Gokbilim.com tanışma ortamı.

Gökbilim'e karşı ilgi düzeyimiz nedir?

Yeni başladım, öğrenme aşamasındayım.
381
45%
Bir kaç yıldır araştırıyorum.
101
12%
Amatör olarak ilgileniyorum.
148
18%
Amatör olarak ilgileniyorum ve kendi ekipmanım var.
135
16%
İlgili bölümde okuyorum.
34
4%
İlgili bölümden mezunum, amatör olarak ilgileniyorum.
10
1%
Meslek olarak yapıyorum.
7
1%
Diğer
23
3%
gönderen milargo
merhaba, ben Tanıl,
Mali Müşavirim özel bir şirkette muhasebe bölümünde çalışıyorum.
her zaman merakım olmuştu gökyüzü ve ötesine anca kısmetmiş :D
http://www.hepsiburada.com/national-geo ... eContainer doğum günümde alınan bu teleskopla başladım amatör gözlemlerime.
şu an önü oldukça açık bir terasta kurulu durumda teleskobum fakat sanırım henüz karanlıktan başka bir şey göremedim ama hemen pes etmek yok :D
sanırım teleskopu sabitlemekte ve hedef dürbününü kullanmakta acemiliğimi kolay kolay atamayacağım. saturn ü gözlemlemeye çalışıyorum fakat yakaladığım görüntüde teleskobun içindeki görüntüyü merceğe yansıtan parçanın şekli hep önümde, ben yanlış bir şey mi yapıyorum acaba, kullanmış olduğum teleskop yeterli mi? bu konuda güzel bilgilerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum.
teşekkürler şimdiden. tanışmanın dışına çıktım biraz sanırım ama yeni başlamanın heyecanına verin lütfen :)
gönderen Patch22
Arkadaşlar merhaba. Ben Kürşad astronomi, uzay, gezegenle vs. nasıl tanımlanırsa artık. Daha önce hiç ilgim yoktu fakat bi kaç gün önce olan kolektif yaz kampında astronomi atölyesi vardı. atölyeye katılım gösterdim orada ışık kirliliği vs. anlatımı yapıldı açıkcası hiç ilgimi çekmemişti. Daha sonra teleskopla fiyatı 25,000 lira olan aynalı! bir teleskopla Güneş'e baktık ve üzerinde 2 adet leke gördük işte tam o anda bi heyecan hissedip merak uyandı içimde. Sonrasında Venüs'e bakıp Hilal! şeklinde ki halini gördüm. Açıkcası o ilgimi çekmedi. Sonrasında Hocanın 100 liraya almış olduğu(Galileo yılına özel o fiyata almış.) mercekli teleskopla Satürn'e baktık. Daha ilk anda sanırım Satürn'e aşık oldum. Bir çok insan vardı sırada bekleyen sanırım hoca hissettiklerimi anlamış olmalı ki Satürn görüntüden çıktıktan sonra teleskopu bana ayarlattı(oldukça zevkli geldi). Ve o andan sonra bi teleskop almalıyım dedim. Daha sonra ki bi kaç site ve forumu takip ettikten sonra öğrendiğim şey ise direk teleskopla başlamak değil bir dürbün alarak başlamak sanırım ? Dayanışmayla kalın.
gönderen Şule Kuzpınarı
milargo yazdı:.....yakaladığım görüntüde teleskobun içindeki görüntüyü merceğe yansıtan parçanın şekli hep önümde, ben yanlış bir şey mi yapıyorum acaba, kullanmış olduğum teleskop yeterli mi? bu konuda güzel bilgilerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum.
teşekkürler şimdiden. tanışmanın dışına çıktım biraz sanırım ama yeni başlamanın heyecanına verin lütfen :)
Merhaba hoş geldiniz.

Bahsettiğiniz o parçanın mercekten görünmesi olayı hiç başıma gelmedi açıkçası. Bildiğim kadarıyla görünmemesi lazım. Acaba odaklamamış olabilir misiniz?
gönderen Şule Kuzpınarı
Patch22 yazdı:Arkadaşlar merhaba. Ben Kürşad astronomi, uzay, gezegenle vs. nasıl tanımlanırsa artık. Daha önce hiç ilgim yoktu fakat bi kaç gün önce olan kolektif yaz kampında astronomi atölyesi vardı. atölyeye katılım gösterdim orada ışık kirliliği vs. anlatımı yapıldı açıkcası hiç ilgimi çekmemişti. Daha sonra teleskopla fiyatı 25,000 lira olan aynalı! bir teleskopla Güneş'e baktık ve üzerinde 2 adet leke gördük işte tam o anda bi heyecan hissedip merak uyandı içimde. Sonrasında Venüs'e bakıp Hilal! şeklinde ki halini gördüm. Açıkcası o ilgimi çekmedi. Sonrasında Hocanın 100 liraya almış olduğu(Galileo yılına özel o fiyata almış.) mercekli teleskopla Satürn'e baktık. Daha ilk anda sanırım Satürn'e aşık oldum. Bir çok insan vardı sırada bekleyen sanırım hoca hissettiklerimi anlamış olmalı ki Satürn görüntüden çıktıktan sonra teleskopu bana ayarlattı(oldukça zevkli geldi). Ve o andan sonra bi teleskop almalıyım dedim. Daha sonra ki bi kaç site ve forumu takip ettikten sonra öğrendiğim şey ise direk teleskopla başlamak değil bir dürbün alarak başlamak sanırım ? Dayanışmayla kalın.
Merhaba! Aramıza hoşgeldiniz! Yeni başlayanlar için dürbün doğru seçim. :)
gönderen NurCeren
Merhaba herkese. Astronomiye küçük yaşta kafamı gökyüzüne kaldırdığımdan beri çok fazla ilgim ve merakım var. Şu ana kadar bu alanda ne faaliyet yaptın diye sorarsanız buna verecek zengin bir cevabım yok; bir konferans, kendi çapımda araştırmalar, fizik hocamla yaptığım tartışmalar, izlediğim belgeseller ve çıplak gözle saydığım yıldızlar. :) Üniversite sınavına hazırlandığım için ilgi alanlarıma pek fazla yönelemedim ama içindeki uzay aşkı asla kaybolmadı. fırsatını bulduğum her anda ufak çaplı araştırmalar yaptım, merak ettiğim şeyleri öğrenmek adına. Burayı bulmuş olmak çok güzel bir avantaj benim için. Sanki hiç görmediğim memleketime kavuşmuş gibiyim. :) Tatilde olduğumuz için daha çok vakit ayırmaya karar verdim. Kendimi bir şekilde geliştirmek istiyorum. Aslında çocukluğumdan beri hep bir teleskop istemişimdir, hala da çok istiyorum ama ailemin öncelikleri farklı olduğu için bu istek çok arka planda kalıyor. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. olabilecek en makul fiyatla önerilerinizi alabilirim. Tanıştığıma memnun oldum. Sağlıcakla kalın :)
gönderen Şule Kuzpınarı
Arkadaşlar aramıza hoşgeldiniz!

İlk başlayanlara her zaman için dürbün tavsiye ediyoruz. Alabilecek en makul fiyata en iyi sonuç için teleskop yerine dürbün edinin derim. :D Nasıl bir dürbün almanız gerektiği konusunda forumda bir gezinin, aradığınız cevapları bulacaksınız. :wink:
gönderen apisto
Merhabalar,
İsmim Alpay, Yaş 36.
Çok küçük yaşlardan beri uzaya, göğe meraklıyım. Kendimi bildim bileli yıldızlara bakıp tanımaya çalışmışımdır. Ancak, geçtiğimiz birkaç haftaya kadar ciddi gözlem yapmak aklımdan gelmedi. Biraz araştırdıktan sonra Nikon Aculon 10*50 alıp , stellarium'u telefona indirip, birkaç kitap indirirerek köşesinden astronomiye başladım.
gönderen Barış Çağlar
Merhabalar,

36 yaşındayım, amatör olarak astronomi ile ilgileniyorum. Çevremdeki insanların çoğu astronomi ve bilimin hemen tümünü sıkıcı bulduklarından burada olmaktan mutlu olacağıma inanıyorum.

Okudukça kafamda sorular oluşuyor burada bunlara cevap bulabileceğimi düşünüyorum.

Evreni merak etmemek imkansız gibi geliyor bana, görüntüsünün güzelliğine de hayran kalabilirsiniz, büyük patlamadan, yıldızların doğumundan karadeliklere kadar var oluşu/yaratılışı da (hangisine inanıyorsanız) sorgulayabilir, anlayama çalışabilirsiniz. Tabi işin ucu bir süre sonra quantum fiziğine de geliyor :)

kısaca merak ediyorum :)

herkese keyifli paylaşımlar dilerim
gönderen Fatih Pekcan
Merhabalar

İsmim nickimde yazıyor.Gökbilime bitmek bilmeyen bir merakım var.Çevremde de ilgilenen insan yok denecek kadar az.İyi ki bulmuşum sizleri. :)
gönderen halill07
Fatih Pekcan yazdı:Merhabalar

İsmim nickimde yazıyor.Gökbilime bitmek bilmeyen bir merakım var.Çevremde de ilgilenen insan yok denecek kadar az.İyi ki bulmuşum sizleri. :)

Hoş geldiniz.
gönderen Fatih Pekcan
halill07 yazdı:
Fatih Pekcan yazdı:Merhabalar

Hoş geldiniz.
Hoş bulduk.
gönderen MysteryVenus
merhabalar ismim Ali Çetinkaya istanbul şehir üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum. çocukluğumda başlayan astronomi merakım telekop almamla birlikte daha da pekişti bir ara her gece dışarı çıkıp uzayı gözlemler olmuştum ancak araya üniversite sınavları dersaneler ve taşınmamızın etkisiyle yurt girdi. 3 senelik aradan sonra tekrar başlıyoruz diyebilirim. elimde meade etx70 var onu tamir ettirip gözlemlere başlayacağım. üniversitede meraklı bir kaç kişi bulursam bir topluluk veya klüpkurmak istiyorum. bakalım nasıl gidecek. buarada istanbulda teleskop tamiri yapan bir yer veya tanıdık varsa süper olur çünkü bu konuyla alakalı gideceğim yer sirkeci ve oranın esnafını da hepimiz biliyoruz. gökbilimle tanıştığım için çok mutlu oldum çünkü türkiyede astronomi gibi ilginç alanlarla uğraşan insanları bulmak zor, alet edevat çok pahalı, bilgi sıfır. farklı alanlarla ilgili toplulukların açılması dileğiyle...
gönderen halill07
MysteryVenus yazdı:merhabalar ismim Ali Çetinkaya istanbul şehir üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum. çocukluğumda başlayan astronomi merakım telekop almamla birlikte daha da pekişti bir ara her gece dışarı çıkıp uzayı gözlemler olmuştum ancak araya üniversite sınavları dersaneler ve taşınmamızın etkisiyle yurt girdi. 3 senelik aradan sonra tekrar başlıyoruz diyebilirim. elimde meade etx70 var onu tamir ettirip gözlemlere başlayacağım. üniversitede meraklı bir kaç kişi bulursam bir topluluk veya klüpkurmak istiyorum. bakalım nasıl gidecek. buarada istanbulda teleskop tamiri yapan bir yer veya tanıdık varsa süper olur çünkü bu konuyla alakalı gideceğim yer sirkeci ve oranın esnafını da hepimiz biliyoruz. gökbilimle tanıştığım için çok mutlu oldum çünkü türkiyede astronomi gibi ilginç alanlarla uğraşan insanları bulmak zor, alet edevat çok pahalı, bilgi sıfır. farklı alanlarla ilgili toplulukların açılması dileğiyle...
İstanbullu üyeler daha önce bir toplantı yapmayı denemişler ama olmamış galiba. Aşağıdaki konuları okuyun. Oraya yazan arkadaşlar İstanbul'da oturuyor. Onlarla irtibata geçmeye çalışın:

http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=57&t=9189

http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=57&t=8445

Bir de İstanbul Üniversitesi'nde gözlem etkinlikleri düzenleniyor. Google'da arayın. Onlara katılabilirsiniz. Umarım ekip oluşturacak birilerini bulursunuz.
  • 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 55
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]