Gökbilim

Güneş Sistemi, Gezegenler, Galaksiler (Gökadalar), Kuyrukluyıldızlar, Göktaşı yağmuru (Akanyıldızlar), Asteroitler. Çift yıldızlar, Değişen Yıldızlar, Yıldızların Evrimi.

Sizce samanyolunda ilk hangi yıldız süpernova patlamasıyla infilak edecek

ETA CARINAE İlk aday güçlü rüzgarı ve dengesiz yapısıyla kendine bir koza örmüş durumda 18 yy dan beri aktif 50 güneş kütleli ETA CARINAE 632 IY
26
23%
RS OPHIUCHI Son 100 yıl içinde, başarısız süpernova patlamaları gerçekleştiriyormuş gibi birçok kez parladığı görüldü katalismik değişken sınıfı bir beyaz cüce Tip Ia
6
5%
BETELGEUSE güneşin 20 katı kütlesinde ve 427 kat çapında en iyi bilinen kırmızı süperdev patladığında büyük bir şov olacak ama avcı onsuz garip kalacak :( 427 IY
37
33%
ANTARES betelgüz gibi sakin gözüksede o tam bir kaynayan dev teleskopla bakınca püskürttüğü toz bulutu bile belli oluyor akrep takımyıldızı 49s güneş çapında 604 IY
10
9%
MIRA CETI araplar onu mira harikası diye biliyorlar sonderece dengesiz bir üst dev eş yıldızının kütleçekimi etkisi ile elips haline gelmiş 65 güneş çapında 418 IY
3
3%
RasALGETHI herkül takım yıldızında dengesiz bir süperdev bazen parlaklığı ile 1. yıldızı iken bazende gözden kaybolur 382 IY
3
3%
DENEB Kuğunun beyaz yıldızı üstdev aslında 300 güneş çapında v 1000parsek uzaklıkta samanyolundaki en parlak yıldızlardan biri
12
11%
Samanyolu uyduları olan Küresel kümelerin herhangi birindeki bir yıldız
2
2%
Samanyolu sarmal kollarındaki yakın herhangi bir yıldız
2
2%
Samanyolu merkezi bölgesine yakın herhangi bir süperdev yıldız
10
9%
Ögetay Kayalı yazdı:
Tabi biz Betelgeuse'a özel bir önem veriyoruz çünkü kuzey yarımküresindeyiz. Güneydekiler de Eta Carinae'yi bekliyorlar. O da çok tehlikeli bir dönemde artık.
Bir konuyu merak ediyorum.Ekvatordayken bu durum nasıl oluyor?Bunu inceleyebileceğim bir site veya veri var mı?Aratınca Dünya'nın dönüşü coğrafi bilgiler çıkıyor :) Hangi yıldız tam olarak nerede hesaplayamadığımdan kendi başıma da anlayamadım.

Bir diğer sorum da şu : Stellariumdan baktığımızda cisimlerin hep sabit bir eksende oynadığını görüyoruz,mesela Satürn sağa sola hareket ediyor,hepsi aynı şekilde.Bunun sebebi nedir?Hızlı çekime alınca fark ettim.
Stellarium ne güne duruyor, koordinatı değiştirin olsun bitsin :)

Matematiksel olarak eğer dönenceler arasında kalıyorsanız hemen hemen tüm gökyüzünü görme imkanınız var. Tam ekvatorda iseniz hem kuzey hem de güney kutbu iki zıt yönde ufuk çizgisi üzerinde kalıyorlar. Cisimler kutupların çevresinde döndüğü için hem kuzey hem de güney göklerini görme imkanı kazanıyorsunuz.

Cismlerim oynamasına gelince, gezegenlerin yavaş yavaş sola hareket ediyor oluşun bahsediyorsun sanırım. Bunun nedeni bu cisimlerin sabit durmaması, onlar da Güneş etrafında dönüyorlar, Güneş'e yakın olanlar daha hızlı, uzaktakiler daha az yer değiştiriyor. Gerçi gözlemde cisimlerin hareket ettiğinden bahsedince 3-4 farklı hareket var, hangisini kastettiğinden tam emin olamadım.
Mart 2010'nun son haftasında yayınlanan bir makalede bahsedilen "patlamak üzere olan bir yıldız" dikkatimi çekti. Bir Wolf-Rayet yıldızı, 4000 ışıkyılı uzaklıktaki WR 142. Bana bu yıldızda biraz gama ışını patlaması(GRB) meyili var gibi geldi. Birde siz bakın. Biliyorsunuz GRB'ler süpernovalardan çok çok daha güçlü patlamalardır. Örnek olarak son yıllarda gözlenen GBR 080319B ile GRB 080916C patlamalarına bir göz atmanızı isterim. WR 142 ile ilgili haberin aslı NASA HEASARC'da yayınlandı, türkçesi ise ODTÜ-AAT tarafından hazırlandı. Google'da "Patlamak üzere WR 142" yazınca sayfa açılıyor.
8000 ışık yılından daha uzakta olduğu sürece hepsi uyar bana :) Görsel şölenin dışında oluşacak büyük felaketten etkilenmemek bence daha önemli.Hatta dinozorların yok olmasına sebep olan şeyin de bir supernovayla ortaya çıkan maddelerle atmosferin tepkimeye girmesi olduğunu düşündüğüm için korkutucu geliyor bana supernovalar.Yine de bir yıldızın patlamasıyla uzaya saçılan elementler sayesinde oluştuğumuz düşüncem supernovalar sayesinde belki milyarlarca yıl sonra başka gezegenlerde de bizimkine benzer şartlarda hayat oluşmasına öncülük edeceğinden olmasını istemiyor da değilim.
Geçen gün bir astronom tanıdığımdan Betelgeuse'un 100 yıl içerisinde patlayacağını duymuştum. Pek çok astronom da aynı fikirdeymiş. Eğer bu olursa Orion takımyıldızında tam anlamıyla bir şölen olur. Bu bilginin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla Betelgeuse bize pekte uzak bir yıldız değil. Bu patlama bizi nasıl etkiler bilemiyorum. Dünyamıza gelen kozmik ışınlarda ani bir artış olacaktır. Her ne kadar güçlü bir manyetik alanımız olsa da yine de bizi etkileyecektir.
Geçen gün bir astronom tanıdığımdan Betelgeuse'un 100 yıl içerisinde patlayacağını duymuştum. Pek çok astronom da aynı fikirdeymiş. Eğer bu olursa Orion takımyıldızında tam anlamıyla bir şölen olur. Bu bilginin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla Betelgeuse bize pekte uzak bir yıldız değil. Bu patlama bizi nasıl etkiler bilemiyorum. Dünyamıza gelen kozmik ışınlarda ani bir artış olacaktır. Her ne kadar güçlü bir manyetik alanımız olsa da yine de bizi etkileyecektir.
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]