Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Tekrardan merhaba arkadaşlar,
Dün gelen astromaster 130eq mdyi batağı kurcaladım. İyi kötü satürnü gözlemleyebildim. Fakat nesneleri laser bykucuyla bulmakta oldukça zorluk çekiyorum. 2 noktayı göz gez arpacık şeklinde çakıştırıyırum. Ama paralakstan dolayı yanıltabiliyor. Normal bir finderscope ihtiyacı hissettim

Hatta gözümle görebildiğim ama çok da parlak olmayan bazı cisimler laserin arkasından görünmeyebiliyor. Normal bir bulucu dürbün olsaydı çok çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.laser bulucuyu siz nasıl kullanıyorsunuz? Atladığın bir şey mi var acaba?
halill07 yazdı: 15 Tem 2017, 16:36 Kolimasyon düagün olsa 10mm mercekle bile iki kuşak görünür rahatlıkla. Yakınınızda anlayan biri varsa birlikte kolimasyon yapın.

Bulucudan ben de nefret etmiştim.
Herhangi bir barlow kullandınız mı peki ?
(En kötü seeinginiz kötüdür o gün)
Hayır barlow kullanmadım. Astromaster 130eq bun kensi orijinal 20 mm 10 mm i ve ayrıca aldığım x cel lx 5 mm.

Sipariş ettiğim celestron cheshire 2 gün sonra elimde olacak kitapçıkta okuduğum şekilde kolimasyon yapmaya çalışacağım.

Bu teleskoba basitinden normal bir finderscope takılabilir mi acaba ya da başka bir yöntem?
Eğer çözüm buysa barlow alırım. Fakat dün yarımay vardı. 20 lik 10 luk ile fayet güzel gmzlemledim. Yalnızca 5 lik le gözlemleyemedim. O da odaklama aralığı aşırı dar diye istediğim netlikte durduramadım.

Ay bu kadar netken jüpiterin beyaz parlak ve bulanık görünmesine neler sebep olabilir?
Az önce, 21:00-21:20 saatleri arasında jüpiteri gözlemledim. 4 uydusunu gördüm. (nokta şeklinde, daha fazla değil) jüpiter gene bembeyaz bir top şeklindeydi.
Bir acemi olarak aklıma gelen sebepler:
1. Kolimasyon problemi
2. Düşük odak oranından dolayı aşırı ışık topluyor olabilir mi? Gerçi 650 odak uzaklığına, 5 mm lik celestron x cel lx mercek takarak 130x büyütme elde ettim. Buna rağmen,
Sadece f/5 olduğu için çok ışık toplar, gezegen gözleminde zorluk çıkarır diyebilir miyiz?
Ya da şöyle sorayım. Aynı teleskop büyüklüğüyle, aynı odak oranıyla jüpiterin kuşaklarını net gözlemleyebiken var mı?
Saner GÜLŞEN yazdı: 16 Tem 2017, 21:02 Sadece f/5 olduğu için çok ışık toplar, gezegen gözleminde zorluk çıkarır diyebilir miyiz?
Ya da şöyle sorayım. Aynı teleskop büyüklüğüyle, aynı odak oranıyla jüpiterin kuşaklarını net gözlemleyebiken var mı?
Dediğim gibi 2x veya 3x barlow kullanırsan f değerinide o oranda katlamış oluyorsu
ama eğer "o zaman 5x televue barlow takayım jupiterin aylarının yüzeyinide göreyim"
dersen işler daha kötü olabilir.

Işığı daha öne getirip f değerini arttırdığı için odak yapmak daha zor oluyor hatta bir noktadan sonra yapamaz olursun (tabi bu 3x barlowun üstüne çıkarsan gerçekleşmeye başlar) çünkü odak ayarlayıcı yeterince kısalamaz bu sayede odak yapamazsın. (2x takarsan hiçbir sıkıntı yapmaz için rahat olsun)
Peki sıkıntı sizce büyük ihtimalle bundan mıdır? Çünkü barlowum yok. Sırf bu problem için alacağım. En azından f/5civarında teleskobunuz varsa barlow kullanmadan sadece mercekle büyütüp bendeki gibi beyaz top götüntüsünü alıyor musunuz diye deneyebilir misiniz? Böylece emin olmuş olurum ve kaliteli bir barlow alırım.
Saner GÜLŞEN yazdı: 17 Tem 2017, 09:45 Peki sıkıntı sizce büyük ihtimalle bundan mıdır? Çünkü barlowum yok. Sırf bu problem için alacağım. En azından f/5civarında teleskobunuz varsa barlow kullanmadan sadece mercekle büyütüp bendeki gibi beyaz top götüntüsünü alıyor musunuz diye deneyebilir misiniz? Böylece emin olmuş olurum ve kaliteli bir barlow alırım.
Benim eski teleskobumun f değeri 4 tü 2x barlow takınca görüntü biraz daha sönük oldu bu sayede jupiterin çizgilerini gözlemleyebildim
Ankara Su Tesisatçısı

Evlerde, iş yerlerinde kısacası su kullanımına iht[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]