Meade LX10 8" mi Yoksa Nexstar 127 SLT mi?

Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Avalon
İlgi düzeyi: Amatör Astronom
Teşekkür etti: 0

Meade LX10 8" mi Yoksa Nexstar 127 SLT mi?

Mesaj gönderen Avalon »

Merhaba herkese, henüz daha çok amatörüm mekanik teleskoptan bunlardan birine geçeceğim her ikiside ikinci el. İsteğim Gezegen ve derin uzayda iyi olsun, go to sistemi rahat olsun birde kullanımı rahat olsun (çok şey istedim evet ama bu ikisi arasında bu kriterlerde sizce hangisi tarzında yazdım). Sizce hangisini almalıyım

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 4570/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 6703/detay

Birde Meade LX10 8" ürününe satıcı magellan 2 si var ama kullanmadım mekanik kullandım dedi o ne demek bilmiyorum.
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör
Teşekkür etti: 7 kez

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Merhaba,

Celestron Nexstar'ın 90 SLT si var bende. Ben de başta go-tosu için almıştım. Hiç kullandın mı dersen, aldığım zaman bir kaç kez kullandım. Sorun şu ki teleskobu bir yere sabitlemeyeceksen, go-to ayarlarını yapmak çok zaman alıyor. Teleskobun santimlik bile kımıldasa ayarları baştan yapman gerekiyor. Bu nedenle hiç kullanmadım. Çok fazla pil yiyor diye, akü alıp aküye bağladım. AC bağlantısında mı bir sorun vardı artık bilmiyorum, hiç durmadan dönmeye başlıyordu bir yerden sonra. Aküyü de boşa almış olduk. O gün bugündür elektronik sistemini sadece kumandayla sağ-sol aşağı-yukarı hareket ettirmede kullanıyorum. Aradığım gök cismini haritalara bakarak kendim bulmak daha kolay ve daha zevkli geliyor. Go-to'nun sadece çekimlerde takip modu işe yarayabilir. Onda da ayarını iyi yapman gerekiyor.

Meade konusunda bir şey diyemeyeceğim.
Avalon

Mesaj gönderen Avalon »

Biraz konu dışı olucak. El yordamı ile mesela m42 nebulayı nasıl buluyorsunuz. Ben uzay programları kullanıyorum diyorum şu yıldızın altında ama asla bulamıyorum. Bi nebze motorlu sistem ile bulabilirim diye düşünmüştüm. Bu tarz DSO cisimleri mekanik teleskop ile nasıl bulabiliyorsunuz?
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör
Teşekkür etti: 7 kez

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Biraz görsel uzamsal algılamayla alakalı olabilir uzay haritasında yol bulmak. Giyim Öğretmeniyim, üniversitede olsun, mesleğimi yaparken olsun işimiz hesapla çizimle. Cetvelle ölçe biçe bir yerden sonra gözünüz cetvele dönüşmeye başlıyor. :lol: Gök haritasında bulmak istediğim cismin konumunu, yakınındaki çıplak gözle görülebilecek parlaklıktaki başka bir cisme göre ayarlıyorum. Örneğin, ilk bulduğum derin gök cismi m80 idi. Antares, Dschubba ve m80 bir üçgen oluşturuyor. Üçgenin şekline haritada bakıp, aynı ölçekteki üçgeni oluşturacak noktayı bulucu dürbünden ayarlıyorum. Tabi bulucu dürbünün ayarlarını hassas yapman lazım. Ben genelde o ayarı da hassas yapmıyorum. :lol: Eğer cismin parlaklığı görebilmek için yeterliyse, cismin yakınında dolaşmam yetiyor bulmam için. Ben ayrıca teleskoptan önce bilim-teknik dergilerinin arka sayfalarındaki haritalardan gökyüzünü çalışarak staj yaptım uzun zaman. :D Orada gökyüzünün belli gün ve saatindeki konumu veriliyor. Farklı saatlerde bakınca bildiğin takım yıldızlarına göre sürekli haritayı evirip çevirmek zorunda kalıyorsun yolunu bulmak için. O da ayrı zevkliydi tabi. Demem o ki, önce teleskobu kullanmadan gökyüzündeki takım yıldızlarını, gezegenleri tanıman, yerlerini bulman gerekiyor.
NazimMustul
İlgi düzeyi: Astrofotoğrafçı
Teşekkür etti: 11 kez

Mesaj gönderen NazimMustul »

Bahsettiğiniz Celestron modelinde go to özelliği olması gerek. Eğer iyi bir polar hizalama ve ardından iyi bir 3 yıldız hizalaması yaparsanız el kumandasındaki listeden seçeceğiniz gök cismini kundak kendiliğinden bulup takip etmeye başlayacaktır. Şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.
https://youtu.be/fWhxXK87bq4
Volkan Ovun
Teşekkür etti: 5 kez

Mesaj gönderen Volkan Ovun »

Avalon yazdı: 02 Nis 2021, 23:03 Biraz konu dışı olucak. El yordamı ile mesela m42 nebulayı nasıl buluyorsunuz. Ben uzay programları kullanıyorum diyorum şu yıldızın altında ama asla bulamıyorum. Bi nebze motorlu sistem ile bulabilirim diye düşünmüştüm. Bu tarz DSO cisimleri mekanik teleskop ile nasıl bulabiliyorsunuz?
Teleskopun go-to özelliğini kullanmanız için Nazım Bey'in anlattığı gibi iyi bir polar ayarı ve en az bir yıldız kalibrasyonlu iki yildız tanımlaması yapmanız gerek. Ne var ki, Şule Hanım'ın bahsettiği gibi bunun için de teleskopunuzun balkonda, terasta vs. hiç oynatılmadan sabit kalmasında fayda var. Gece çıkarayım, işim bitince içeri alayım, kedi zıpladı, çocuk çarptı gibi şeyler söz konusuysa her seferinde polar ayarı ve yıldız hizalaması çok zamanınızı alacak, sizi canınızdan bezdirecektir.

"Yıldız gezintisi" çok keyiflidir. İlk teleskopum Celestron EQ130 başında saatlerimi geçirmiştim. İnternetten bir yıldız haritası indirdim. Bazı yıldızların adlarının eksik olduğunu görünce Stellarium'dan karşılaştırarak eksik yıldızların adını ekledim. Bir kırtasiyede A3 boyunda oldukça kalın bir kağıda bastırıp spirallettim. Bu haritayı drive'a yükledim. https://drive.google.com/file/d/1QPoHll ... sp=sharing bağlantısıyla indirip benim gibi bir kırtasiyede bastırıp spiralletebilirsiniz.

6x6 siyah bir fon kağıdı üzerinde, kullandığınız göz merceğinin görüş alanına eşit bir yuvarlak delik delerek bir şablon yapın. Teleskopunuzu bulmak istediğiniz objenin yakınındaki çok bilinen/tanınan bir yıldıza çevirin ve yaptığınız şablonu yıldız haritası üzerine koyup teleskopta gördüğünüz yere iyice yerleştirin. Bundan sonrası tam bir eğlence... Şablonu hedefinize doğru sağa-sola-yukarı-aşağı görüş alanı kadar kaydırın, sonra teleskopunuzla şablonda görülen görüntüyü yakalayın. Sonra tekrar şablonu kaydırın, teleskopu çevirin. Bu şekilde adım adım ilerleyerek hedeflediğiniz objeye ulaşırsınız.

Keyifli gözlemler.
Avalon

Mesaj gönderen Avalon »

Herkese teşekkür ederim sanırım el yordamı devam edeceğim. Anladığım kadarıyla zevki orda, elle ayarlamak :lol:
Teşekkür edenler: NazimMustul

“Teleskop Alım-Satım/Teleskop Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 38 misafir