Güneş Sistemi, Gezegenler, Galaksiler (Gökadalar), Kuyrukluyıldızlar, Göktaşı yağmuru (Akanyıldızlar), Asteroitler. Çift yıldızlar, Değişen Yıldızlar, Yıldızların Evrimi.
gönderen Ziya Al
En çok merak ettigim yıldızdır kendisi..En parlak yıldızlardan fakat özellikleriyle ilgili pek bir bilgi elde edemedim.Mesela uzaklıgı Çap ı vs...Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba,

Polaris, α UMi ya da α Ursae Minoris ya daAlpha Ursae Minoris. Kutup Yıldızı, gerçi kutup tam Polaris'in üzerinde değil. Ancak basitçe kuzeyimizde kalıyor. Görünür parlaklığı 1.97. Uzaklığı yaklaşık 430 IY. Ayrıca Polaris bir Cepheid değişeni. Cepheid değişenler genelde 1-70 günlük periyotlara sahipler ve parlıkları 0.1-2 kadir arasında değişebiliyor.

Ayrıca Polaris bir trinary (trinary=sanırım üçlü demek) sistem. α UMi A büyük sarı bir Cepheid değişeni. α UMi B parlak sarı cüce ve bize uzaklığı 2400 AU (1 AU ~ 1.5 milyon km). α UMi B William Herschel tarafından 1780'de çok mütevazi bir teleskopla gözlenebildi.

Resim
En son Çağdaş Çalış tarafından 16 Ara 2007, 00:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
kuzey yıldızı veya demir kazık olarak da adlandırılır.Çünkü kuzey yıldızı,yerkürenin dönme ekseninin gökyüzündeki izdüşümü olan noktaya çok yakındır.Bunun bir sonucu olarak,yerin dönmesinden dolayı,gece boyunca bütün yıldızlar kutup yıldızının etrafında dönüyormuş gibi gözükürler.Uzaklığı yaklaşık 680 ışık yılı olarak geçiyor -tübitak;gökyüzünü tanıyalım- kitabında.
gönderen Ziya Al
Resimlerle çok güzel olmuş elinize saglık.Sormamın nedeni bir kitapta okumuştum çogu yıldızın uzaklıgı varken onun uzaklıgı yazmıyodu:S Teşşekkürler....
Kullanıcı avatarı
gönderen Tamer Özdemirkan
Bilgiler için ben de teşekkür etmek isterim. Kutup yıldınızının bize, diğer yıldızlara nazaran hareketsiz görünmesinin nedenini öğrenmiş bulunmaktayım. Uzaklık değerine bakacak olursak, bize çok yakın diyebiliriz, öyle değil mi?
gönderen Onur Kaya
Tamer Özdemirkan yazdı:Uzaklık değerine bakacak olursak, bize çok yakın diyebiliriz, öyle değil mi?
Çok yakın demek yanlış olur. Uzaklıkları 4 ila 20 ışık yılı arasında olan birçok yıldız var, bunlar için daha doğru olur. Yakın yıldızların listesini şu adreste bulabilirsiniz:

http://www.bulutsu.org/evreninharitasi/nearstar.php
Kullanıcı avatarı
gönderen Tamer Özdemirkan
Listeye hemen göz attım. Evet Kutup yıldızını baz alacak olursak, bunlar bir hayli yakınlar! :)
Paylaşım için teşekkür ederim.

Ayrıca, "Binlercesinin arasında tek bir kırmızı yıldız... Fotoğrafın ortasındaki kırmızı yıldız, Güneş'in en yakın komşusu, Proksima Erboğa'dır. 4,22 ışıkyılı uzaklıktadır. Bu resimdeki diğer yıldızların çoğu, yüzlerce kez daha uzaktadır." şeklindeki açıklamaya bayıldım. Buna dayanarak, bize en yakın yıldızın adı Proksima Erboğa. Bugün forumda gezinti yaparak bir hayli şey öğrendim.
Tekrar sizlere teşekkür ederim!
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Tamer Bey,
Tamer Özdemirkan yazdı:...Ayrıca, "Binlercesinin arasında tek bir kırmızı yıldız... Fotoğrafın ortasındaki kırmızı yıldız, Güneş'in en yakın komşusu, Proksima Erboğa'dır. 4,22 ışıkyılı uzaklıktadır. Bu resimdeki diğer yıldızların çoğu, yüzlerce kez daha uzaktadır." şeklindeki açıklamaya bayıldım. Buna dayanarak, bize en yakın yıldızın adı Proksima Erboğa...
Namibya'da iken Proxima Centauri'yi hemen 12" lik teleskopumla aradım ve yaklaşık yarım saat sonra bulabildim. Onun kadar parlak (veya sönük) olan o kadar çok yıldız var ki, gerçekten de bulmak saman yığını içinde iğne aramaya benziyor. Bir diğer sorun, baskılı atlaslarda gösterilen yeri gökyüzündeki hızlı hareketi nedeniyle yanlış (yıldızların hareketini gösterebilen bir yazılım kullanmak daha iyi bir yöntem).
Bulunca, bize en yakın yıldız olmasına rağmen bu kadar sönük olması beni hayretler içinde bıraktı.
gönderen elvan yavuz
Arkadaşlar eklemek istedim:Biliyorsunuz ki yrin dönme ekseni 23.5 derecelik bir eğime sahip.Bu nedenledir ki, bugün Kutup Yıldızı olarak bilinen yıldızın yerine, bir kaç bin yıl sonra Vega Kutup Yıldızı olacaktır.Kutup Yıldızının kutup noktasına en yakın olacağı zaman 2105 yılıdır ve 27' kadardır. Günümüzde ise bu uzaklık 1 derece kadardır.İsa'dan Önce (İÖ) Ejderha Takımyıldızının kuyruğundaki 3. yıldız olan Thuban Kutup Yıldızı idi. 5000 yıl kadar sonra da Cepheus Takımyıldızının Alderamin adlı yıldızı Kutup yıldızı olacak. Çalgı (Lyra) Takımyıldızının en parlak yıldızı olan Vega ise, 12000 yıl kadar sonra bu konuma gelecek.

:)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba Elvan,

Tahir ağabeyin Proxima'nın hareketinden bahsedince bende bundan yaklaşık 2500 sene önceki haline baktım.Vakit bulursam bir hareketli resim koyacağım. Özet olarak Alfa Cen A ile B birbirinden ayrılırken Proxima da Alfa Cen A'ya kaklaşıyor. Hatta çok yakınından geçtiğini de gördüm. Ancak hareket farkları bir insan ömrü ile hissedilir derecede gibi gözüküyor. Yani şu ki yerini ömrünüzde bir kere bulduğunuzda tekrar aynı yerde olacağını düşünüyorum. Tabi çok çok yüksek büyütmelerde senelik hareketi hissedilir olsa gerek.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Salih Bey,
Salih Dinçer yazdı:...Proxima da Alfa Cen A'ya kaklaşıyor. Hatta çok yakınından geçtiğini de gördüm.
Bizden bakınca öyle görünüyor olsa gerek, zira Proxima Centauri Alfa Centauriden oldukça uzak (güneş sistemi ayarında düşünülürse). Hatta uzun yıllar bu iki yıldızın birbirine bağlı olup olmadığı bile tartışıldı.
Ancak hareket farkları bir insan ömrü ile hissedilir derecede gibi gözüküyor. Yani şu ki yerini ömrünüzde bir kere bulduğunuzda tekrar aynı yerde olacağını düşünüyorum....
Malesef öyle değil. Proxima Centauri'yi bu gün bulsanız, 6 ay sonra başka yerde olacak. 1-2 yıl içinde hareketi son derece bariz olarak görünür, yıldız başka yıldızların arasına karışmış olacak. Etrafında çok miktarda başka sönük yıldız bulunduğundan atlasa bakarak aradığınız yıldız deseni hareket neticesinde bozulmuş olacak.

Her ne kadar Proxima Centauri'yi Türkiye'den göremiyorsak da Ophiucus burcundaki Barnard yıldızını yaz başında izleyebiliriz. Bu yıldız Proxima'dan biraz daha uzakta olmasına rağmen, gökyüzündeki görünür hareketi daha bile büyük. Bu nedenle yıldıza "Barnard'ın ok yıldızı" da denir.

Yıldız sönükçe olmakla birlikte bütün küçük teleskoplarla görünür.

Barnard yıldızı hakkında bilgi ve hareketini gösteren bir simülasyonu burada bulabilirsiniz:

http://www.solstation.com/stars/barnards.htm
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Resmin görünmemesinin sebebi içeriği resim olmayışıdır. Verilen adres dinamik bir sayfanın oluşturduğu içeriğe sahiptir.
Hasancan AKTÜRK yazdı:Kutup Yıldızı (Demirkazık, Çulpan, Kutupyıldızı, Şimal Yıldızı, Kuzey Yıldızı, Lat. Alpha Ursae Minoris), Küçükayı takımyıldızının en parlak yıldızı.

Kutup Yıldızı, dünyanın ekseni ile hemen hemen aynı doğrultuda olduğundan, diğer gökcisimlerinin aksine gün boyunca yer değiştirmez ve hep kuzeyi gösterir. Bu özelliği nedeniyle tarih boyunca yön bulma ve seyir amacıyla kullanılmıştır. Aynı nedenle, Demirkazık, Kuzey Yıldızı gibi isimler alır.

Kutup Yıldızı tam olarak dünyanın ekseni ile aynı doğrultuda olmamakla birlikte, aradaki fark sadece bir derecenin dörtte üçü yani 44 dakika kadardır. Dünyanın ekseni zamanla doğrultu değiştirdiğinden bu fark önümüzdeki iki yüzyıl boyunca daha da azalacak ve 25 dakikaya kadar düşecektir. Daha sonra Kutup Yıldızı dünyanın ekseninden giderek uzaklaşacak ve ancak 25.000 yıl sonra aynı yere dönecektir.

Kutup Yıldızı, aslında üç yıldızdan oluşan bir sistemdir. Sistemin en parlak yıldızı olan A; büyük sarı, parlaklığı değişken bir sefeit türevidir. Bunun çevresinde dönen ve bir sarı cüce olan B yıldızı, 1780'de William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Üçüncü cüce yıldızın varlığı 1929'da saptanmıştır.

Kutup Yıldızı'nı gökyüzünde bulmak oldukça kolaydır, daima pusula'nın kuzey ibresi doğrultusunda bulunur. Büyükayı takımyıldızının oluşturduğu "tava"nın gövdesinin sonundaki iki parlak yıldızı (Dabne ve Merak) birleştiren hayalî doğruyu takip ederek, bu iki yıldız arasındaki mesafenin yaklaşık 5 katı kadar ileride Kutup Yıldızı bulunur. Gökyüzünün bu bölgesindeki en parlak yıldız olduğundan, başka bir yıldızla karıştırılma ihtimali düşüktür. Kutup Yıldızı'nın ufuktan yüksekliği, bulunduğunuz enlemi yansıtacaktır. Örneğin, İstanbul'da Kutup Yıldızı ufuktan 41° yükseklikte görünür.

Kutup Yıldızı sadece kuzey yarıküreden görünür, güney yarıküreden görünmez, güneyi gösteren parlak bir güney Kutup Yıldızı bulunmamaktadır. Ancak Güneyhaçı takımyıldızı, güney yarıkürede bulunanlara kabaca güney yönünü gösterir.

Resim
Büyük hali için resim üzerine tıklayınız...
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]