Forum işleyiş yapısı hakkında bilgi edinmek, forum ile ilgili sorunlarınızı ve fikirlerinizi paylaşmak için buraya bakınız.

Nasıl Buldunuz?

güzel olmuş
297
89%
beğenmedim
15
4%
gereksiz
22
7%
gönderen Hasancan AKTÜRK
BİLGİLENDİRME çok hoş güzel bilgier vermişsin ama daha dikkat çekici şeyler yapabilirsin :wink:
gönderen yeşim candan
YA HOŞ OLMASINA HOŞ OLMUŞTA.BENİM HALA BİR YILDIZIM VAR YA. :(

AYRICA İLK ÜYE OLDUĞUM ZAMAN ANLAM VEREMEMİŞTİM.BUNLAR BANA NE DEMEYE ÇALIŞIYOR DİYE. :shock:
E MALUM HİÇ BİR FORUM DA YENİ ÜYE OLANLARA BÜYÜK PATLAMA DENİLMİYOR.NEYSE GERÇEKTEN HOŞMUŞ.HEPSİNİ OKUDUM :lol:
gönderen Hasan Emre Alptekin
yeşim candan yazdı: AYRICA İLK ÜYE OLDUĞUM ZAMAN ANLAM VEREMEMİŞTİM.BUNLAR BANA NE DEMEYE ÇALIŞIYOR DİYE. :shock:
E MALUM HİÇ BİR FORUM DA YENİ ÜYE OLANLARA BÜYÜK PATLAMA DENİLMİYOR.NEYSE GERÇEKTEN HOŞMUŞ.HEPSİNİ OKUDUM :lol:
:lol:
gönderen burak uğraş
hakan eser yazdı:bir şeyi merak ediyorum en büyük rütbe ne olacak acaba :?:
(kara delik mi)

arkadasım en iyisi bekleyip görmek :shock: :D
gönderen halil güzel
güzel olmuş hem foruma yazı yazanda artar... :D
gönderen Emir Can Tokmak
Gerçekten güzel olmuş teşekkürler. Saygılarımla.
gönderen Hüseyin Anıl Uğurerkan
büyük patlama gibi şaaşalı bir başlangıçtan sonra bir anda gaz, toz, bulut olunca hayal kırıklığına uğradım ama şimdi sistemi okudum. Cidden yıldız evrimi olarak çok güzel düşünülmüş. Düşünen beyine teşekkürler!!
gönderen YETKİN PULCU
sadece 3 rütbenin anlamı var diğerlerinide koysanız çok güzel olacak
gönderen murat ünlü
Gerçekten güzel bir rütbelendirme üstlerimize saygılı astlarımıza ki şu anda yok sevgi doluyuz.Zamanla biz de üst rütbelere erişiriz umudundayım.
gönderen murat ünlü
Arkadaşlar hızlı terfi almak için ne yapmalıyım deli gibi mesaj mı yazacağız yoksa daha pratik bir önerisi olan var mı?Üst rütbeli olmak istiyorum en üst.fevkaladenin fevkinde bir üst.üstün üstü!!
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
murat ünlü yazdı:Arkadaşlar hızlı terfi almak için ne yapmalıyım deli gibi mesaj mı yazacağız yoksa daha pratik bir önerisi olan var mı?Üst rütbeli olmak istiyorum en üst.fevkaladenin fevkinde bir üst.üstün üstü!!
Mesaj sayısını arttırmak için gereksiz yazılan mesajlar siliniyor. Buna dikkat etmek lazım. Rütbe olayındaki iyi niyeti suistimal etmemek lazım. Zaten rütbe işini de kaldırabiliriz böyle bir kullanım olursa.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Rütbelerin ne işe yaradığını açıklayabilir misiniz? Sanıyorum ki burda insanlara yardımcı olma isteğiyle mesaj yazanlar bu işi rütbe gibi çocukça bir şey elde etmek için yapmıyordur. Bu çocukluğu yapacak olanlar da foruma zarar vereceği için kökten kaldırılması daha iyi olabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Öğretici bir özelliği de olabilir. Yıldızların gelişim süreci...

Bu özellik forumun ve/veya forumların genel özelliği. Başka forumlarda daha nitelikli derecelendirmeler var. Ancak şu an ki imkanlar bu. Belki bilgilendirici özelliği başka bir yere çekilip değişiklik sağlanabilir. Mesela:

Çıplak Göz, Dürbün, Newton Teleskop, Schmitt Teleskop, Radyo Teleskobu, Gamma, X-Işını...:)

X ışını dedim de aklıma spektrum geldi. Ama tersten sıralansa nasıl olur? Gamma ile başlarız ve artık radyo dalgalarına geliriz... :idea:

Bir fikir işte... 8)
gönderen Engin Yazıcı
Doğacan Aydın yazdı:Tauri Yıldızı ne demek oluyor ?
Sevgili Çağrı'nın hazırladığı rütbeler uzun zaman önce tasarlanmış.. Bence çok faydalı çünkü bu yolla insanlar yıldız evrimini kafalarında canlandırabilirler..Çağrı Erdoğdu, zaman bulamadığından kalan kısımlarını hazırlama fırsatı bulamadığını söylemiş, ben el atayım dedim Sazan misali :)
Ama bir iki cümleyle açıklayayım, uzun olmasın diye canım çıktı..Gerçekten ne zormuş ayrıntılarına değinmeden öz açıklama yapmak :D
Bu konuda bilgisi olmayanlara belki biraz fikir verir diye düşündüm ama çok eksik bulan arkadaşlar olursa tamamlasın lütfen..
Selamlar..

Kahverengi Cüce :
Hem yıldız hem de gezegen özelliklerine sahip gök cisimleridir. Parçalanan yıldızlararası bulutlar çekimsel büzülmeye uğrar ve gravitasyon sonucu yaklaşık olarak 0,1 Güneş kütlesinden daha küçük bir kütle ortaya çıkar. Fiziksel özellikleri ve bunların sonucunda geçirdikleri evrim süreci bakımından yıldızlar ile gezegenler arasında yer alan gök cisimleri olarak sınıflandırılırlar. En küçük kütleli ve en soğuk yıldızdan daha küçük kütleli ve soğuk olan kahverengi cüceler , en büyük kütleli ve en sıcak gezegenden bile daha büyük kütleli ve sıcak olabilirler. İlk gözlemsel keşifleri 1995’te olmuştur. Kızılötesi kameralarla kolay gözlemlenirler.

T Tauri Yıldızı :

“Değişen yıldızlar” sınıfında yıldızlardır. Genç yıldız olarak kabul edilirler. ~1milyon yıl gibi kısa bir ortalama yaşam süresine sahiptirler. Yıldız yüzeyinden uzaya çok yoğun madde salımı olmaktadır. T Tauri’lerin ışığında hızlı değişimler olur. Yoğun yıldızlar arası gaz bulutlarının bulunduğu yerlerde görülürler.

Anakol Yıldızı :

E.Hertzsprung ve H.N.Russell tarafından geliştirilen H - R diyagramında yıldız gruplarından anakol denilen gruba giren yıldızlardır. Parlaklık ve yüzey sıcaklığı esas alınarak yapılan bu sınıflandırmada anakol yıldızları, merkezlerinde hidrojeni yakıp helyuma çevirirler. Bu yıldızlar hidrojen yakıtlarını bitirdiklerinde dev yıldızlar grubuna girecek şekilde genişlerler (kırmızı dev), sonra da beyaz cüce haline gelirler. Yıldızların çoğu anakol grubuna girer ve evrim süreçlerinin büyük kısmını anakol yıldızı olarak geçirirler. ( HR diagramında belli bir çizgi üzerinde kümelenmişlerdir. En anakol yıldızı Güneş’imiz  )

Alt Dev :

Hertzsprung - Russell (HR) diagramında gösterimlerine göre F , G ve K spektral tipi yıldızlarla devler arasında kalan diğer dev sınıfındaki yıldızlardır. Yani yüzey sıcaklığı nisbeten diğerlerine göre düşük olan anakol yıldızlarıyla ışınım gücü yüksek devler arasında bulunan gruptur (~ 100 Lgüneş).

Süper Dev :

Aslında HR diyagramında ışınım güçlerine göre parlak – çok parlak – çok fazla parlak süper devler şeklinde ayrılırlar. Işınım güçleri ~ 100bin - 1milyon Lgüneş arasındadır. Kütleleri Güneş’in 100 katı kadar büyük olabilen bu büyük yıldızların en tanınanları arasında Deneb ve Rigel vardır. (Deneb’in parlaklığı , Güneş’in 200 bin katından fazladır.)

Sarı Dev :

Çok büyük kütleli ve parlak yıldızlar yaşam evrelerinde Mavi Dev’den Kırmızı Dev’e dönüşürken geçirdiği evrede “Sarı Dev” olarak gözlemlenir adlandırılırlar. Dev yıldızlar, Sarı Dev aşamasında daha uzun ve kararlı bir dönemdedirler. Bulgulara göre yıldızın bu aşamada Kırmızı Dev olmadan yaşamı kolay kolay son bulmaz.

Kırmızı Dev :

Belli bir grup kütleye sahip yıldızların yaşam sürelerinin sonlarına doğru merkezindeki hidrojen tükenir ve çekirdek büzülmeye başlar. Dış katmanlarında nükleer reaksiyonlar devam ederek H , He’a dönüşür , yıldız genişler ve yüzeyi soğur. Bu sırada kırmızı dev olarak gözlemlenir. En tanınmış kırmızı devler arasında Betelguese ve Antares sayılabilir.

Resim
Resim
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]