Amatörlerin gözlem deneyimleri, gözlem hikayeleri.
Arkadaşlar merhaba,

Yeni ekipmanları aldığımdan beri doğru dürüst gözlem ve çekim yapmamıştım; bu vesileyle hem havaların birkaç gündür açık olması dolayısıyla hem de ayın olmayışı nedeniyle artık batmakta olan Orion takım yıldızını son demlerinde yakalayıp en azından ilk çekim denemesine başlamak istedim.

Aylardır balık tutma amaçlı gidip balık tutamadan döndüğüm, Kurtboğazı barajına bu sefer gözlem amaçlı keşif yapmak için gitmeye karar verdim. Yeteri kadar karanlık olmadığını bildiğim halde yağmasa da damlar mantığıyla bir kaç gün öncesinden plan yapmaya başladım ve bu planı aşamalandırarak siz sevgili dostlarla paylaşmak istedim. Bu keşifteki asıl amaç gözlem ve çekim olmasına rağmen; acemiliğimi göz önünde bulundurunca kendimce güzel bir plan kurup o plana sadık kalmak istedim. Bunları da fotoğraflar eşliğinde düzenli bir şekilde paylaşmaya çalışacam.

Plana kısaca değinmek istiyorum. Keşfe çıktığım tarih 27 Mart ve 30 Mart 2014 tarihleridir. Bir gün öncesinden hazırlıklar tamamlanıp ertesi günün ilk ışıkları olmasa da bütün günümü geçireceğim güzergaha doğru saat 9 gibi yola çıktım. Planlarımı sıralamaya başlayalım.

Plan 1: Daha önceden gideceğim yerin haritada yerini birkaç açıdan işaretleyip forumda paylaş.

Resim Resim

Resim

Resim

Plan 2: Gözlem mekanında güzel bir kahvaltı yap. :ye

Resim

Resim

Plan 3: Gözlem mekanında fotoğraf çalışmaları yap.

Resim

Resim Resim

Resim

Resim

Resim

Plan 4: Gözlem mekanında ilginç canlıların çekimini yap. (burada sadece Angut ördeklerini çekebildim. Bu arada bunlar karı-koca :) boynunda siyah halkası olan erkek. Bu bilgileri de internetten buldum çünkü çektiğimin ne tür olduğunu bilmiyordum. :oku

Resim

Resim

Plan 5: Kitap okumaya vakit ayır. ( Okuduğum kitap Sait Faik Abasıyanık'ın "Hikayecinin Kaderi" :oku )

Resim

Plan 6'ya geçemeden ilginç birşey oldu dağdan koyun ve keçi sürüsü mekanımı bastı ve çoban köpeği geceye ayırdığım ne varsa yedi. Çobandan hiç ses çıkmadı ben de bir şey demedim. Bunda da hayır varmış hava bozdu ve dönmek zorunda kaldım. Eve girdiğim an sağanak yağış başladı bu olayı da güzel anılar kısmına yazdık.

Resim

30 Mart 2014 tarihinde oy kullandıktan sonra sadece geriye kalan planlar için aynı yere gittim.

Plan 6: Gece fotoğraf denemeleri yap. (Işık kirliliğini görmek açısından iyi oldu. Çekimlerde süre 30 sn. iso 400 makina sony a100)

Resim

Resim

Plan 7: M42 (orion) gözlemi yap ve çekim yap.

Resim

Resim

Resim

Ekipman:

Celestron C5+ f 0.63 reducer+Canon 60D hab griffin modifiyeli
takip sistemi: astrotrac
tripod: tapu kadastrocuların kullandığı bilindik tripod
çekim: 45x30 sn light+17x30 sn. dark
işleme:DSS+photoshop CS6

İşleme kısmını çok beceremedim desek yeridir. Bu kadar plan yapmamın amacı, sadece gözlem için gidip hiç birşey yapmadan dönmemek içindi. Nitekim ilk gün dönmek zorunda kaldım.

Sonuç olarak benim de gecikmiş ilk gözlem hikayem budur.

Selamlar

İbrahim
En son ibrahim öztürk tarafından 05 Nis 2014, 14:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Bayildim fotograflarina... cok guzel bir mekan....

Orion calisman, benim ilk Orion'uma gore fevkaladenin fevkinde diyebilirim :) Ellerine saglik! Onca yatirim ve emek nihayet meyvalarini vermeye baslamis. Cok sevindim.
Sevgili İbrahim, seni kutlamak şart oldu.
Doğa sevgin, astro yönün ve konu seçimin ile bizim motosiklet grubu arkadaşlarla aynı frekans bandını yakalamış olduğunu rahatlıkla söyliyebilirim. Şehirden iyibir kaçamak olmuş. Resimler benim gibi bir acemi için çok güzeldi. Ellerine sağlık,
gerisinin gelmesi temennisi ile...
Bana yakın bir konumda olmanıza çok memnun oldum İbrahim bey. Elbette birlikte etkinlik yapabiliriz.
Benim Gsm 0542 3946370
Diğer bilgileri de Forum üyeliğinde bulabilirsiniz.
İbrahim Bey tebrik ederim ben beğendim çalışmanızı ve sunuşunuzu :D umarım bu girişim bundan sonra Ankara'da yapılacak etkinliklerin ilki olur.

Daha önce Beynam ormanının gözlem için uygun olduğunu sanırım sizinle konuşmuştuk alternatif olarak düşünebilirsiniz.
Muammer Bey teşekkür ederim. Umarım topluca güzel bir etkinlik yapabiliriz.

Ferit teşekkür ederim. Beynam ormanları zahmete girecek kadar karanlık değil. Kurtboğazı da karanlık değil ama birçok imkan var ve düzlük alan çok fazla.
Anlaşılan güzel bir etkinlik olmuş İbrahim Bey. İyi gözlemler dilerim.
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]