Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Merhaba arkadaşlar,
Bir süredir amatör olarak gök cisimleriyle ilgileniyorum. Ancak bu ilgim sadece samanyolu fotoğraflama ve dürbün gözlemiyle sınırlı kaldı. Artık bu meşgalemi bir adım öteye taşımak istiyorum.
Ancak yaşadığım yerden ötürü teleskop deneyimleme imkanım yok. O yüzden aldığımda ne ile karşılaşacağım hakkında çok az fikrim var. Bu konuda da sizlerden yardım istiyorum.

Bütçemin üst sınırı 4.000TL
Buna göre kendi kendime yapmış olduğum liste

Celestron 31051 AstroMaster 130 EQ-MD 1.800 TL civarı

Celestron 31145 NexStar 130 SLT 2.900 civarı

Celestron 31057 Omni XLT 150 3.700 civarı

Skywatcher Skyliner 200px - 3.000 civarı

Skywatcher Skyliner 250px - 3.800 civarı

Bu teleskoplara bakarken Dobson teleskoplara da bakmaya başladım. Herkesin dediği gibi Aperture gerçekten büyük fark yaratıyor mu deneyimlemediğim için sizlere sormak istiyorum.

1- 130mm reflector teleskop ile 150mm reflector 'den alacağım görüntü nasıl değişir? Celestron 130EQ-MD ile Omni 150XLT arasında 2.000tl civarı fark var bu farka değecek bir farklılık yaratır mı?

2- Celestron Omni 150 XLT ile Skywatcher 200p veya Skywatcher 250px arasında nasıl bir fark beni bekliyor?

3- Önceliğim astro fotoğraf olmasa da, Fotoğraf makinesi bağlama ve fotoğraf çekme hususunda hangisi daha çok faydalı olabilir?

4- Refractor hiç düşünmedim (neden düşünmediğimi ben de bilmiyorum :) ) düşünmeli miyim?
Eğer yanlış bir başlık açtıysam kusura bakmayın herkesin ilgisine şimdiden teşekkürler :)
Merhaba,
1- 130mm reflector teleskop ile 150mm reflector 'den alacağım görüntü nasıl değişir? Celestron 130EQ-MD ile Omni 150XLT arasında 2.000tl civarı fark var bu farka değecek bir farklılık yaratır mı?
Aradaki görüntü farkı 2000 TL'ye değmez.
2- Celestron Omni 150 XLT ile Skywatcher 200p veya Skywatcher 250px arasında nasıl bir fark beni bekliyor?
Skyliner 250px ile 150XLT arasında görüntüde ciddi fark olur; küresel kümeler daha içi çözünür, çok daha fazla sayıda gökada görünür, atmosfer durgun olduğunda gezegenlerde de daha fazla detay görünür. Aradaki 100TL'ye değer :)
200p ile 150XLT arasında da fark olur ama bu fark o denli fazla olmaz. Öte yandan Skyliner serisi Dobson tipi oldukları için gözlem ortamınıza uygun olup olmayacaklarını da dikkate almanız gerekiyor.
3- Önceliğim astro fotoğraf olmasa da, Fotoğraf makinesi bağlama ve fotoğraf çekme hususunda hangisi daha çok faydalı olabilir?
Ben fotoğrafçılıktan pek anlamam ama saydıklarınızdan hiçbirinin kutusundan çıktığı haliyle derin uzay fotoğrafçılığı için uygun olmadığını söyleyebilirim. SLT veya AstroMaster 130 EQ-MD alırsanız gezegen fotoğrafçılığı deneyebilirisiniz belki ama elinizdeki bütçeyle hem görsel hem de fotoğrafçılık için uygun bir teleskop almanız mümkün görünmediği için asıl ilgi alanınız olan gözleme yönelik bir teleskop seçmeniz daha iyi olur.
4- Refractor hiç düşünmedim (neden düşünmediğimi ben de bilmiyorum :) ) düşünmeli miyim?
Newton tipi teleskoplar açıklık/fiyat oranı en ekonomik teleskoplardır. O nedenle mercekli teleskopları düşünmemiş olabilirsiniz :) Son değerlendirmede Skyliner'ları tercih etmezseniz ve önceliğiniz çift yıldızlar ile gezegenler ise fiyatları da uygunsa mercekli teleskoplar düşünülebilir.
yanıt için çok teşekkür ederim. Skyliner 200p'ye karar verdim. İleride motorlu mount takabilme ihtimalim de olduğunu söylediler.
Birkaç sorum daha olacak; Stellarium programında oküler görüntü kısmında custom telescope olarak bu teleskopların fokal uzunluklarını ve açıklıklarını girdiğimde elde ettiğim görüntüye yakın bir görüntü mü alırım acaba? Tabi Stellarium programında muhtemelen en optimal koşullarda gözlem yapıldığı varsayılıyor.
Derin Uzay Gözlemi için tavsiye edebileceğiniz ekipman nedir? (Skyliner 8'' DOB teleskopla birlikte)

EDİT : Tabi burada bizim karar mekanizmamızın hiç bir şey ifade etmediğini anlamış bulunmaktayım. An itibariyle Skyliner 200 veya 250 stoklarda yokmuş. Sadece 150 lilk varmış ben de celestron 130 SLT yi satın almış bulunmaktayım. Ekipman öneri sorum halen geçerli ancak Nexstar 130 SLT için :)
smutevelli yazdı: 08 Tem 2017, 11:46 tavsiye için teşekkürler ancak bu 1.25''. sanırım Nexstar 130 SLT 2" kullanmakta.
Teleskobunuz hayırlı olsun. Uzun odaklı (yada hayvani görüş açılı (apperent field) göz mercekleri hariç 2" ihtiyacınız olmaz; ışın konisi 1.25'in field stopundan dardır.

Teleskobunuz f/5 olduğu için 5mm gözmerceği ile 2x barlow ilk etapta orta ve yüksek büyütme için işinizi görür. (130 ve 260 büyütme) Ondan sonra da belki 7-8 mm olabilir.
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]