Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Son zamanlarda teleskop ve dürbünle ilgili fikir danışmaya sitemize gelen arkadaşlara yapabileceğimiz önerileri burada toplamak istedim .

Genel olarak bir amatör gözlemcinin bilmesi gerekenler konusunda tecrübeli bütün arkadaşların önerilerini burada toplayalım.

Sonuçta gözlem yapmak isteyen herkes bu işe vakit ve zaman ayırıyor , ancak parayı verip teleskobu almakla işin bittiğini düşünüyorlar.

* Genel olarak Astronomi'nin ne olduğunu öğrenin. İlla ki lineer cebir öğrenmenize gerek yok ama Güneş sistemi , Gezegenler , Ay , Yıldızlar , diğer Gökadalar ve bu cisimlerle ilgili genel bir bilgiye sahip olmanız size fayda sağlayacaktır.

* Çıplak gözle gözlem yapın öncelikle , gökyüzünü tanıyın ; Ay , Venüs , Mars , Jüpiter , Satürn ve Takım Yıldızlar çıplak gözle de görülebilir. Bu cisimlerle ilgili dökümanları okumaya çalışın , Gök haritalarını inceleyin.

* Neyi gözlemek istediğinize karar verip ona göre bütçe belirleyin ve marka ve modellerden uygun olanını bu kriterlere göre belirleyin :
* Neyi gözlemek istiyorsunuz ?
* Ne kadar bütçeniz var ?

Ama bu noktaya gelinceye kadar da asıl meselenin teleskop almak değil genel olarak ( ayrıntıları ile değil ) Astronomi'nin ne olduğunu bilmek olduğunu unutmayın...

Sitede bir çok tecrübeli Üstadlarımız ve arkadaşlarımız var , herkesi gökbilim meraklılarına bu yolda yapmaları gerekenler konusunda bilgilendirmeye çağırıyorum.

Sonuçta benimkisi çok genel ve kısa bir giriş oldu .

Benden kat kat daha çok ve yararlı öneriler yazacaklar da olacaktır.

Herkese karanlık ve berrak geceler :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Her "bana yardım edin" başlığı açıldığında ısrarla arkadaşlarımız benzer şeyleri anlatmak zorunda kalıyorlar. Sanırım gereken yazılar bu başlık altında toplanırsa yeni gelenler burayı okumasa bile bu başlığın linkini veririz ve sürekli aynı şeyleri yazmaktan kurtuluruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
yardım edin adı altında banada bir çok mesaj geliyor gerçi işim bu ama her insana ayrı ayrı yazmak yoruyor bende faydalı olacağını düşündüğüm bir bölüm ekledim isteyen burdan bilgiler edinebilir http://www.garantisite.com/list/list.asp?ktgr_id=403 bu bilgilerin kaynağı sitemizde mevcut
gönderen HÜSEYİN UYAR
Slm yaklaşık 17 yıldır Amatör olarak Astronomi ile ilgileniyorum .İlk zamanlarda sadece gözle gökyüzünü inceliyordum dürbün alma gibi bir imkanım yoktu bende kendi dürbünümü yaptım .Normal bir ince kenarlı mercekle ve kalın kenarlı mercekle.Daha sonraları bit pazarından dürbün parçalar oküler ve objektifler topladım ve 50 lik pimaş borularla yaptım.Bunlar beni uzun süre idare eti Eski kitapçılardan SKY TELESCOP dergisinin 1975 li yılların bazı sayılarını buldum onlnarı kaynak alarak gökyüzünü iyice tanıdım meiser leri takım yıldızları ayrıca her ay bilim teknik dergisinin Bu ay gökyüzü bölümünden faydalanarak gezegenlerin hareketlerini ögrendim..Bu arada 20x50 lik bir rus yapımı dörbün elime geçti onunla çok güzel gözlemler yaptım gökyüzüne dürbünümü çevirince kendimi kaybediyordum. .Son -2-3 yıl içinde elime bir çok teleskop ve dürbün geçti ama 20x50 lik o dürbünümün yerini hiç biri dolduramadı şu anda Meade ETX 70 le gözlem yapıyorum. bununlada geniş alan gözlemi yapıyorum ve çokta memmunum. .İnsanların istekleri sonsuzdur daha büyük teleskop ,daha yakın görüntü isteriz ama önce neye baktığımızı bilmemiz gerekir.Bazen Küçük bir kaliteli dürbün bile yeterli olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
bu bölüme lütfen elinizdeki bilgileri ve yararlı linkleri eklerseniz iyi olur
http://www.garantisite.com/list/list.asp?ktgr_id=403
Kullanıcı avatarı
gönderen mehmet aşan
Anlıyorum hepiniz bizi gibi acemilerden sıkıldınız ama ne yapalım teleskop hakkında hiç bir bilgimiz yok kaç kere hangi teleskobu almam gerektğini sormama rağmen dün yine tahir beye özelden mesaj attım. :D elimizde değil en iyisini ve en uygununu almak istiyoruz ve bu konuda hiç bir bilgimiz yok ve çoğu arkadaş sitede okuğu yazıların çoğundan (teleskop özellikleri ile iligi) teknik olarak bi şey anlamıyor. Kardeşim amerikada yüksek lisans yapıyor ve aralık ayında türkiyeye gelicek bana gelirkende StarMax 127mm EQ Compact getirecek. Siteyi okuyorum bi model için almayın onu onunla fotoğraf çekimi çok zor deniyor başka bi model için onunla derin uzay gözlemi yapılamaz deniyor başka bi model içinde değişik bi yorum yapılıyor. Keşke sizin kadar tecrübeli olsakta hiç sizi bu kadar üzmesek. Yani kısacası size hangi teleskopu alsak acaba diye daha çooook sorulacak.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Sevgili Mehmet,

Hepimiz aynı yollardan geçtik. Başlangıçta kimse astronomi uzmanı değildi. Okuyarak, araştırarak ve sorarak bir çok şey öğrendik. Lütfen sen de sormaya devam et, çekinme.

Fakat hangi teleskobu almalıyım diye sorarsan işler değişir. Çünkü teleskobu almak olayın sadece %10'unu kapsamakta. Eğer temel astronomi bilgin yoksa, teleskopları tanımıyorsan parayı verip teleskobu alırsın ve ilk gözlemlerini yaparsın ama daha sonra sıkılır ve bu işten soğursun. Bu oldukça tehlikeli ve istemediğimiz bir durum.

Lütfen ilk önce çok ço kokuyup araştırın, bizlere çok ço ksoru sormaya çekinmeyin, bilginiz arttıktan sonra göreceksiniz ki kendi teleskobunuzu kendiniz seçebilecek duruma gelmişsiniz.
gönderen Ziya Al
Site çok güzel olmuş yapanları tebrik ediyorum :)
Teleskop almaktan çok yapmakla ilgileniyorum ve 6" newtonian için ugraşmaktayım.Ve parlatma aşamasında dürbünden aldıgım mercegi aynama odaklayarak ayı gözlemledim.
6" in bitmesine az kaldı f8.22 elimde sony cybershot 7.2mp 1000 iso dijital fotograf makinem var onunla gezegen resimleri çekebilirmiyim?
2. sorum asıl gözlemlemek istedigim gezegen Neptun onun için nasıl bir teleskop kullanmam lazım.2. projemi 30cm ayna olarak planlıyorum onunla neptun ü gözlemleyebilirmiyim?

Herkeze slm Ziya AL
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Aramıza hoş geldin Ziya,

Seni tebrik ederim; ben henüz o aşamaya gelemedim. Önce bir teleskop sahibi olmak istiyorum. Aslında seni taktir etmemek mümkün değil çünkü ATY ile uğraştığın gibi bir de astrofotoğrafçılık ile uğraşmayı hedeflemen, hele 30 cm.'lik aynalar... :wink:

Sanırım elindeki donanım özellikleri ile gezegen resimleri çekebilirsin. Çok uzaklar için daha büyük teleskoplar ve/veya ışıktan arınmış temiz ortamlar gerektirebilir. Sanırım bu konuda daha iyi cevaplar gelecektir.

Şimdilik hoşça kal...
gönderen Ziya Al
Hoşbulduk :)
Bu arada kendi teleskopunu yapmak istiyenler maliyeti tamamen size baglı..
Şuanda yapmakta oldugum 6" newton un toplam maliyeti 100 ytl civarı olucak..gümüşlendirme malzemeleri dahil..tek sorununuz 2. ayna olur onuda eski fotograf makinalarından elde edebilirsiniz ki ben öyle yapıcam.Ama harcadıgınız el emeginin karşılıgı pahabiçilemez... ama emek istiyor unutmayın başladınızmı bitene kadar durmak yok :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Ziya Al yazdı:6" in bitmesine az kaldı f8.22
f8,22 gezegenler için çok iyi bir ölçü.
elimde sony cybershot 7.2mp 1000 iso dijital fotograf makinem var onunla gezegen resimleri çekebilirmiyim?
Gezegenler için sihirli çözüm Pillips SPC-900 webcam. Kısa zamanda yüzlerce resim çekip aralarından en iyilerini birleştirmek en iyi kalite fotoğraf makinasından daha iyi sonuç veriyor.
2. sorum asıl gözlemlemek istedigim gezegen Neptun onun için nasıl bir teleskop kullanmam
Neptun bildiğiniz gibi çok, çok uzak. Korkarım hiç bir teleskopta fazla bir şey göremeyeceksiniz. Hubble uzay teleskopu veya Keck Teleskopları hariç tatmin edici bir resim görmedim bu göne kadar... Yine de küçücük diskini görmek insanı sevindiriyor.
gönderen Ziya Al
Tahir bey açıklamalarınız için teşşekkürler...
Acı bir gerçek galiba neptün olayı....Ufakta olsa mavi bir top göremezmiyiz acaba?
Görebilirsek nasılbir teleskop lazım...
[MERHABA, YAZINIZI OKUDUM VE ÜZERİNE BİRŞEY SORMAK İSTİYORUM.
EŞİM HAYATI BOYUNCA TELSEKOP İLE GÖKYÜZÜ BİLİMİNİ İNCELEMEK İSTEMİŞ AMA BUNA PEK FIRSATI OLMADIĞINDAN HEP BU HAYAL OLARAK KALMIŞ, ŞİMDİ BEN BUNU GERÇEKLEŞTİRİP ONA ORTA DÜZEYDE İYİ BİR TELESKOP ALIP VE BUNU NASIL KULLANACAĞINI ANLATAN BİR KİTAP VE GÖK HARİTASI HEDİYE ETMEK İSTİYORUM. iSTEDİKLERİMİ NEREDEN BASİTÇE TEMİN EDEBİLİRİM VE MARKA MODEL GİBİ BİLGİLERİ SİZDEN ALABİLİRMİYİM.
TELESKOPDA TAM OLARAK İSTEDİĞİM ŞEY GÖK VE YER İNCELENEBİLSİN OLABİLDİĞİNCE MERCEK VE AÇISI İYİ OLSUN AMA FİYATI ÇOK PAHALI OLMASIN. AMATÖRLERE DE PROFESYONELLEREDE HİTAB ETSİN İLERİDE BU HAYALİNİN BİR ARAŞTIRMAYA DÖNÜŞMESİ İÇİN YETERLİ OLMASINDAN BU ÇOK ÖNEMLİ
YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜLER
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Gamze Hn. öncelikle aramıza hoş geldiniz...

Biliyor musunuz; dürbün de bir teleskoptur! Hem de tek gözle ve dar bir açıyla bakmayacağınız bir teleskop. Aradığınız tüm özellikler bir dürbünde mevcut. Üstelik pahalısından ucuzuna kadar piyasada bir çok marka dürbünü kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ama 50 lira altında olmamasına özen göstermenizi öneririm.

Eşinize bir teleskop almanız durumunda yıllarıdır hayalini kurduğu hobisinden uzaklaşması olası. Hatta zevk alacağına bu iş ızdıraba bile dönüşebilir ve sırf sizi mutlu etmek için mutluymuş gibi davranacaktır. Ama belki kendisi doğal bir yetenekle donatılmış bir teleskop uzmanıdır da hedef bulma ve netleştirme ayarlarını büyük bir ustalıkla yapabilir.

Yine de dürbünle başlayan bir amatör gökbilimci olarak size dürbün tavsiye ediyorum. Üstelik bunu kitap ile birlikte küçük bir kutuya koyup hoş bir hediye paketi yapabilirsiniz. Teleskop ise üçayağı (tripod) ile birlikte kolay verilmesi ve kurulması mümkün olan bir hediye değil. Üstelik Türkiye'deki fiyatları yurtdışına göre 3 kata tekabül etmektedir.

Sevgiler, saygılar...
gönderen GAMZE KALYONCUOĞLU
öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim.
fakat nereden bulurumu hala öğrenemedim. Kitap ismi önerebilir misiniz?
veya yıldız haritası vs..
teşekkürler
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 30

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer