1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Comet McNaught Over New Zealand (12 Şubat 2007)

Gönderilme zamanı: 18 May 2007, 17:09
gönderen Burak Bayar

Gönderilme zamanı: 18 May 2007, 22:13
gönderen adem akif uzunalioğlu
merhaba ,çok güzel bir görüntü bu.nasıl bir teleskop ile çekilmiş acaba,bu tarz olaylar sık yaşanabiliyormu acaba.bu konulara meraklıyım ama bi okadarda yabancıyım.yalnış ve saçma birşey sormadım umarım.bi yerden başlamak lazım sanırım ....

Gönderilme zamanı: 20 May 2007, 19:28
gönderen Yiğit Kaçar
Öncelikle aramıza hoş geldin Adem. Sanırım bu forumdaki ilk mesajın. Daha nicelerini görmek isteriz. Bir şeyler sorarken veya cevaplar verirken asla çekinme. Bir şeyi bilmemek asla ayıp değildir. Dolayısıyla herhangi bir şeyden çekinmene gerek yok. Ben de senin gibi çok meraklıyım. Yıllardır bu işlerin de içindeyim. Ancak hala, belki de hergün yeni bir şeyler öğreniyorum. Bunların bir kısmını, bu forum sitesinde sorarak öğreniyorum. Burası bilgiyi paylaşım platformu.

Senin soruna gelince. O kuyruklu yıldız resmi herhangi bir teleskop ile çekilmemiş. Sadece bir fotoğraf makinesi. Zaten bu tür gökyüzü resimlerinde teleskop kullanmak çok mantıklı değil. Resme dikkat edersen çok büyük bi alanı gösteriyor. Halbuki teleskoplar gökyüzünde küçük bir alanı hatta çoğunlukla yalnızca ufak bir gök cismini gösterebilir. Bunun nedeni ise elbette yakınlaştırma. Düşünsene karşıdan çıplak gözle bir binaya baksan tümünü görebilirsin ancak bir dürbünle bakarsan yalnızca bir veya iki penceresini görebilirsin. Bunun gibi.


Çekilen resmin özellikleri şöyle:Pentax *ist DS, Sigma 15mm lens, ISO 800, 300s exposure
Resim

O güzel kuyruklu yıldız resmi, yukarıdaki bu makine tarafından çekilmiş. Peki diyeceksin ki bu kadar yıldız hatta samonyolu gökadamızın o ışıklı diski nasıl görülebiliyor. Bu işin sırrı ise pozlamada. Yani exposure. Dikkat edersen 300s yazıyor exposure kısmından. yani 300 second türkçesi 300 saniye diğer bir deyişle 5 dakika.

Pozlama konusunda internet üzerinde çok detaylı bilgi bulabilirsin. Ama kısaca 5 dakika boyunca hiç ara vermeden çekim yapılmış anlamında. 5 dakika boyunca ışık biriktirilmiş. Böylece normalde gözün göremeyeceği kadar zayıf ışıklar da film üzerinde belirmiş.

Gönderilme zamanı: 06 Oca 2008, 11:13
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba yiğit Bey,

K100D DSLR fotoğraf makinası hakkında bilgi bulmak için, Pentax yazıp arama yaptım. Gökbilim forumunda bu başlığı buldum. Astronomi yada gökyüzü fotoğrafçılığı açısından, Pentax fotoğraf makinası hakkında bilgisi olan var ise yazabilir mi?

Gönderilme zamanı: 06 Oca 2008, 11:55
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mehmet Bey,
Mehmet Koyuncu yazdı:...gökyüzü fotoğrafçılığı açısından, Pentax fotoğraf makinası hakkında bilgisi olan var ise yazabilir mi?
Malesef bütün testler Canon'lardan daha kötü olduğunu gösteriyor. Gürültü seviyesi daha yüksek.

Gönderilme zamanı: 06 Oca 2008, 17:45
gönderen Mehmet Koyuncu
Teşekkürler Tahir Bey. Daha yeni tasarım ve teknolojiye rağmen, daha gürültülü bir DSLR hele az ışıklı nesnelerin çekimlerinde kullanılamaz anlamına gelir.

Re: Comet McNaught Over New Zealand (12 Şubat 2007)

Gönderilme zamanı: 24 Ağu 2010, 16:58
gönderen Burak BİLGİLİ
Konu eski ama yorum yapayım dedim, güzel fotoğraflar yayınlanıyor bu başlık altında; ama güncel değiller, bir el atsak mı?