Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Enes
Forumdaki bu son aksama yüzünden sanırım daha yeni açtığım başlık silinmiş. Acaba başlık gereksiz mi bulundu diye de düşündüm ama sanmıyorum. Galiba aksama yüzünden silindi. Birkaç tane samanyolu denememi paylaşmıştım. Şimdi onları ve en son denemelerimi ekliyorum.

İlk samanyolu denemem. Sadece 10 saniyelik 8 light 8 dark kareyi DSS'de işlemeye çalışıp elde ettim. 18mm'de yaz üçgeninin aşağısında kalan bölge.
Resim

Bir sonraki gece galaktik merkeze daha yakın geçtim. 30mm, 15x13sn, 15 dark kare.
Resim

Aynı bölge. 30mm, 30x15sn, 30 dark, 10 bias kare.
Resim

Sonraki gece tekrardan denedim. Kare sayısı arttıkça iyileşme var gibi ama iyileşme oranı kare sayısı bölü ışık kirliliği gibi olduğu için tamamen ışıktan uzak bir yerden deneme şansım olmadan daha fazla kasmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. Yaz üçgeni nispeten karanlık(bulunduğum yer için mümkün olan en karanlık) olduğu için bundan sonraki samanyolu denemem muhtemelen 100'den fazla kareden oluşan bir yaz üçgeni fotoğrafı olacak. Neyse, asıl fotoğrafa dönersek; 60x8sn, 20 dark, 10 bias, 30mm.
Resim

Sedat Bilgebay da silinen başlıkta yaptığı yorumla bana yardımcı olmuştu, ona da tekrardan teşekkür ederim. 10 saniyeyi geçme demişti takipsiz olduğumdan, ben de bu yukarıdaki fotoğrafta bu mantıkla 8 saniye yaptım 30mm olduğu için. Bir de histogramı çok fazla dikkate almamıştım ama forumda benzer konulara biraz bakınca, toplanan verinin histogramda soldan ikinci bölgeye en azından giriş yapmış olmasının önemli olduğunu belirttiklerini gördüm. Bunu özellikle son ekleyeceğim fotoğrafta dikkate aldım.

Bu da ilk M31 denemem oldu. M31'in bu sıralar gecenin geç saatleri doğarkenki yükselişinin neredeyse doğrusal bir çizgide olduğunu keşfedince benim için daha da kolay bir hedef haline geldi. 55mm'de denemek için de cesaret verdi. 10 karede bir(onar onar seriler halinde çekiyorum) kadrajı çok küçük yukarı alırım diye düşündüm, bunu da son fotoğrafta uyguladım ama biraz gereksiz uyguladım aslında. Zaten kadrajın 2/3'lük kısmından çıkamayacak kadar yavaş hareket ediyormuş. Neyse, bu ilk Andromeda'nın tek tek light karelerine bakıp bir de sonuç fotoğrafa bakmak bayağı heves verici oldu. :) 70x6sn, 30 dark, 20 bias, 44mm.
Resim

Aynı fotoğrafı Andromeda'nın belirsiz kısımlarını net şekilde ortaya çıkarmak için aşırı kontrastlı yapınca ortaya çıkan da şu:
Resim

Bu en sonuncuyu zaten dün gece çektim. Dediğim gibi kısa poz süresi için doğrusal görünen yükseliş çizgisi ve nasıl olsa on karede bir çok az kadrajı yukarı oynatırım düşüncesiyle 55mm'de denedim bu sefer. Histogramı da forumda bahsedildiği ayara benzetmek için hiç yapmadığım şekilde isoyu 3200 yaptım. Poz süresini en fazla 6 saniye diye düşünmüştüm 55mm için ama yine bu yüzden onu da 8 saniye yaptım; çizgileşme de yok denecek kadar az fark edebildiğim kadarıyla aslında. Bir de bunda netlemeyi bilgisayardan yaptım. Aslında EOS Utility'deki özelliği kullanarak fotoğrafları 10'ar 10'ar değil de 20'şer 20'şer ya da daha büyük seriler şeklinde çekecektim ama her bir fotoğraf arasına en az 5 saniye bekleme süresi koymak zorunda kalacağımı gördüm(sizde de böyle mi, ayrıca merak ediyorum) ve makinenin kendi zamanlayıcı ayarından 10'arlı çektim. 120x8sn, 60 dark, 40 bias, 55mm.
Resim

Detay manyaklığı yaptığım için kusura bakmayın, her türlü detayı düzeltilmesi gereken olası bir hata olarak gördüğüm için sizlerle paylaştım. Mesela histogram konusunda benim önceden yaptığım şey, light karelerin hiçbirinde ışık kirliliği belli olmayacak şekilde düşük ayarlı çekmekti. Forumu okuduktan sonra 220 karenin hepsinin çöpe gitmesi pahasına 3200 iso yaptım ve sorun çıkmadı. Önceden toplayamadığım ışıkları düşününce... :lol: Şu dark, bias kareler sizce yeterli mi, fazla mı, flat şart mıdır? Ve şu Raw/Jpeg durumu var. Ham fotoğrafların her biri nereden baksak 10mb yer kaplayacak, DSS'de büyük çile yaratıyor böyle büyük fotoğraflar.

Bir kere de yanlışlıkla L(12 mp)'de çekmişim 120 fotoğrafı, DSS'de çok uzun süre beklediğim gibi Autosave'e gelince "Out of memory" hatası verdi ve hepsini sildim. Ben takip sistemli, ışık kirliliğinin az olduğu ve daha hızlı ve/veya objektif açıklığı daha geniş herhangi bir optik alet edinene kadar ham fotoğrafa pek sıcak gözle bakmıyorum. Mevcut, görece düşük çözünürlüklü jpeg fotoğrafların işlenmesi için bile buzluktan türlü şeyler koyuyorum bilgisayara zaten.

Bir de şu 10-15 dakikalık tek kare pozları nasıl yapabiliyorsunuz, Antarktika'dan mı çekiyorsunuz o fotoğrafları, nasıl ışık kirliliği o derece düşük olabilir? Ne işime yarayacak bilmiyorum ama aklıma takıldı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Çalışmalar çok güzel, kesinlikle silinmemiştir başlığın. O dönemdeki aksaklıktan kaynaklandığı kesin. 15 dk lık tek kare çeken kim :) 15 tane 60" lik çekim görmüş olmayasın. Sende 70x6" = 7dk lık çekim yapmışsın sonuçta. Ve takipsiz harika sonuçlar. Bende takip var halen böyle bir Andromeda çekemedim :)

Bir yerde okumuştum poz süresi artınca çekilecek Darkların sayısı lightların 2-3 katı olmalı diye. 8" lik çekimler yaptığın için sanıyorum bu darklar biaslar yeterli olacaktır.

Kesinlikle çekimlerin RAW olmalı. Gerekirse sayıyı daha az tut laptop zorlanıyor demişsin diye diyorum. 70 tane çekme 20-30 tane çek ama raw çek. En azından ben öyle yapardım bilmiyorum üstadlar az sonra cevaplarlar :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Enes
Teşekkürler öncelikle. http://www.flickr.com/photos/terryhancock/4983618721/ bu linkte 3x15 dakika "sub-exposure" demiş. RAW ile JPEG o kadar ciddi fark yaratıyorsa bir deneme yapmak şart ama ben tabii bilmiyordum öyle olduğunu. Poz süresini de zaten uzatamayacağıma göre dark-bias konusunda sıkıntı yok gibi. Merak ettiğim diğer nokta da işte flat çekimin varlığı önemli bir fark yaratır mı, öyleyse pratik şekilde nasıl halledileceği ve kaç kare çekileceği.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Flat a pek gerek yok gibi şu an için. Vinyet etkisi gözlemlemeye başladığında Flatlarıda çekersin.

Ben forumdan biri 15 dk çekti sanmıştım. Ondan sordum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Enes
Burak Yakut yazdı:Bu isin erbabi ben degilim ama gordugum kadariyla harika sonuclar var. Hem yenisin hem de imkanlar kisitli. Bu durum sonucu daha da kiymetli hale getiriyor.
Teşekkürler.

Danışmak istediğim diğer bir nokta da, Canon EF 50mm f/1.8 ii hakkında gerek bu forumda gerek başka yerlerde birçok olumlu yorum gördüm, hem fiyatı da çok uygun, acaba bana bu noktada tavsiye eder misiniz? Plastik gövdesi yüzünden sorun yaşayanlar da olmuş: http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=16560717. Eğer ucuz fiyatına rağmen gerçekten özensiz kullanılmadığı sürece sorunsuz bir objektifse almayı düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Mustafa sonuçlar güzel. Onur da güzel cevaplar vermiş. RAW çekmen önemli. JPEG çekimlerle arasında dağlar kadar kalite farkı olur. 120 kareye 60 tane dark çekmişsin bence fazlasıyla yeterli. Ne kadar çok dark o kadar iyi ama bir noktadan sonra anlamı olmuyor. Bunu anlatan bir makale vardı bir yerlerde şimdi bulamadım ama bulursam paylaşırım. Bias çok önemli değil bence olmasa da olur. Bias kameradaki piksel hatalarını düzeltmeye yarıyor. Önce çalışmaların mükemmel hale gelsin tek kusur piksel hatalarına kalsın o zaman çekersin :) Ben de çekmiyorum valla... Flatler de köşe kararmalarıı ve sensördeki toz vs gibi şeylerin etkilerini yok ediyor. Onurun da dediği gibi senin çalışmalarında köşe kararması görmedim ben. Çok gerekli gelmedi. Ama teleskopla yapılan çekimlerde ille de gerekli oluyor.

15 dakika pozlamaya gelince örneğin o paylaştığın fotoğrafın detaylarına bakarsan ISO 800 de f/7 bir teleskopla çekildiğini göreceksin. Yeterli karanlık bir yerde bu ISO ve odak oranında o kadar pozlama rahatlıkla yapılabilir. Ben geçen hafta evde (İstanbulun göbeği-Işık kirliliği had safhada) ISO800 f/6.3 de 4dk pozlama yapabildim. Var bunu karanlık bir yerde çektiğimi düşün. Çok normal bir sonuç. E sen tabii lensle çekiyorsun f/3-4 gibi bir değerde hele hele ISO3200 çekim yaparsan 30 sn de o fotoğraf bembeyaz olur...
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Mustafa Enes yazdı: Danışmak istediğim diğer bir nokta da, Canon EF 50mm f/1.8 ii hakkında gerek bu forumda gerek başka yerlerde birçok olumlu yorum gördüm, hem fiyatı da çok uygun, acaba bana bu noktada tavsiye eder misiniz? Plastik gövdesi yüzünden sorun yaşayanlar da olmuş: http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=16560717. Eğer ucuz fiyatına rağmen gerçekten özensiz kullanılmadığı sürece sorunsuz bir objektifse almayı düşünüyorum.[/color]
Bu lensi ben de kullanıyorum. Hiç orada anlatılan sorunları yaşamadım. Bana kalitesiz gibi de gelmedi. Geniş açı çalışmalar için çok güzel bir lens bana göre. Adam gibi garantili bir yerlerden alınırsa sorun olmaz gibi geliyor...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Enes
O zaman bu ayar için dark kareleri lightların yarısı ya da daha azı kadar yapsam yetecek. Biası zaten kolay geldiği için belki bir faydası da olur diye çekiyorum. 15 dakika mevzusu için de siz öyle diyince, o zaman yeterli ışık ancak 15 dakikada elde ediliyorsa sadece 3 tane "yeterli-ışıklı" karenin birleşiminden böyle gayet detaylı Pleiades nasıl çıkmış diye düşündüm. Bana mı çok detaylı ve güzel göründü acaba?

Lensi bu yaz içinde alamazsam en geç okul başında alıp portre filan denerim, ama şimdi alabilirsem işte gökyüzü için de denemeler yapmak istiyorum.

RAW'ın anlam ve önemini vurgulayan bu güzel başlığa hakkını vererek bu gece yaz üçgenini 40-50 kare RAW ile çekiyorum o zaman. Sonuç görüntüsü tamamen hayal kırıklığı olmadığı sürece, iyi ya da kötü bir görüntü elde edersem RAW'dan devam edeceğim. Lens için de anneme biraz yardım edeyim ev işlerinde filan :D Kendi parama kıyamıyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Enes
Bu arada Samanyolu fotoğraflarına tekrardan baktım da, merkezdeki parlak bölge ile yaz üçgeninin olduğu parlak bölge arasındaki görece sönük kısmı çekmişim hep. Bulunduğum konum itibariyle güneyden doğuya kadar gökyüzünün yarısı belki daha fazlası ışık kirliliği demek olduğu için Samanyolu merkez bölge için şanssızım. Aynı pozlarla merkez bölgeyi çekebilseymişim galiba daha içerikli fotoğraflar olacaktı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Mustafa Enes yazdı:. 15 dakika mevzusu için de siz öyle diyince, o zaman yeterli ışık ancak 15 dakikada elde ediliyorsa sadece 3 tane "yeterli-ışıklı" karenin birleşiminden böyle gayet detaylı Pleiades nasıl çıkmış diye düşündüm. Bana mı çok detaylı ve güzel göründü acaba?
Mustafa 1x15 dakikalık pozlama ile 15x1 dakikalık pozlama aynı şey değil. 1x15 dakikalık pozlamada 15x1 dakikalık pozlamaya göre çok daha fazla veri elde edersin. Dolayısı ile 3x15 dakikalık pozla o fotoğraf çok rahat ortaya çıkar. Ha 15x15 dakikalık poz olaydı daha da güzel olurdu ama....
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Enes
Ben de tam bu konuyla ilgili forumda sizin önceden yazdığınız şu "uzun pozlamada foton yakalanma ihtimali yüksek olduğu için DSS bunları noise değil de data olarak görüyor" konulu çevirinize filan bakıyordum. O zaman, takip sistemimiz varsa poz süresini uzatabilmek adına f/7 filan yapsak aynı bu M45'deki mantıkla çok foton toplamış ve f/3,5'teki daha kısa ama çok pozlara göre daha iyi bir sonuç elde etmiş oluyoruz :D Geceye kadar uğraşacak bir şey bulamadım böyle laf yapıyorum bol bol kusura bakma :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Enes
Evet dün gecenin hasılatına gelelim. Hangi hasılat öyle bir şey yok :aah Sadece toplam 90 kare RAW fotoğrafı bir o bilgisayarda bir bu bilgisayarda DSS'de adamakıllı işleme almaya çalışmış ve sabahın 5'ine kadar uykusuz kaldığı gibi sonuçta da hiçbir şey elde edememiş biri var. :aah

Fotoğrafları çekerken makinenin ekranından baktığımda gayet düzgün, net ve her birinde zaten Samanyolu kuşağı bariz şekilde görünüyordu. Ben, benim dizüstünün bu olayı kaldıramayacağını düşünüp direkt olarak diğer masaüstü bilgisayara usb kablo ile fotoğrafları KESİP yapıştırdım. Hafıza kartını görmediği için kabloyla attım. DSS'in hem 3.3.3 beta hem de 3.3.2 versiyonunda denedim. Her ikisinde de light karelerin verileri uçup gitmiş şekilde önizleme yapıyor. Beta olmayan sürümde bir de fotoğrafın soldan %20'sine croplu şekilde açılıyor.

Beta sürümde yine de devam ettiğimde istif aşamasında 50 kareden sadece birinin kullanılacağını söyleyince, işte orada fitil oldum, fıtık oldum, ayar oldum; hangisini kabul ederseniz seçin. :D

Fotoğrafları geri hafıza kartına atıp kendi bilgisayarımdaki DSS'de deneyeyim dedim, usb kablo ile hiçbir şey karta atılamıyormuş. Gece gece kendi fotoğraflarımı kendi bilgisayarıma atabilmek için 2 CD doldurdum, 11 light kareyi de sığdıramayıp bıraktım. Kendi bilgisayarımda sonuç farklı mı oldu, hayır. Beta olmayan sürümmüş bendeki zaten.

İlla sonucu merak eden varsa 1:4 en-boy oranında, sadece Altair'i içeren bir TIFF var bilgisayarda :(

Bu CR2 formattan mı kaynaklanıyor neyden oluyor bilmiyorum ama aynısını kışın M42 denerken de yaşayıp forumda da yazmıştım ve beta sürümü önermişlerdi. Betanın da yaptığı bu. Sizde bu sorunlar olmuyor mu? İşlenmemiş karelere bakmak isteyen olursa yüklerim.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Kendimizi Tanıtalım

Cankut Bey, hoşgeldiniz. Ben de 82'li biri olarak,[…]

Samanyolu ve Geniş Açı Fotoğrafları

Elinize sağlık Özgür Bey. :merhaba

Merhana Kadir. Öncelikle Fotoğraflar nereden[…]

Gezegen Fotoğrafları-Şule Kuzpınarı