Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
gönderen hakan eser

Türk üniversiteler birleşip ortak bir uzay ajansı kurabilirler mi acaba
NASA gibi .
böyle birşey yapılsa ne kadara mal olu acaba :?:
az parayla bu ajansın kurulması sağlanabilir diye düşünüyorum. :P
bilmem üniversitelerimiz buna neder ama tubitak yapabilir yada zengim iş adamları yanlış mı düşünüyorum.
gönderen Burak Bayar
Mrb lar
Bence düşüncen çok güzel ama türkiyede şimdilik böyle bişe olması imkansız gibi görünüyor yeni yapılan anketlerde türkiye üniversitlerinin bilimsel hiç bir çalışma yapmadıkları giderek geriledikleri ve bilim e ayırdıkları bütçenin çok az olduğu görülüyor NASA gibi bi merkez kurmak için çok büyük bi bütçeye ihtiyaç var yani bence şu an için türkiyenin o kadar çok parası yok
gönderen robin hud
arkadaşlar size bir sorum var. türkiyede nasa gibi bir kurum olsaydı adının ne olmasını isterdiniz.. teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
Benim böyle bir hayalim var.. Olurda kurarsam adıda TUAB Türkiye Uzay Araştırmaları Birimi olur. Ama sadece hayal..... Şimdilik... :D
gönderen robin hud
belki bu hayali biz gerçekleştiririz tuğrul neden olmasın. :wink:
gönderen Seda.Ozaskan.
Türkiye, uzay çalışmaları için 2014 yılına kadar 1 katrilyon 125 trilyon harcama yapmayı planlıyor. Bu çerçevede 2006 bütçesinden uzay çalışmaları için 55 trilyon ayrıldı. Bu rakam 2007 yılında 80, 2009 yılında 120 ve 2010 yılından 2014 yılına kadar 150 trilyondan aşağı olmayacak. Programa göre 2014 yılına kadar bilim alanında 73 trilyon, teknoloji alanında 946, uygulama alanında 30, insan ve bilgi alanında 45, uluslararası işbirliği alanında 30, denetim ve eşgüdüm alanında 1 trilyonluk bir harcama yapılacak. UUAP çerçevesinde BTYK ve TÜBİTAK, NASA'nın yanısıra Avrupa Uzay Ajansı ile yakın işbirliği içinde olacak. Bu yıldan itibaren Avrupa Uzay Programı, 2007'den itibaren Uluslararası Uzay Üniversitesi ve Yaz Okulu Etkinlikleri'ne katılacak. Bu yıldan itibaren galaksilerin fotoğrafı çekilecek. Yakın gezegenler sürekli gözlem altında tutulacak. Kısa süre içinde en az iki tane dev teleskop alınacak. Astronot eğitimine 2010'da başlanacak. İlk etapta 6 astronot yetiştirilecek. Türkiye, 2014'te uzaya fırlatacağı mekiğe ilk etapta yabancı teknoloji ile sahip olacak ancak zamanla yerli teknoloji kullanılacak.
-------
Uzay üssü 2012 yılına kadar inşa edilecek. Uzay üssü için şu anda en şanslı iller Ankara, Mersin, Antalya ve İzmit olarak görülüyor. Uzay Üssü için ABD Houston Uzay Üssü ile Kazakistan'daki Baykonor Uzay Üssü'nde uzun süren araştırmalar yapılacak. Uzay üssü için geniş bir alan ayrılacak. Özel birliklerle korunacak olan uzay üssü son teknoloji ile inşa edilecek.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
Sayın Seda bu dediklerinin olmasını ve tıkır tıkır aksama olmadan işlemesini o kadar çok isterimki (eminim astronomiye gönül vemiş herkesde öledir). Lakin ülkede ki duruma bakıyorumda hala fal baktırmaya çalışanların (bu en basiti) olduğu bir ülkede böyle bir yatırımı sadece sizin bizim gibiler anlar. Bu yüzden bu ayrılacak olan 1 katrilyon 125 trilyon parayı kimbilir kimler yiyecek. Ümitsiz olmak istemem ama benim gördüğüm bü yönde. Bu demek değil ki ozman her şeyi sallayalım. Çoğu büyük buluşlar imkansızlıkların içinden çıkmıştır. Şunu unutmayalım ki Atatürk'ün bizlere her şeyi anlatan sözü "İSTİKBAL GÖKLERDEDİR".
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Seda, kaynak belirtirsen sevinirim. Bu haberleri yıllardır okuyorum ama bir ilerleme var mı bilmiyorum.
gönderen Mustafa Ozkan
arkadaşlar benim de okudugum bi metinde 2008 yılında bu çalışmaların başlanacağı 2015 yılında ilk Türk astronotn uzaya cıkacağı yazıyordu. Hatta Türk Dil Kurumu Bu Astronot için İsim bile aramaya başladı. KArar verilen isim ise gökmen olarak yazıyordu.

http://www.tdk.gov.tr/TR/BelgeGoster.as ... 018FDAF0B2
gönderen Engin Yilmaz
Seda.Ozaskan. yazdı:Türkiye, uzay çalışmaları için 2014 yılına kadar 1 katrilyon 125 trilyon harcama yapmayı planlıyor. Bu çerçevede 2006 bütçesinden uzay çalışmaları için 55 trilyon ayrıldı
iyi de 2014 yılına kadar 1 katrilyon türkiye için tam bir fiyasko
yillik 55 tiriliyon da bir okadar öyle

uzay bütçesinin arttırılması şart
gönderen Mustafa Ozkan
Engin Yilmaz yazdı: iyi de 2014 yılına kadar 1 katrilyon türkiye için tam bir fiyasko
yillik 55 tiriliyon da bir okadar öyle

uzay bütçesinin arttırılması şart
bence daha başlamamış bi projeden söz edildiği için bütçe o kadarda onemli değil. tamam bütçe lazım ama ilk önce bu olaya başlamak lazım ihtiyaç görüldükçe mecburen butcede artacak nasıl olsa.yeterki bi "start" diyebilsinler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba,

Henüz ülkemizde bilgi teknolojilerine bile gerekli önem verilmediğini ve hükümet programına alınmadığını düşünürsek, uzay çalışmalarına da yatırım yapılmasını beklemek biraz hayal oluyor. Henüz ülkemizde teleskop satan firma sayısı bir elin parmaklarını geçmezken böyle bir yatırımdan bahsetmek biraz zor gibi maalesef.

Ama en azından bizler amatör olarak elimizden geleni yapıp organizasyonlarımızı arttırmalıyız.
gönderen Ziya Al
Burdaki herkezin istedigi böyle bir uzay araştırma yeri olsa ver ülkemiz teknoloji yarışına bir an önce girse.Bu işi devletten beklersek açıkcası sadece hayal olarak kalır.Ama herkez elinden geldigince yardım etse bilgilerini paylaşsa el emegi ile bir yerekadar bişeylerin yapılabilecegi istenilene ulaşılamasa bile biz denedik ugraştım imkanlarımız yetmedi fakat sonuçta bilim için birşeyler yapılabilirdiye düşünüyorum.Önce bir çatı altında toplanmak ufakta olsa bir lab kurmak lazım.Orada bir yerlere kadar bişeyler yapılabilecegini düşünüyorum.Sizin düşünceleriniz neler bu konudaki?

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]