Gözlem Taburesi

Gokbilim.com tanışma ortamı.
Kullanıcı avatarı
Firochromis
İlgi düzeyi: Yeni Başladım
Teşekkür etti: 0

Gözlem Taburesi

Mesaj gönderen Firochromis »

Merhaba, Yüksekliği ayarlanabilir bir gözlem taburesi edinmek istiyorum. Yurtdışı kaynaklarında çok hoş tasarımlar görmek mümkün ama Türkiye'de ancak başka amaçlarla yapılan ürünleri kendimeze adapte etmeye çalışıyoruz. Bu konuda sizler nasıl çözümler buldunuz merak ediyorum. Bilgi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar
Kullanıcı avatarı
selin223
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen selin223 »

Merhaba, ben gözlemleyeceğim cisme göre tripodun ayarını oturarak izlenecek şekilde yapıyorum. Gözlem taburesi olarak bir şey bulabileceğinizi sanmıyorum ancak bar taburelerine bakabilirsiniz. Gayet kullanışlı gözüküyorlar. https://tr.aliexpress.com/promotion/pro ... otion.html
mehmet GÖKÇE
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen mehmet GÖKÇE »

Bu konuyla ilgili bir başlık 2-3 sene evvel açılmıştı. Hatta belki daha da eskiydi başlık.Marangozda yapılabilecek planları vs de vardı ayarlanabilir taburelerin. O zaman ilerde lazım olur deyip saklamıştım sanki o planları. Biraz araştırayım olmadı mail atarım.
Bu arada konu burada değil yabancı bir forumda açılmış ben karıştırıyor da olabilirim ancak her halükarda planları sakladığıma ( bozulan pc imde kalmadıysa) eminim. Bir bakayım. Selamlar
Kullanıcı avatarı
yenice
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen yenice »

Eğer bir tasarım hoşunuza gidiyorsa, cnc ile cok katmanlı mobilya sınıfı plywood türü ahşap malzemeyi tabaka halinde alıp tasarıma göre kestirerek birleştirebilirsiniz. İstanbulda ve başka şehirlerde bunu yapan firmalar var.
El Biruni 973 – 1051
995'de ekliptik eğimini 23° 27' hesaplar.

Batlamyus - 23°50'
832 El Memun'dakiler 23°33'39"
875 Sabit Bin Kurre 23°30'30"
880 El Battani 23°35'
1790 Tycho Brache 23°30'
1750 Bradley 23°38'.3
1950 Modern Ölçüm 23°26'.7

“Uzay Kafe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 45 misafir