Yıldızların Doğumu

Astrofizik, Kuantum Fiziği, Kuantum Mekaniği, Kozmoloji (Evrenbilim).
Cevapla
BayEinstein
Mesajlar: 6
Kayıt: 07 Eyl 2019, 14:53
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0
İletişim:

Yıldızların Doğumu

Mesaj gönderen BayEinstein »

Yıldızların en temel özelliği; evrene enerji yayıyor olmalarıdır. Yıldızların çoğu, Büyük Patlama ile ortaya çıkan hidrojen ve helyumdan ibarettir. Bunlar dışındaki elementler, yıldızların yaşamları içerisinde nükleer tepkimelerle oluşmuş, ölümleri sonucunda evrene yayılan daha ağır elementlerdir.
Bart Damlacıkları
Boşluktaki gaz ve toz tanecikleri genellikle bir bölgede yoğunlaşırlar. Bunlara Bart Damlacığı adı verilir. Bunlar dışarıdan siyah bir leke olarak görülselerde aslında orada yoğun bir yıldız oluşumu vardır. Dışarıdan gelen ışınlarla ısınan bu bölge, bu enerjiyi geri çevirmediği için yıldız oluşumu için gerekli sıcaklığa ulaşabilir. Sıcaklığı ise -243 santigrat derece kadardır. Günümüzde kabul edilen modele göre yıldızlar, gökada içerisindeki devasa gaz ve toz bulutlarının kütle çekim etkisiyle kendi içine çökmesiyle birkaç milyon yıl içerisinde oluşmaktadır. Bu demek değildir ki her bulutsu içine çöktüğünde yıldız oluşacak. Bir bulutsunun yıldız olabilmesi için yaklaşık olarak en az Güneş'imizin %8,5 lik bir kısmını veya daha fazlası miktarındaki kütlesini yıldız oluşumu kullanmalıdır.
Yıldızların oluşması oldukça zahmetli bir iştir. Bunun arkasındaki neden, kütle çekim enerjisinin termal,açısal hız ve manyetik hızdan kaynaklanan enerjiyi alt etmek zorunda oluşu. Varsayalım ki, alt etti yani her şey normal seyrinde ilerliyor. Kütle çekim enerjisi bu maddeyi gittikçe sıkıştırmaya başlayacak. Haliyle merkezdeki basınç artacak ve arttıkça ısınacaktır. Termal, manyetik, açısal hızdan kaynaklanan enerjinin kütle çekim enerjisinden küçük olması gerekir. Yoksa yıldız oluşamaz. Bu Jeans Kriteri olarak da bilinir. Merkez bölge gittikçe ısınır. Merkezde oluşan bu yüksek sıcaklık ve basınç nedeniyle protonlar ve elektronlar birbirinden kopuk ve yüksek hızlarda bulunurlar. Bu sırada H( 4 protona sahip) atomları bir araya gelip helyumu yani yeni bir elementi oluştururlar. Fakat oluşan bu He çekirdeği 4 protondan daha hafiftir. Aradaki bu çok küçük fark bile muazzam bir enerjinin açığa çıkmasına neden olur. İşte bu enerji yavaş yavaş yüzeye doğru yol almaya başlar ve sonunda dış uzaya yayılır ve artık yıldızımız ışımaya başlamıştır! Artık o bu andan, ölümüyle ilgili ilk belirtileri göstereceği ilk ana kadar tutarlı bir şekilde anakol yıldızı olacaktır.
Evreni öğrenme ve öğretme meraklısı: https://yabilim.blogspot.com/
Cevapla

“Astrofizik/Kuantum Fiziği/Kozmoloji” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 62 misafir