Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Merhaba arkadaşlar.
Yeni üyeyim ve ilk mesajım olacak :)
Öğrenmek istediğim bir konu var. Elimde Canon 550D makinem var. Ay, güneş, gezegen ve nebula çekimleri yapma hevesi geldi bir müddettir. Kendime bir türlü engel olamıyorum. Bunu için biraz bütçe ayırayım istiyorum ama nasıl bir çözüm bulacağımı bilemedim. Bir alternatif olarak "Samyang 800mm MC IF f/8 Mirror Lens" ve 2X tele konventör alıp 550D makineme takarak çekim yapabilirmiyim??? 800mm lense 2x konventör takarsam 1600mm olur. 550D nin çarpanı 1.6 olduğuna göre 2560mm odam uzaklığı yapıyor. Bilmiyorum yanlış mı hesaplıyorum. Bu şartlarda yaklaşık 1200 TL'ye halledebiliyorum. Sizce işe yarar mı?
Ya da bu işte çok yeni ve bilgisiz olmam sebebi ile Celestron SkyProdigy 6 Teleskop gibi bir teleskop alıp ona mı monte etmeliyim. Bunun maliyeti 3300TL olacak :(
Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Herkese iyi forumlar...
Hoşgeldin Ferhat,

Öncelikle amacını netleştirmelisin, derin uzaymı (nebula, yıldız kümeleri vs..) güneş sistemi mi (ay, gezegen, güneş) Çünkü işin detayına inildiğinde her ikisinin gereksinimleri farklılaşıyor.
Genel olarak uzay fotoğrafcılığı için skyprodigy tarzı teleskoplardan uzak durmalısın zira onlar alt-azimut kundaklı.
Elindeki makine gayet güzel, geniş alan çekimleri ile başla, tabi bu çekimler için temiz ve karanlık bir gökyüzü bulman gerekiyor. Bu arada alt-azimuth ile equatorial kundak arasındaki farkları araştır, forumda http://gokbilim.com/alt-az-kundaklarda- ... C3%B6nmesi adresinde kundak farklılıkları ile ilgili güzel bir anlatım var.
Kolay gelsin
Paylaşımınız için çok teşekkürler Ali bey.
Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi bu olaya çok yabancıyım. Henüz ne istediğimi kendim bile bilmiyorum. Daha öğrenmem gereken çok şeyin olduğunun farkındayım ve henüz çok cahilim :cry:
"Meade-Bresser N-130 (130/1000mm) Aynalı - GoTo Elektronik Kundaklı Teleskop" bu teleskop sanırım işimi görür gibime geliyor. Ekonomik olarak bu rakamınların üzerine çıkma gibi bir lüksüm yok.
Önceki yazımda belirtmiş olduğum "Samyang 800mm MC IF f/8 Mirror Lens" ve 2X tele konventör + Canon 550D işimi görmez mi??? Buna ekvatoryal kundak alsam monte edebilirmiyim??? Monte etsem de kundağı nasıl çalıştırırım??? Bunların hepsine nasıl zaman ayıracağım??? Bunlar hep benim için sıkıntı. :cry: En iyisi bu sevdadan vazgeçeyim :oops: Ben de kurtulayım sizde. Bu gidişle sizini başınızı çok ağrıtacağım :(
5 yıldır bu ortamdayım, şu ortamda çok "yeni başlayan" gördüm ama sizin kadar hızlı soğuyan görmedim Ferhat Bey :) Gerçekten inanılmazsınız. İlk mesajınızda merhaba diye girip, daha ikinci mesajda ben bu işi yapamayacağım galiba diyip çıkacaksınız nerdeyse.

Elinizde ucuz bir tripod vardır, ilk başta karanlık bir yere gidin ve kameranızla Samanyolu fotoğrafı çekmeye çalışın. Neye ihtiyacınız olduğunu ve ne yapmak istediğinizi o zaman daha iyi anlayacaksınız. Bir kere ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra devamı gelir, getiremezseniz biz yardımcı oluruz merak etmeyin.

Ama ben parayı önce harcayayım bir teleskop kundak objektif her neyse alayım da gerisi gelir diye düşünmeyin. Önce plan yapın ve ne istediğinize karar verin. Bu esnada da korkmayın astronomiden :)
Estağfirullah, bende çok yeniyim. Sizin gibi araştırırken edinmiş olduğum bir iki parça bilgidir paylaştıklarım.
N-130 konusuna gelince, acele edip paranızı çarçur etmeyin. Derin uzay fotoğraf çekimlerinde kundak çok önemli n-130 kundağı ne kadar iş yapar emin değilim ama başlangıç seviyesinde gezegen fotoğrafcılığı yapabilirsiniz. Dediğim gibi geniş alan çekimleri ile başlayın.
Forumu inceleyin muhakkak, ustadların paylaşımlarını okuyun, vaktiniz varsa etkinliklere katılın, çok büyük faydası olur. Önümüzdeki hafta sonu bir etkinlik olucak, şu adresden takip edebilirsiniz http://gokbilim.com/5-6-temmuz-gokbilim ... igi-t8461/
Alttaki linkleri inceleyin
Emre Can`a ait bir çekim http://www.flickr.com/photos/76479388@N08/8737853485/
Güven Özkan`a ait bir çekim http://www.astrobin.com/41824/
Onur Atılgan yazdı:5 yıldır bu ortamdayım, şu ortamda çok "yeni başlayan" gördüm ama sizin kadar hızlı soğuyan görmedim Ferhat Bey :) Gerçekten inanılmazsınız. İlk mesajınızda merhaba diye girip, daha ikinci mesajda ben bu işi yapamayacağım galiba diyip çıkacaksınız nerdeyse.

Elinizde ucuz bir tripod vardır, ilk başta karanlık bir yere gidin ve kameranızla Samanyolu fotoğrafı çekmeye çalışın. Neye ihtiyacınız olduğunu ve ne yapmak istediğinizi o zaman daha iyi anlayacaksınız. Bir kere ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra devamı gelir, getiremezseniz biz yardımcı oluruz merak etmeyin.

Ama ben parayı önce harcayayım bir teleskop kundak objektif her neyse alayım da gerisi gelir diye düşünmeyin. Önce plan yapın ve ne istediğinize karar verin. Bu esnada da korkmayın astronomiden :)
Merhaba Onur bey
Öncelikle yorumunuz için çok teşekkürler. Kısa bir müddettir bu konu üzerinde araştırma yapıyorum. Fakat yeterli olmuyor malesef. Zira iş güç ev çocuk, başka bir sürü sebep, derken çok fazla vakit de ayıramıyorum zaten. Korkmamın sebebi de bu birazda. Başaramamak. Zira bir işi yapacaksam hakkını vermek isterim. Bu her işim için geçerli bir durum benim için. Bunun için de elimden geleni yapmaya çalışırım. Hayatta öğrendiğim ve uygulamaya çalıştığım bir kural vardır ki o da "iyi malzeme+iyi sonuç." Kullandığınız malzemeler ne kadar iyiyse elde edeceğiniz sonuç da o denli iyi olacaktır. Haa tabiki de bunun için tutup Hubble teleskobunu alacak değilim elbet :D
Kötü malzeme adamı işinden soğutur. Başarısız olmak, kötü sonuçlar elde etmek insanın şevkini kırar. Bir de elinizdeki malzemenin neler yapabileceğini iyi hazmetmek gerekiyor ki kötü malzemede ne yaparsanız yapın sonuç yine kötü olacaktır. İyi malzemeyle yola çıkarsanız yapabileceklerinizin sınırını siz bile bilemezsiniz! Yanlış mı düşünüyorum bilemiyorum ama benim görüşüm böyle. Haa belki astronomiye gerekli zamanı ve ilgiyi veremeyebilirim ve uzaklaşabilirim. Bunu şu anda kestirmek benim için de imkansız :)
Fotoğrafçılıkla amatör olarak bir kaç yıldır uğraşıyorum. Özellikle makro çekim üzerine yoğunlaştım. Börtü böcek çekmeyi ve doğayla başbaşa olmayı seviyorum. Astronomi de bunun tam tersi olmakla beraber aslında paralel bir uğraş. Biri micro cosmos diğeri macro cosmos :)
Bunca zamandır micro cosmosla uğraştım, şimdi de yanına macro cosmosu eklemek istiyorum. Her iki uğraş da kaliteli malzeme gerektiriyor. Macro çekimlere ilk olarak elimdeki 50mm lensi bodye ters bağlayarak yapmaya çalıştım. Evet macro çekebiliyordum ama ne kadar??? Ta ki Canon 100mm f/2.8 L macro objektif alana kadar. Olay orada son buldu benim için. Zira bu lens ile çekilen kareler bambaşka!!!
Bilmem anlatabiliyormuyum.
Sizin bahsettiğiniz yıldız çekiminin yeri başka, tadı başka. Ben biraz daha cosmos girsin istiyorum işin içine :)
Neyse dediğim gibi daha yolun çok başındayım ve öğrenecek çok şeyim var.
alikaya yazdı:Estağfirullah, bende çok yeniyim. Sizin gibi araştırırken edinmiş olduğum bir iki parça bilgidir paylaştıklarım.
N-130 konusuna gelince, acele edip paranızı çarçur etmeyin. Derin uzay fotoğraf çekimlerinde kundak çok önemli n-130 kundağı ne kadar iş yapar emin değilim ama başlangıç seviyesinde gezegen fotoğrafcılığı yapabilirsiniz. Dediğim gibi geniş alan çekimleri ile başlayın.
Forumu inceleyin muhakkak, ustadların paylaşımlarını okuyun, vaktiniz varsa etkinliklere katılın, çok büyük faydası olur. Önümüzdeki hafta sonu bir etkinlik olucak, şu adresden takip edebilirsiniz http://gokbilim.com/5-6-temmuz-gokbilim ... igi-t8461/
Alttaki linkleri inceleyin
Emre Can`a ait bir çekim http://www.flickr.com/photos/76479388@N08/8737853485/
Güven Özkan`a ait bir çekim http://www.astrobin.com/41824/

Ali bey çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Elimden geldiğince vakit ayırabildiğimce katılmaya çalışacağım, emin olabilirsiniz. :)
Bu siteyi bulduğuma da çok seviniyorum şimdi :)
Sizleri tanımak çok güzel oldu benim için. Umarım Uzun süren bir beraberliğimizin olur :)
550D yi aldığınız da aklınızda Macro çekmeyi planlıyormuydunuz. Macro için özel lens almayı düşünmüşmüydünüz. Yoksa 50mm i ters çevirerek macro da çekilebilirmiş deyip mi daldınız macro dünyaya. Daha sonra da 100mm lere geçiş sağladınız (tahminen pahalı bir lenstir o da). Teleskop işide biraz öyle. Forumda çoğu kişi ilk kurgusuyla hareket etmiyor şu anda. Bazılarımız sizin 50mm aşamanızda(teleskop olarak tabiki) bazılarımız ters bağlantı ile 50mm lerimizi kullanmaya başladık. Çoğu üstadda 100mm evresine geçtiler teleskoplarında. Bence orta seviye bir ekipman ile bu işlere başlamanız sizi tatmin edecektir her anlamda.. İlk başta üst seviyelerden başlamamalısınız. Ayrıca her ekipmanınızın en üst noktasına gelip level atlamak ayrı bir haz olur. Bunu zaten sizde 50mm den 100mm e deneyimlemişsiniz.
Fotoğraf makineleri hakkında hiçbir şeyi bilmediğinizi ve tüm bildiklerinizi unuttuğunuzu düşünün. F oranı ne demek, diyafram ne işe yarar, shutter speed nedir, hiçbir şey bilmiyorsunuz. Manuel mod, AV, TV, otomatik modlar hiçbir şey.. Elinize L sınıfı lens versem, kamerayı herhangi bir cisme doğrulttuğunuzda iyi bir fotoğraf çekme ihtimaliniz nedir?

Aynı ihtimal burda da geçerli. İlk çektiğiniz fotoğrafın iyi olma ihtimali yok gibi bir şey. Pes etmeden öğrenmek durumundasınız. İyi makineye sahip olmakla bitmiyor, o sadece bir başlangıç.

Ayırabileceğiniz çok bütçe yoksa ben de size sadece iyi bir kundak almanızı öneririm, elinizdeki lenslerle çeşit çeşit Samanyolu denemeleri yaparsınız. Daha yakından çekmek istediğinizde teleskop alacaksınız ama o sadece başlangıç olacak, yanında almanız, takmanız, ve öğrenmeniz gereken çok şey var. Hepsini hatalar yapa yapa öğrenmeye hazırsanız buyrun malzemelerinizi almaya başlayabilirsiniz. Yalnız iyi ekipmanı alır almaz güzel sonuç bekliyorsanız bilin ki ortaya hiçbir şey çıkmayacak, konu makro fotoğraf çekmekten biraz daha karışık burda :) Fakat hiçbiri becerilemeyecek, beceri isteyen şeyler değil, yoğun bilgi istiyor sadece. Okuyacak ve öğreneceksiniz.

Bence objektif kesinlikle almayın. Makro çekiyorsanız tripodunuz zaten vardır, kapın makronuzu gelin bir etkinliğe, görün elinizdeki ekipmanlarla neler neler yapılıyor.
Ferhat hoşgeldin.

Arkadaşlar başlangıç için çok güzel öneriler yapmışlar. Onur'un dediği gibi herhangi bir tripodla yapacağın denemeler sana büyük tecrübe kazandıracaktır. Elindeki kamera ve 100mm lik lens her hangi bir alım yapmadan önce bu tecrübeyi edinmek için yeterli. Böylece sadece optik kalitesinin önemli olmadığını görmüş olacaksın. Takip önemini göreceksin. Ne kadar fokal uzunluk ve f oranı gerektiğini daha iyi anlayacaksın. Çekim uzunlukları ve teknikleri çok farklı olacak hem derin uzay hemde solar sistem çekimleri için. Ortaya çıkan fotoğrafların hiçbir şeye benzemeyecek olması şaşırtacak seni çünkü sonradan fotoğrafların/videoların işlenmesi dediğimiz bilgisayar üzerinde yapılan çalışmalar var.

Hepsini geçtim, tripodunu açıp fotoğraf makineni üzerine yerleştirince ne çekicem ben şimdi diyeceksin ki o bambaşka konu. Bu yüzden gökyüzünü tanıma ile ilgili öneriler geliyor yeni başlayanlar için hep.

Bahsettiğin 800mm lens kimi derin uzay objeleri için fazla bile. Ben ilk çekimi mi sahip olduğum 55-250mm lens ile Orion Nebulası'nı çekerek yapmıştım. Sonra tüm problemleri tek tek düşünerek çözmeye çalıştım ona göre alımlar yaptım. İşin ilginç yanı daha elimde gösterebileceğim 10 tane güzel fotoğrafım yok. :) Ama çok keyif alıyorum. Çok hızlı ilerlenemiyor malesef, birçok konudan daha fazla sabır istediği aşikar.

Emin ol aradığın tüm cevaplar internette mevcut, yeri geldiğinde hepsini biraz araştırarak bulabilirsin. AstroFotoğrafçılar genellikle paylaştıkları resimlerin altına kullandıkları ekipmanları ve çekim tekniklerini yazarlar, bunları bolca incelemeni tavsiye ederim. Selamlar.
Merhaba Ferhat bey öncelikle foruma hoşgeldiniz,arkadaşlardan güzel açıklamalar gelmiş...
Bence şu an hiçbir şey almanıza gerek yok...Elinizde muhtemelen 18-55mm IS ve 50mm f/1.8 lensleri var,tripodunuzu alıp karanlık bir yere giderek samanyolu ve geniş alan çekimlerine hemen başlayabilirsiniz...( Ah ah benim uzun zamandır yapamadığım birşey :aah )

Kendinize bir süre bu şekilde zaman ayırın ve forumu okumaya devam edin,zamanla ne yönde ilerleyeceğiniz netleşir...
Gökyüzü fotoğrafçılığı için yeni lensler almaya karar verirseniz tercih etmeniz gereken lensler hızlı (f/2,8 den başlayan ) prime lensler olmalı...
Samyang 800mm MC IF f/8 Mirror gibi aynalı ve çoook yavaş olan lenslerden uzak durun...

Selamlar,
Cüneyt
Tüm arkadaşlara paylaşımlarından dolayı çoook teşekkürler. Ne demek istediğinizi anladım. Isınma çalışmaları yapmalıyım. Bu çalışmalar doğrultusunda da nasıl bir yol izlemem gerektiğini öğreneceğim. Bu da beni tatmin edecek hoşlanacağım tarzı da ortaya koyacaktır sanırım.
Elimde objektif olarak Canon 50mm f/1.4, Canon 100mm f/2.8L, Canon 15-85mm f/3.5-5.6, Canon 70-300mm f/4-5.6, Canon 24-90 f/4-4,5 olmak üzere 5 objektifim var. Hepsiyle de deneme çekimleri yaparım. Bakalım hangisi daha iyi sonuç verecek görecez :)
En kısa zamanda bir yıldız haritası edinmem gerekecek.
Herkese tekrar çok teşekkürler...
Baslangic calismalarini 50 mm ve alti odak uzakliklarinda tutmani oneririm. Yuksek ISO ve maksimum 10-13 saniyelik pozlar. Sabit tripodla yapacagin cekimlerde oncelikle kuzey kutbuna yakin noktalari hedefle. Boylece yildizlarda uzama minimum duzeyde kalacaktir. Kutuptan uzaklastikca yildizlarin ya da diger nesnelerin hizi artacagi icin uzama daha fazla goze batar hale geliyor.

Asagidaki 13 saniyelik pozlarin istiflenmesiyle ortaya cikarilmis bir fotograf. Sabit tripod uzerinden, Canon 550D ile. Lens 15mm balik gozu. Toplam 10 kare civarinda bir sey olmasi lazim.

Andromeda Galaksisi, Kaliforniya Bulutsusu, Ulker Yildiz kumesi ve daha pek cok nesne rahatlikla goruluyor bu karede.

Resim
ferhatdemirel yazdı:Canon 50mm f/1.4, Canon 100mm f/2.8L, Canon 15-85mm f/3.5-5.6, Canon 70-300mm f/4-5.6, Canon 24-90 f/4-4,5
Ferhat bey, tamamen bilmediğim için soruyorum yanlış anlamayın.
70-300 sanırım makinanın yanında gelmiştir para verip almamışsınızdır. 100mm macro için aldınız. 50mm 1.8 önerilir ama 1.4 de tabiki güzel onuda aldınız. Diğer 2 objektifi hiç kullanmadığım için soruyorum. Ne maksatla alındı onlar çok yakınlar birbirlerine ne farkları vardı da seçtiniz 15-85 ve 24-90
Onur Durma yazdı:
ferhatdemirel yazdı:Canon 50mm f/1.4, Canon 100mm f/2.8L, Canon 15-85mm f/3.5-5.6, Canon 70-300mm f/4-5.6, Canon 24-90 f/4-4,5
Ferhat bey, tamamen bilmediğim için soruyorum yanlış anlamayın.
70-300 sanırım makinanın yanında gelmiştir para verip almamışsınızdır. 100mm macro için aldınız. 50mm 1.8 önerilir ama 1.4 de tabiki güzel onuda aldınız. Diğer 2 objektifi hiç kullanmadığım için soruyorum. Ne maksatla alındı onlar çok yakınlar birbirlerine ne farkları vardı da seçtiniz 15-85 ve 24-90
Merhaba Onur bey
Canon 550D almam, tamamen hiç bir şey bilmediğim ve cahilliğim zamanında yapılmış bir hata ve yenilmiş bir kazıktır benim için.
Erkayalar denilen Canon'unu o zamanlar distribütör firmasından almıştım ve kazıklanmıştım. Neden mi?
Bana 550D ve yanında 18-85mm çok kötü ve daha sonradan öğrendiğim kadarıyla üretim hatası olan ve hiç tutulmayan bir lensi kit lens gibi verdi. Hem de fahiş fiyata :(
tamamen cahilce ben de aldım. Dedim Türkiye distribütörü firma beni kazıklayacak değil ya??? Lakin kazıkladı... 70-300mm lensi işim icabı aldım. O dönem İstanbul Şehir hatlarının tüm basılı işlerini ben yapıyordum ve bol bol gemi resmi gerekiyordu. Özellikle boğazda seyir halinde. 70-200mm L serisine gücüm yetmediği için bu lensi aldım. Ardından portre ve sokak çekimleri için 50mm lensi aldım. Extention macro tüp de aldım ki 50mm ile makro çekimler de yapabileyim istedim. Bunları biraz biraz araştırma yaparak bir şeyler öğrenmeye başlayarak edindiğim şeylerdi. Macro tüp ve ters bağlama öntemi beni bir yere kadar tatmin etti. 100mm macro lens pahalı bir lens 2.500TL. 2. el olarak 1.600TL ye bulunca hemen aldım. Şu an macro için bir eksiğim kalmadı. Ring Flash dahil her malzemeyi aldım. Amatör olarak bana yetiyor da artıyor bile. Daha sonra 18-85mm sattım yerine 15-85mm aldım. Keskinlik ve renk olarak çok daha başarılı bir lens. Gerçi EF-S olması dez avantaj oldu ama fiyat olarak alabileciğim en ideal lens oydu :( 24-90mm lensim ise evdee artık antika kıvamına gelen EOS 300'ün kit lensi. EOS 300 bildiğiniz gibi film'li makine ama lensi DSLR'ye uyuyor ve çalışıyor. İlk zamanlar 18-85mm den çok onu kullanıyordum. Zira daha keskin ve renkleri daha iyiydi. 15-85mm i alınca onu kullanmaz oldum :)
Sırada 550D yi 6D yapmak, 70-300mm'ü de Sigma 150-500mm yapmak var. 15-85mm de 24-105 olacak :) Ama bunların hepsi tamamen duygusal... Kendime ne kadar duygusal olarak yoğun hissedersem o zaman gerçekleşecek şeyler ;)

Saygılarımla...
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]