Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Başlangıç teleskobu olarak Astromaster 130eq md kafama yatmaya başladı.

Daha çok derin uzay cisimlerini gözleyecek olsam da, büyütme gerektiren gezegenlerde kullanabileceğim minimum kayıplı barlow ya da lens önerebilir misiniz? Tela vue nun çok iyi olduğunu okuyorum ama faydalı büyütme sınırına yaklaşabilmek için barlowunu mu merceğini mi alayım bilemedim.bu arada tela vue lar performansına oranla fiyatıma değer diyebilir miyiz?
Başlıktaki iki teleskoptan ben de olsam 130EQ'yu seçerdim zira 127EQ'da küresel ayna kullanılmakta ve küresel aynadan kaynaklanan küresel sapıncı (spherical aberration) düzeltmek üzere Barlow benzeri bir mercek kullanılmaktadır. Bu tip teleskoplarda ayna hizalamasının zor olduğu söylenir.

Öte yandan 130EQ'nun ayna hizalaması çok zor olmasa da odak oranının düşük olmasından dolayı ayna hizalamasındaki bozulmalara karşı hassastır. Sık sık ayna hizalaması yapmanız gerekir.

Barlow olarak TeleVue almanıza gerek yok bence. Yüksek büyütmelere çıkmak için alacağınız göz merceğinin eye relief değerinin çok düşük olmamasına dikkat edin, gözlem konforunuzu oldukça düşürüyor. Örneğin ben 9-10mm'nin altındaki eye relief değerlerinde hiç rahat edemiyorum.
Sadece gezegenlerde kullanacaksınız sonuçta. Ne olur bilemem. EQ kundakla manuel takibe de alışmanız gerekecek. 282x çok ciddi büyütme. O kundak o kadar sık manuel takipte stabil olur mu, yoksa titreme rahatsız eder mi, bilemem. Meade hd 60 series 4,5 mm de var aslında. Kesin bir şey diyemem.
Esasında elimde f/5 6 inch teleskobumdan kalma TMB 4 mm 58 derece geniş açı planetary eyepiece var. Şimdiki teleskobum f14 olduğundan büyütmesi anlamsız kalıyor. Kullanamıyorum. Sizin f5 ile iyi iş çıkarır. İsterseniz 100 liraya bırakırım. 55 dolara almıştım zamanında. Watsapp varsa resimlerini yollarım. İsterseniz özel mesaj yoluyla görüşürüz.
Aslında şu x cel lx 2.3 e kafayı taktım. Teleskop simulatör sitelerinde tam istediğim büyütmeyi veriyor gibi görünüyor.

Fakat dediğiniz gibi pratikte oluşabilecek titremeler veya başka sorunlar baş gösterir mi bilmiyorum.

Aynı tekeskopu bu kadar büyütmeyle kullanan varsa fikirlerine çok ihtiyacım var.

Bir de kaliteli bir 3x barlow alsam elimde 20, 10, 7 ve 3.3 mm mercek olacak. Böyle bir yol mu izlesem?

Pakette verilen 10 mm mercek ile 3x barlow verimli olur mu onu da bilmiyorum.

Okumaktan gözlerim ağırdı ama tecrübe olmayınca teorik bilgiler bir yere kadar. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Önermem, elinizde 20 ve 10 mm mercekler var ama azami 50 derece görüş açıları var sanırım ve achromatic mercekler, dörder bileşenden oluşuyorlar. 10 mm ve altında göz rahatlığı kötüdür bir de. Gözünüzü merceğin içine sokmaya çalışırsınız görmek için.

Xcell lx serisi 5 bileşenden oluşur, apochromatic merceklerdir ve göz rahatlığı çok iyidir. Barlow da düşünecekseniz yine o seriden düşünün. Apochromatic oluşları, göz rahatlığı konforu, kaplama kaliteleri, geniş görüş açıları çok farklı.

2,3 mm den emin değilim, korkunç bir büyütme o. Titreme çok rahatsız edecektir çünkü EQ3 kundak o kadar da stabil değil, ben o teleskopla 6 mm mercek kullandım, titreme geç stabilize oluyordu. Xcell lx değildi tabii.
3-4 km mesafedeki bir sokak lambasını geceleyin ortalayın, sonra görüntüyü odak dışı yapın. Halka olacaktır. Tüm kenerlara eşit uzaklıkta düzgün bir halka olunca tamamdır. Kolimasyonun en iyisi budur.

Uzaktaki bir minarenin alemini görüntünün kenarlarına oturtmak da bir yöntem. Gece ay ve yıldızlarda da son rötuşlar atılır. O yöntemler rötuşa gerek bırakmaz zaten.

Söz ettiğim yöntemlerde 10 mm göz merceği yeterlidir.

2,3 mm nin de günahını almak istemem de güvenemiyorum sadece.
Saner GÜLŞEN yazdı: 12 Tem 2017, 17:32 Fikir ve tecrübelerini aktaran herkese çok teşekkür ederim.
Celestron astromaster 130eq md,
Celestron x-cel lx 5 mm,
Celestron cheshire kolimasyon aleti sipariş verdim. Heyecanla bekliyorum.
Hayırlı olsun.Bol bulutsuz gecelere :)

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]