demiş kime inanıcam şaşırdım.

ASlında istediğim teleskop bu
http://www.amazon.com/Celestron-21049-A ... Y24N6DTTBZ

fakat bu türkiye'de çok pahalı.

Onun haricinde benim kafamda merçek açıklığı 70-80 mm olan ve f değeri yaklaşık olarak 9-11 arasında bir teleskop düşünüyorum.
Powerseeker 127 eq başlamak için çok da fena değil ama fiyatı hakkında haklısın. Muhtemelen uygun fiyatlı satıcı bulamamışsın. Şunları incele:

http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-k ... -192010812

http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-k ... -191790227
gönderen Aziz Cigri
halill07 yazdı:
Powerseeker 127 eq başlamak için çok da fena değil ama fiyatı hakkında haklısın. Muhtemelen uygun fiyatlı satıcı bulamamışsın. Şunları incele:

Attıgnız lınktekı teleskoplardan celestro 80eq 'da guzel olabılır dıye dusnuyorum olmadı onu dusunucem bu arada bu teleskoplar ındırıme gırıyor mu ? Yanı zamanını bekleyeyımmı
gönderen halill07
Aziz Cigri yazdı:
halill07 yazdı:

Attıgnız lınktekı teleskoplardan celestro 80eq 'da guzel olabılır dıye dusnuyorum olmadı onu dusunucem bu arada bu teleskoplar ındırıme gırıyor mu ? Yanı zamanını bekleyeyımmı
Yazın giriyor. Bu satıcının fiyatları güzel. Diğer yerlere bak, anlarsın.
gönderen halill07
Muhammet arif okcan yazdı:Merhaba arkadaşlar ben muhammet Arif Okcan daha yeniyim
Teleskop'um 150x1220 ve benim de Astronomiye baya ilgim var
Bundan sonra gökyüzünü inceleyeceğim. :D :D :D :D

Hoşgeldiniz.
gönderen Fatih Pekcan
Muhammet arif okcan yazdı:Merhaba arkadaşlar ben muhammet Arif Okcan daha yeniyim
Teleskop'um 150x1220 ve benim de Astronomiye baya ilgim var
Bundan sonra gökyüzünü inceleyeceğim. :D :D :D :D
Hoş geldin Muhammet. :mrgreen:
gönderen Demiras
Merhabalar..

Ben Aşkın özel bir firmada bilgi işlem sorumlusuyum istanbuldayım yıldızlara uzaya gezegenlere oldum olası ilgim vardır bu ilgi sadece internet üzerinden resim lere bakma ve bulduğum makaleleri okumayla geçiyordu son zamanlarda telefonuma yüklediğim bir uygulama ile gökyüzüne tutarak takım yıldızları ve diğer yıldızların isimlerine ve diğer özelliklerine bakarak geçiriyorum neden daha yakından incelemiyorum ki dedim ve bir teleskop edinmek istedim araştırırken bu siteyi buldum.

Böylelikle başlamış oldum kendi adıma.
gönderen nadiraybek
Merhabalar,
Ben Nadir . İnşaat ve Kimya sektöründe faaliyet gösteren bir elektrik-elektronik mühendisiyim. Yaklaşık bir ay önce kafaya koyup ekipmanları bütçem ve bilgim el verdiğince toplamaya başladım. Şimdilik Celestron AVX mount, Celestron 8" SCT , orion star shoot autoguider , TS 2" diagonal ve 32mm göz merceği ile yola koyuldum. Birde canon eos 6d ve rokinon f2.8 14mm umc lens ile çeşitli fotoğraflar yakalamaya çalışıyorum.

Amacım gözlemleme , gezegen ve derin uzay fotoğrafları .

İlk hedefim Polar alignment becermek yeni aldığım için henüz tam deneme fırsatım olmadı kısmet artık :)
ekipman olarak eksiğim çok örneğin çeşitli bağlatı parçaları , f reducer , autoguiderı finder scope(6x30 ) a bağlamak ! , yada off axis guide alıp ona bağlamak , barlow , ve çeşitli göz mercekleri , bütçeye bağlı ED refractor , mümkün ise ccd olmadı ikinci el bir canona IR filitre removal işlemi , ve çeşitli filitreler vs vs

Anlıyacağınız kafamda bir çok soru işaretleriyle dolu yeni bir üyeyim , forumdan çok faydalandım paylaşımlar için teşekkür ederim herkese .

Öncelikli sorunum celestron 6x30 finder scope 'a autoguiderı nasıl bir adaptör ile monte edeceğimi çözmek .
Fine aligment için polar scope şartmıdır onuda merak etmekteyim
Ve camera bağlantı adaptörleri m42 m48 T-thread vb tam çözemediğim şeyleri anlamak :)

İlk ay fotoğrafımı gayet düz bir şekilde direk kamerayı teleskopa bağlayarak dün çektim , Ay gözlemlemesi ve fotoğraf çekimi başlangıç için moral verici oldu :)
https://www.flickr.com/photos/137926648 ... 017336120/

Çoğu yabancı dökümanları okuduğum için bazı terimleri ingilizce - Türkçe karışık yazıyorum affola.

İyi Günler
Kullanıcı avatarı
gönderen tolgagumus
Merhaba,

Ben Tolga. Mayis 2013 de TV de Neil DeGrase Tyson in Cosmos programini seyrederken, birden bire teleskop almaya karar verdim. Yeni teleskoplar cok pahaliydi. Onun icin gazetelerden kullanilmis aradim. Sonunda kuzey NJ de 254 mm like bir Meade LX200 buldum. $2000 istiyorlardi. Kesinlikle bu kadar para harcamaya niyetyim olmasa bile gidip gormeye kara verdim. Telefonda kadin pazar gunu saay 10 da gel dedi. Ev o kadar buyuktu ki alt katta arabalar park ediliyor. Kapiyi caldim, Rus bir kadin acti. Pazar gunu saat sabahin 10u, bu kapiya mini etek ve 15 cm topuklu ayakkabi ile. Dedim sen delimisin? Tanimadigin insana boyle kapi acilirmi? Sen tek basinamisin? Evet dedi ama bizim evde tabanca var. Iyi o zaman bir sorun yok. :aah Peki dedim hadi goster teleskopu. Garaja gittik yerde duruyor. Goster bakalim nasil calisiyor dedim. Bilmiyorum dedi. Bende simdi sana $2000 para verecegim ve calisip calismadigi belli degil? Ben $500 veririm istersen. Dusundu tasindi, gecen sene kocama dogum gunu hediyesi olarak $5000 a aldim kesin olmaz dedi. Ver $700 senin olsun. Aldim eve getirdim, hemen 12V bagladim. Hic bir problem yok.

Benim hikayem boyle basladi. Sonra kamera aldim vs. Cloudynights i ogrendim. Gerisini daha gorecegiz.

Simdi gozle bakmaktansa daha cok resim cekiyorum. Galerimi gormek isterseniz, assagidaki link e basiniz.

http://www.astrobin.com/users/tolgagumus/
gönderen SiriusXL
Merhaba arkadaşlar,
Ben Arda Kaan Şerifoğlu.13 yaşındayım ve astronomiye aşırı meraklıyım.Bu konuda elimden geldiğince araştırma yapmaya çalışıyorum.Umarım bu forumda aklımdaki soru işaretlerinin cevaplarını bulurum.Yakın zamanda da iyi bir başlandıç teleskobu almayı düşünüyorum.Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.(Elimde 1500 tl var).İyi Forumlar! :lol:
gönderen memoli07
Merhaba arkadaşlar, ben Mehmet Ali, 32 yaşındayım , çocukluğumda valide hanımın aldığı büyük bir uzay ansiklopedi-atlas tarzı kitap ile uzaya merakım başladı ve hep ilgimi çekti, astronomi ve uzay hakkında sayısız dergi okudum ve belgesel izledim ve son yıllarda artık gözlem yapmaya karar verdim, bol bol araştırma sonucunda bütçeme uygun olarak ekvatoryel kundaklı Celestron Astromaster 76 modelli ilk teleskobumu aldım, öğrenme gelişme aşamasındayım, şuan ekvatoryel kundağın çalışma prensiplerini araştırıyorum, genelde ingilizce kaynaklı yazılar ve videolar ile öğreniyorum, dil bilmenin faydalarından yararlanmak lazım..
Acelem yok, herkes en büyük en güçlü teleskoplar ile gözlem yapmak ister tabiki, ama kademe kademe gitmekte fayda var, ayrıca bu hobi kısmen biraz pahalı, bu sebeple en iyisi adım adım öğrenerek ilerlemek... Kış mevsiminden dolayı ilk gözlemlerim biraz kısıtlı, havalar güzelleştikçe umarım daha tatmin edici gözlemler yaparım..
Herkese selamlar tekrar....
gönderen starstars
Arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var bana yıldızların konumunu hesaplama konusunda yardım edicek bir astronom arıyorum !!!! :oku
  • 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]