Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Tavsiyeleri dinlemeyip bir kaç adım yukardan başlamaya çalıştığım gökyüzü fotoğrafçılığı maceramı sonlandırıyorum :( Muhtemelen geniş açı lens ve dslr kullanarak(başta yapmam gereken) sıfırdan başlayacağım :?
Haliyle 6 ay önce yurt dışından aldığım ekipmanı satışa çıkarıyorum.

Ekipmanı komple satmak isterim ama parça parça satma imkanımda var. Elimdekilere gelirsek;

8" F/4 Guan Sheng Optical (GSO) Reflektor ve 8x50 bulucu. Forumlarda optik olarak kalitesinin iyi olduğu söyleniyor bende ondan dolayı aldım zaten. Orion(USA), Altair Astro, Astro-Tech, Revelations, TS, vs. hepsi aynı teleskop sadece üzerilerinde farklı markalar yazıyor ve de renkleri faklı.

DSC02237.JPG
DSC02237.JPG (173.23 KiB) 862 kere görüntülendi
2" Crayford odaklayıcısı var. Dslr için yeterli ama ccd kamera, filter wheel, off-axis guider falan taşır mı bilemiyorum.

DSC02220.JPG
DSC02220.JPG (182.86 KiB) 862 kere görüntülendi
Astrograph olarak tasarlandığı için haddinden fazla backfocus var, o yüzden 2" 35mm extension ile birlikte geldi.

DSC02236.JPG
DSC02236.JPG (165.08 KiB) 862 kere görüntülendi
Bulucu üzerinde bazı değişiklikler yaptım; plastik ayar vidalarını çelik vidayla değiştirdim. Birde gözmerceğindeki bakır teli daha kalın siyah iplikle değiştirdim. Şimdi en karanlık ortamlarda bile hedefi görebiliyorsunuz.

Kundağa gelirsek, http://www.astroeq.co.uk adresinde görebileceğiniz uygulamayla Skywatcher EQ5 kundağı kendim goto kundak haline getirdim. Arduino Mega kart ve step motorlar kullanarak.
DSC02238.JPG
DSC02238.JPG (315.72 KiB) 862 kere görüntülendi
DSC02234.JPG
DSC02234.JPG (159.94 KiB) 862 kere görüntülendi
DSC02235.JPG
DSC02235.JPG (190.63 KiB) 862 kere görüntülendi
DSC02210.JPG
DSC02210.JPG (138.63 KiB) 862 kere görüntülendi
DSC02209.JPG
DSC02209.JPG (163.14 KiB) 862 kere görüntülendi
Astroeq, Ascom tabanlı bütün programlarla uyumlu çalışıyor; Cartes du Ciel, Eqmod, PHD vs. Zaten Eqmod ile kullanılıyor. Normal gotolara göre en büyük avantajı dişli yerine kayış kasnak kullanmış olmam. Bu sayede backlash sadece sonsuz dişliden(worm gear) kaynaklanıyor, onuda ayarlamak mümkün. En büyük dezavantajı ise kullanımı daha zor ve sonuçta kendin pişir kendin ye(DIY) projesi bundan dolayı, olası problemlere kendi başınıza(forumların desteğiyle tabi) çözüm bulmanız lazım. Mekatroniğe ilgili arkadaşlar için zevkli bir iş. Şuan için sadece bilgisayara bağlanarak pulse guiding yapabiliyor ama isterseniz arduino kart üzerinde st4 pinleri mevcut, ben kullanmadım. Aynı st4 vasıtası ile bu yıl Skywatcher(Veya başka Synta imalatı) Syntrek kumandalarla bilgisayara bağlamadan kullanmak mümkün olabilecek, Astroeq'nun yaratıcısı Tom Carpenter şuan üzerinde çalışıyor. Bluetooth bağlantı imkanıda yolda, tabii devreyi eklemeniz lazım.

Kundağın içinde polar view finder vardır, ekstra aksesuar olarak aldım. Görsel gözlem için 5 dakikada gayet yeterli polar alignment yapabilirsiniz.

Bunun dışında bazı optik aksesuarlarda var,
DSC02204.JPG
DSC02204.JPG (211.01 KiB) 862 kere görüntülendi
TS F4 Coma Corrector. Teleskobun hızlı(düşük F numarası) olmasından dolayı Coma konusunda bayağı dertli, o yüzden coma corrector e ihtiyaç var. Fotoda görüleceği üzere elimden masaya düşmesi sonucu köşesinde hafif bir ezik oluştu. Optik olarak bir sıkıntısı yok ama filtre takmak artık biraz sıkıntılı. Kutusu ve 1.25" göz merceği adaptörü mevcuttur.

DSC02206.JPG
DSC02206.JPG (154.03 KiB) 862 kere görüntülendi
Coma corrector ile uyumlu 48mm t-ring. Normal T2 t-ringlere göre açıklığı daha geniş olduğu için 35mm sensörlerde bile vignetting olmuyor veya az oluyor.

DSC02208.JPG
DSC02208.JPG (154.66 KiB) 862 kere görüntülendi
Skywatcher Reversed Kellner 25 ve 10 mm göz mercekleri. Gözlük kullandığım için uzun eye relief mesafesinden dolayı bunları aldım. Kutuları duruyor.

DSC02207.JPG
DSC02207.JPG (145.5 KiB) 862 kere görüntülendi
Chesire Collimator, maalesef teleskobun en sıkıntılı kısmı collimation. 6 aydır henüz doğru düzgün ayarlayamadım. Muhtemelen bu chesire dışında autocollimator tarzı daha gelişmiş bir cihaza ihtiyaç var. Veya tecrübeli birisine :)

DSC02215.JPG
DSC02215.JPG (179.96 KiB) 862 kere görüntülendi
Ucuz ama görsel olarak iş gören 5x(bence 3x falan anca) barlow.

DSC02212.JPG
DSC02212.JPG (202.63 KiB) 862 kere görüntülendi
Akseuarları koyduğum çanta.

Dediğim gibi mümkün olursa hepsini bir satmayı tercih ederim, istediğim fiyat 3500 TL. Pazarlık sünnettir tabi :)
Maalesef sadece Ankara içi elden(evden daha doğrusu) teslim edebilirim. Ben iyi paketlesemde kargo firmalarına güvenemem.

Görsel gözlem için gayet güzel, sabrınıza/yeteneğinize göre astrofografi içinde kullanılabilir. Yeni başlayanlara tavsiye etmem ama yeriniz müsait ve sabitse benim gibi sürekli kurup tekrar ayarlamanız gerekmiyorsa düşünebilirsiniz. Collimation sizi çıldırtıcak tek şey olur; polar alignment/drift alignment, guiding ile ilgili şeyleri başta halledersiniz. Köyde, yazlıkta güvenli yeriniz varsa mesela 1-2 haftalık seyahatinizde yanınızda götürüp kullanabilirsiniz. Veya terasınız varsa. Bir iki saatliğine bahçeye kurayım resim çekeyim kaldırıyım diyosanız kafayı yersiniz başka cihaz hatta başka hobi bulun :)

Başka sorusu olan varsa cevaplayabilirim, veya başka foto isterseniz atabilirim.
En son alnitak tarafından 05 Haz 2016, 11:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
Gayet derinlere inip bir çok sorunu halletmişsiniz bu dk dan sonra vazgeçmeyin bence. Genişaçı lens ve DSLR ile de o kundağı kullanırsınız. Tüp ve aksesuarları da bir çok işe yarayacaktır. Belki el yapımı bir dobson yapmak istersiniz örümcek,ayna tutucu, ringler bunlar hepsi lazım olur. Uzun lafın kısası bu kurgunuzu elden çıkarmadan yeni bir başlangıç yapın derim ben.
Onur Durma yazdı:Gayet derinlere inip bir çok sorunu halletmişsiniz bu dk dan sonra vazgeçmeyin bence. Genişaçı lens ve DSLR ile de o kundağı kullanırsınız. Tüp ve aksesuarları da bir çok işe yarayacaktır. Belki el yapımı bir dobson yapmak istersiniz örümcek,ayna tutucu, ringler bunlar hepsi lazım olur. Uzun lafın kısası bu kurgunuzu elden çıkarmadan yeni bir başlangıç yapın derim ben.
Yok vazgeçmiyorum ama daha pratik bişeylere ihtiyacım var. Bu fazla zahmetli oldu. Zaten satamazsam dediğiniz gibi elimde kalacak.
Biraz marketing yapalım :)

Havalar nispeten ısınınca ekipmanı kurup M42 Orion Nebulasını çektim. Totalde 9 tane 5 dakikalık light, 10 tane dark, 20 bias, 19 flat çektim. Solomark CLS filter kullandım. Adobe lightroom'da kurcaladım biraz.
m42.jpg
m42.jpg (156.37 KiB) 745 kere görüntülendi

Buda daha önceden çektiğim ve forumda paylaştığım Ring nebula, biraz daha üzerinde oynadım Lightroom'da.
Peri.jpg
Peri.jpg (47.69 KiB) 745 kere görüntülendi
Heralde toplu satış çok zor olacak tek tek fiyat veriyim;

[*]Skywatcher Eq5 kundak (kundak, tripod, 2 adet 5kg karşı ağırlık, polar view finder, step motorlar ve AstroEQ takip sistemi, 12v adaptör, bağlantı kabloları,vs. ) 1700 TL

[*]GSO 8" F4 Newtonian Teleskop (8x50 finderscope, 2" Crayford focuser 1:10 Dual speed, 35mm extension), Chesire collimator, TS coma corrector, 48mm t-ring 1700 TL

[*]Skywatcher 10mm, 25mm göz mercekleri beraber 100TL teki 50TL

[*]Vite barlow 30TL

Coma Corrector ve teleskopu ayırmaya gönlüm elvermiyor. ama onlarıda ayırabilirim.

İlave olarak Solomark 2" CLS ışık kirliliği filtresi 140TL. Bir kez kullandım yukardaki fotoyu çektim.

Ufak parçaları kargoya verebilirim.
Olurda daha da parçalayıp satmak istersen TÜP e talibim. Yani 8x50 finderscope, 2" Crayford focuser 1:10 Dual speed, 35mm extension), Chesire collimator, TS coma corrector, 48mm t-ring lazım değil.

Tüp+İkincil ayna+Örümcek+Ayna hücresi ve Ringleri lazım. Aynayı kendim yapacağım onun için lazım değil ama napacam ben onu dersen onuda pakete ekleyebiliriz. Aklında bulunsun teklif var ısrar yok :)
Onur Durma yazdı:Olurda daha da parçalayıp satmak istersen TÜP e talibim. Yani 8x50 finderscope, 2" Crayford focuser 1:10 Dual speed, 35mm extension), Chesire collimator, TS coma corrector, 48mm t-ring lazım değil.

Tüp+İkincil ayna+Örümcek+Ayna hücresi ve Ringleri lazım. Aynayı kendim yapacağım onun için lazım değil ama napacam ben onu dersen onuda pakete ekleyebiliriz. Aklında bulunsun teklif var ısrar yok :)
hocam sende çok parçaladın :) aslında benimde aklıma karbon tüp bulabilirsem komple parçaları(aynalar, ayna hücresi, spider, vs.) kullanmak geldi. internetten okuduğuma göre collimation ve focus sıkıntısı oldukça azalıyormuş o zaman. Ama 230mm çapında karbon tüp bulmak lazım, oda Türkiye'de yok galiba :( dışardan getirmekte bi teleskop daha eder.
Eskiden olsa şu kundağa yaptığınız mevzu üzerinden en az 10 sayfa ve aylarca tartışırdık... hem de ne tartışma :)

Ama şimdilerde nedense (belki de bir çok şeyi hallettiğimiz için) artık bu konular o kadar ilgi çekmiyor.

Ben bir saygı ifadesi olarak yine eskiden forumuzun çok kullanılan tapıcısını buraya koymak için geldim :tap :tap :tap
Burak Yakut yazdı:Eskiden olsa şu kundağa yaptığınız mevzu üzerinden en az 10 sayfa ve aylarca tartışırdık... hem de ne tartışma :)

Ama şimdilerde nedense (belki de bir çok şeyi hallettiğimiz için) artık bu konular o kadar ilgi çekmiyor.

Ben bir saygı ifadesi olarak yine eskiden forumuzun çok kullanılan tapıcısını buraya koymak için geldim :tap :tap :tap
Teşekkür ederim 8) Zaman ve emek harcadım ama AstroEQ benim tasarımım değil Tom Carpenter isimli bir elektronik mühendisliği öğrencisinin projesi. Ben tarife göre montaj yaptım sadece, lego yapar gibi :)

Forumda inanılmaz bir cansızlık var keşke eski günlerdeki gibi olsa. Huzurevine internet kafe yapılsa burdan daha aktif olurdu heralde :)
Güncel Liste:

[*]Skywatcher Eq5 kundak (kundak, tripod, 2 adet 5kg karşı ağırlık, polar view finder, step motorlar ve AstroEQ takip sistemi, 12v adaptör, bağlantı kabloları,vs. ) 1700 TL

[*]GSO 8" F4 Newtonian Teleskop (8x50 finderscope, 2" Crayford focuser 1:10 Dual speed, 35mm extension), Chesire collimator, TS coma corrector, 48mm t-ring 1700 TL

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]