Astronotların Canı Herşeyi Çekiyor


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Çık uzaya 6 ay oradan çalış, tüm vücud dengelerin bozulsun, günde 3-4 saat antreman yap, karnın acıksın, sonra raftan bir tepsi çek, otur yemeğini ye. Tepside neler mi var? Dondurulmuş raftan çektiğiniz her tepsi de daha otururken beraber ısıtılacak yemekler hemen ısınıyor ve diğerleri de yenecek düzeye geliyor. Uzayda çok ilginç bir yemek teknolojisi hüküm sürüyor. Yemekler gayet lezzetli, kalori hesabı yapılmış ama olmuyor işte. Farklı şeyleri de canları istiyor. Örneğin yemek üzerine bir kahve ne kadar güzel gider diyorlardı yirmi yıl sonra kahve içmeleri mümkün oldu. Canları ara sıra da pizza çekiyordu, bu bir can ne yapsınlar…

NASA da bunun üzerine BeeHex adlı yeni kurulmuş bir şirkete başlangıç olarak 125 000$ vererek projesini anlattı. 3D yazıcı kullanarak nasıl yemek yapılır sorusunu yanıtlamak istiyordu. BeeHex firması AVM’lerde, festivallerde veya spor arenalarında yemek reyonlarını inceledi ve sonunda Şef3D adlı robotu geliştirdi. NASA bu projeyi gerçekleştiren BeeHex firmasına 1 milyon dolar daha ödeme yaptı. Artık UUİ’de yaşayan astronotlar istedikleri zaman sıcak pizzalarını yiyebilecekler.

3d yazıcılar insanlığın önüne yeni bir dünya açtı, bugün eğitim kurumları 400-500$ harcayarak bu yeni teknolojilerini öğrencilerine tanıtıyor. Ankara Fen Lisesi (AFL) bunlarda 5 tane almış ve Akademik Bilişim konferansı sırasında 4 gün süren bir kursla bu teknolojinin nasıl çalıştığını anlattı öğretmenleri. Artık 3D yazıcılarla cam eşya yapanı mı ararsınız, ev yapanlar ve teleskop yapanlar var. Dün seyrettiğim bir videoda kahve isteyen kişiye bakan bir tablet müşterinin fotoğrafını çekiyor, hazırlanan latte 3D yazıcıya yerleştiriliyor, 3-4 saniyede müşterinin fotoğrafı bardağın üzerinde kendisini gösteriyor ve o şekilde servi ediliyordu. 3D teknolojisi çok yakında yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olacak.

Sevgilerimle…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Astronotların Canı Herşeyi Çekiyor

FORUM »

giriş yap

Captcha!

reset password

Geri dön
giriş yap
Ne Ekleyeceksin?
Story
Video
Resim