Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
gönderen kavcak
Sedat Bilgebay yazdı:Prime Focus'da kullanirsin elbette, baglantida hic sorun olmaz... ancak fotograf icin yeterli olmayacaktir...daha cok gozlem icin kullanabilecegin bir filtre bu..

Fotograf icin Astronomik CLS Clip-In filtre kullanmak gerekiyor...fakat bu sefer de karanlik bir yerde 3 saatte cekebilecegin hedefi 10 saatte ancak cekiyorsun...hizli optiklerle kullanmak lazim bu filtreyi... ben f/2 ile kullanirdim ve problem yasamazdim... ama f/6 veya f/10 ile pozlama sureleri cok artar.

Selamlar
Sedat bey,

Bilgi icin tesekkurler. Gozlem yaptigim alan yeterince dar, o yuzden bana pek faydasi olmayacak diye dusunuyorum.

Iyi gunler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
En iyi cozum karanlik bir yerlere gitmek olacaktir. Sehir icinden gunes sistemi gozlemlerine ek olarak, yildiz kumeleri, cift yildizlar, ve parlak bulutsular gozlemlenebilir.... gokadalari gormek pek mumkun olmayacaktir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Listenin 23 Mayis 2015 tarihli son hali asagidaki gibidir:

-> Orion SkyviewPro 8" ayna ve ayna hucresi - USD 300

203mm cap, f/4.7, odak uzunlugu 1000mm

Resimimage by bilgebay, on Flickr

-> Orion Intelliscope 12 " ayna ve ayna hucresi - USD 800

305mm cap, f/4.9, odak uzunlugu 1500mm

-> Hyperion 21mm Goz mercegi - USD 135
Tek goz mercegi ile 5 farkli (Hyperion 21.0 17.6 15.5 14.0 32.2) odak uzakligi kullanma imkani (14 ve 28mm boydaki uzatmalari almak gerekiyor) Uzatma borulari olmadan 21mm veya 32mm olarak kullanabilirsiniz.

Resim

2" veya 1.25" diagonal ile kullanilabilir. Ayrica T-adaptore baglayip Afokal cekimlerde kullanabilirsiniz.

Baglanma secenekleri icin su dokumani inceleyin --> http://agenaastro.com/media/documents/h ... l-back.pdf

Resim

Odak uzunlugunu degistirmek icin asagidaki sekilde araya uzatma konabiliyor.

Resim

-> Baader Hyperion-Aspheric Eyepiece - 36mm - USD 215

2" veya 1.25" diagonal ile kullanilabilir. Ayrica T-adaptore baglayip Afokal cekimlerde kullanabilirsiniz. SCT teleskoplarin arkasinda dislere adaptorsuz dogrudan baglanir.

Baglanma secenekleri icin su dokumani inceleyin --> http://agenaastro.com/media/documents/h ... l-back.pdf

Resim

-> 10mm Orion Sirius Plossl goz mercegi - USD 40

Resim

-> Celestron 40mm 1.25" Plossl goz mercegi - USD 50

Resim

-> Nikon 7x50 Action Extreme Durbun - USD 125

Resim

-> Nikon 10x50 Action Extreme Durbun - USD 125

Resim

Goze yaslanan kismini ozenli kullanmak gerekiyor, bunun disinda optik olarak mukemmel durumda. Bu kucuk kusur nedeniyle ederinin oldukca altinda satiyorum.

-> Nikon 16x50 Action Extreme Durbun - USD 215

Resim

-> Point Grey Chameleon Mono gunes sistemi kamerasi - USD 350

Resim

USB 2.0 uzerinden calistirabileceginiz bu mono kamera ile harika ay, gunes ve gezegen resimleri cekebilirsiniz. Uyemiz Onur Atilgan'in bu kamera ile cektigi resimleri su baslikta gorebilirsiniz --> http://gokbilim.com/post105095.html#p105095

-> Point Grey FireWire kameralar icin orijinal 9-Pin_9-Pin 1394B kablo - USD 35
The FirePRO 4.5 metre IEEE-1394b cable assembly is a high quality, reliable and cost effective solution for connecting IEEE-1394b 800Mb/s devices. Key benefits include: minimizes data loss and signal integrity problems; locking connectors guarantee secure connection; and prevents system downtime due to cable replacement.

-> Long Perng 80mm, f/6 (Orion Express and WO Zenithstar 80) - USD 300

Asagidaki resimde soldaki teleskop

Resim

Resim

480mm odak uzakligina sahip bu achromatic teleskopla genis alan gozlemleri yapabilirsiniz. Long Perng firmasi Orion ve William Optics'in de aralarinda oldugu pek cok firmaya uretim yapan bir Taiwan firmasidir.

Bu teleskop bir achromat oldugu icin parlak yildizlara ve gunes sistemi objelerine baktiginizda bir miktar renk sapmasi gorursunuz. Ancak 7 yil boyunca bu teleskopla cok keyifli gozlemler yaptigimi belirtmek isterim. Renk sapmalarini bir olcude onlemek icin listenin altinda goreceginiz 40 dolarlik Lumicon Minus Violet Filtresini alabilirsiniz.

-> Vixen Moon Filter, 1.25 inç ay filtresi - USD 35

-> Celestron LPR Filter for SCT rear cell, #94127, ışık kirlilği filtresi - USD 60.
(Arkadaşlar bu filtrede ufak bir çizik var ama gözlem sırasında bana hiç bir rahatsızlık vermiyor, farkedilmiyor bile. Bunu SCT teleskopların arkasına takıp bırakıyorsunuz. Hem şehirde gözlemi biraz olsun güzelleştiriyor hem de teleskoba toz girmesini engelliyor. İstanbuldayken sürekli kullanırdım ama burada gerekmiyor artık.)

Evet, yaklaşan kuyruklu yıldızlar var, izlemek isteyenler kaçırmasın, bende 2 inç olanı var ve bu fazla geliyor, sadece 1 kere kullanmışımdır:

-> Lumicon Comet Filter, Kuyrukluyıldız Filtresi, #LF3070, 1.25" - USD 90

Achromatik refraktörleri olup da parlak cisimleri izlerken oluşan halo'lardan rahatsız olanlar için de bir filtremiz var:

-> Lumicon Minus Violet Filter, 1.25" göz merceklerine takılmak üzere - USD 40 -SATILDI...

Buna Semi Apo Filter diyenler de oluyor.

Yine aynı filtrenin kamera lensi için olanı

-> Lumicon Minus Violet Filter, 72mm - USD 85

Lensinizin filtre dişi 72mm filtreye göre olmalı ya da uygun bir adaptör almalısınız. Bu filtre giriş seviyesi Prime ya da Zoom lensler ile yaptığınız çekimlerde parlak yıldızların etrafında oluşan halkaları engellemeye yarıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Parayi veren dudugu calar :)

Yanima aldim Istanbula getiriyorum :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Onur kardesime hayirli olsun diyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Listenin 25 Mayis 2015 tarihli son hali asagidaki gibidir:

-> Orion SkyviewPro 8" ayna ve ayna hucresi - USD 300

203mm cap, f/4.7, odak uzunlugu 1000mm

-> Orion Intelliscope 12 " ayna ve ayna hucresi - USD 800

305mm cap, f/4.9, odak uzunlugu 1500mm

-> Hyperion 21mm Goz mercegi - USD 135
Tek goz mercegi ile 5 farkli (Hyperion 21.0 17.6 15.5 14.0 32.2) odak uzakligi kullanma imkani (14 ve 28mm boydaki uzatmalari almak gerekiyor) Uzatma borulari olmadan 21mm veya 32mm olarak kullanabilirsiniz.

Resim

2" veya 1.25" diagonal ile kullanilabilir. Ayrica T-adaptore baglayip Afokal cekimlerde kullanabilirsiniz.

Resim

Odak uzunlugunu degistirmek icin asagidaki sekilde araya uzatma konabiliyor.

Resim

-> Baader Hyperion-Aspheric Eyepiece - 36mm - USD 215

2" veya 1.25" diagonal ile kullanilabilir. Ayrica T-adaptore baglayip Afokal cekimlerde kullanabilirsiniz. SCT teleskoplarin arkasinda dislere adaptorsuz dogrudan baglanir.

Resim

-> 10mm Orion Sirius Plossl goz mercegi - USD 40

Resim

-> Nikon 7x50 Action Extreme Durbun - USD 125

Resim

-> Nikon 10x50 Action Extreme Durbun - USD 125

Resim

Goze yaslanan kismini ozenli kullanmak gerekiyor, bunun disinda optik olarak mukemmel durumda. Bu kucuk kusur nedeniyle ederinin oldukca altinda satiyorum.

-> Nikon 16x50 Action Extreme Durbun - USD 215

Resim

-> Point Grey Chameleon Mono gunes sistemi kamerasi - USD 350

Resim

USB 2.0 uzerinden calistirabileceginiz bu mono kamera ile harika ay, gunes ve gezegen resimleri cekebilirsiniz. Uyemiz Onur Atilgan'in bu kamera ile cektigi resimleri su baslikta gorebilirsiniz --> http://gokbilim.com/post105095.html#p105095

-> Point Grey FireWire kameralar icin orijinal 9-Pin_9-Pin 1394B kablo - USD 35
The FirePRO 4.5 metre IEEE-1394b cable assembly is a high quality, reliable and cost effective solution for connecting IEEE-1394b 800Mb/s devices. Key benefits include: minimizes data loss and signal integrity problems; locking connectors guarantee secure connection; and prevents system downtime due to cable replacement.

-> Long Perng 80mm, f/6 (Orion Express and WO Zenithstar 80) - USD 300

Asagidaki resimde soldaki teleskop

Resim

Resim

480mm odak uzakligina sahip bu achromatic teleskopla genis alan gozlemleri yapabilirsiniz. Long Perng firmasi Orion ve William Optics'in de aralarinda oldugu pek cok firmaya uretim yapan bir Taiwan firmasidir.

Bu teleskop bir achromat oldugu icin parlak yildizlara ve gunes sistemi objelerine baktiginizda bir miktar renk sapmasi gorursunuz. Ancak 7 yil boyunca bu teleskopla cok keyifli gozlemler yaptigimi belirtmek isterim. Renk sapmalarini bir olcude onlemek icin listenin altinda goreceginiz 40 dolarlik Lumicon Minus Violet Filtresini alabilirsiniz.

-> Vixen Moon Filter, 1.25 inç ay filtresi - USD 35

-> Celestron LPR Filter for SCT rear cell, #94127, ışık kirlilği filtresi - USD 60.
(Arkadaşlar bu filtrede ufak bir çizik var ama gözlem sırasında bana hiç bir rahatsızlık vermiyor, farkedilmiyor bile. Bunu SCT teleskopların arkasına takıp bırakıyorsunuz. Hem şehirde gözlemi biraz olsun güzelleştiriyor hem de teleskoba toz girmesini engelliyor. İstanbuldayken sürekli kullanırdım ama burada gerekmiyor artık.)

Evet, yaklaşan kuyruklu yıldızlar var, izlemek isteyenler kaçırmasın, bende 2 inç olanı var ve bu fazla geliyor, sadece 1 kere kullanmışımdır:

-> Lumicon Comet Filter, Kuyrukluyıldız Filtresi, #LF3070, 1.25" - USD 90

Achromatik refraktörleri olup da parlak cisimleri izlerken oluşan halo'lardan rahatsız olanlar için de bir filtremiz var:

-> Lumicon Minus Violet Filter, 1.25" göz merceklerine takılmak üzere - USD 40 -SATILDI...

Buna Semi Apo Filter diyenler de oluyor.

Yine aynı filtrenin kamera lensi için olanı

-> Lumicon Minus Violet Filter, 72mm - USD 85

Lensinizin filtre dişi 72mm filtreye göre olmalı ya da uygun bir adaptör almalısınız. Bu filtre giriş seviyesi Prime ya da Zoom lensler ile yaptığınız çekimlerde parlak yıldızların etrafında oluşan halkaları engellemeye yarıyor.
gönderen hakan ünlü
Selamlar, Bu işlerde yeniyim Celestron 76/300 aldım ve gayet hoşuma gitmekte. Ancak bi satürn göremiyorum " -> Tele Vue 5X Powermate - 1.25" - TL 400 " Bunu kullansam işe yarar mı? Yararsa satılmadıysa talibim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Azeri
hakan ünlü yazdı:Selamlar, Bu işlerde yeniyim Celestron 76/300 aldım ve gayet hoşuma gitmekte. Ancak bi satürn göremiyorum " -> Tele Vue 5X Powermate - 1.25" - TL 400 " Bunu kullansam işe yarar mı? Yararsa satılmadıysa talibim.
Saturn'ü göremiyorum başka bir problem olabilir.
gönderen hakan ünlü
Metin Azeri yazdı:
hakan ünlü yazdı:Selamlar, Bu işlerde yeniyim Celestron 76/300 aldım ve gayet hoşuma gitmekte. Ancak bi satürn göremiyorum " -> Tele Vue 5X Powermate - 1.25" - TL 400 " Bunu kullansam işe yarar mı? Yararsa satılmadıysa talibim.
Saturn'ü göremiyorum başka bir problem olabilir.
Metin Bey öncelikle cevabınız için teşekkürler. 4 mm gözmerceği ile noktasal bir ışık görüyor olmam normal değilse bende sorun var demektir. Ama ben yinede 5x barlowa talibim satılmadıysa :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
5x Barlow Saturn'u hic gorememek anlamina gelir.... o teleskop bu buyutmeyi kaldirmaz... dolayisiyla yanlis bir alim olur...

4mm'den daha buyuk bir goz mercegi yok mu, 10mm gibi mesela... ilk once 10mm ile hizalayip, odaga geldikten sonra 4mm ile gormeye calismakta yarar var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Maalesef yok Emircim.
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]