Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
2x barlow aldım. Barride optics. 10 mm ve 5 mm mercekle kullanmayı denedim ama ışığı pek azaltmadı. Jüpiter hala çok parlak ve kuşaklar seçilmiyor. Gördüğüm tek şey büyük yuvarlak parlak bir top ve 4 uydusu.

Astromaster 130eq ile aynı sorunu yaşayan onlarca konu buldum yabancı forumlarda. Düşük f oranı parlaklığa sebep oluyor ve bunu azaltmak için daha fazla büyütme önerilmiş.

5 mm Xcel lx ve 2x barlow kullandım.gene aynı Bu şekilde odaklamak zaten işkence. Titreme de cabası.

Dün de yeni aldığım gso 6x30 finderscope sayesinde andromedayı kolayca bulabildim. Ama o kadar silikti ki anlatamam. Neredeyse yok.

9x40 monocular dürbünle bile çok daha iyi görebildim. Teleskobun kolimasyonunda sıkıntı yok.

Gerçekten canım çol sıkıldı. Ne yapayım ne edeyim bilmiyorum.
Parlamayı azaltmak için 80A planetary filter(gezegen filtresi) kullanabilirsiniz.

https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... _4_Pc.html

80A kuşakları izlemeye yardım eder. 21 turuncu filtre kutup bölgeleri için iyidir.

Titremenin yüksek büyütmelerde rahatsız edeceğini belirtmiştim. O teleskopta 5mm mercek son sınırdır.

Ön kapağın üstünde küçük iki delik olacak. Ön kapağı kapayıp o delikleri açarak ışığın azalmasını sağlayabilirsiniz. Jupiter için en iyi önlem bu olur. Bunu başarabilirseniz filtreye ihtiyaç duymazsınız.
Merhaba,
Bir teleskopla asal odakta fotoğraf çekerken, büyütme doğrudan odak uzunluğuna bağlıdır. Toplanan ışık da açıklığa bağlı olduğu için yüzey parlaklığı ikisinin oranına yani odak oranına bağlıdır.
Gözlem yaparken ise optik sistem farklıdır. Bu nedenle büyütme odak uzunluğuna değil, optik sistemin odak uzunluğu / gözmerceğinin odak uzunluğuna bağlıdır. Buna da zaten büyütme diyoruz. Toplanan ışık da yine açıklığa bağlı. Bu nedenle gözlem yaparken gökcisminin yüzey parlaklığı açıklık ile büyütmenin oranına bağlıdır. Yani aynı açıklığa sahip iki teleskopla -odak oranları farklı bile olsa- aynı büyütme ile bakıyorsanız aynı cismi aynı yüzey parlaklığında görürsünüz.
Sorununuza gelince, ben ayna hizalamasından şüpheleniyorum. İlk fırsatta hizalamayı kontrol etmeniz gerekiyor. Teleskobunuzun kullanım kitabında açıklama vardır mutlaka. Daha iyi açıklama için İnternet'te "Newtonian reflector collimation" ifadesini aratabilirsiniz.
Cheshire sipariş etmiştiniz. Geldiyse hemen bunu kontrol edin. Eğer gelmediyse bir yıldız testi ile işe başlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak teleskobunuzu dışarı çıkarıp 1-2 saat ısıl dengeye ulaşmasını bekleyin. Daha sonra yaklaşık 2. kadirden bir yıldızı teleskobunuzda ortalayın (Kututpyıldızı gökyüzünde pek hareket etmediği için iyi bir seçim olur). Orta-yüksek büyütmede teleskobu odaklayın. Sonra odağı yavaş yavaş bozun ve oluşan şekle bakın. İnternet'te "newtonian reflector star test" ifadesini görsellerde aratıp gördüğünüz şekille kıyaslayın. Sonra tekrar odaklayıp odağı diğer yönde bozup aynı işlemi tekrarlayın. Bu test size teleskobunuzla ilgili optik durumu gösterecektir.
Sonucunu paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Teleskopla ilk Jüpiter ve Satürn gözlem notlarımı aşağıda verdim. Teleskobum 114mm'lik Newton tipi aynalı teleskoptu. Çok tecrübesizdim, tecrübesiz bir gözün neler görebileceği konusunda bir fikir verir umarım:

Jüpiter: 36x ile Ganymede, Io ve Callisto görülüyor. Io gezegene çok yakında. Ekvatora yakın iki şerit görünüyor. Oldukça koyu renkteler. 72x ile kuşaklar çok daha belirgin, görüntü daha güzel. Bu büyütmede Jüpiter'in ekvator bölgesinin şişkinliği iyice belirgin. 152x ile görüntü bozuluyor.
Satürn:36x ile bir küre ve iki ucunda birer kulp var gibi. Titan kolaylıkla görünüyor. x72 ile halkalar daha belirgin ama bu büyütmede fazla kalmıyorum çünkü 152x ile görüntü çok daha güzel. Her iki halkanın ton farkı görülebiliyor. Ayrıca Rhea ile Dione da görüldü. Halkaların gölgesi ve Cassini Boşluğu görülemedi.
Uzun ve aydınlatıcı mesajınız için çok çok teşekkür ederim.
Kolimasyondan sıkıntı olmadığına emindim. Ama şu an tekrar şüpheye düştüm. Özellikle Jüpiter gözleminizdeki sonucu alamadığım için (kuşakları o kadar koyu değil, belli belirsiz görebiliyorum, kardeşim göremedi bile).
Dediklerinizi yarın akşam özenle deneyeceğim.
Tekrar merhaba.
Dün cheshire ile kontrol ettim. Reticle ve yansıması birbirine çakışık durumda.

Yıldız testi yaptığımda şu şekilde iç içe halkalar göremedim.
https://www.google.com.tr/imgres?imgurl ... mrc&uact=8

Şöyle bir görüntü görüyorum.
https://www.google.com.tr/imgres?imgurl ... mrc&uact=8

Bu da gayet simetrik görünüyor. Yani + şeklinin kesişimi dairenin tam ortasında.
Bu durum kolimasyonum iyi anlamına mı gelir? Nasıl yorumlarsınız?
Merhaba,
Cheshire ile ikincil ayna, birincil ayna ve cheshire'a ait artı şekli hepsi birden ortalanmış olmalı. Eğer öyleyse hizalama doğrudur. Yıldız testi yaparken ise odaktan fazla uzaklaşmışsınız. Eğer yıldız görüş alanının tam ortasındayken şekil tam simetrikse hizalama iyi diyebiliriz. Yıldız testi başka kusurları da açığa çıkarır, bu nedenle eğer hizalama iyiyse ve yıldız testi de bir soruna işaret etmiyorsa fazla dert etmeyin ve teleskobunuzun keyfini çıkarın.
Jüpiter çok alçaktayken ve görüş kötüyken baktığınız için kuşakları görmekte zorlanmışsınız herhalde. Ben yukarıdaki gözlemi yaptığımda Jüpiter ufuktan yaklaşık 60 derece yukarıdaydı. Siz ise çok daha alçaktayken baktınız.

Satürn de yavaş yavaş alçalıyor. Ama yaz gökyüzü güneyde M7'den M11'e doğru şehir içinden bile görülebilecek yıldız kümeleri ve bulutsularla, başucunda Kuğu, Çalgı ve Tilki başta yine şehir içinden görülebilen gezegenimsi bulutsular olmak üzere yıldız kümeleri ile soluk bulutsularla bezenmiş durumda. Gezegen konusuna gelirsek, birkaç ay sonra Jüpiter'e tekrar kavuşacağız ama 2018'in yıldızı Mars olacak.
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.yıldız testini tekrar gözden geçireceğim. Ayrıca sipariş ettiğim dslr ile hem uzun pozlamayla derin uzayı hem de fazla ışığı filtrelemek amacıyla kısa pozlamayla jüpiteri fotoğraflamaya çalışacağım.
Saygılarımla.
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]