Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Tahsin bey 2 sene önce bilmeden etmeden gidip 60 mm bir mercekli almıştım ve inanki beni astronomi'den soğutacaktı, o yüzden hiç almayın derim. İyi bir dürdün ile başlangıç çok daha eğlenceli olur. Konus 2125 dürbün ile çok daha gözlemler yapabiliyordum 60 mm'lik teleskopa göre.
Tahsin İlkkan Kargı yazdı:Tamam belki oyuncak grubuna girebilir ama en azından bişiler gösteriyordur heralde.Mesela ayı daha yakından gösterirdir yada parlak yıldızları bir nebze daha büyütürdür sanırım ? O yüzden dürbün alacagıma bu teleskoplardan birini almak daha mantıklı geliyor bana.Ama biraz açıklayın bence şu durumu yani nasıl gösterir bu teleskoplar? Çıplak gözle bakma arasında vardır heralde bi farkı ?
Temel yanılgı şu. Adı "teleskop" olunca dürbünden daha iyi bir görüntü umuyor insanlar ama 60 mm lik bir teleskop ile hele ki bu markalarda tatmin edici bir görüntü alamazsınız. Hiçbir teleskop yıldızları büyütmez. Yıldızları yine nokta olarak ancak daha parlak görürsünüz. Doğru düzgün bir dürbün ile bu teleskoplardan alacağınız keyfin bin katını alırsınız.
100 lira çok düşük, 15-16 yaşındaki bir kardeşimin kısıtlı bütçesini anlayabilirim ama siz 24 yaşındasınız, biraz daha fazla kaynağa sahip olsanız gerek?

Gün gelecek, forumda soranlar için 50 liraya teleskop aradığımız günler olacak bu gidişle. Sıradan bir cep telefonuna 500 lira verilen bir çağda yaşıyoruz. İlk gökyüzü deneyiminizin dandik bir cihazla olmasını ve temelli bu işten soğumayı ister misiniz?
bende onur abi gibi düşünüyorum yeni başladim limitim fazla değildi ama iyi bir araştirmayla meade mars explorer 70x700 aldim 200 tl'ye iyi değil ama yeni başlayanlar için çok ideal birde teleskopla ilk baktiğim akşam odaklamayi iyi yapamadiğim için birşey göremedim daha sonra burda ki değerli bilgiler sayesinde görüntü yakalamaya başladim.ama dürbün kadar zevkli değil hiçbirisi.teleskopla heryere gidemezsin ama dürbünü çantayla taşirsin yaninda ve heran gözlem için hazir olur bence dürbün çok daha mantikli bir tercih.
En son Güven Özkan tarafından 30 Haz 2011, 12:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi. Sebep: Büyük harflerle yazmayalım lütfen
merhaba.öncelikle vereceğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim şimdiden.yeni başladım ben de gökyüzü incelemelerine.ama doğru adım atmak istiyorum bu yolda.yanlışım varsa söylerseniz sevinirim.bir merakla başladım.ilk başta 80 liralık bir teleskop almıştım.yeni başladığım için en büyük hatayı 80 liralık teleskopla gökyüzünü inceleyebiliğimi düşünmekle yaptım herhalde.ama faydası da dokunmadı da değil.teleskopun donanımlarını öğrenmiş oldum sayesinde.biraz parçaladım içini falan.sonra sitedeki tavsiyelere de uyarak konus marka 200 tl civarında bir dürbün aldım.onla yıldızları,gezegenleri göremesemde tam en azından bişeler görebiliyordum artık.şimdi de bir teleskop alarak devam etmek istiyorum yoluma.700 tl civarında bir bütçe ayırdım.ve aşağıdaki teleskopu almak istiyorum.yorumlarınızı bekliyorum teleskop için.

http://www.hepsiburada.com/Liste/bresse ... yId=354988
http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=7628

Forumda bu ürünü satan bi arkadaş var. Halen satıyormu bilmiyorum ancak irtibata geçip ürün hakkında sanırım doyurucu bir tanım alabilirsiniz eksileri artıları konusunda.
Bende aynı şekilde Pollux 150/1400 ile Meaden ETX-80 arasında kalmış durumdayım. ETX-80 daha mantıklı geliyor otomatik takip sistemi ve kurulumu kolay olması açısından. Asıl sorum pollux daki açıklık oranı bunda yok dolayısıyle daha az ışık toplayacak. :( ETX-80 kullanan varmı bana yardımcı olabilecek tecrübelerini paylaşabilecek.. :shock: :shock:
herkese merhaba gökyüzü gözlemi konusunda oldukça yeniyim şu an bir dürbün kullanarak pratik yapıyorum düşüncem Celestron un 21048 model teleskobunu almak. özellikleri şöyle ;

Gezegen ve Ay Görüntüleme Gezegen ve Ay Görüntüleme
Derin Gökyüzü Gözlemi Derin Gökyüzü Gözlemi
Gezegen ve Ay Gözlemi Gezegen ve Ay Gözlemi
Genel
Optik Tasarım Refractor
Açıklık - Mercek Çapı (mm) 80 mm (3.15 in)
Odak Uzaklığı (mm) 900 mm (35 in)
Odak Oranı 11
Göz Merceği 1 (mm) 20 mm (0.79 in)
Büyütme 1 45x
Göz Merceği 2 (mm) 4 mm (0.16 in)
Büyütme 2 225x
Barlow Mercek 3x
Bulucu Dürbün 5x24
Yıldız Diyagonal 1.25" Erect Image Diagonal
Kundak (Altlık) German Equatorial
Aksesuar Tepsisi No-Tool Tray with Eyepiece holder
Tripod Alüminyum
Ağırlık 19 lbs (8.62 kg)
En yüksek kullanılabilir büyütme 189x
En düşük kullanılabilir büyütme 11x
Yıldız Parlaklık Limiti 12
Çözünürlük (Rayleigh) 1.74 Yay Saniye
Çözünürlük (Dawes) 1.45 Yay Saniye
Fotografik Çözünürlük 162 line/mm
Işık Toplama Gücü 131x
Açısal Görüş Alanı (Derece) 1.2 °
Doğrusal Görüş Alanı (@1000 yds) 61 ft (19 m)
Optik Kaplamalar Multi-Coated
Optik Tüp Uzunluğu 38 in (965 mm)

dediğim gibi daha amatörüm ve bu şimdilik bana uygun diye düşündüm fikirlerinizi önemsiyorum paylaşırsanız sevinirim
Bahsettiğiniz teleskop sanırım Celestron Powerseeker 80 EQ.Gezegen gözlemi için iyi teleskop.Ama bence bütçenizin üzerine 70-80 tl daha koyup şu an indirimdeki Power Seeker 127 EQ daha avantajlı.Çünkü daha geniş ayna çapı(açıklığa) sahip.Açıklık genel olarak gökyüzünde ne kadar şeyi nasıl görebileceğinizi belirler.Ne kadar geniş ise o kadar iyi.
selçuk yazdı:ilginiz için teşekkür ederim bahsettiğiniz sanırım bir reflektör ben daha önce teleskop kullanmadım reflektör kullanabilir miyim ? zorluk derecesi nedir ?
Evet,reflektör kullanmak refraktör(mercekli) kullanmaktan biraz daha zahmetli.Bunun nedeni biraz daha bakım gerektirmesi.Ama yeni başlasanız bile sorun çıkacağını sanmam zamanla bu işin tüm inceliklerinizi öğrenirsiniz.Diğer yandan daha önce gökyüzünü hiç incelemediyseniz bir dürbün almanızda fayda var ama telekopla başlamak da uygun.Ben de ciddi gözlemlerime önerdiğim teleskobun benzeri ile başlamıştım ve hiç zorlanmadım açıkçası.
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]