PLÜTON

Gokbilim.com tanışma ortamı.
Cevapla
ayzey2004
Mesajlar: 4
Kayıt: 16 Kas 2015, 12:30
İlgi düzeyi: Yeni başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

PLÜTON

Mesaj gönderen ayzey2004 »

Plüton bir gezegen midir???
halill07
Mesajlar: 635
Kayıt: 16 Eyl 2014, 16:31
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen halill07 »

Cüce gezegen Uluslararası Astronomi Birliği'nce (UAB) gezegenler konusunda, 24 Ağustos 2006 tarihinde yapılan yeni tanımlamada getirilmiş bir gökcismi kategorisidir. Bu tanım, şu an yalnızca Güneş sistemi için geçerlidir.

Alınan karara göre bir cüce gezegen:
-Güneş çevresindeki bir yörüngede dolaşır.
-Sabit bir şekle sahip olmasına engel olabilecek güçleri alt edebilecek yeterlilikte bir kütleçekimine sahip olmasını sağlayacak bir kütle ve bundan ötürü hidrostatik denge şekline sahip olmalıdır.
-Yörüngesinin civarını temizlememiş olmalıdır.
-Bir gezegenin veya başka bir yıldız harici cismin uydusu durumunda bulunmamalıdır.

Bu tanım Plüton'un gezegen yerine cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırılmasına neden olmuştur, çünkü Plüton yörüngesinin civarını temizlememiştir (Kuiper kuşağı).
Cüce gezegenler, geleneksel olarak diğer daha küçük gökcisimleriyle birlikte küçük gezegen olarak bilinirlerdi.(http://asart.science.ankara.edu.tr/gune ... i/cuce.php)

Güneş Sistemi’nde Bulunan Başlıca Beş Cüce Gezegen:

Güneş Sistemi’nde astronomi kapsamında beş tane cüce gezegen bulunmaktadır. Bu cüce gezegenlerden ilki, 1801 yılında keşfedilen Ceres cüce gezegenidir. Bu gezegen, İtalyan astronom Giuseppe Piazzi tarafından Asteroit kuşağı olarak bilinen bölgede keşfedilmiştir. En büyük cüce gezegendir. Diğer cüce gezegenler; Plüton, 2006 yılında, Plüton’dan daha büyük olan Eris 2005 yılında, tıpkı Plüton gibi Kuiper Kuşağı’nda olan cüce gezegen Haumea 2004 yılında, son olarak Makemake cüce gezegeni de, 31 Mart 2005 yılında keşfedilmiştir.(https://www.muhendisbeyinler.net/cuce-gezegen-nedir/)
Cevapla

“Uzay Kafe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir