Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Yazmayı unutmuşum. Hayyamçarşısı dürbünlerini sadece internetten satıyomuş. Dükkanda göremiyormuşuz. Ayrıca ilgi alaka sıfır. Yukarda linki verilen Nikon 12x50 dürbünle alakalı hem kendilerine mail attım, hem telefonda o üründe yanlışlık var sanırım dedim, hemde bunlar dikkate alınmayınca ürüne yorum olarak yazdım ama hiç hareket yok.

bence güvenilir değil

Nikon un heryerde fiyatları aynı nerdeyse, çok fazla bi indirim beklentisi içine girmeyin.
O yüzden Nikon un yetkili satıcısından almaya çalışın derim.

Birde EX modeller artık üretilmiyor değil ama Türkiye'ye gelmiyormuş sanırım. Ama satıcıların elinde belli sayıda var, henüz tükenmemiş.

Ben şimdilik almayı erteledim, Yaban Hayatı hocam gözlem yapmak için bir kaç dürbünü olduğunu söyledi, bunlardan nikon 8x42 , nikon 10x50 yi bi süreliğine üstüme zimmetliycek, belki deneyimlerimden sonra alıcam bnde. Şimdilik tavsiyelerim bu kadar :)
ozanturna yazdı:Yazmayı unutmuşum. Hayyamçarşısı dürbünlerini sadece internetten satıyomuş. Dükkanda göremiyormuşuz. Ayrıca ilgi alaka sıfır. Yukarda linki verilen Nikon 12x50 dürbünle alakalı hem kendilerine mail attım, hem telefonda o üründe yanlışlık var sanırım dedim, hemde bunlar dikkate alınmayınca ürüne yorum olarak yazdım ama hiç hareket yok.

bence güvenilir değil

Nikon un heryerde fiyatları aynı nerdeyse, çok fazla bi indirim beklentisi içine girmeyin.
O yüzden Nikon un yetkili satıcısından almaya çalışın derim.

Birde EX modeller artık üretilmiyor değil ama Türkiye'ye gelmiyormuş sanırım. Ama satıcıların elinde belli sayıda var, henüz tükenmemiş.

Bilgiler için teşekkürler.
selçuk yazdı:http://www.teleskobum.com/asp/show_stoc ... &ID1=&ID2=

Yukarıdaki teleskop için yardımcı olacak var mı ? Bu markayı ilk defa duydum kararsızım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Çin malıdır. Verim alamazsınız. 10 üzerinden 5 verilebilir ancak. Atila Hocayla veya Lütfü Beyle irtibata geçip onlardan birine yaptırın. En verimli teleskop usta birinin elde yapacağıdır.
Bu hafta içi hocamdan aldığım bushnell 8x42 waterproof dürbünle (istanbul emirgan) biraz gözlem yapma olanağı buldum.
Orionun yıldızlarını seçebildim ama görüceğimi düşündüğüm pembemsi bulut yoktu :)
ayı net ve detaylı inceleyebildim
Jupiter e baktım ama çıplak gözle gördüğümden biraz daha yakında ve büyük gördüm enteresan bişey farkedemedim
Tabi ay çok parlaktı bu hafta zaten dolunaya yakınlaşıyordu bu hafta.
İstanbulun göbeğinde olmama rağmen bunları görebildiğime memnunum tabi.
Çıplak gözle gördüğümden daha fazla yıldız gördüm ve bunu tecrübe etmek istiyodum, iyi oldu.
Açıkçası beklentilerimi düşük tuttum ve tatmin oldum.
Orion u yakından görmek hoşuma gitti.
Betelgeuse pollux siriusu gözlemledim yani olduğundan biraz büyük gördüm demek daha doğru olur.

Aa bu arada jupiterin uydularını farkettim çok daha küçük hatta toz tanesi gibi 4 nokta :) bu da çok hoştu

Merak ettiğim 10x50 nikon alırsam ne kadar daha farkeder gördüklerim?
Dolunayın geçtiğini ve belgrad ormanında biyerde gözlem yapmayı deniyeceğimi hesaba katarsak ne yönde değişme olur.

Beklediğim yıldızlarla dolu gkyüzünü görebilirmiyim sizce? Belgraddan kuzeye doğru bakarsam ışık kirliliği azalıcaktır diye tahmin ediyorum .
Daha çok şey görmek için konus 20x80 daha muhteşem olurdu. Doğrusu 10x50, sizin kullandığınızdan çok daha fazla bir şey vermez. Kollarınız güçlüyse portatif de kullanılabilir konus 20x80. Dirseklerinizi masaya, balkon veya pencere kenarına dayayarak güçlendirmek de çok yardımcı olur konus konusunda. Birçok yıldız kümesini , çift yıldızı vs. izlersiniz. Venüs, Jupiter'in uyduları, Ay çok daha hoş görünür.
Belgrad ormanında güzel bir yer bulursanız mümkünse koordinatlarını bizlerle lütfen paylaşırmısınız?
Belgrad için özel izin almak gerekicek sanırım, ama ben orman fakültesinde öğrenciyim belki hoclarım yardım eder, belgradda yaban hayatı gözlemciliği yapan hocalarım var, inşallah ellerinden gelicek bişey vardır.

Bunun dışında gözlem yeri olarak aklıma gelen bir yer var Göcek ile dalaman arası ücretli tünelin olduğu yol tamamen ışıksız hatta arabanın farlarını kapatıp heyecan yaşıyorduk. Ay da yoksa zifiri karanlık oluyor, zaten o bölge temiz yerleşim çok az. Ve saklıkentte oraya sanırım bi 40 50 km kadar mesafede, orda da gece muhteşem oluyordur eminim. Ben gündüz gördüm mükemmel biyer, konu dışı ama kesinlikle gidin ve ordaki azgın suyun içine girip sürüklenin aşağıda sığlaşıyor ve çıkıyorsunuz. Mükemmel bi deneyim. Akşamda gözlem yaparsınız :)
Herkese merhabalar,
Foruma büyük bir heyecanla daha yeni kayıt oldum. :D
Lizer F36050TX teleskop aldım. İnanın bu konularda hiçbir bilgim yok. Bodoslama daldım.
Bu teleskop hakkında tavsiyeleriniz duymak isterim.
skynet yazdı:Herkese merhabalar,
Foruma büyük bir heyecanla daha yeni kayıt oldum. :D
Lizer F36050TX teleskop aldım. İnanın bu konularda hiçbir bilgim yok. Bodoslama daldım.
Bu teleskop hakkında tavsiyeleriniz duymak isterim.

Aldığın yer değişim kabul ederse 60700 modeli ile değiştir. Çok daha işine yarar.
gönderen anahtar
merhaba arkadaşlar acaba ayarlı mercekler varmı diğer adıyla oküler mesela 25mm lik bir okülerle aya bakıyorum geniş açılı izliyorum sonra onu çıkartıp 9 mm lik bir oküler takıp daha yakından ve daha küçük izliyorum acaba oküler değiştirmeden tek bir oküler takıp fotoğraf makinalarındaki gibi ayarını üzerinde çoğaltıp düşürebileceğim merceklervarmı varsa nereden bulup alabilirim ben birkaçtane buldum ama tam emin değilim teleskop için uyumlu olup olmadğı konusunda kararsızım teşekkürler.
Zoom eyepieces denir onlara. Şunu tavsiye ederim:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/3 ... Angle.html

Alım aşamasında telefonla yönlendiririm. Karar verince ara. Türkiye'de üç katına satılıyor.

Düzeltme:

Seben adlı Çin firmasının 7.5-22.5 eyepiece adlı ürününü biliyor, ama ciddiye almıyordum. Telefonlaştıktan sonra aklıma geldi, şuna bakayım dedim. Kullanıcı yorumları tamamen olumlu. Fiyat güzel. En ucuz satıldığı yeri buldum. AU avusturalya doları, US Amerika doları olarak iki rakam var sayfada. 23.79 USD güzel fiyat. Bence bunu düşün. Olmazsa telefonlaşalım.

http://www.ebay.com/itm/Seben-Zoom-Tele ... 58a35a4370

Düzeltme:

Şöyle de bir şey varmış:

http://tr.aliexpress.com/item/Angeleyes ... 66278.html
Merhaba Arkadaşlar ,

Başlangıç seviyesi için yorumlarınızı okuduğumda dürbün tavsilerinizi gördüm. fakat beni kesinlikle tatmin etmeyeceğine kanaat getirdim, reflektör ve refraktör ürünlerini inceledim. biraz detaylı incelediğimde mercek caplarının etkili olduğu fakat ayar konusunda aynalıların biraz ekside kaldığı bilgisini tespit etmeme rağmen ulaşabilirlik açısından mesafe konusunda aynalılarda karar kıldım. o yüzden detaylı araştırdığımda başlangıç seviyesi için aşağıda yer alan iki ürün konusunda arada kaldım, bu konu hakkında yorum ve önerilerinizi, bunun dışında bu fiyat aralıklarında gezegenleri ve derin uzayı (hubble ile gördüğümüz görüntülerde gibi bir seviyeden elbetde bahsetmiyorum) başlangıç seviyesi için gözlemleyebileceğim ürünler konusunda yardımınızı rica ediyorum,

Celestron 21024 FirstScope Teleskop 320 TL

Optik Tasarım : Newtonian Reflector,
Açıklık - Mercek Çap : 76 mm (2.99 in),
Odak Uzaklığı (mm) : 300 mm (12 in),
Odak Oranı : 3,95,
Göz Merceği 1 (mm) : 20 mm (0.79 in),
Büyütme 1 : 15x,
Göz Merceği 2 (mm) : 4 mm (0.16 in),
Büyütme 2 : 75x,

Celestron 21023 Cometron FirstScope 400 TL

Optical Design Newtonian Reflector
Aperture (mm) 76 mm (2.99 in)
Telescope Type Manual
Focal Length 300 mm (12 in)
Focal Ratio 3.95
Focal Length of Eyepiece 2 (mm) Kellner 10 mm (0 in)
Finderscope 5x24
Tripod None
Highest Useful Magnification 180 x
Lowest Useful Magnification 11 x
Limiting Stellar Magnitude 11.9
Resolution (Rayleigh) 1.83 arc seconds
gramasadon yazdı:Merhaba Arkadaşlar ,

Başlangıç seviyesi için yorumlarınızı okuduğumda dürbün tavsilerinizi gördüm. fakat beni kesinlikle tatmin etmeyeceğine kanaat getirdim, reflektör ve refraktör ürünlerini inceledim. biraz detaylı incelediğimde mercek caplarının etkili olduğu fakat ayar konusunda aynalıların biraz ekside kaldığı bilgisini tespit etmeme rağmen ulaşabilirlik açısından mesafe konusunda aynalılarda karar kıldım. o yüzden detaylı araştırdığımda başlangıç seviyesi için aşağıda yer alan iki ürün konusunda arada kaldım, bu konu hakkında yorum ve önerilerinizi, bunun dışında bu fiyat aralıklarında gezegenleri ve derin uzayı (hubble ile gördüğümüz görüntülerde gibi bir seviyeden elbetde bahsetmiyorum) başlangıç seviyesi için gözlemleyebileceğim ürünler konusunda yardımınızı rica ediyorum,

Celestron 21024 FirstScope Teleskop 320 TL

Optik Tasarım : Newtonian Reflector,
Açıklık - Mercek Çap : 76 mm (2.99 in),
Odak Uzaklığı (mm) : 300 mm (12 in),
Odak Oranı : 3,95,
Göz Merceği 1 (mm) : 20 mm (0.79 in),
Büyütme 1 : 15x,
Göz Merceği 2 (mm) : 4 mm (0.16 in),
Büyütme 2 : 75x,

Celestron 21023 Cometron FirstScope 400 TL

Optical Design Newtonian Reflector
Aperture (mm) 76 mm (2.99 in)
Telescope Type Manual
Focal Length 300 mm (12 in)
Focal Ratio 3.95
Focal Length of Eyepiece 2 (mm) Kellner 10 mm (0 in)
Finderscope 5x24
Tripod None
Highest Useful Magnification 180 x
Lowest Useful Magnification 11 x
Limiting Stellar Magnitude 11.9
Resolution (Rayleigh) 1.83 arc seconds

Bence ikisini de alma. Şunu al, ikisinden de iki kat üstündür:

http://durbun.com.tr/teleskoplar/ng-114 ... eskop.html

Bunun ışık toplayıcı yüzeyi 102 cm2. Işık kaybı çıkılırsa 90 cm2.

Celestron first scope teleskoplar ise 45 cm2 ışık toplayıcı yüzeye sahip. Işık kaybı çıkılırsa 37-38 cm2 alan kalır.

Ne kadar ışık, o kadar ayrıntı. Mantık bu. Fiyatları kabaca aynı sayılır. Takdir sizin.

Celestron markadır, kaliteli olur mantığı böyle başlangıç düzeyi ürünler için düşünülmemeli.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          .
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]