Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Ziya Al yazdı:Burdaki herkezin istedigi böyle bir uzay araştırma yeri olsa ver ülkemiz teknoloji yarışına bir an önce girse.Bu işi devletten beklersek açıkcası sadece hayal olarak kalır.Ama herkez elinden geldigince yardım etse bilgilerini paylaşsa el emegi ile bir yerekadar bişeylerin yapılabilecegi istenilene ulaşılamasa bile biz denedik ugraştım imkanlarımız yetmedi fakat sonuçta bilim için birşeyler yapılabilirdiye düşünüyorum.Önce bir çatı altında toplanmak ufakta olsa bir lab kurmak lazım.Orada bir yerlere kadar bişeyler yapılabilecegini düşünüyorum.Sizin düşünceleriniz neler bu konudaki?
Benim aklıma teknoparklar geliyor! Düşünsenize, üniversite ve sanayi ile içiçesiniz. Yani bir şekilde üniversite çatısı altındasınız. İşler ise şöyle yürüyebilir:

Üniversiteler TÜBİTAK koordinatörlüğünde birbirleri ile iletişim içinde olsa, elde edilen tecrübeler ve sorunlar bir havuzda toplansa ve sonra madde ile anti madde bu havuzda çarpıştırılıp sorunlar aşılsa... Basit bir düzen değil mi? Sonuçta TÜBİTAK bünyesindeki bir enstitüye bağlı olacaksınız. Üniversite'ye bağlı da istenilen sayıda küçük çalıştaylar. Sürekli çift taraflı bilgi akış ve bu bilgi akışı içinde gelişen insanlar enstitüye alınabilir. Enstitü yeterince büyüdüğünde TÜBİTAK gibi ulusal bir şey olabilir.

Sevgiler, saygılar...

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]