Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
mehmet GÖKÇE yazdı:
mintas2373 yazdı:Yaptığım araştırmalar sonucu en az 150 mm teleskop almam gerektiğini farkettim. Taşınması zor mu kolay mı? Genelde şehir dışında kamplarda kullanmayı düşünüyorum. Fotoğraf amacım yok. Meade Bresser-Pollux ile Barride-Optics arasında kaldım şua anda. Markalar hakkında fikirlerinizi merak ettim.
eğer şehir dışında kamplarda kullanacaksanız dobson kundaklı truss tip teleskoplara yönelebilirsiniz. hem parçalayıp götürmesi kolay olur hem de daha ucuza daha büyük açıklıklı teleskop sahibi olursunuz. barride optics in hangi modeli bilmiyorum ancak meade bresser pollux da barlowla sabit geldiği için pek sevilen bir model değildir. barlowlar yeterli kalitede olmayınca gözlem zevkini bozabiliyor. isterseniz pollux kullanıcılarının da fikrini alablirsiniz. forumda epeyce kullanıcı vardı.
bu arada ne görmek istiyorsunuz onu pek bilemiyorum. ancak ekvatoryel kundak her zaman maliyeti arttırır. Fotoğrafçılık düşünmüyorsanız kundak tercihinizi gözden geçirebilirsiniz.
Genel olarak yol göstermeye çalıştım. Aklınıza takılan varsa sorabilirsiniz.
Selamlar
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Aklımdan geçen modeller Meade Bresser Pollux 150/1400mm
Barride Optics 150mm F1400. Bu teleskoplar 1000 lira civarında diğer kundaklar daha pahalı geldi bana. Genelde kampta kullanacağım için motorlu olana gerek yok diye düşündüm.
Oncelikle tekrar merhaba ben teleskop almak istiyorum lutfen yardimci olur musunuz ? Ben venus merkur mars jupiter ve saturnu gormek istiyorum ama belirgin bir sekilde hangi teleskobu almaliyim marka ve midel soyler misiniz yardimlarinizi bekliyorum simdiden cok tesekkurler (Allah rizasi icin soyleyin lutfen )
Oğuzhan UĞUREL yazdı:Oncelikle tekrar merhaba ben teleskop almak istiyorum lutfen yardimci olur musunuz ? Ben venus merkur mars jupiter ve saturnu gormek istiyorum ama belirgin bir sekilde hangi teleskobu almaliyim marka ve midel soyler misiniz yardimlarinizi bekliyorum simdiden cok tesekkurler (Allah rizasi icin soyleyin lutfen )

Bütçeniz ne kadar?
Nerede gözlem yapacaksınız?
Gökyüzünü ne kadar tanıyorsunuz?

Bunları bilirsek mantıklı önerilerde bulunabiliriz.
halill07 yazdı:
Oğuzhan UĞUREL yazdı:Oncelikle tekrar merhaba ben teleskop almak istiyorum lutfen yardimci olur musunuz ? Ben venus merkur mars jupiter ve saturnu gormek istiyorum ama belirgin bir sekilde hangi teleskobu almaliyim marka ve midel soyler misiniz yardimlarinizi bekliyorum simdiden cok tesekkurler (Allah rizasi icin soyleyin lutfen )

Bütçeniz ne kadar?
Nerede gözlem yapacaksınız?
Gökyüzünü ne kadar tanıyorsunuz?

Bunları bilirsek mantıklı önerilerde bulunabiliriz.
1-yaklasik olarak 2000 belki 2500(Zorlasam olur)
2- Tokatta oturuyorum fabrika yok genelde isik kirliligi olmaz (birde bazen yazin milas ta bir koye gidiyoruz gokyuzu mukkemel oluyor bir bulut olmuyor genelde)
3-Orta derecede skywiew diye de 1 program kullaniyorum.
4-alacagim teleskop motorlu auto olursa daha iyi olur
5-tasinabilir olmasi da onemli bir kriter benim icin. Simdiden tesekkurler
Oğuzhan UĞUREL yazdı:
halill07 yazdı: 1-yaklasik olarak 2000 belki 2500(Zorlasam olur)
2- Tokatta oturuyorum fabrika yok genelde isik kirliligi olmaz (birde bazen yazin milas ta bir koye gidiyoruz gokyuzu mukkemel oluyor bir bulut olmuyor genelde)
Taşınabilirlik yaş, sağlık durumu ve araç sahibi olmakla ilişkili.
Motorlu olması go to anlamında ise fiyatı çıldırtacaktır.
O fiyata iyi bir go to teleskop bulmak zor. Nextstar 6 se temiz ikinci el 4000 lira gibi. Meade etx 125 de öyle(rüyalarımın teleskobudur kendileri). Lx 200 ikinci el 6000 civarı. Celestron slt serisinin kundağı çok eleştiriliyor.

Yerinizde olsam o parayla Atila hocayla bağlantıya geçerim. Malzemeyi o temin eder, süreç boyunca devamlı fikir verir, destek olur. 20 cm bir el yapımı teleskop yapın. Evladiyelik bir teleskobunuz olsun. 2000 lira tutmaz yapımı. Sıfır değeri 3000-3500 lira olan bir ürün olur sonuçta. Kendiniz yapınca hem maliyet yarıya düşer, hem teleskop hazırından kaliteli olur.

Düşünürseniz irtibat kurmanıza yardımcı olurum.
halill07 yazdı:
Oğuzhan UĞUREL yazdı:
halill07 yazdı: 1-yaklasik olarak 2000 belki 2500(Zorlasam olur)
Taşınabilirlik yaş, sağlık durumu ve araç sahibi olmakla ilişkili.
Motorlu olması go to anlamında ise fiyatı çıldırtacaktır.
O fiyata iyi bir go to teleskop bulmak zor. Nextstar 6 se temiz ikinci el 4000 lira gibi. Meade etx 125 de öyle(rüyalarımın teleskobudur kendileri). Lx 200 ikinci el 6000 civarı. Celestron slt serisinin kundağı çok eleştiriliyor.

Yerinizde olsam o parayla Atila hocayla bağlantıya geçerim. Malzemeyi o temin eder, süreç boyunca devamlı fikir verir, destek olur. 20 cm bir el yapımı teleskop yapın. Evladiyelik bir teleskobunuz olsun. 2000 lira tutmaz yapımı. Sıfır değeri 3000-3500 lira olan bir ürün olur sonuçta. Kendiniz yapınca hem maliyet yarıya düşer, hem teleskop hazırından kaliteli olur.

Düşünürseniz irtibat kurmanıza yardımcı olurum.

14 YAŞINDAYAIM ARACIMIZ VAR SAĞLIKLIYIM AMA KENDİM TELESKOP YAPAMAM TESEKKUE EDERİM TEKRAR
Öncelikle herkese merhaba.
Bir kaç ay önce nikon aculon 10x50 lik dürbün almıstım baslangıç için. Zaten bundan önce de çıplak gözle gözlem yapmaktaydım. Işık kirliliği kışın fazla çünkü istanbuldayım ancak yazın ısık kirliliği çok daha az benim için. Gökcisimlerini, yıldızları tanımak konusunda iddialıyım kendime güveniyorum bu konuda skymap vs kimi zaman gerek kalmıyor. Kendime teleskop almak ve gözlemlediğim şeyleri net şekilde fotoğrafını çekmek istiyorum. Forumu kurcaladım ama hep parça parça bilgiler buldum. Bu yüzden buraya yazıyorum. Şimdi istediğim teleskop gezegenleri net şekilde gösterecek ve jupiterin kırmızı lekesini görebileceğim. Satürnü hatrı sayılır şekilde görebileceğim. Ve tabiiki net fotoğraf çekebileceğim bi teleskop istiyorum. ( teleskopla alakası var mı fotoğrafın bilmiyorum bi kaynak bulamadım ) istediğim özellikte teleskopun fiyat aralığı nedir fiyat = performans ama inanın hiç fikrim yok o yüzden bu özelliklerde bir teleskop ortalama olarak ne kadardan baslar vs bilgileri hakkında yardım ederseniz çok sevinirim. ( cümleler devrik ve anlamsız olabilir otobüste yazıyorum mobil ile :( ) şimdiden teşekkürler saygılarımla
Freedenizz yazdı:Öncelikle herkese merhaba.
Bir kaç ay önce nikon aculon 10x50 lik dürbün almıstım baslangıç için. Zaten bundan önce de çıplak gözle gözlem yapmaktaydım. Işık kirliliği kışın fazla çünkü istanbuldayım ancak yazın ısık kirliliği çok daha az benim için. Gökcisimlerini, yıldızları tanımak konusunda iddialıyım kendime güveniyorum bu konuda skymap vs kimi zaman gerek kalmıyor. Kendime teleskop almak ve gözlemlediğim şeyleri net şekilde fotoğrafını çekmek istiyorum. Forumu kurcaladım ama hep parça parça bilgiler buldum. Bu yüzden buraya yazıyorum. Şimdi istediğim teleskop gezegenleri net şekilde gösterecek ve jupiterin kırmızı lekesini görebileceğim. Satürnü hatrı sayılır şekilde görebileceğim. Ve tabiiki net fotoğraf çekebileceğim bi teleskop istiyorum. ( teleskopla alakası var mı fotoğrafın bilmiyorum bi kaynak bulamadım ) istediğim özellikte teleskopun fiyat aralığı nedir fiyat = performans ama inanın hiç fikrim yok o yüzden bu özelliklerde bir teleskop ortalama olarak ne kadardan baslar vs bilgileri hakkında yardım ederseniz çok sevinirim. ( cümleler devrik ve anlamsız olabilir otobüste yazıyorum mobil ile :( ) şimdiden teşekkürler saygılarımla
Kırmızı lekeyi 200 üstü büyütme olmadan anlamlı şekilde görmeniz zor. O büyütmelerde de takip motoru ve stabil bir kundak şart. Bütçeniz ne kadar bilmem ama nextstar 6 se iyi bir seçim olabilir:

https://www.sahibinden.com/ilan/alisver ... 4431/detay
halill07 yazdı:
Freedenizz yazdı:Öncelikle herkese merhaba.
Kırmızı lekeyi 200 üstü büyütme olmadan anlamlı şekilde görmeniz zor. O büyütmelerde de takip motoru ve stabil bir kundak şart. Bütçeniz ne kadar bilmem ama nextstar 6 se iyi bir seçim olabilir:
Ow demekki istediğim şeyler gerçekten fazlaymış. Şuanlık en azından şimdilik 1000 tlden fazla vermek istemiyorum. Dediğim gibi teleskop piyasası hakkında bilgim sıfır ne istediğime bağlı olarak ne kadar fiyat artacağını bilmediğimden yazdım bunları :) istediğim şeyler geçerli yani en azından buna yakın bisey olsun istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Ve fotoğraf - teleskop bilgileri için bir kaynak veya bilgilerinizi benimle paylasır mısınız ? Şimdiden teşekkürler saygılar
Freedenizz yazdı: Ow demekki istediğim şeyler gerçekten fazlaymış. Şuanlık en azından şimdilik 1000 tlden fazla vermek istemiyorum. Dediğim gibi teleskop piyasası hakkında bilgim sıfır ne istediğime bağlı olarak ne kadar fiyat artacağını bilmediğimden yazdım bunları :) istediğim şeyler geçerli yani en azından buna yakın bisey olsun istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Ve fotoğraf - teleskop bilgileri için bir kaynak veya bilgilerinizi benimle paylasır mısınız ? Şimdiden teşekkürler saygılar

Ay yüzeyini ayrıntılı, Jupiter'in uydularıyla iki kuşağını tamamen, kırmızı lekeyi hayal meyal, Satürn'ü tek halkalı olarak ve uydusu Titan'la görmek yeterse 90mm bir mercekli teleskop düşünebilirsiniz. Güneş filtresi edinip güneş lekelerini izlersiniz. İkili yıldızları, açık kümeleri de görürsünüz onunla. Çok da iyi kara teleskobu olur. Onların ikinci ellerini 600-800 lira aralığında bulmanız mümkün. Fotoğraf için de adaptör ve fotoğraf makinası gerekir. İlerde çok iyi bir teleskop alınca da hala portatif teleskop olarak işe yarar.

Teleskoba akıllı telefon bağlamaya yarayan ara aparatlar da mevcut bu arada, makina olarak cep telefonu kullanılabiliyor o sayede. Ama ben fotoğrafçılıkla ilgili değilim. Çok detayını bilmem.
halill07 yazdı:Diğer başlıkta yazdıklarınıza bakarak lizeri satıp kaliteli bir mercekli teleskop alarak devam etmenizi öneriyorum:

http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-k ... -150869620
Öncelikle çoook teşekkür ederim. Ben bu teleskopu almalayı düşünüyorum. Ve ben bu teleskopla neleri görebilirim?
Bir de ben bu teleskopu aldıktan sonra go to kundak ekleyebilir miyim cevaplarsanız teşekkür ederim.
Oğuzhan UĞUREL yazdı:
halill07 yazdı:Diğer başlıkta yazdıklarınıza bakarak lizeri satıp kaliteli bir mercekli teleskop alarak devam etmenizi öneriyorum:

Öncelikle çoook teşekkür ederim. Ben bu teleskopu almalayı düşünüyorum. Ve ben bu teleskopla neleri görebilirim?
Bir de ben bu teleskopu aldıktan sonra go to kundak ekleyebilir miyim cevaplarsanız teşekkür ederim.
Kardeş tabiki goto kundağa çevirebilirsin ama en ucuz goto kundak bildiğim kadarıyla bu teleskoptan pahalı zaten. goto kundak değilde daha makul fiyata takip motoru eklersin istersen. Goto gibi cisim çağıramazsın ama mesela ay'ı ya da jupiteri yakaladın, basarsın takip motorunun düğmesine mandalına, takip edersin onu.
Neler görmek kısmına ise tahmin ettiğim kadarıyla ay ve gezegen gözlemi yapabilirsin. derinuzay olarak pek bir beklentiye girme. Nette gezindiğin mağazalardaki makul bütçeli başlangıç teleskopların neredeyse çoğunun profilinde derinuzay gözlemi falan yazar çok fazla aldanma onlara
Arkadaşlar merhaba.
Çok acil bir konu. Son zamanlarda teleskop almayı düşünüyordum. Dürbün kullanan bir arkadaşın tavsiyesiyle şu ürünü aldım;
http://www.dr.com.tr/Spor-Outdoor/Celes ... 0000319281

Bugün kurdum.Gece olunca sıfır bilgiyle biraz denemeye çalıştım ancak pek bir şey göremedim.(İstanbul'da yaşıyorum,evin balkonunda gözlem yaptım). Nasıl göreceğime,diğer lenslerine ne işe yaradığına dair de bir bilgim yok.
Sizce bu teleskopu iade mi etmeliyim? Çok fazla bir bütçem de yok ama gözlem yapmaya başlamak istiyorum artık. Konus dürbün önerenleri vs. gördüm. Alternatif bir şey önerir misiniz? (bütçe en fazla 300 TL)
Şu an ne yapmalıyım? İade için hala sürem bulunuyor.
Teşekkürler.
memoli07 yazdı:
Oğuzhan UĞUREL yazdı:

Kardeş tabiki goto kundağa çevirebilirsin ama en ucuz goto kundak bildiğim kadarıyla bu teleskoptan pahalı zaten. goto kundak değilde daha makul fiyata takip motoru eklersin istersen. Goto gibi cisim çağıramazsın ama mesela ay'ı ya da jupiteri yakaladın, basarsın takip motorunun düğmesine mandalına, takip edersin onu.
Neler görmek kısmına ise tahmin ettiğim kadarıyla ay ve gezegen gözlemi yapabilirsin. derinuzay olarak pek bir beklentiye girme. Nette gezindiğin mağazalardaki makul bütçeli başlangıç teleskopların neredeyse çoğunun profilinde derinuzay gözlemi falan yazar çok fazla aldanma onlara
Öncelikle çook tesekkur ederim. Benim istegim jupiteri saturnu marsi venusu guzel ve kaliteli bir sekilde gozlemlemek. Olur mu bu simdiden tesekkur ederim
  • 1
  • 136
  • 137
  • 138
  • 139
  • 140
  • 142

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]