Tutulemma: Güneş Tutulmasının Günizi (2 Ekim 2007)

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Cevapla
Yiğit Kaçar
Gokbilim.com Avukatı
Mesajlar: 332
Kayıt: 06 Mar 2006, 00:00
Konum: Ankara
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Tutulemma: Güneş Tutulmasının Günizi (2 Ekim 2007)

Mesaj gönderen Yiğit Kaçar »

Resim

http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=071002

Yine Tunç Tezel; Yorum yapmaya bile gerek yok.

Bu arada resimde Merkür'ü gördüm.

Bir de uzun zamandır sormak istediğim bir soru vardı. Bu photoshop ile resim birleştirme olayı nasıl oluyor. Bu sitede bir çok defa yapıldığını duydum. Ama nasıl yapıldığını bilemiyorum. Bilen birileri anlatırsa sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
Mesajlar: 3684
Kayıt: 11 Tem 2007, 23:53
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
Konum: Dudullu/İstanbul
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Merhaba,

Photoshop'da gelişmiş bir çok yazılımda olduğu gibi katmanlar (layers) vardır. Katmanlar üst üste geldiğinde eğer tüm çalışma alanını kaplıyorlarsa ve üzerlerine herhangi bir işlem yapılmadıysa en üsteki görülecek şekilde diğerlerini gizler. Altakileri genel görünüme dahil etmek için başlıca iki yöntem vardır. Bunlardan biri beneklerde (pixels) doğrudan (direct) değişiklik yapmak, diğeri katmanı şeffalaştırmak veya altkatman ile etkileşmesini sağlamak. Maske ve eklenti kullanımları değerlendirme dışı bırakarak bunları açıklarsak:

Katmanları şeffaflaştırmak çok basit bir olgu. Herhangi bir katmanın "opacity" oranını azalttığınızda, bir çok uygulamada gördüğümüz iç içe geçme olayı hemen altındaki katman ile gerçekleşir. Ama resimdeki uygulamada bize daha farklı bir şeyler lazımdır ki o da harmanlamak (blending).

Aslında harmanlamak (blending) çok geniş bir konu. Panaromik resimlerden tutun da maske oluşturma ve otomatik harmanlamaya kadar çok olay var. Ama bu resimde kullanabileceğimiz 26 adet, sadece seçilen katman(lar)ı tamamını etkileyen seçenekler vardır. Bunu hemen "opacity" yanındaki aşağı açılır menüde bulabilirsiniz. Çoğunlukla "Screen" ve "Diffrence" kullanılır ve uygulanması gayet basittir. Ama farklı zamanlarda ve boyutlarda olan resimlerde basit harmanlama yetmez.

Sanırım yukarıdaki çalışmada arkaplanı oluşturacak tek bir resim ile birlikte maskeleme yapılarak sadece gökyüzünün bir kısmı alınmış olmalı. Çünkü bir sene içerisinde çevrede olan doğal değişiklikler harmanlama yapamayacak kadar gizlenmesi imkansızdır. Belki kısa aralıklarla çekişmiş iki fotoğrafta yapılabilir. Hatta otomatik harmanlama bile yapabilirsiniz ki yukarıda bahsettiğim panaromik görüntülerde kullanılan bir mevzu.

Dip Not: Yazılım ile ilgili aklınıza takılan başka sorular olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

Başarılar...
Yiğit Kaçar
Gokbilim.com Avukatı
Mesajlar: 332
Kayıt: 06 Mar 2006, 00:00
Konum: Ankara
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Yiğit Kaçar »

Verdiğiniz teorik bilgiler için çok teşekkür ederim ancak sanırım biraz da pratiğe ihtiyacım var. bahsettiklerinizi birisi yanımda yapmadan çok zor anlayacağım :)
Hasancan AKTÜRK
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Hasancan AKTÜRK »

Ay Güneş'ten yaklaşık 400 kere daha küçük fakat bize Güneş'ten 400 kere daha yakın olduğu için gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte gözükürler. Bir Güneş Tutulması, Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir. Tutulmanın olabilmesi için, Ay'ın Yeniay safhasında olması ve Yer etrafındaki yörüngesinin düzlemi ile Yer'in Güneş etrafındaki yörünge düzleminin arakesit noktaları doğrultusunun Güneş'in merkezinden geçmesi gerekir. Diğer bir deyişle Güneş Ay ve Dünya aynı doğrultuda olmalıdır. Bilindiği üzere bir yıl içerisinde 12 ay vardır. Yani Ay, Dünya etrafında yılda 12 kez dolanır. Dolayısıyla,eğer Ay'ın yörünge düzlemi Dünya'nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nınki arasında yaklaşık 5° 9' lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ay'ın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşmaz. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir.

Tam, halkalı ve parçalı olmak üzere üç tip Güneş tutulması vardır. Bir Güneş tutulmasının tam veya halkalı oluşu Ay'ın Dünya'ya uzaklığı ile belirlenirken, parçalı oluşu Ay, gözlem yeri ve Güneş arasındaki açıyla, bir başka deyişle, her üçünün tam olarak aynı doğrultuda bulunmamasıyla ilgilidir. Bilindiği gibi Ay, Dünya çevresinde basıklığı az da olsa elips şeklindeki bir yörüngede dolanır. Bundan dolayı Dünya'ya olan uzaklığı her an değişmektedir. Eğer tutulma anında Ay Dünya'ya yeteri kadar yakınsa, görünen çapı Güneş'in görünen çapından büyük olur, Güneş diskinin tamamı örtülür ve Tam Tutulma meydana gelir. Aksi takdirde Güneş diskinin tamamı örtülmez, diskin sadece iç kısmı örtülür ve bir Halkalı Tutulma oluşur. Bazan da Ay ve Güneş'in konumları öyledir ki, Ay, Güneş diskinin ancak bir kısmını örter. Bu durumda da Parçalı Tutulma meydana gelir. Tam ve halkalı tutulmaların maksimum örtülme evresinden önceki ve sonraki dönemlerinde de doğal olarak parçalı tutulma evresi bulunur.

Ay'ın yarıçapı Dünya'nınki ile mukayese edildiğinde çok küçük olduğundan, Dünya'nın tamamı Güneş ve Ay diskinin dış teğetlerinin oluşturduğu gölge konisinin içine girmez. Bu nedenle bir Güneş Tutulması Dünya üzerinde ancak belirli bölgelerden görülebilir. Halbuki Ay Tutulması'nda durum böyle değildir. Ay tutulması o anda gece olan yerlerin tümünden gözlenebilir. Ay tutulmalarında Dünya, Ay ile Güneş'in arasına girer ve Dünya'nın gölgesi Ay'ın tamamını perdeleyebilecek kadar büyük olur.

Tam Güneş tutulması diğer tutulma türlerine göre çok daha önemlidir. Zira, tam tutulmada Güneş'in tamamı Ay tarafından birkaç dakika için örtüldüğünden, bu sırada yapılacak gözlemlerden yıldızımızın dış atmosfer tabakaları, özellikle koronanın fiziği hakkında önemli bilgiler elde edilir.

Resim
Cevapla

“Günün Gökbilim Görüntüsü (GGG)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir