Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Merhabalar Timur.
Ben de şöyle bir link kaydetmişim sık kullanılanlara güncelliği konusunda şüphelerim var ancak bir bakmanda fayda olabilir.
http://www.yurtdisindanalisveris.com/gumruk.html
Tahmin ediyorum vergi verirsin.Öte yandan yurtışından 12 inçi kargo dahil 1600 euro + vergi ,Türkiyedeki fiyatını geçiyor sanıyorum.Direk Türkiyeden alırsan hem aynı fiyata alırsın hem de kafan rahat olur yolda kırılma ezilme yaşamamış olur ekipmanların.

Bir soru da ben sorayım.Amerikadan kundak sipariş edip orada oturan bir akrabamın adresini versem.Akrabam daha sonra bana kargolarsa ne kadar (tahmini) kargo ücreti öderim.Vergiye tabii olur muyum?Paketini açıp kutuyu ufaltma yoluna gitmeli mi yoksa direk akrabama ulaştığı şekilde mi kargolanmalı?Cg 5 in optcorp da indirimde olduğunu gördüm.Esasen Sedat Beyin kundağını almak isterim ancak kredi kartına 5 taksit olmuyordur sanıyorum :D

Selamlar
mehmet GÖKÇE yazdı:Merhabalar Timur.
Ben de şöyle bir link kaydetmişim sık kullanılanlara güncelliği konusunda şüphelerim var ancak bir bakmanda fayda olabilir.
Tahmin ediyorum vergi verirsin.Öte yandan yurtışından 12 inçi kargo dahil 1600 euro + vergi ,Türkiyedeki fiyatını geçiyor sanıyorum.Direk Türkiyeden alırsan hem aynı fiyata alırsın hem de kafan rahat olur yolda kırılma ezilme yaşamamış olur ekipmanların.

Bir soru da ben sorayım.Amerikadan kundak sipariş edip orada oturan bir akrabamın adresi))ni versem.Akrabam daha sonra bana kargolarsa ne kadar (tahmini) kargo ücreti öderim.Vergiye tabii olur muyum?Paketini açıp kutuyu ufaltma yoluna gitmeli mi yoksa direk akrabama ulaştığı şekilde mi kargolanmalı?Cg 5 in optcorp da indirimde olduğunu gördüm.Esasen Sedat Beyin kundağını almak isterim ancak kredi kartına 5 taksit olmuyordur sanıyorum :D

Selamlar
Cevap için teşekkürler...
Verdiğiniz sitedeki yazıya göre almak istediğim XT10 ticari ürün sayılıyor çünkü ağırlığı 30 kg'nin üstünde.Bu da galiba ekstra bir masraf çıkaracak.Ticari bir ürün sayılmazsa bile toplam 1750-1800 TL'ye geliyor ki bu Türkiye'deki maliyetinden sadece 50-100 tl daha az(Türkiyedeki fiyatı 1850 tl).Zaten ticari bir ürün olduğu için 1850 Tl'yi geçer diye tahmin ediyorum.Zaten Türkiye'de pazarlık yapma ihtimalim de var.Dobsonian teleskoplar ağırlıklarında dolayı yurtdışından alınabilecek en son şeylerdir...
Burada 1500 €'ya kadar alınan vergiden bahsediyor.

Örneğin 1000 €'luk bir teleskop almak istiyorum. %20 gümrük vergisi verip üzerine bir de KDV mi vereceğiz,

yoksa toplam 1200 €'ya elimize mi ulaşacak ?

Eğer böyle ise, daha yeni 20mm mercek aldim idarelik 11 dolara. Alman SEBEN firmasından. Kargosu ücretsizdi ve ücretsiz bir biçimde geldi. Ücretsiz teleskop kargosu yapan bile çıkabilir(abartıyorum sanırım). 400-500 €'ya çok iyi teleskoplar alabiliriz. 600 €'ya Türkiye'ye girecekse..
Timur Bey'e katılıyorum.
yurtdışından alıp 100-200 TL kar kesin edilir ancak garanti ve yedek parça ihtiyacı doğduğunda bu meblağ misli misli cebinizden çıkacaktır.

Ayrıca 5-10 sene öncesine göre fiyatlar denildiği gibi Amerika'nın 3 Avrupanın 2 katı değil.

iyi araştırıp, pazarlık edilirse Türkiye'de iyi malzeme iyi fiyata alınır.
Abuk subuk satıcı ve bayiilere aldanmamak lazım.
Evet Avrupanın 3 USA nın 4 katı olmuş şimdi baktım da.

Pazarlıkla yalvar yakarla indirim için uğraşmak yerine bence herkes kdv sini gümrüğünü kargosunu verip almalı ürünleri. Böylelikle satıcılarda biraz kendilerine gelirler belki.

Son aldığım tüm ürünleri bir mail bile atmadan sipariş ediyorum ne vergi iadesi ne gümrük için düşük fatura talebim oluyor buna rağmen TRden ucuza alıyorum. Bir sorun olursa illa buralarda çözülür.
Daha önce Agena olsun, Amazon olsun, ingiltere ve Hong Kong olsun, yurtdışı alışveriş deneyimim var. Lakin bugüne kadar tüm alışverişlerim gümrük limitinin altındaydı.

Yakın gelecekte Agena'dan almayı düşündüğüm parçalar var. Kargo hariç 170$ civarı yapıyor. Bildiğim ve gördüğüm üzere, agena istek üzerine ürün fiyatlarını daha düşük gösteriyor; ama sıkıntı olursa düşük fiyata göre işlem yapıyor.

Bu tip alışverişlerde fiyatı gümrük limiti altında gösterip de sıkıntı yaşayan oldu mu aramızda?

First-class mail ile takip no.suz diyor ama usps ve ptt'de numara takip edilebiliyor. 3-4 diyor, 6 gün içinde geldiğine tanık oldum. Ne iş bu anlamadım. First-class mail/priority mail konusunda ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Paketine ulaşamayan oldu mu hiç?

Ama kafam karışık, düşük gösterilen fiyatlar ve takipsiz kargo ile 35$ kar için Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma durumu yaşamak istemiyorum.

Diyelim ki, gerçek değeri beyan ettik ve gümrük vergisi ödenecek. Bu tip durum yaşayan var mı? Prosedür, ilgili yere gidip maktu vergi miktarını ödeyip ürünü almaktan mı ibaret?

Sizlerin deneyimleri nedir bu konuda?
Agena dan 299$+kargo alışveriş yaptım geçen ay.
299 - 75 = 224 / 5 = 45 $ gümrük çıktı. Kapıma kadar getirdiler kutunun üzerinde Gümrükte belirlenmiş fiyat yazıyordu 92 TL gibi birşey onu postacıya ödedim ve kargoyu aldım. Başka bir işlem yapmana gerek yok.

Geçen hafta meraktan 2 tane filtre almıştım Cuma günü geldiler 60 $ + 12$ kargo seçmiştim en ucuz kargo neyse onu seçtim 8 günde geldi. Direk postacı bıraktı iyi günler diledi gitti :)

299$ olan alışverişte kargoyu orta kademede birşey seçmiştim 55-60 $arası bir mebla kargo tutmuştu.
Hızlı kargo seçeneğini seçmenin bir esprisi yok. ABD'de yaşayıp ordan sipariş veren bir insan gümrükle filan uğraşmıyor, hızlı kargo oralarda anlam ifade ediyor. Burda 2 günde teslim yazan bir seçeneği seçseniz de Türkiye'de gümrükten çıkma sırası beklerken 2 gün yerine 10 gün beklediğiniz oluyor. Ben de az önce etkinlik öncesi gerekli birkaç parça eşya aldım, yetişeceğini umarak, bakalım hangi gün gelecek.

2 günde teslim ya da 4 günde teslim seçenekleri arasında tercih yapmanın bir esprisi yok, biri 12 güne dönüşüyorsa diğeri 14 güne dönüşüyor. Aradaki fiyat farkını şimdiye kadar hiç ödemedim, takip de yaptırmıyorum, en ucuzunu seçtim, 20'ye yakın alışveriş yaptım böyle şimdiye kadar 1 tanesi hariç yarı yolda kalmadım. O bir tanesinde de eksi puan vermeyeyim diye Çinli bir satıcı kendisi parayı bana sormadan paypal hesabıma iade etmişti.
Kullanıcı avatarı
gönderen buminhan
Arkadaşlar merhaba,

Bu forumda yazılanları mümkün mertebe okumaya çalıştım.

Beni endişelendiren teleskop izni almaktı. Mart 2013'te İstanbul Emniyet Ruhsat Şubesi'nden
bana izin gerektiği ama öncelikle Ankara'ya sormamın daha yararlı olacağı bildirildi. Bugün nihayet
Özel Güvenlik Daire Bşk.lığı'nı aradım. Bana 3-4 sene oldu tebliğ'den çıkalı dendi. Kulaklarıma inanamadım.
Gökbilim'de kişisel ithalat yapanlar mutlaka vardır. Bu bilgi gerçek mi?

Bir diğer konuda; gümrükte çalışan arkadaşlar vasıtasıyla teleskoba %4,2 (forumda %20 vergi alınıyor bilgisini farkettim), aksamlarına %3,2 vergi alınacağı.
Fiyat, navlun, vergiler toplanarak üzerinden KDV alınacağı bildirildi. Bir de gümrük komisyonu 200TL civarında dendi.

Bu bilgilere vakıf arkadaşlarımız varsa ve bilgi verebilirlerse sevinirim.

kolay gelsin..

Bumin
Kullanıcı avatarı
gönderen setrox
buminhan yazdı:Arkadaşlar merhaba,

Bu forumda yazılanları mümkün mertebe okumaya çalıştım.

Beni endişelendiren teleskop izni almaktı. Mart 2013'te İstanbul Emniyet Ruhsat Şubesi'nden
bana izin gerektiği ama öncelikle Ankara'ya sormamın daha yararlı olacağı bildirildi. Bugün nihayet
Özel Güvenlik Daire Bşk.lığı'nı aradım. Bana 3-4 sene oldu tebliğ'den çıkalı dendi. Kulaklarıma inanamadım.
Gökbilim'de kişisel ithalat yapanlar mutlaka vardır. Bu bilgi gerçek mi?

Bir diğer konuda; gümrükte çalışan arkadaşlar vasıtasıyla teleskoba %4,2 (forumda %20 vergi alınıyor bilgisini farkettim), aksamlarına %3,2 vergi alınacağı.
Fiyat, navlun, vergiler toplanarak üzerinden KDV alınacağı bildirildi. Bir de gümrük komisyonu 200TL civarında dendi.

Bu bilgilere vakıf arkadaşlarımız varsa ve bilgi verebilirlerse sevinirim.

kolay gelsin..

Bumin
lütfen bende merak ediyorum bu konuyu..bir teleskobun maliyeti ne oluyor bu durumda?
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]