Teleskop veya dürbün almak isteyenlere öneriler

Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Kullanıcı avatarı
Cihan Tekin
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Cihan Tekin »

Çok teşekkürler Güven Bey. Bu gecelik gözlem keyfim sona ermek zorunda kaldı; en azından şimdilik. Hava kapandı burda:( Ben uyumadan bulutlar dağılırsa bence de göz ardı edilmemeli. İyi gözlemler.
Kullanıcı avatarı
Cihan Tekin

Mesaj gönderen Cihan Tekin »

2dk önce Orion'u da gördüm:) Süper ya...
eren24
İlgi düzeyi: merak

Mesaj gönderen eren24 »

mrbalar.bir teleskop veya dürbün alma isteiğim vardı.bu yolla sitenizle tanışma fırsatı buldum üye oldum.hatrı sayılır miktarda konuları yorumları vs okudum.sterillium programını indirdim 3 4 aydır inceliyorum.bu arada dürbün ve teleskop incelemerim oldu.buradaki tavsiyeleri okudum.fakat kafam çok fazla karıştı.yeni başlayanlar için dürbün önerildiğini biliorum konuş 20 x 80 modelini incledim makul geldi.fakat bu dürbün teleskop alımıyla ilgili o kadar çok yorum ve konu var ki inanın bilglenmek bir yana dursun gerçekten kafanız karışıyor.ve ben kendi adıma bir teleskop almaya karar verdim.ben gezegen ve ay gözlemleri yapmak istiyorum.bunun için kendi bütceme göre bir tane teleskop buldum.ikinci el ve bunu size danışmak istiyorum.yardımlarınız için şimididen tşk ederim..

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 677/detay/

ürün yukarıda,bana fiyatı hakkında detaylı özellikleri hakkında bilgi verebilirseni çok tşk ederim..
mehmet duran

Mesaj gönderen mehmet duran »

teleskop almak istiyorum.

Ankara yenimahallede ışık kirliliğinin yüksek olduğu bir yerde oturuyorum teraslı evime taşınalı 6 ay oldu ne yazıkkı maddi sıkıntılar ev masrafları vs teleskop alma hayalimi 1 yıldır erteliyorum daha önce sadece konus 20 60 dürbünle gözlem yaptım

teleskopla gözlem deneyimim olmadı teleskobu daha ziyade gözlem amaçlı düşünüyorum gezegenler ve derin uzay ilgimi çekiyor(derin uzay için ama 10" den aşağısı ve ışık kirliliğinin olmaması gerekli :aah ) benim için en önemli şey görsellik ama kurulum ve kullanım kolaylığı (taşınabilirlik vs) de önemli saatlerce uğraşıp bu hobiden buz gibi olmak istemiyorum özellikle aynalıların sorunları (kolimasyon ,seeding, aynanın buğulanması vs) beni korkutuyor fotoğraf çeksem fena olmaz ama olmasada olur . go to olsa gerçekten fena olmaz ama görsellik benim için daha önemli

keşke bir teleskopla gözlem deneyimim olsaydı

bütçem max 1500 tl ve şu modelleri belirledim

http://www.garantisite.com/Teleskop-Pol ... -1229.html

bu teleskop başlangıç için iyi gözüküyor hemde hesaplı tonla borcun içinde kafam rahat olacak ama aynalıların sorunları kurulum vs beni çok korkutuyor

http://www.hizlial.com/outdoor/durbun-v ... 9.0054.htm

bu teleskopda bütçe dostu ama 90 cm açıklık beni korkutuyor

90 cm ile 150 cm arasında gezegen ve ay gözleminde nasıl bir fark var acaba bariz ise bunu eleyebilirim go to için deymez

http://www.garantisite.com/Celestron-Ne ... R-934.html

bunu alma konusunda kararsızım

acaba maksutov cesgrain ile s.. cessgrain arasındaki farkı merak ediyorum vereceğim paraya değer mi deymez mi emin değilim 90 cm 127 cm arası 600 fark

düşündüğüm teleskop

http://www.teleskobum.com/asp/product/19/XT10-Klasik

bu teleskobu istiyorum ama boyutları ve ağırlığı beni korkutuyor acaba kurulumu hazırlaması nasıl? her seferinde 1 saat kurulum için uğraşmak istemiyorum ve haltercide değilim acaba araba bagajına sığar mı? (toyota avensis)

birde şehir içinde derin uzayı gözlemliyebilirmiyim

özellikle onur bey siz 12 "ine sahipsiniz ne öneririsiniz?

hayalim

http://www.hizlial.com/outdoor/durbun-v ... 2.htm#tabs

heralde bu teleskop çoğumusuzun hayalidir ve hobisinin son sınırıdır acaba kredimi çeksem diyorum ve memül melül bakıyorum

ama bu teleskobu alacak ne cesaretim nede deneyimim var ama eğer bir sene sabredersem bütçem elverebilir

geçen senede öyle diyordum :P

tabi indirim devam ederse
En son mehmet duran tarafından 09 Haz 2011, 20:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Aynalı teleskoplardan bu kadar korkmanıza gerek yok

1- Seeing demişsiniz fakat bu aynalıları etkileyen bir sorun değil, tüm teleskoplar için geçerli. Zaten bunun kurulumla da bir ilgisi yok, hava güzelse net, değilse bulanık görürsünüz. Fizik yasası..

2- Kolimasyona gelince, evet aynalı tleskopların kolimasyonu daha sık bozulur, fakat yapmayı öğrendikten sonra hiç problem değildir. Bunu her türlü zaten öğrenmek zorundasınız, çünkü pekala maksutovların da kolimasyonu bozulabilir, kolimasyon bir kere bozulduktan sonra "bunu öğrenmesem de olur, artık böyle idare edebilirim" diyecek değilsiniz elbette.

3- Buğulanma.. Aynanın buğulanmasının hiçbir sakıncası yoktur :) Zaten bir sakıncası olsaydı maksutovları daha fazla etkilerdi, malum onların merceği dış tarafta, etkiye daha fazla maruz kalabiliyor. Gerçi dediğim gibi bu problem yaratacak bir şey değil.

90-150 santim arasında bence fark var, ama ilk defa bakan kişi için fark ihmal edilir gibi gelebilir. İlk başlarda bunlar aynıymış dersiniz fakat gözlemlerinizde uzmanlaştıkça ikisinin farklı olduğunu görürsünüz. Ben net şekilde görebiliyorum 90-150mm'deki farkı.

Schmidt cassegrain ve maksutov arasında elbette farklar var ama bunu yeni başlayan biri olarak bilmenize çok da gerek yok, şimdilik sadece ufak boydaki teleskoplar için schmidt'in çok da gerekli olmadığını söyleyebilirim. Bu konuyu daha detaylıca merak ederseniz ayrı bir konu başlığında daha derine inebiliriz tabi.

Sizin için en önemli şey, teleskoptan ne şekilde keyif alacağınızdır. Mesela 150mm'lik bir teleskop elbette daha güzel gösterir ama 90mm + Goto sahibi olmak sizi daha çok mutlu edecekse, değmeyecektir o güzel görüntüye. Önemli olan kullanım tercihidir. Tabi goto dediğimiz meret de teleskobu orta yere koyunca hemen herşeyi gösteriyor olarak algılanmamalı, onun için kutup ayarı, yıldız hizalaması vs vs yapacaksınız. Goto olmadığı zaman da elinizdeki yıldız atlaslarına yada programlara göre kendiniz bulmanız gerekecek.

Ben bu forumda kolları yaşına kıyasla herhalde en ince olan insanımdır fakat 12 inç teleskobu taşırken öyle çatlayıp patlamıyorum, ha zorlanıyorum elbette ama bu tatlı bir zorlama oluyor. Esas problem arabaya konulamaması.. 10 inç teleskop arabaya girecektir fakat yanınıza 1-2 kişi daha almayı planlıyorsanız onu unutmanız gerekir. Ayrıca çok da rahat değildir kesinlikle diğer alternatiflere kıyasla. Sabit bir yerde kullanacaksanız önerebilirim elbette.

Şehir içinde derin uzay genellikle hayalkırıklığı yaratır, büyük teleskop alırsanız bu etki biraz olsun azalabilir ama yine de hayalkırıklığı ihtimali fazladır. Şehirde en fazla verimi alacağınız derin uzay cisimleri çok parlak 1-2 nebula ve küresel yıldız kümesi ve Andromeda dışında ekseriyetle açık yıldız kümelerinden ibaret olacaktır.

Son gösterdiğiniz teleskop gerçekten çok iyi ve kaliteli bir teleskop ama ilk teleskobunuz olmasına hiç mi hiç önermem.

Kolay gelsin.

Not: Yazdıklarınızı başka bir sayfadan kopyaladığınız için linkleriniz hatalı çıkmış, onları düzeltirseniz okuyanlar hangi teleskopları kastettiğinizi daha iyi anlar, ben diğer sayfadaki yazdıklarınız aynı olduğundan linklere bakarak bu yanıtı yazabildim.
mehmet duran

Onur bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim..

Size birkaç soru daha sormak istiyorum.
1- Seeing demişsiniz fakat bu aynalıları etkileyen bir sorun değil, tüm teleskoplar için geçerli. Zaten bunun kurulumla da bir ilgisi yok, hava güzelse net, değilse bulanık görürsünüz. Fizik yasası..
Onur bey hatalı isem düzeltin ben aynalı teleskoplarda tüp açık olduğu hava akımlarından etkilendiğini seeding in diğer türlere göre daha kötü olduğunu okumuştum yani görüntü daha dalgalı ve gevrekmiş eğer bu doğru ise bunun boyutunu merak ediyorum. Acaba aynı çaptaki aynalı ve diğer türler arasındaki görsellik nasıl oluyor?

Sizin için en önemli şey, teleskoptan ne şekilde keyif alacağınızdır. Mesela 150mm'lik bir teleskop elbette daha güzel gösterir ama 90mm + Goto sahibi olmak sizi daha çok mutlu edecekse, değmeyecektir o güzel görüntüye
Onur bey ben go tu yu aradağımı hemen bulayım zaman kaybı olamasın diye düşünmüştüm 6" lik maksutov go to teleskop ile 10" dobson arasındaki fark tatminkar ise uğraşmaya razıyım .

Ama zamanda önemli bir konu parlak cisimleri ,gezegenler vs teleskobun bulucu dürbünü ile kısa sürede bulurum diye düşünüyorum. 20 60 konus dürbünle çabucak jüpiter ,mars ,orion nebula hemen buluyordum. Ama derin uzay cisimleri ve sönük kümeleri stellarium programı ile ne kadar sürede bulurum? Yani belli bir tecrübeden sonra kısa sürede bulabilir miyim ?saatlerce uğraşmak ve hobimden buz gibi olmaktan korkuyorum o yüzden go to tercihini bir kenarda tutuyorum.

Siz 12" dobson sahibisiniz acaba bu teleskopların gözleme hazır hale gelmesi ne kadar zaman alıyor? 1 saat uğraşmak istemiyorum .

Esas problem arabaya konulamaması.. 10 inç teleskop arabaya girecektir fakat yanınıza 1-2 kişi daha almayı planlıyorsanız onu unutmanız gerekir. Ayrıca çok da rahat değildir kesinlikle diğer alternatiflere kıyasla. Sabit bir yerde kullanacaksanız önerebilirim elbette.

10" dobsonun tüp uzunluğu 120 cm benim arabanın arka koltuğu katlanmıyor ama 520 litre bagaj var ölçtüm tüp tek başına sığıyor .ama sizce sağlıklı olur mu sonuçta hassas ekipmanlar.

Şehir içinde derin uzay genellikle hayalkırıklığı yaratır, büyük teleskop alırsanız bu etki biraz olsun azalabilir ama yine de hayalkırıklığı ihtimali fazladır. Şehirde en fazla verimi alacağınız derin uzay cisimleri çok parlak 1-2 nebula ve küresel yıldız kümesi ve Andromeda dışında ekseriyetle açık yıldız kümelerinden ibaret olacaktır
bunun bilincindeyim ve şehirden gözlem yapacağım ama ne bileyim adromedanın çekirdeğini ve ve yıldızlardan farklı birşey olduğunu gözlemlemek bile bana heyecan veriyor.6" maksutovla hiç bir şey görememektense 10" dobson la biraz ayrıntı görmek isterim ama ikisi arasındaki fark şehirde neredeyse aynı ise moksutovu tercih edebilirim.

şeçeneklerimi iki ye indirdim

bu teleskobun görüntüsü bile beni heyecanlandırıyor .sezgilerim bunu al diyor. ilerde Atlas kundak ile mükemmel bir teleskop olur herhalde.....

http://www.garantisite.com/Celestron-Ne ... R-934.html

ne bileyim bunu alsam goto takip motoru falan var ama acaba 10" de jüpiter nasıl görünürdü deyip dururum .

Son olarak size sorduğum sorular muz yemeyen birisine muzu anlattırmak gibi geliyor bana...

ayrıca hatalı linkleri düzelttim.

tavsiyenizi dört gözle bekliyorum...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Onur bey hatalı isem düzeltin ben aynalı teleskoplarda tüp açık olduğu hava akımlarından etkilendiğini seeding in diğer türlere göre daha kötü olduğunu okumuştum yani görüntü daha dalgalı ve gevrekmiş eğer bu doğru ise bunun boyutunu merak ediyorum
Doğru, fakat seeing başka bir şey. Sizin kastettiğinizle gerçi dolaylı olarak aynı kapıya çıkıyor. O konuda haklısınız, aynalılarda hava akımı biraz daha kötü görünebilir, fakat bu etki açıkçası çok da önemli boyutlarda değil, bence yok görülebilir. Özellikle gözlem için istiyorsanız önemi daha da azalıyor zaten, önemsenmeyecek derecede bana kalırsa (not: seeding değil, seeing, kelime olarak doğrusu budur, "görüş" anlamında kullanılır)
Ama zamanda önemli bir konu parlak cisimleri ,gezegenler vs teleskobun bulucu dürbünü ile kısa sürede bulurum diye düşünüyorum.
O zaman alacağınız teleskobun iyi bir bulucu dürbüne sahip olduğundna ya emin olun, yada eğer yoksa monte etmek için iyi bir bulucu dürbünün ücretini de bütçeniz için hesaba katın.

Derin uzay ciismlerini ne kadar sürede bulacağınızı ben söyleyemem, benim durumumu merak ediyorsanız ben ilk teleskop deneyimimde bir cismi bulmam 5 dakika sürüyordu, zor cisimse 30 dakka uğraşmışlığım da var. Zamanla bu süre azaldı tabi. Teleskobuma monte ettiğim bir telradın da bunda payı çok büyüktür. Teleskopta hem sönük yıldızları referans olarak kullanabilmeme yardım eden bir bulucu dürbün, hem de telesobun genel olarak nereye baktığını görmeme yardım eden büyütmesiz bir bulucu olan Telrad var. Yurtdışından sipariş ederseniz iyi bir bulucu dürbün 100-150 lira, telrad ise 50-60 lira civarındadır. (en son öyleydi, belki biraz değişmiş olabilir)

Teleskobumun gözleme hazır hale gelmesi 5 dakika sürüyor. Dobson kundak ile hazırlık aşaması diye bir şey söz konusu olmaz. Ekvatoryel kundaklarda biraz daha uğraşırsınız. Ben teleskobumu olduğu gibi tek parça olarak odamdan çıkarıp balkona koyuyorum ve gözleme hazır oluyor.. Niye 5 dakika dediğimi sorarsanız, nolur nolmaz diye kolimasyonu kontrol ediyorum, bozuksa ona da bir 3-5 dakika daha ekstradan harcarım. Değilse, merceğimi, laptopumu, haritamı vs artık neyim varsa onları kurarım o da 5 dakikaya mal olur. Dobsonları taşıması zahmetli, gözleme hazır hale getirmesi kolaydır.
10" dobsonun tüp uzunluğu 120 cm benim arabanın arka koltuğu katlanmıyor ama 520 litre bagaj var ölçtüm tüp tek başına sığıyor .ama sizce sağlıklı olur mu sonuçta hassas ekipmanlar.
Sırf uzunluk olarak değil, genişlik olarak da hesaba katın mutlaka, hesaplara göre ucu ucuna sığıyor gibi geliyorsa size, tüp muhtemelen girmeyecektir.

Andromeda şaşırtıcı bir şekilde başlangıç düzeyindeki teleskopların hemen hepsinde aynı görünüyor, çekirdekten başka bir şey göremiyorsunuz. Teleskobun büyk olması sadece çekirdeği biraz daha parlak hale getiriyor. Ayrıntı görmek için malesef iyi bir cisim değil, benim teleskobumda da sadece çekirdek görünüyor. Sadece arada sırada 12 inç ile sanki çekirdeğin hemen önünde duran "dark lane"i görür gibi oluyorum ama hayal meyal.. Tırnova gibi çok karanlık bir yerde de 10 inç teleskopta bunu herkes göremedi.. Sözün özü, 6 inç maksutovla da Andromeda'yı göreceksiniz. Tabi bu gibi cisimler biraz istisna, nebulalar, diğer sönük galaksiler sadece 8-10 inç civarında kendini belli etmeye başlıyorlar.
ne bileyim bunu alsam goto takip motoru falan var ama acaba 10" de jüpiter nasıl görünürdü deyip dururum .
Eğer bunu şimdiden söylemeye başladıysanız, yüksek açıklığa yönelmenizde fayda var demektir, aperture fever'a şimdiden yakalanmışsınız :) Hani gerçekten kıyaslama olanağı bulduğunuzda iki teleskop arasında fark olmadığını düşünecek olsanız bile, öyle bir ana dek hep büyük teleskobu merak edecekseniz, büyük bir şeye yönelin içiniz rahat olsun derim :)

Haydi sizin kafanızı biraz daha karıştırayım :)
Bunu da düşünebilirsiniz (alın diye söylemiyorum)
http://www.teleskobum.com/asp/product/2 ... nd-Kontrol
mehmet duran

O zaman alacağınız teleskobun iyi bir bulucu dürbüne sahip olduğundna ya emin olun, yada eğer yoksa monte etmek için iyi bir bulucu dürbünün ücretini de bütçeniz için hesaba katın.

bu teleskobun bulucu dürbünü sizce yetersiz mi? eğer berbat diyorsanız maliyet artacak :roll:

Sırf uzunluk olarak değil, genişlik olarak da hesaba katın mutlaka, hesaplara göre ucu ucuna sığıyor gibi geliyorsa size, tüp muhtemelen girmeyecektir.
Gerçekten hiç düşünmemiştim, hesaplamalarıma göre kıl payı sığıyor keşke tüp uzunluğu 100mm açıklık 10" olsaydı

6 inç maksutovla da Andromeda'yı göreceksiniz. Tabi bu gibi cisimler biraz istisna, nebulalar, diğer sönük galaksiler sadece 8-10 inç civarında kendini belli etmeye başlıyorlar.
şunu anlayamadım 10" aynalı 5" maksutovdan 4 kat daha fazla ışık topluyor yani görsel olarak bariz farklar olması gerekmiyor mu?

Haydi sizin kafanızı biraz daha karıştırayım :)
Bunu da düşünebilirsiniz (alın diye söylemiyorum)
http://www.teleskobum.com/asp/product/2 ... nd-Kontrol

bu teleskop yanlışsam düzeltin manuel go to gibi bir sisteme sahip ve sizin teleskobunuzda da var, ama gerçekten işlevsel mi? Aradığınızı hemen bulabiliyor musunuz? biraz bahseder misiniz? yani siz iyiki almışım diyebiliyor musunuz? Aklıma şu geldi bunu alsam 600 tl üste verecem ve açıklık 2" düşücek gerçekten sonuca gitmek üzereyken kafamı iyice karıştırdınız. :?

Onur bey dobsonlar gürültü yapıyor mu? Alt komşum biraz hassasta kapınız gıcırdıyor diye şikayete gelen biri..
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

XT10'daki bulucu, bir dürbün değil, sıfır büyütmeli bulucu dediklerimizden.. Telrad benzeri bir sistem (daha önce kullanmadım ama bu cihazı), yanında bir bulucu "dürbün" olması iyi olurdu tabi.

10" ile 5" arasında tabi ki ciddi fark vardır. Ben sadece Andromeda üzerinde o kadar fark yaratmayacağını söyledim. Bunun sebebi Andromeda'nın çekirdeğinin gerçekten çok parlak olması, neticede karanlık bir yerden çıplak gözle bile görünebiliyor. Bununla beraber andromeda, yapısı gereği malesef spiral kolları buradan kolaylıkla görünebilecek kadar belirgin değil. Neyse, bence Andromeda üzerine konuşmak fazla özele girmek oluyor, tek cisim üzerinden kararınızı vermeyin elbette, diyeceğim o ki 5-10" arasında önemli farklar vardır. Zaten yukarıda dediğim gibi bazı nebulalar ve galaksiler ancak 8-10" civarında görünmeye başlarlar.

Manuel goto konusuna gelince, intelliscope hakkında uzun uzun konuştuğumuz başlıklar var, onları şöyle bir tarattım da karşıma şunlar çıktı, bir inceleyim derim:

http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=5957
http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=58&t=3490
http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=58&t=3251

Forum, biraz araştırmayla inanılmaz şeyler öğrenebileceğiniz bir bilgi deryası durumunda şu an :)

Intelliscope benim için bir hayli işlevsel, yakın zamanda sistemi daha da geliştirebilirim, örneğin 100 dolarlık bir wifi alıcısı takmam durumunda cihazımı Ipod Touch'taki gökyüzü haritasına göre yönlendirebilir hale geleceğim, gayet güzel bir imkan yaratacak bu da. Tabi bu olmadan bile çok kullanışlı. Teleskobunuzun hizalamasını yapmanızdan itibaren cisimlerin nerde olduğunu bulabilir hale gelirsiniz. Tabi her zaman mükemmel ayar yapamıyorsunuz, cismi tam ortalayamayabiliyor ama size gösterdiği yerin yakınlarında oluyor cisim. Cismin nerde olduğunu görebilmek için bazen bilgisayarınızda o civardaki yıldızların konumlarına bakmak durumunda da kalabiliyorsunuz. Yani bazen ancak kolaylaştırıcı olarak fonksiyon gösteriyor ama bence o bile yeterli, güzel bir şey. Bununla birlikte teleskobu bilgisayara bir kabloyla bağlayıp gösterdiği yeri elinizdeki programa göre bulma özelliği de var ama ben bilgisayara bağlayabilmek konusunda başarılı olamadım, yine de böyle bir imkan da var diyebilmek için bunu da yazmış olayım.

Fiyatın 600 lira fazla olmasına şaşırdım bu arada, kontrol ettim bu biraz da XT10'un indirmde olmasından kaynaklanıyor belli ki, normalde aynı fiyatta olurlardı. Yurtdışı fiyatlarında ikisi arasında sadece 20 dolar fark var. Eğer XT8i de karar kılarsanız belki bir indirim ayarlayabilirler, telefon edin derim (tabi onu almaya karar verirseniz) Bu arada 2 inç açıklık kaybı çok mühim değil bana kalırsa. 8-10 arasında büyük farklar yok.

Son olarak dobsonlar gürültü yapmaz, çünkü bir motor yok. Dolayısıyla terlikleriniz daha fazla gürültü çıkaracaktır.
mehmet duran

Onur bey gerçekten çok yararlı linkler bütün sorularıma yanıt bulabildim .

sanırım benim için XT8i en mantıklı tercih,bi Hassan beyle görüşeyim bakayım;

size yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim
Can ÖZKARA
İlgi düzeyi: yeni başladım

Mesaj gönderen Can ÖZKARA »

merhaba aranıza bugün katıldım.bugüne kadar gözlem yapıyordum neyin ne olduğunu bilmeden çıplak gözle benim sizden bir öneri isteğim olacak ben jüpiter ve diğer gezegenler ve uzay merakımı giderecek bir dürbün veyahut teleskop almak istiyorum bütçem 200 tl civarında bu doğrultuda önerilerinizi bekliyorum.
Can ÖZKARA
İlgi düzeyi: yeni başladım

Mesaj gönderen Can ÖZKARA »

söz konusu uzay olunca biraz sabırsız oluyorum ustalarıma saygı duyarak şöyle bir ürün var nasıl dersiniz acaba http://www.garantisite.com/Celestron-Te ... PR-59.html ustalara saygılarımı sunarım..
Kullanıcı avatarı
Tahsin İlkkan Kargı

Mesaj gönderen Tahsin İlkkan Kargı »

Merhaba.Aranıza yeni katıldım.Ben bir teleskop almak istiyorum fakat biraz bütçe sorunu var.Şimdilik şu teleskoplardan birini alsam çok uzakları değilde hani şöyle marsı,venüsü,ayı filan daha yakından ve bulutsuz açık bir gökyüzünde gözlemleyebilirmiyim acaba?Birde aşağıdaki teleskoplardan hangisi daha iyidir?

http://www.hepsiburada.com/Liste/lizer- ... EELF30070M

http://www.hepsiburada.com/Liste/konus- ... PORPAN1729

http://www.hepsiburada.com/Liste/vivita ... RPTEL50600
Kullanıcı avatarı
hakan.zorluer
İlgi düzeyi: fizik, astronomi
İletişim:

Mesaj gönderen hakan.zorluer »

Merhabalar,
İlk olarak bu bütçeyle teleskop yerine güzel bir dürbün alarak başlayabilirsiniz. Bu gösterdiğiniz teleskoplar oyuncak grubuna girmekte. :D O yüzden forumdan http://gokbilim.com/forum/viewforum.php?f=39 girerek daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Tahsin İlkkan Kargı

Mesaj gönderen Tahsin İlkkan Kargı »

Tamam belki oyuncak grubuna girebilir ama en azından bişiler gösteriyordur heralde.Mesela ayı daha yakından gösterirdir yada parlak yıldızları bir nebze daha büyütürdür sanırım ? O yüzden dürbün alacagıma bu teleskoplardan birini almak daha mantıklı geliyor bana.Ama biraz açıklayın bence şu durumu yani nasıl gösterir bu teleskoplar? Çıplak gözle bakma arasında vardır heralde bi farkı ?

“Teleskop Alım-Satım/Teleskop Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 61 misafir