Güneş Sistemi, Gezegenler, Galaksiler (Gökadalar), Kuyrukluyıldızlar, Göktaşı yağmuru (Akanyıldızlar), Asteroitler. Çift yıldızlar, Değişen Yıldızlar, Yıldızların Evrimi.
Ay gökyüzünde ki günlük hareketleri ile yolculuğuna devam ederken arasıra parlak yıldızlar ve gezegenleri örttüğü olur bu örtülmelere Occultations/Örtülme adı verilir.

22 Mayıs 2007 Ay Satürnü örtüyor

Resim

19 Mayıs gecesi Venüs ile oldukça yakın konumda bulunacak(örtülme gerçekleşmeyecek) olan Ay 22 Mayıs 2007 gecesi, yine gözüne kestirdiği gökyüzündeki bir kurbanı Parlak gezegen Satürn'ü yakalayacak ve örtülmeden evvel ilginç bir manzara sunacak.

Ay-Satürn Örtülmesi 22 Mayıs 2007 akşamı saat 20:00 civarında ilkdördün evresine girmeye hazırlanan ay ile ayın gölgeli tarafında kuzeydoğusunda 1.5 derece uzaklıkta(yakın) bulunan parlak Satürn gezegeni ile yakın görüntüsü ile başlayacak
İlerleyen saatlerde gece 22:48 - 22:49 (kocaeli için) civarında ayın kuzay doğusunda bulunan Satürnün halkalarının örtülmesi ile ilk temas başlayacak birkaç dakika içinde gezegen diğer tarafındaki halkaları dahil tamamen ayın arkasında kalacak
ilk temasın 5 dakika sonrasında ise 22:55 civarında gezegenin parlak uydusu titanda ayın arkasına geçecek

Resim
Ay-Satürn örtülmesi Türkiyenin tamamından olduğu gibi kafkasya ve avrupadan da izlenebilecek yukarıdaki haritada kalın çizgi üzerindeki bölgelerden tutulma izlenebilir.

1 saat 10 dakika kadar sürecek olan tutulma ise saat 23:50 civarında Satürnün uyduları Enceladus ve Tethys 'in görünmesinin ardından 23:51 de gezegeninde Ayın aydınlık tarafı olan güney batısından tekrar görünmesi ile son bulacak.
23:55 civarında Titanında ayın aydınlık tarafından görünmesi ile bu göksel şölen bitecek

Bazı Büyük Şehirler için Tutulmanın başlayacağı saatler ise şöyledir.

Şehir............Saat....Dakika..Saniye

Satürnün kayboluşu :

Izmir..............22.......53........30
Istanbul..........22.......49........16
Ankara...........22.......52........45

Tekrar ortaya Çıkışı :

Izmir..............23.......50........15
Istanbul..........23.......20........48
Ankara...........23.......53........42
En son Emre Evren tarafından 13 Haz 2007, 13:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen Yiğit Kaçar
Maalesef bu muhteşem doğa olayını hakkıyla gözlemleyecek ve kayda geçirebilecek ekipmana sahip değilim. Ekipman sahiplerini göreve çağırıyorum. Bizleri de düşünerek birbirinden güzel görüntülerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.
gönderen Emre Evren
Merhaba
Ben ilk defa dürbün ile izlemeyi planlıyorum
Ama hava şartları bu günlerde beni tedirgin etmeye başladı. Fakat başarabilirsem webcam'e ilkel bir şekilde bağladığım dürbünle en azından bir poz alabilmeyi umud ediyorum. :cry:
Yiğit Kaçar yazdı: Ekipman sahiplerini göreve çağırıyorum. Bizleri de düşünerek birbirinden güzel görüntülerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.
Bu konuda kesinlikle Yiğit Kaçar'a katılıyorum Belkide Tahir bey ve Mustafa Erol bey fotoğraflamayı düşünüyordur. Ama inşallah sizinde bu güzel olayı fotoğraflama imkanınız olur zira, sizin çekmiş olduğunuz 19 mayıs görüntüleri bilgisayarımın masaüstü arkaplandaki başköşede yerini aldı bile..

Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
İstanbul'da şu anda gökyüzü yoğun bir şekilde bulutlu. Bu hafta hava böyle olacak.
gönderen Yiğit Kaçar
Son bir buçuk saat. Ankara parçalı bulutlu. Kuzey istikameti full kapalı ancak venüs ay ve satürn pırıl pırıl. bir iki poz aldım ancak ay geçenkinden daha parlak ve satürn de venüsten daha sönük. dolayısıyla resim de belli belirsiz çıkıyor. güçlü telezoom veya teleskop gerekli. artık size iyi şanslar dileyim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
22.30 civarı gözlemlemeye başladım. Tam 22:50 de Satürn Ay'ın arkasına geçiş yapıp gözden kayboldu. 23:48 civarı bulutlanma başladı ve maalesef bulutlar artarak görüşümü kapattı. :( . Bu benim 12 yaşındayken ayın yüzeyine bakmamı ve dandik bi harita yapmamı saymassak ilk gözlemimdi. 30x30 mm lik ufak bi teleskopla. Aynı zmanda stellarium adlı programla takip ettim gerçekten şahane bi program. Bu arada Emre EVREN abime verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyorum.
http://img503.imageshack.us/my.php?imag ... 017mz6.jpg
gönderen Emre Evren
Merhaba
İlgilenen ve fotograflayabilen herkeze ben teşekkür ediyorum :)
Ama maalesef bu güzel göksel şovdan geriye elde bişey kalmaması kötü oldu..
Gerçi çıplak gözle bile izlemeye razıydım ya neyse..
Bulutlar tutulma esnasında aman vermeksizin gökyüzünü kapattı ama işin komik yanı
şaka gibi tutulmadan 1 saat sonra şuan hava parçalı bulutlu ve batı tarafı apaçık..
tabi eksik olan ay ve satürn(ikiside ufkun altına kaçıp gitmişler)
Artık bir daha ki örtülmeye...(fotograflayabilenler resimleri burada paylaşabilirlerse benim gibi bulutlu bahtsızları bir parça mutlu etmiş olurlar)
Saygılarımla..
gönderen Lütfü Çakmak
Sevgili Emre,

Burada paylaştığın bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Sayende ilk gerçek gözlemimi yaptım, asıl teleskobum 203 mm dobson gelmedi hala ama elimdeki uyduruk 60-900 çin malı mercekli teleskopla bile ilk defa satürnü minik de olsa gözlemledim, bizim burda açık pırıl pırıl bir gökyüzü vardı. Bu anı fotoğraflayamadığım için üzüldüm ama heyacanım da arttı. İnşallah ileriki zamanlarda artık.

Saygı ve sevgilerimle,
gönderen Yiğit Kaçar
Bu kez olmadı. 3x optik zoom'a bir de dijital zoom'u dayarsan olacağı bu. Ben yine de beğenmediklerimin arasında, en beğendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bu gün yarın üstadların çok deli fotoğrafları düşer internete. hatta şöyle hareketli gif resmi formatında falan. Satürn'ü, halkası ile birlikte kare kare ayın arkasında kayboluşunu izleriz.

Gökyüzünün genel görünümü:

Resim

Örtülmeye az kaldı:

Resim

Resim

Örtülmeden 1 dakika öncesi:

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba,

bende gözlemevinde sabahladım. açtı, açıcak derken heryer bembeyaz bir sis tabakasıyla kaplandı.

hava açık olsaydı, Yiğit'in bahsettiği gibi fotolar çekebilecektik :(
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Yiğit,

Özellikle "Örtülmeye az kaldı" başlığı altındaki resim çok güzel. Tekirdağ'da dünden beri yağmur yağıyor. Fotografların sayesinde görmüş gibi oldum...
gönderen Yiğit Kaçar
Ben de bu akşam günü birlik Çanakkaleye gidiyorum. Yarın ordayım nasipse. Meteorolojiden baktığıma göre hafta başından beri sürekli yağmurlu gösteriyor sizin o tarafları.

Benim çektiğim resimler doğal görünüyor. sanki insan gözüyle bakıyormuş gibi. zira çıplak gözle ne krater ne de halka görebilmek mümkün değil. belki de amatörlüğün güzel tarafı budur. :roll:
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Herkese merhaba,

22 mayıs da meydana gelen Ay-Satürn örtülmesini çok yakın arkadaşım, abim, Bülent Canbeyli ile beraber, şehirdışında pırıl pırıl yıldızların altında izledik ve kaydettik. Uzunca bir süredir gözleme çıkamadığım için gerçekten bu gök olayı ve kusursuz gökyüzü bana terapi gibi geldi. Çok büyük bir rahatlama ve huzur hissetmemi sağladı.

Bu huzur ortamı mı? yoksa yıldızlara uzunca bir süredir duyduğum özlemden midir bilinmez ama gece boyunca içimden hiç fotoğraf çekmek gelmedi. Dolayısıyla objeleri fotoğraflamak yerine okülerden doya doya gözlemledim. (açıkcası özlemişim. :lol: )

Neyse sonuç olarak örtülmeyi de hem görsel izledik hemde video kaydı yaptık. ancak tutulmaya az bir süre kala yoğun bir nem tabakası içinde kaldığımızdan görüntü kalitesi beklediğim gibi olmadı...

Düşük Çözünürlüklü video kaydı aşağıdaki linkte (5mb)
http://www.astrofotograf.org/Ay-Satürn%20örtülmesi2.wmv

Yüksek Çözünürlüklü video kaydı aşağıdaki linkte (10mb)
http://www.astrofotograf.org/Ay-Saturn%20örtülmesi.wmv

İyi seyirler...
gönderen Emre Evren
Merhaba
Video gerçekten şaheser olmuş.. ellerinize, gönlünüze sağlık..
Atmosferin hareketli görünmesine karşın halkaları ile görkeminden birşey yitirmeyen satürne bakmaya doyamadım uzun uzun.
Bu 3. izleyişim ama her seferinde daha çok hoşuma gidiyor...
Satürnünde batışını izledik sayenizde
teşekkürler...

Bu arada Satürn kaybolurken ayın karanlık tarafında ayrıntı görünmüyor. çekim sırasında filitre kullandınızmı acaba?
Yoksa pozlama olmadığı için mi karanlık gözüküyor

Saygılarımla..

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]