Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Resim

Dün gece değişiklik yapıp çeşmeye gittim bıraz gece fotosu çekeyim diye. Şeytan dürttü baktım büyük ayı bana selam veriyor pas geçemedim :) Çeşme plajının üzerinde çok güzel duruyordu.

8" iso 800 f3.5 18-55mm lens 20mm de çekildi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Teşekkürler Bahadır bende bayıldım buna. Gecenin tek güzel karesi bu oldu. Liman tekne ışıklar falan da çekmiştim ama onlar bu etkiyi bırakmadı bende. Canım Büyük Ayı dokunduğu yeri güzelleştiriyor :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Teşekkürler Hamza hedef kovalamaktan yorulduk :) Durmak yok

Teşekkürler adaş, bunun direk ham halini upload ediyorum şu anda 26mb.

Bir tanede farklı bir rar yaptım. bu kareden 3 tane çekmişim hafif kadraj farkları ile. Onlarından boyutunu 5000 den 2000 e düşürüp tiff e çevirdim ve rar ladım 19mb yaptı.. 2 upload ıda paylaşacam az sonra.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Tek amacım takipli yapmaktı 2 tane akü ve kundağı götürdüm. Perseid leri takipli çekecektim(Bu samanyoluda o etkinliğimde çekildi işte). Ama 2 aküde çalışmadı ve düz tripod a kaldım.. Bu hafta akü sorunumu halledecem ve yine kundak+18-55 ile samanyolu avına çıkacam.. O samanyolunu çekmeden rahat yok bana :)
aynı pozdan bir 15-20 tane çekip istiflesen bomba gibi olurdu
Geniş açı resimler en sevdiğim astrofotoğraflardır. Özellikle dünyamızdan nesneler, kadraja çarpıcı bir biçimde oturtulursa bayılırım.
Onur abi seninki de hoşuma gitti ve yüklediğin resmi işlemeye çalıştım, ancak başarılı olamadım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Onur fotoğraf güzel ama gürültü çok fazla. Samanyolu ile savaşmana pek gerek yok sana reçeteyi yazıyorum :)

Birincisi ISO yu 1600 yap 3200 de gürültü çok artıyor. İkincisi BYE kullanıyorsun. Orada sensör sıcaklığını göreceksin. Sensör sıcaklığı en düşükken yap çekimleri. Bu sıcak yaz günlerinde 28-30 dereceden aşağı inmiyor zaten sensör sıcaklığı ama arka arkaya resim çekmeye başlayınca 40 derecelere çıktığı oluyor. O durumda da safi gürültü oluyor fotoğrafta. Sıcaklıkların o seviyelere çıkmasını engelle. Pozlarının arasına 10-15 sn falan bekleme koy... Makina ekranı mutlaka kapalı olsun. O ekran acayip ısıtıyor sensörü. Onurun dediği gibi takiple 60" lere çok rahat çıkarsın. Bir de Sedat abinin dediği gibi bundan 20-30 kare aldınmı ona 20 de dark kare ekledinmi muhteşem bir samanyolun olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Bu gece hem aküleri denemek hemde geniş açı denemek için kuruldum. Samanyolu yok ama uzun pozlama zorladım 180 sn ye çıktım. Daha da çıkabilir sanırım %100 croplu hali şöyle Mizar Alcor tek kare işleme falan yok direk crop
Resim
_LIGHT_180s_100iso_f3-2_+35c_1355stdev_20120818-22h08m53s433ms (sıcaklık 35 dereceymiş sanseim bundan sonra onada dikkat ederim, LCD hep kapalı zaten)

Ancak 50mm 1.8 ile deneme yaptım ve 180sn iso 100 buna rağmen çok parlak çıkıyordu f i 3.2 ye çektim halen kendine gelemedi görüntü.

Birde 75sn lik 10 light 10 dark M13 denemem oldu,bu da 50mm iso 400 f/4. Oda şöyle
Resim

Anladığım kadarı ile baya uzun pozlama yapabiliyoruz 50mm bile olsa kundak sayesinde(18mm ile çok daha uzun pozlama da alınır kesin). 5dk pozlama yapsam fi 9-10 gibi bir değere getirip iso yuda 100 de tutup istenilen histogram aralığına gelir sanırım. Böylesi daha mı iyi olur. Yoksa 1 dk lık iso 400 f1.8 mi daha iyi olur. Onuda yarın deniyecem. Bu arada farkında olmadan samanyolu çekmişim yine :D Buda kötü ama Alaçatı gibi bir yerde samanyolunu çekmiş olmakta iyi diye düşünüyorum okadar da karanlık bir yer değil sonuçta.

Tek kare CS de işlendi: 18mm Iso400 f4.5 90sn çekim.
Resim

Tek kare CS de işlendi: 50mm f1.8 İso 1600 5sn çekim.
Resim

Zevkli bir geceydi yarın teleskop ile m101 avına çıkacam :)

Teşekkürler Oğulcan,Burak

DikNot : Akülerim sağlammış boşuna yeni bir akü almış oldum. Şimdi elimde 12v10Ah 2 tane birde 12v12Ah 1 tane aküm var.. Bağlantı kabloları tersmiş.. Mavi yi artıya takınca çalıştı..
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

It is the graphic designing software for Windows P[…]