Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
gönderen MuhammedAliSARGIN
Herkese merhaba, forumda yeniyim ve merak ettiğim bir konu var. Almanya'da kayın biraderim, halam, teyzem, dayım kısaca sülalenin yarısı almanyada. Yakın zamanda Türkiye'ye gelecek olanlar var. Gelirken yanında bana teleskop getirseler gümrükle ilgili bir sorun yaşar mıyız. Kargo ile gelirken nelerle karşılaşılacağı konusunda bilgiler mevcut, fakat yolcu yanında getirme konusunda pek bir doneye rastlayamadım. Yardım edebilirseniz sevinirim. Herkese iyi forumlar.
gönderen Türkkan
Merhaba, benim teleskobu annem Bulgaristan'dan almıştı. Türkiye'de ki fiyatın tam yarı fiyatıydı. Gümrükte bu ne böyle deyip teleskobun fişini istemişler. 430 €'nun altında olduğu için sorun çıkarmamışlar. Almak istediğiniz teleskop 430 €'nun altında ise sorun çıkmıyor. Üstünde ise % 18 vergi alınıyor. 430 € sınırına çok yakın bir ürün alırsanız ve teleskop gümrükteyken kurda değişip sınırı geçerse yine vergi alıyorlar.
Cevap için teşekkürler. Aslında Almanyadan meade etx 125 teleskop getirtmeyi planlıyorum. Fakat 850 euro fiyatı var. Acaba 2 parça fatura kestirsem 400€ - 400€ şeklinde ve teleskobu da 2 parçaya ayırsam teleskobu kayınçoyla, tripod ve takip motorunu dayıyla getirtsem olur mu? :idea: Hem onlarda kilo problemi yaşamazlar. Yoksa 430 € yu geçmeyecek tam şınıra yakın celestron nexstar 4se mi alayım?
gönderen Türkkan
Teleskobu alacağınız mağaza bu şekilde fiş kesmeyi kabul ederse isterseniz deneyin. Söyledikleriniz kulağa mantıklı geliyor ama yine de bilgim olmadığı için kesinlikle öyle yapın diyemem. Eğer işe yararsa bizimle de paylaşırsanız bizde öğrenmiş oluruz.
gönderen alnitak
Arkadaş otomobille gelirken ki durumu yazmış galiba. Ben uçakla gelirken valiz içinde binlerce euroluk eşya getirdim(çoğu elektronik) sayısız sefer kimse bişey demedi. sadece gıda supplementlerine laf etmişlerdi bi kez yasak diye onda da geçmiştim gene. Eğer uçakla geleceklerse çok sıkıntı olmaz.
IMG-20160726-WA0006.jpg
IMG-20160726-WA0006.jpg (122.25 KiB) 1186 kere görüntülendi
Yakın zamanda ailecek almanya'ya akraba ziyaretine gitme gibi bir niyete girdim. Kendim parçalayıp paketleyip getirmeyi planlıyorum. Zaten gelenlerin en az 25-30 kg. yükü oluyor. Bi teleskop ta nerden baksan 20-25 kg. civarında adamlara yük olacak düşüncesiyle teleskop alma işini erteledim.
O zamana kadar gözlem yapabilmek için Pentax 12x50 pcf wp2 dürbün aldım. Almanya'da kayınçoya teslim etmişler. Bir kaç gün sonra gelenlerle yolluyacak. 180€ fiyatı var. Türkiye'de pahalı yada distribütörü yok zannımca. Tento 20x60 yada pentax 20x60 alacaktım ama nasıl olduysa en sonunda buna karar verdim. Umarım işimizi görecek bir dürbün almışımdır. Üstadlar yorum yaparlarsa sevinirim, benim araştırıp bulamadığım olumsuzlukları falan varsa belki iade edip yerine başkasını alırım. Teşekkürler, iyi forumlar.
Dosya ekleri
IMG-20160726-WA0008.jpg
IMG-20160726-WA0008.jpg (207.07 KiB) 1186 kere görüntülendi
Ankara Su Tesisatçısı

Evlerde, iş yerlerinde kısacası su kullanımına iht[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]