Alt Başlık 3.3.5

Alt başlık açıklama veya slogan.

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
gönderen Barisy
Atilla hocamın desteğiyle yaptığım 8 inchlik aynam sonunda teleskopa dönüştü. :D

Gözlem ile ilgili her türlü tavsiyenize açığım...

Teşekkürler.

Resim
En son Barisy tarafından 24 May 2016, 15:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Barisy
Burak Yakut yazdı:Güle güle kullanın. Çok güzel görünüyor.
Mars harika konumda. Mutlaka gözlemleyin. Varsa barlow ile...
Syg.

Henüz barlow yok ancak son bir kaç gündür hava çok bulutlu Burak bey. İnşallah bu akşam düzelir. İyi dilekleriniz için teşekkürler.
gönderen Cemal Sarı
hayırlı olsun güle güle kullanın.

Teleskop yapımıyla birkaç sorum var.

Teleskobu yapmak ne kadar sürenizi aldı ? günlük ortalama kaç saatinizi buna ayırdınız
Aldığınız ekipmanların, parçaların fiyatları toplam ne kadar tuttu?
gönderen halill07
Cemal Sarı yazdı:hayırlı olsun güle güle kullanın.

Teleskobu yapmak ne kadar sürenizi aldı ? günlük ortalama kaç saatinizi buna ayırdınız

Cemal Bey, hariçten gazel okumak gibi olacak ama bir süredir ben de teleskop yapmakla meşgulüm. Arkadaş cevap verecektir mutlaka ama Atila hoca öyle yoğun destek veriyor ve bunu öyle yüksünmeden yapıyor ki bence bu hesapları yapmadan siz de başlayın. Başlayınca görüyorsunuz ki teleskop yapmak, teleskop kullanmaktan çok daha zevkli.
Kullanıcı avatarı
gönderen Barisy
Cemal Sarı yazdı:hayırlı olsun güle güle kullanın.

Halil bey haklı. Satın almak da bir opsiyon imkanım da var ancak almak yerine aynasını kendinizin yaptığı bir teleskop ile uzaya bakmak ayrı bir zevk. Benim işlerimden dolayı biraz uzun sürdü yaklaşık 4 ayda bitirebildim aynamı. Atilla hoca bu konuda çok yardımcı oluyor. Fiyat konusunda bir şey diyemem çünkü yapmak istediğiniz teleskopun özelliklerine ve ekipmana göre fiyat değişiyor.
gönderen Cemal Sarı
Cevaplarınız için teşekkürler.

Gökbilimde daha yeniyim dürbünü alalı 3-4 ay oldu ama bir türlü istediğim gibi gözlem yapamadım bulunduğum yerdeki ışık kirliliği ve dürbünün kolimasyon ayarı yüzünden. Bu kadar olumsuz nedenlere karşı yine de andromeda'yı jüpiterin uydularını vs. gözlemleyebildim. Yeni olduğum için teleskoplar hakkında hiçbir bilgim yok ama sizinde önerdiğiniz gibi satın almak yerine kendim yapmak istiyorum.

Sorduğum soruların sebebiyse 1. si için üniversite öğrencisiyim bu yazın bir buçuk ayını antepte son bir buçuk ayını da manisada geçireceğim. eğer bir buçuk ayda bitme ihtimali varsa evde yapmak istiyorum. Eğer bu bir buçuk ayda yapılabilirse günde ne kadar vaktimi buna harcayıp yapabilirim?
2. sorumu ise dediğim gibi teleskoplar hakkın bilgim olmadığı için yine size danışarak "şunu tavsiye ederim, böyle yapman daha iyi olur" diyeceğiniz ekipmanlarla ne kadar tutar bunu sormak istemiştim.
NOT:Teleskopla derin uzay gözlemlemek istiyorum.
gönderen halill07
Cemal Bey, günde 2 saat çalışarak bir ayda 20 cm aynalıyı yaparsınız. O kadar zaman fazla bile gelir. Masraf 1500 lira tutmaz. Ancak çok üst düzey aksesuarlar satın alırsanız fiyat ona göre yükselir. Atila hoca hem malzeme hem bilgi desteğini baştan sona verir. Hata yapacağınız her noktada hatayı düzeltmenizi için doğru şekilde yönlendirir. İsterseniz kendisiyle irtibata geçmenize yardımcı olurum. Malzeme ve teknik destek için tek başına tamamen yeterli olur.
gönderen Cemal Sarı
halill07 yazdı:Cemal Bey, günde 2 saat çalışarak bir ayda 20 cm aynalıyı yaparsınız. O kadar zaman fazla bile gelir. Masraf 1500 lira tutmaz. Ancak çok üst düzey aksesuarlar satın alırsanız fiyat ona göre yükselir. Atila hoca hem malzeme hem bilgi desteğini baştan sona verir. Hata yapacağınız her noktada hatayı düzeltmenizi için doğru şekilde yönlendirir. İsterseniz kendisiyle irtibata geçmenize yardımcı olurum. Malzeme ve teknik destek için tek başına tamamen yeterli olur.

Halil bey cevabınız için teşekkür ederim. Yaz okulundan sonra başlamam benim için daha mantıklı olacak. Yaz okulum bittiği zaman Atilla hocayla irtibata geçmek için size mesaj atacağım:) Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
gönderen Cemal Sarı
halill07 yazdı:Cemal Bey, günde 2 saat çalışarak bir ayda 20 cm aynalıyı yaparsınız. O kadar zaman fazla bile gelir. Masraf 1500 lira tutmaz. Ancak çok üst düzey aksesuarlar satın alırsanız fiyat ona göre yükselir. Atila hoca hem malzeme hem bilgi desteğini baştan sona verir. Hata yapacağınız her noktada hatayı düzeltmenizi için doğru şekilde yönlendirir. İsterseniz kendisiyle irtibata geçmenize yardımcı olurum. Malzeme ve teknik destek için tek başına tamamen yeterli olur.
Halil bey cevabınız için teşekkür ederim. Yaz okulundan sonra başlamam benim için daha mantıklı olacak. Yaz okulum bittiği zaman Atilla hocayla irtibata geçmek için size mesaj atacağım:) Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!