Gökbilim

Gokbilim.com tanışma ortamı.

Gökbilim'e karşı ilgi düzeyimiz nedir?

Yeni başladım, öğrenme aşamasındayım.
380
46%
Bir kaç yıldır araştırıyorum.
100
12%
Amatör olarak ilgileniyorum.
146
17%
Amatör olarak ilgileniyorum ve kendi ekipmanım var.
135
16%
İlgili bölümde okuyorum.
34
4%
İlgili bölümden mezunum, amatör olarak ilgileniyorum.
10
1%
Meslek olarak yapıyorum.
7
1%
Diğer
23
3%
gönderen burak42010
Merhabalar ismim Murat Burak :) 22 yaşındayım Konyada ikamet ediyorum. Avukat Katipligi yapıyorum. yakşalık 2 - 3 yıldır uzaya karşı bir ilgim merakım var. Bu ilgimi daha ileri boyutlara taşımak için teleskop aldım kendime (National Geographic 90/1250 model) ama Konyada kimsenin olmaması yada benim bulamam ve cok fazlaca amatör olmamdan dolayı cok fazla beceremiyorum. Eğer ki konyada bu işle ilgilenen tanıdıgınız var ise tanıştırmanız mümkün mü ? :) bu da ufak bir isteğim değerli forum üyelerinden :)
gönderen Berkecan İşliyen
Merhabalar
Ben Berkecan İşliyen. Pursaklar fen lisesinde 3. Sınıf öğrencisiyim. Astronomiye ilgim 7 sene önce stuart Atkinson un yazdığı tubitagin astronomi isimli kitabını okumam ile başladı. O kitabı okurken oradaki resimleri incelerkenki aldığım zevki sizlere anlatamam. O kadar çok hoşuma gidiyordu ki bilgiler, kitabı bitirdiğimde kendi kendime dedim işte benim en büyük hobim bu olacak dedim. Hobim, Çünkü bu alanın Türkiye'de gelismediginin ve uzun bı sure gelismeyeceginin farkindaydim. Kendime kaliteli ve maddi açıdan zorlanmamami sağlayacak bir meslek aradım ve en sonunda doktorlukta karar kıldım. Böylece hem insanlara çok güzel bir şekilde yardım edebilecek hem de maddi durumum olacağı için astronomide çok daha fazla gelişebilecek tim. O zamandan bu zamana kadar asil hedefimden şaşmadan astronomi ile ilgili sürekli araştırmalar yaptım. Geçen sene ise bir yarışmadan kazandığım fotoğraf makinesi ile bir kaç ay gökyüzünü gozlemledim. İnanın bana ayın kraterlerini ve Jüpiter'in o 4 dev uydusunu gördüğüm zamanki mutluluğum babasından çok istediği bı oyuncağı alan bir cocugunkinden fazlaydı :D fakat daha sonra kamerayı satmak zorunda kaldım ve bir süre yalnızca çıplak gözle gökyüzünü seyrettim. Bu bile bazen beni tatmin edebiliyordu. Çok uğraştım teleskop alabilmek için. Bir gün aşırı fazla ilgilenmeye başladım ve diğer şeyleri önemsemez oldum. Bunun sonucu babam bana teleskop ile ilgili herşeyi yasakladı. Ben ise teleskop ile ilgilenmeyi bıraktım ama astronomiyi bırakmadım. Yaklaşık bir hafta moralim biraz bozuk şekilde ve normal hayatima geri dönerek yaşadım.bir gün dershane çıkışı eve geldim. Ayakkabilarimi bıraktıktan sonra dinlenmek için odama doğru yurudum. Annem ve kardeşim odamin kapısında bana gülerek bakıyordu. Sordum ne oldu diye. Gel kendin gör dediler bana. Ben de merakla odama girdim. Yatagimin üstünde bir kutu duruyordu. Hiç birşey anlamadan merakla kutuyu acmaya basladim. Sonra aklima teleskop olabileceği geldi ve hızlı ve heyecanlı bir şekilde açmaya başladım. O kadar büyük bir heyecanla aciyordum ki parmağımı kestim istemeden. Kutu tamamen açılınca sevinçten havalara uçtum. İşte orda karşımda bir teleskop duruyordu. Elim ayağıma dolandı ve ne yapacağımı bilemedim. Hemen çıkarıp teleskobu kurdum.(araştırmalarım sayesinde eq kundagin nasıl kurulacağını ogrenmistim)ardından başladım teleskobu opmeye. O kadar sevincliydim ki. Bı kaç dk sonra babam eve geldi. Koşup ona hiç sarilmadigim kadar çok sarıldım.bana sürpriz yapmıştı. O gün geceyi beklerken sanki her saniye bir yıl gibi geliyodu. Gece olunca ilk saturne baktım çünkü ay çoktan batmıştı. O halkaları gördüğümde mutluluktan bayilacagimi falan sandım. O gün bu gündür her gece gökyüzünü seyrederim. Bulutlu günlere lanet eder havanın temiz olduğu günlere sukrederim. :) Herkese temiz geceler dilerim.
gönderen Şule Kuzpınarı
Arkadaşlar hepiniz aramıza hoşgeldiniz. Yeni katılımcıların şevki, teleskobuna yeni kavuşanlarınızın heyecanı bana eski günlerimi hatırlatıyor. İnşaallah aynı şevk ve heyecanla devam edersiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen R136a1
Merhaba. Benim adım Alper. 8. Sınıf Öğrencisiyim. Küçüklüğümden beri uzaya, bilime çok ilgiliydim. Astronomiye özellikle son zamanlarda aşırı ilgiliyim. Fütürist sayılırım. Gelecek hakkında, uzay hakkında düşünmeye bayılırım ve çokça düşünürüm. Ayrıca belgesel izlerken vs. çokça teori gelir aklıma. Bir tanesinin peşinde çokca koşup Amatör Astronomi Topluluğuna e-mail üzerinden sormuştum. Sonra iyice çürüdü o teori :lol:
Bolca Astronomi ile ilgili kitap okur araştırma yaparım. 3 tane Astronomi Ansiklopedisi okudum (Hepsi benzer şeyleri anlatıyordu), şimdi de Evren 101 (Orjinal adı: Astronomy 101) adlı çok güzel bir kitabu okuyorum.
Mercek çapı 60mm, açıklığı 700mm olan Lizer marka 3-4 yıl önce harçılığım ile 150Tl gibi bir fiyata aldığım bir teleskobum var. Pek bir işe yaramıyor gerçi. Göz merceğinin girdiği ayarlı kısım sallanıyor kolay odaylanılıp gözlem yapılamıyor. Ayrıca ışık kirliliği de var, Manisa büyük bir şehir olamasa da çok etkiliyor. Gece gökyüzünce 30-35 yıldız görülüyordur, o da en fazla...
Büyüğünce Amerika'da St. Cloud State University (St. Cloud Eyalet Üniversitesi)'inde Astronomi ve Astrofizik bölümünde 4 yıllık lisans, ondan sonra da University of Missouri Columbia (Missouri Colombia Üniversitesi)'nde aynı bölümde Lisansüstü eğitimi almak istiyorum. Tabi daha bu üniversiteler Amerika'da yurtdışından öğrenci kabul edip onlara burs verebilen Astronomi ve Astrofizik bölümüne sahip üniversitelerin en ucuzları (Devlet Okulları). Bu mümkün olmazsa da ODTÜ Fizik bölümünde eğitim almak isterim.
Yakınlarda para biriktirip Astronomiye daha bilinçli bir şekilde tekrar giriş yapmak için iyi bir Astronomi Dürbünü almayı planlıyorum.
Başka ne yazabilirim bilemiyorum. Çok yazdım herhal.. :lol:
gönderen Murat Özkan
Merhabalar,
Ben Murat Özkan.
Mühendisim ve uzaya karşı çocukluğumdan beri ilginç bir merakım var.
Nikon P510 fotoğraf makinası ile Ay'ın ve ışık yumağı olarak da belirse de gezegenlerin fotoğraflarını çekmeyi seviyorum.
İş yoğunluğumdan dolayı fazla vakit ayıramıyorum ama bu forum, meraklarım için sanki solucan deliği olacak gibi. :)
Herkese Saygılar...
gönderen Şule Kuzpınarı
R136a1 yazdı:Merhaba. Benim adım Alper. 8. Sınıf Öğrencisiyim.
.................Büyüğünce Amerika'da St. Cloud State University (St. Cloud Eyalet Üniversitesi)'inde Astronomi ve Astrofizik bölümünde 4 yıllık lisans, ondan sonra da University of Missouri Columbia (Missouri Colombia Üniversitesi)'nde aynı bölümde Lisansüstü eğitimi almak istiyorum. Tabi daha bu üniversiteler Amerika'da yurtdışından öğrenci kabul edip onlara burs verebilen Astronomi ve Astrofizik bölümüne sahip üniversitelerin en ucuzları (Devlet Okulları). Bu mümkün olmazsa da ODTÜ Fizik bölümünde eğitim almak isterim.
Aramıza hoşgeldin Alper. Hedeflerin çok net. İnşaallah hayalin kadar net bir şekilde hedeflerine varabilirsin.
gönderen Şule Kuzpınarı
Murat Özkan yazdı: 13 May 2018, 14:45 Merhabalar,
Ben Murat Özkan.
Mühendisim ve uzaya karşı çocukluğumdan beri ilginç bir merakım var.
Nikon P510 fotoğraf makinası ile Ay'ın ve ışık yumağı olarak da belirse de gezegenlerin fotoğraflarını çekmeyi seviyorum.
İş yoğunluğumdan dolayı fazla vakit ayıramıyorum ama bu forum, meraklarım için sanki solucan deliği olacak gibi. :)
Herkese Saygılar...
Murat Bey, hoşgeldiniz. Uzay merakı görünen o ki çocuklukta başlıyor. Gördüğünün ötesini merak eden zihinleri çekebilecek en öte yer olmasından dolayı sanırım. Yeni solucan deliğiniz hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
gönderen Astronominik
hepinize merhabalar değerli arkadaşlarım,

Adım Cankut 1982 doğumluyum hayatımın özellikle bazı dönemlerinde depresif olarak uzay bilimlerine ilgim olmuş bir süre araştırmış fakat zamanla belki koşullar belki olanaklar gereği bu ateşim sönmüştür.Yinede açık bir gökyüzünde şöyle en parlağından bir düzine yıldızın adını sanını çıplak gözle söyler hikayesini biraz mitolojik biraz bilmteknik anlatabilirim.

Yine bu aralar gökbilimlerine olan ilgim ateşim artmış olup internette gezinirken burayı buldum ve aranıza katılmak istedim.Peşinen söykliyeyim sizleri henüz tanımadım ama burada bulmaktan çok memnun oldum :)

Ayrıca youtube üzerindende özelikle minik kardeşlerimizi hatta astronomiye amtör düzeyde benim gibi ilgili alakalı ardaşlarımızı yani 7 den 70 e tabiri ile ilgisini çekebilmek için içerikler üretiyorum kendi çapımda bu kapsamda bir video dizisine bile başladım bir cesaret ile bana bu konudada destek olmanızı değerli vaktinizi ayırıp izleyebilirseniz görüş ve önerilerinizi bilmeyi çok arzu ederim yeni katıldığım için belkide bir kural ihlalimidir bilmiyorum umarım değildir bu kendi yazdığım ve oynadığım UZAY SERÜVENİ ni içeren oynatma listesi linkini paylaşmak isterim.

https://www.youtube.com/watch?v=1CL-UKT ... 9FSAJr7Cqd

ilgi alakanız için teşekkür ederim

Saygılarımla...
  • 1
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
MERAK - TELESKOP ÖNERİSİ

ÖNCELİKLE MERHABALAR Ben Gökbilim İşle[…]