Güneş Sistemi, Gezegenler, Galaksiler (Gökadalar), Kuyrukluyıldızlar, Göktaşı yağmuru (Akanyıldızlar), Asteroitler. Çift yıldızlar, Değişen Yıldızlar, Yıldızların Evrimi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Merhaba Emre,

Videoyu beğendiğine sevindim. Aslında seninde dediğin gibi atmosferdeki dalgalanmaları en aza indirmek için yükseklere çıkmak gerekiyor. Ancak bunu düşünmemize rağmen ne yazıkki yeteri kadar zaman olmadığı için saklıkent'e çıkamadık.

Ayın karanlık tarafının görünmemesine gelince;
Malesef hareketli video görüntüleri fotoğraf gibi olmuyor. Yani fotoğrafta kullanılan tekniklerin bazılarını videoda anlık görüntü alırken kullanmak mümkün değil. Bunlardan biride ışık ayarları ve değerleri. Bunun gibi bir video kaydında iki seçeneğin olur ya ayın karanlık yüzünü belli edersin yada satürn'ün doğal ve güzel renklerini. Eğer Ay'ın karanlık yüzünün de görünmesini isteseydim ışık doygunluğnu artırmam gerekecek, buda satürn'ün aşırı parlamasına ve sadece elips şeklinde bir ışık küresi olmasına neden olacak, güzel halkaları ve detayları görülemeyecekti. Ben satürn'ün doğal görünmesini istediğimden ışık ayarlarını onun parlaklığına göre ayarladım. Dolayısıyla, Kamera Ayın Karanlık tarafından gelen çok az ışığı algılayamadığı için yüzeyin bu bölümü videoda görüntülenemedi.

Eğer aynı sisteme sahip bir başka teleskopumuz olsaydı, (takip sistemi olan ve TouCam bağlı bir başka maksutov-cassegrain) onunlada ayın karanlık yüzeyini belilli edecek şekilde görüntü alır ve sonra onları birleştirme şansımız olabilirdi.

Sonuç olarak çok güzel ve keyifli bir geceydi. Ayrıca bu video, örtülmeyi İzleyememiş olanlara faydalı olduysa ne mutlu bana. :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Mustafa Bey, videonuz muhteşem! Çok, çok tebrik ederim!
gönderen Yiğit Kaçar
Tam profesyonel bir iş olmuş. Umarım youtube da koymuşsunuzdur. Tebrik ederim. Dikkatimi çeken bir hususu sormak istiyorum. Saturn'un halkaları bile bu kadar net iken Saturn'un hiç bir uydusunun görülmemesi ilginç geldi bana... Etrafında yıldız gibi küçük küçük noktacıklardan oluşan uydularının da görülmesi gerekmez miydi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Ersin Zorlu
Tekrar tekrar izledim ve çok keyiflendim... :)
Ellerinize, düşünceniz sağlık Mustafa Bey...
Harika bir çalışma olmuş...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
çok teşekkürler.ellerinize sağlık... :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mustafa Bey, tebrikler...
Videolarınızın kopyasını indirdim.
Bilgisayarımda bulundurabilirmiyim?
Benzer düzenekler bende de var ama bu kalitede çekim yapamıyorum.
Çekiminiz direkt CCD üzerine mi yoksa oküler üzerinden mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Öncelikle Övgü dolu sözlerden dolayı tüm arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum. Elimden geldiği kadar ve ekipmanımın elverdiği ölçüde gerçekleştirdiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Mehmet bey, sizin sorunuzun cevabını vermeden Sevgili Yiğit Kaçar'ın daha önce sorduğu sorusunu cavaplandırayım.

Sevgili Yiğit, Philips TouCam ile görüntü alırken objelerin parlaklıklarına göre ışık doygunluğunu ayarlıyorum, bu nedenle Satürn için verdiğim diyafram ve ışık doygunluğu değerleri, Satürn'ün uydularının görüntülenmesine engel oluyor. Daha doğrusu uyduların parlaklıkları yeterli seviyede olmadığı için (Satürn'e göre yeterince parlak olmadıkları için...) uydular görüntülenemiyor. Daha önce Emre'ye de dediğim gibi ;

"Malesef hareketli video görüntüleri fotoğraf gibi olmuyor. Yani fotoğrafta kullanılan tekniklerin bazılarını videoda anlık görüntü alırken kullanmak mümkün değil. Bunlardan biride ışık ayarları ve değerleri. Bunun gibi bir video kaydında iki seçeneğin olur ya ayın karanlık yüzünü belli edersin yada satürn'ün doğal ve güzel renklerini. Eğer Ay'ın karanlık yüzünün de görünmesini isteseydim ışık doygunluğnu artırmam gerekecek, buda satürn'ün aşırı parlamasına ve sadece elips şeklinde bir ışık küresi olmasına neden olacak, güzel halkaları ve detayları görülemeyecekti. Ben satürn'ün doğal görünmesini istediğimden ışık ayarlarını onun parlaklığına göre ayarladım. Dolayısıyla, Kamera Ayın Karanlık tarafından gelen çok az ışığı algılayamadığı için yüzeyin bu bölümü videoda görüntülenemedi."

Kısmındaki mantıkla aynı. Tabiki Burada ay yerine uydular dememiz gerekiyor. :lol:

Mehmet bey sizin sorunuza gelince,
Videolarımı bilgisayarınızda bulundurabilirsiniz, bu konuda sıkıntınız olmasın.

Ben görüntüyü alırken direkt TouCam'i teleskopa bağlıyorum. bunun için kendi yaptığım adaptörü kullanıyorum.
http://www.astrofotograf.org/philips_ad ... hilips.htm

Sizde evde çok rahatlıkla kendinize bir adaptör yapabilirsiniz. bunun için zanınız yoksa da, üzülmayin hazır olarak da satılıyor. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mustafa bey, tekrar teşekkürler. Webcam'de ışık doygunluğu ile oynamak aklıma gelmemişti. Ay ve jüpiter üzerinde denedim, daha güzel sonuçlar almaya başladım. Bir tornacıya yaptırdığım adaptörüm var ama merkez ayarını daha iyi tutturabilmek için daha iyi bir tasarım yapacağım. Tabi ışık kirliliği için filtre olduğunu sitenizden öğrendim, temin etmenin yollarını arayacağım.
gönderen Arda Duygun
büyüleyici bi çalışma ve paha biçilmez bi paylaşım..,teşekkürler..!
Kullanıcı avatarı
gönderen Taylan Salman
mustafa bey çektiğiniz görüntü çok güzel olmuş. keyifle izledim. bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. iyi çalışmalar..
gönderen Emre Evren
18 Haziran 2007 Ay , Venüs'ü örtüyor !

Bulunduğumuz Haziran ve Mayıs ayları boyunca genelde ufkun altında ve sabah gökyüzünde saklanan Ay gözlerden ırak olduğu için -4.30 kadir parlaklığı ile karanlık yerlerde cisimlerin gölgesini bile oluşturabilecek kadar yüksek parlaklığı ile Venüs, akşam gökyüzünün tartışmasız tek hakimidi.
Ama heralde Ay tahtının sarsılmasından rahatsız olmuş olacak ki, bu ayın(haziran) 18 'inde akşam saat 6 civarında Venüs'e dersini vermeye hazırlanıyor.

Resim

Neyazıkki Ülkemizin bulunduğu konum nedeni ile tam gece karanlığında izleyemeyeceğimiz Ay - Venüs örtülmesi güneşin henüz batmadığı akşam üzeri saatlere denk geldi.
Aşağıdaki harita üzerindeki grafikden de anlaşılacağı üzere tutulmayı izleyebilmek için en şanslı konumda bulunan ülkeler Hindistan, Pakistan, İran ve bir parça(o da güneşin batışına denk geliyor) en doğudaki güney illerimiz.

Resim

Tutulma yerel saatle 19:53 sıralarında Türkiyenin en doğu sınırındaki hakkari civarından başlayacak ve en batıdaki izmirden 19:30 civarında İzmirin semalarından ayın Venüsü serbest bırakması ile bitmiş olacak.
Tutulmayı gökyüzünün alacakaranlıkdaki parlaklığı yüzünden tam izleyemesekde 18 haziran akşamı batmakta olan Ay ile Venüs çok yakın görüntüsü ile Gökyüzü fotoğrafçılarına doyumsuz güzellikte kareler sunacağı kesin

Resim

Tutulma sonunda Türkiye için batı ufkunda yıldızların ve gezegenlerin konumu yukarıdaki gibi olacak. Örtülme sahnesine Aslan takımyıldızının parlak yıldızı Regulus'un 9 derece kuzey batısındaki 0.55 Kadir parlaklığı ile Satrün de eşlik edecek.

Resim

Bazı illerimizde örtülmenin başlama ve bitiş saatleri şöyle olacak.
  • __Şehir_____Örtülme Başlangıcı______Örtülme Bitişi______

Kocaeli :...............18:01..........................19:20.................
    Sakarya :...............18:02..........................19:21.................
    Ankara :...............18:06..........................19:25.................
    Adana :...............18:16..........................19:32.................
    Samsun :...............18:08..........................19:24.................
    İstanbul :...............17:59 .........................19:19.................
    İzmir :...............17:02..........................19:23.................
    Antalya :...............18:10..........................19:29.................
    Tekirdağ :...............17:58..........................19:19..................
İyi seyirler...
Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Ersin Zorlu
Her ne kadar örtünmeyi güneş nedeniyle tam izleyemesem de,
tek boyutta yanyana gözükmeleri bile heyecanlandırdı beni...
Hava kararmaya başladıktan sonra, parlayan Venüs ve Ay giderek birbirinlerinden uzaklaştılar...
Oturup bu görüntüyü keyifle izledim...

Bu örtünmenin fotoğraflarını çeken arkadaşlar var mı acaba? :)

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]