Astrofizik, Kuantum Fiziği, Kuantum Mekaniği, Kozmoloji (Evrenbilim).
gönderen BayEinstein
Kara cisim; üzerine düşen ışığı soğuran ve hiçbirini yansıtmayan, bu sebeple kara olması gerektiğini öngördüğümüz, tamamen varsayımsal cisimdir. Termodinamik dengede olan bir cismin sadece sıcaklığından dolayı yaptığı ışımaya biz kara cisim ışıması diyoruz. Kısaca her cisim sıcaklığından dolayı ışıma yapar. Bazıları görünür bölge ışıklarına denk gelir, bazıları ise bu bölgelerin dışına. İnsanlar bile aslında ışıma yapar fakat bu o kadar düşük bir enerjide olur ki bunlar kızılötesi adı verilen bölgeye gelir. Dolayısıyla insanları algılamak için kızılöte kamera kullanırız. Cisimlerin yaptığı ışıma, sıcaklığı ile orantılıdır. Bu sebeple sıcak cisimler nispeten daha çok morötesi bölgede ışıma yaparken soğuk cisimler kızılöte bölgede ışıma yapar. Yalnız cisimlerin sıcaklığı arttıkça her bölgede yaptığı ışıma sayısı daha fazla olacaktır. Yani sıcak cisimler soğuk cisimlere göre kızılötesi bölgede daha çok ışıma yaparlar.Bu sebeple soğuk yıldızlar önce kırmızı renkte olurlar. Sıcaklıkları arttıkça önce sarıya, sonra beyaza ve eğer sıcaklık çok fazla olursa-ki bu yıldızlar için gayet mümkün- renk maviye doğru gider. Yazının Devamı Ve Daha Fazlası İçin : https://yabilim.blogspot.com/2019/11/ka ... ismas.html

Fotoğraf makinesinin ekranından çektim bu f[…]

Kendimizi Tanıtalım

Cankut Bey, hoşgeldiniz. Ben de 82'li biri olarak,[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları

Elinize sağlık Özgür Bey. :merhaba

Gezegen Fotoğrafları-Şule Kuzpınarı

ay.JPG Uzun bir aradan sonra, yeniden bir fot[…]