Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba,

Nihayet artık benim de bir teleskobum var. Orion Starmax 127mm EQ
http://www.teleskobum.com/asp/show_stoc ... ct_ID=9826
http://www.telescope.com/control/produc ... t_id=09826

Çocukluğumdan beri astronomi ile ilgilenirim. Her fırsatta kitaplar, dergiler, makaleler okurum. Yıllardır etkinlik/seminer/gözlemlere katılırım. Bu benim ilk teleskobum.

Ufak bir kargo macerasından sonra teleskop dün akşam elime geçti. Dış kolinin içinde bir koli daha vardı ve zarar görmemişti. Tüp ve diğer malzemeler güzelce paketlenmişti. Paketler janjanlı değildi ama ABD TR yolculuğuna dayanabilecek kalitedeydi. Parçaları tek tek çıkarttıktan sonra kullanım klavuzunu elime aldım. Maalesef kılavuzda fazla açıklayıcı resim olmadığından bilmeyen birisi için sorun teşkil edebilir. Meraklı eşim, ablam, eniştem ve yeğenimin bakışları altında yaklaşık 1 saatte montajını tamamladım. Bir koşu pencereyi açtım. Teleskobu ilk gördüğüm yıldıza çevirip ilk ışığı alma hayalleri kurarken o da ne, her yer bulut :evil:

Ne yapalım ben de özür dileye dileye yaklaşık 300mt ilerideki apartmanın üst katlarından birinde lambası yanan ve perdeleri açık bir odayı dikizlemeye başladım. Ama tamamen bilim uğruna 8) Merak etmeyin odada insan yoktu ve sadece duvardaki dolaplar ve tavan gözüküyordu.

İlk önce bulucu dürbünden bakacağım yeri hedefledim. Daha sonra paketten çıkan 25mm sirius plössl 1.25" göz merceğini taktım. Ben odayı ters görmeyi bekliyordum fakak demek ki paketten çıkan "mirror star diagonal" görüntüyü düzleştirmişti. Elimdeki 20*40 dürbünle şöyle böyle görünen odadaki dolapları teleskop ile çok parlak ve detaylı görebildim. (collimation ya da ekvatoryal kundak ayarlarını henüz hiç ellemedim) Daha sora yurtdışından getirttiğim 10mm, 17mm sirius plössl gözmerceklerini ve daha sonra 2x shortly barlow lensi denedim. Hepsi son derece net ve keskin bir oda görüntüsü verdi. Tahmin edeceğiniz gibi 10mm ve barlow kullanarak yaptığım denemelerde odanın ışığı oldukça sönüktü. 17mm ve 25mm lik gözmercekleri ile baktığımda, barlow da kullansam oldukça parlak bir oda görebildim.

İlk teleskobumu bu kadar çabuk kurup çalıştırdığım için çok mutluyum. Bu akşam eğer hava açarsa bir balkon sefası yapmayı deneyeceğim. Ama bulutlu olsa da sorun değil bunca zaman bekledim bir kaç gün daha beklerim. Önce yağmur, sonra gökyüzü gözlemi (:

Yeni deneyimlerimde görüşmek üzere.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Hayırlı olsun Gülhan bey,

Kullanıcı görüşlerinizi merak etmekle birlikte mümkün olursa ürün resimlerini de bekliyorum. Marmara'da hava bulutlu gözüküyor ve dün gecede güneş battıktan bir süre sonra gözlem yapacak bir hava kalmamıştı. Ama şimdi hava çok güzel ve güneşli. Tabii İstanbul büyük bir yer belki de sizin gözlem yapacağınız yere bulutlar uğramaz...:)

Teleksopunuzu iyi günlerde kullamanız dileklerimle...
gönderen Ali Bulut
Gülhan Bey,
sizede yeni teleskopunuzu iyi günlerde kullanmanizi diliyorum. Almanlarda bir söz var, yeni teleskop alininca bir müddet hava kapali olur kabilinden. Sizin teleskopunuzun aynisi bende var ama Skywatcher adi altinda. Zaten üreten firma yine Skywatcher. Güzel bir teleskop yalniz teleskopunuzun yani tüpte sakin collimasyon ayari yapmayin. Yani tüpü sakin acmayin. Bu isi sadece uzmani olan kisi yapabilir ve fabrika ayari bir kere bozuldumu bir daha ayni ayari yapmak cok cok zor. Ben Skywatcher' in deposunda müsterilerin satin aldigi ama sirf merak yüzünden biraz daha hafif bir ayar yapayim diye bozdugu ve sonra geri verdigi (tamir icin ve kendileri ödemek zorundalar) cok Maksutov gördüm.
Buradaki forumlarda, cok biliyorum, yapiyorum diyenlerde beceremeyip yollamislar.
Mirror Star Diagonal' iniz 45° mi yoksa 90° mi? Bendeki görüntüyü tipki dürbün gibi gösteren bir 90° lik. Size hangisi geldi?
Selamlar,
Ali Bulut
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Gülhan Bey,

Sizi tebrik ederim. Hayırlı olsun!
Gülhan YAŞAR yazdı:...Ben odayı ters görmeyi bekliyordum fakak demek ki paketten çıkan "mirror star diagonal" görüntüyü düzleştirmişti...
Cassegrain ve Maksutovlarda 90 derecelik bir saptırıcı ayna kullanıldığında görüntü düz ama doğu-batı yönünde ters olur.
gönderen Onur Gürel
Gülhan Bey,

Öncelikle hayırlı olsun. Henüz kendim teleskop alamamış biri olarak kendi adıma üzülmeye devam etmekle beraber sizin adınıza sevindim. :D Eğer sakıncası yoksa sizden biraz bilgi almak istiyorum.

Malumunuz ülkemizde teleskop fiyatları oldukça pahalı. Ben de sizin yaptığınız gibi yurtdışından, Amerika'dan örneğin, bir teleskop getirtmek istiyorum.

Hangi yolla nasıl, tanıdık birisi aracılığı ilemi yoksa internet'ten sipariş vererek mi aldınız gibi bazı sorularıma cevap verirseniz sevinirim. Gümrük konusunda bir sorun oldu mu? Kargo ücreti ne kadar tuttu? Bildiğim kadarıyla bazı internet sitelerinde bazı ürünlerin ki teleskop bunlara dahil, yurtdışına gönderilmesi Amerikada yasak, örneğin Amazon. İnternet!'ten aldıysanız hangi siteden aldını?

Yani işin özü Amerika'dan nasıl getirttiniz? Aynı kanalı ben de kullanabilirmiyim?

Tekrar hayırlı olsun diyorum. Gözlem raporlarınızı, özellikle de resimlerinizi şahsen ben sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılar,
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet Koç
Gülhan bey hayırlı olsun,iyi gecelerde kullanmanız dileğiyle ve darısı bizim başımıza.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir ve Ali ağabeylerim,

Artık şu ters düz olaylarını Türkçe bir belge ile netliğe kavuştursak diyorum da sizi her seferinde yormasak...:)

Şimdi, tespit ettiğim ama gözlemlemediğim 3 görüntü (pon) tersleme var:
  1. Dikey (bou),
  2. Yatay (noq),
  3. Yatay-Dikey (uod)
Kusura bakmayın anlamsız sözcükler oldu ama resim kullanmadan en pratik böyle açıklanabilir diye düşündüm. Hala tam emin olmamakla birlikte 3. seçenek Newton tipi teleskoplar için geçerli ama ikincil aynada görüntü kısmen düzeleceğinden 4. bir şık (dou) olabilir. Belki de 5. bir şık vardır, bilemiyorum! Dediğim gibi hiç gözlem yapmadığım için sizin gibi net konuşamıyorum.

Ama herkes kullandığı teleskopla bir tabelaya bakarak iki resim (biri gözmerceğinden) gönderse veya yukarıda yaptığım gibi kolayca ifade edilebilir bir sözcükle anlatsa da öğrensek şu işi... :oops:
Onur Gürel yazdı:Hangi yolla nasıl, tanıdık birisi aracılığı ilemi yoksa internet'ten sipariş vererek mi aldınız gibi bazı sorularıma cevap verirseniz sevinirim. Gümrük konusunda bir sorun oldu mu? Kargo ücreti ne kadar tuttu? Bildiğim kadarıyla bazı internet sitelerinde bazı ürünlerin ki teleskop bunlara dahil, yurtdışına gönderilmesi Amerikada yasak, örneğin Amazon. İnternet!'ten aldıysanız hangi siteden aldını?
Yanlış biliyorsam Gülhan bey düzeltsin; iki gündür bahsedilen teleskoplar Amerika'dan Mersin'e gelen teleskopların Türkiye teslimatlarıydı. Yani her ay siparişler toplanıp Mersin'deki anlaşmalı firma vasıtasıyla Türkiye'ye gelmekte. Dolayısıyla kimse kolay kolay yurt dışında ürün getirmeye cesaret edememekte.

En son ben Almanya'dan bir Vixen getirecektim ama ne yazık ki kredi kartıyla ödeme imkanını kapamışlar! Yani şirket ödeme işlemlerini PayPal aracılığı ile yapıyor. Tükiye'de ise bu firma kara listeye alınmış. Bankaya sorduğumda bizimle alakalı değil bankalar üst kurulunun kararıdır dediler. Dolayısıyla benim de elim kolum bağlı kaldı bir anda...:(

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar, Gülhan bey teleskobunuz hayırlı olsun,güle güle kullanın darısı başımıza....Gülhan bey bu teleskopta takip motoru varmı?...Yoksa opsiyonel mi?...Gözlemlerinizi bizimle paylaşın....Salih bey sizde yakında bir teleskop alacağınızı yazmıştınız,nasıl bir şey düşünüyorsunuz,bütçeniz nedir...hoşçakalın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar, Gülhan bey teleskobunuz hayırlı olsun,güle güle kullanın darısı başımıza....Gülhan bey bu teleskopta takip motoru varmı?...Yoksa opsiyonel mi?...Gözlemlerinizi bizimle paylaşın....Salih bey sizde yakında bir teleskop alacağınızı yazmıştınız,nasıl bir şey düşünüyorsunuz,bütçeniz nedir...hoşçakalın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sevgili Cüneyt,

Nasipse ilk teleskopumu Harun ağabeyden alacağım. Teleskopum 8 inçlik bir Newtonian olacak. Ama henüz Türkiye'ye gelmediği için bir az sabretmeliyim.

Sevgiler, sayglar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:
  1. Dikey (bou),
  2. Yatay (noq),
  3. Yatay-Dikey (uod)
...
Dikey: Göz, dürbün, spektif, 45 derecelik doğrultucu pirizma (erecting pizm/amici prizm)

Yatay: Newton teleskopu

Yatay-Dikey: 90 derecelik saptırıcı aynası olan mercekli teleskop, Maksutov, Schmıdt-Cassegrain
gönderen Ali Bulut
Tahir Bey,
bendeki türkcesini bilmiyorum almanca yaziyorum 90° lik Amiciprisma ve bu yüzden görüntü insan gözünün gördügü sekilde ortaya cikiyor yani görüntü hem düz hemde dogu bati ayni, karismiyor. Nasil bir dürbün ile bakarsaniz normal görüyorsunuz iste öyle gösteriyor ama haliyle tek gözle bakilaraktan.
Zenithspiegel (90°) onun türkcesi nedir bulamadim oda var bende. Oda görüntüyü düz ama sagi ve solu karistirarak gösteriyor. Fakat ben daha cok Amiciprisma ile gözlem yapiyorum.

Salih Bey Almanya' dan teleskop getirmek icin baska imkaniniz yokmu? Yani Almanya' da kredi karti ilemi siparis yapiliyor sadece? Sadece merak ettigim icin soruyorum. Türkiye' den herhangi bir teleskop firmasi baska bir ürünü ismarlayip getirebiliyormu?

Selamlar,
Ali Bulut
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Yeni teleskobunuz hayırlı olsun Gülhan Bey.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Evet, Türkiye'de firmalar var. Mesela Orion'ları Mersin'de bir firma getiriyor. Ama fiyatlar (en azından Vixen Viper MC90L için) 3 katı.

Herhalde bir kısmı devlete ve kargoya gidiyor. Ama yine fazla geldi bana. Yanılıyorsam Hasan bey düzeltsin, ödediğimiz miktarın bir kısmı da ileride çıkan arızalarda parçanın kargo masrafına alınıyor olabilir. Acaba cihaz garanti kapsamında arızalandığında değişim masrafını Skywatcher karşılıyor mu? Yoksa ürünlerle birlikte yedek parça da getittirilip arızalar burada mı gideriliyor?

Aslında en iyi alternatif yurt dışındaki yakınlarımız. En azından senede bir defa da olsa tatile gelirler. Bir şekilde sipariş verip teleskopu tıpkı bir hediye gibi onlara ulaştırabilirseniz onlarda size hediye edeceklerdir. Bir nevi kendinize yurt dışından hediye ısmarlamış olacaksınız ki ben henüz bunu başarabilenlerden değilim. Swift alternatifim vardı ama yurt dışında tanımadığım bir fimaya güvenemezdim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Ali Bulut yazdı:...ben daha cok Amiciprisma ile gözlem yapiyorum...
...ama Amici pirizma görüntü kalitenizi düşürmüyor mu? En azından yüksek büyütmelerde benim deneyimim bunun böyle olduğu. Dolayısıyla şahsen hiç bir zaman doğrultucu pirizma kullanmıyorum. Bırakın ters kalsın görüntü diye düşünüyorum...

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]