1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

yurtdışından bavul içinde teleskop getirmek ?

Gönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 14:30
gönderen cnckmk
Merhaba,

Yurtdışından teleskop almak istiyorum, bavul içine koyup getirmem sıkıntı yaratır. Gümrükten rahatlıkla geçiyor mu ? Daha önce böyle bu şekilde getirmiş arkadaşlarımız varsa deneyimlerini paylaşabilirler mi rica etsem.

Re: yurtdışından bavul içinde teleskop getirmek ?

Gönderilme zamanı: 07 Oca 2017, 14:43
gönderen Türkkan
430 €'nun altında olduğu sürece vergi vermeden geçirebiliyorsunuz. Benim teleskobu Kapıkule'de xray'ren geçirirken görmüşlerdi. Ne olduğunu sorup faturasını istemişlerdi. 430 €'nun altında olduğu için vergi alınmadı. Ama bu forumda Hollanda'dan C11 gibi pahalı bir teleskobu vergisiz uçakla getiren birinin yazısını okudum. Kimileri de vergi vermek durumunda kalıyormuş galiba. Forumda bu konuyla ilgili bilgiler var.

Re: yurtdışından bavul içinde teleskop getirmek ?

Gönderilme zamanı: 08 Oca 2017, 10:37
gönderen adem akif
Selamlar, Amerikadan gelen bir arkadaşıma ( bayan ) Celestron 8SE modelini getirmesini rica etmiştim. Kutulardan kurtulup iki parça hallinde valizlerine yerleştirmişti. Problem yaşamadan bana ulaştırdı sağolsun.

Re: yurtdışından bavul içinde teleskop getirmek ?

Gönderilme zamanı: 17 Oca 2017, 13:44
gönderen gokhandemirhan
Ben Celestron Nexstar 6SE getirdim. Gümrükçüler çevirdi, XRay'e soktu. Ne olduğunu sordular. Kişisel teleskopum dedim. Herhangi başka birşey sormadılar, sorunsuz geçtim.

Ama gelgelelim hayat koşuşturmasından kurup da gözlem yapacak fırsatım olmuyor. (İki küçük çocuk var evde.) Teleskobumu makul bir fiyata satmayı düşünüyorum. Yurtdışından getirmekle uğraşmak istemeyen varsa sahibinden'de 6SE ilanım var.

Re: yurtdışından bavul içinde teleskop getirmek ?

Gönderilme zamanı: 17 Oca 2017, 21:13
gönderen tafyun
Güzel teleskopmuş.alana hayırlı olsun