Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Merhaba, Güneş ve Ay fotoğraflarımı bir başlık altında toplamak istiyorum. Eleştrilerinizi bekliyorum. :)

Güneş:
_____

Lekelerin adını hatırlamıyorum. O yüzden bundan sonra fotoğrafın üzerine lekenin numarasını yazmam gerekiyor.
İlk afokal güneş fotoğrafım buydu.
Resim

Nikon D5100
Leke: 1416 - 1417
Resim

Webcam çalıştıktan sonraki görüntüler:

İlk webcam ile çekimim fakat photoshopta okadar çok işledim ki gerçek haliyle alakası yok:
Resim

Bu fotoğraf Güneş'in ilk beyaz kısımlarını görüntüleyebildiğim fotoğraf:
Resim

Bu fotoğrafı beğendim. İnşallah daha iyileride çıkacak:

Resim

Neat Image ile grenlenmeyi azaltmaya çalıştım fakat çok detay kaybı olacağından korktuğum için okadar fazla vermedim.

Ay:
__

Ay ile çektiklerim o kadar iyi değil zaten çok yeni fotoğraf yok webcam ile çekim yapacaktım fakat hava çok kötü bu sene.

Ay tutulması:

Resim

Ay tutulmasının elimden geldiğince yakaladığım kareleri birleştirdim:

[url=http://www.flickr.com/photos/76479388@N08/6792532196/]Resim
Sağol Yüce abi işin tekniğini öğrendikten sonra daha kolay olacak benim için. Bende geniş açı güneş fotoğraflarını eğer netse çok seviyorum :D. Bi iki filtre alırsam daha kaliteli fotoğraflar çıkacaktır eminim. Hakan sağolsun çekimlerde istediğimiz kısmı karenin içinde tutmak için türlü türlü şekillere giriyor. Takip motoru gibi çocuk :D Bir kaç konu danışıcam sanırım ilerde renklendirme ve işleme kısmıyla ilgili sana. Teşekkür ederim Hakan ve kendi adıma. :)
Bugün Güneş'teki dev lekeyi gördüm ve Hakanlara fotoğrafını çekmeye gittim. seeing oldukça kötüydü. ve Barlowu kullanabildik ilk kez onu akşam işleyeceğim.

820 frame elle ayıklandı 110 frame i Registax'ta birleştirdim.

Leke: 1428-1429
150/750mm
Kullanılan programlar:
Registax 6, Neat İmage, Photoshop CS2

Resim

Frameleri tekrar eledim bu sefer büyük lekeye daha fazla önem verdim.
Resim

Edit:
Akşamı bekleyemedim öğlenden başladım işlemeye. seeing çok kötüydü ve takipten kaynaklanan kaymaları telafi etmeye çalıştım. eleme işlemine çok dikkat etmedim barlowla daha çok işim var 3x bir tane lazım olacağa benziyor. Fotoğrafı biraz kırptım kaymaların yarattığı o etkiyi azaltmaya çalıştım.
İlerde daha iyileride gelecektir.
Resim
En son Emre Can Alagöz tarafından 05 Mar 2012, 23:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Teşekkürler Yüce abi. Seeingde önemli bir koşul ve bugün seeing çokta iyi değildi 800 taneden 110 tane orta kaliteli frame elde ettim.Aklımızda vardı hatta kamerayı bile çıkartmıştık fakat webcamle olaya girdikten sonra aklımızdan gitti. Ay fotoğrafı çekecektik fakat hava tam kararmak üzereyken birden kapandı bulutlar tepemize çöktü. Ay planım suya düştü. Bugün bence önemli birşey öğrendim ben kendi teleskobumda barlow kullandığımda odağın gelmeyeceğini düşünüyordum. bu bence daha güzel çekimler için büyük bir adım. Şimdiki hedefim takip motoru veya alman kundak almak olcak.
Harikasın Emrecan! Çok iyi gidiyor çalışmalar! Heyecanın hiç sönmez umarım. Zor ama bir o kadar keyifli bir uğraş bu. Alzheimer olma ihtimalimiz yok gibi. Sürekli beynimizi aşırı çalıştırıyoruz. 24 saat aklımdan çıkmayan başka bir hobim yok, hiç olmadı :) Görüyorum ki sen ve diğer forumdaki aktif üyeler için de durum aynı :)

Tabi, bu sevinilecek bir durum mu yoksa üzünülesi bir durum mu, orasını bilemiyorum :)
Sedat Bilgebay yazdı:Harikasın Emrecan! Çok iyi gidiyor çalışmalar! Heyecanın hiç sönmez umarım. Zor ama bir o kadar keyifli bir uğraş bu. Alzheimer olma ihtimalimiz yok gibi. Sürekli beynimizi aşırı çalıştırıyoruz. 24 saat aklımdan çıkmayan başka bir hobim yok, hiç olmadı :) Görüyorum ki sen ve diğer forumdaki aktif üyeler için de durum aynı :)

Tabi, bu sevinilecek bir durum mu yoksa üzünülesi bir durum mu, orasını bilemiyorum :)
Çok teşekkürler Sedat abi. Gerçekten aklımdan çıkmıyor acaba ne yapsam güzel olur diye sürekli düşünüyorum. Takipsiz bir teleskopla çekim yapmak gerçekten çok zor. İki kişi olması şart. İnşallah ekipman ve tecrübe sahibi olup göze hoş gelen fotoğraflarda çekicem. Hep daha iyisini yapabileceğimi bilmek heycanımı söndürmez gibime geliyor. :)
Hamza Usluoğlu. yazdı:Emrecan müthiş tebrikler
Teşekkür ederim Hamza. İnşallah daha iyileride çıkacak. Seninde Ay fotoğrafların kaliteli oluyor gün geçtikçe. eğer webcam alırsan mükemmel Ay kareleri gelecektir senden. Webcam alana kadar devam :)
İyi akşamlar,

Bu akşam Havada ince bulut tabakası olmasına rağmen merakımdan dolayı ilk webcam ile çektiğim Ay fotoğrafını sizlerle paylaşıyorum :). Gerçekten Ay'ı canlı olarak ekrandan izlemek çok zevkli üstelik 150x büyütme boyutuyla. Bir normal birde 2x barlow kullanarak çekim yaptık. Hakan bu gece hastalanmaz umarım hava soğuktu üstelik daha önceki hastalığını tam atlatamadı. İlk olarak Barlowlu videoyu işlemeye başladım yarın sakin kafa ile Plato kraterini geniş açı olarak çektiğim videoyada el atacağım. 2x barlow ile tycho kraterinin bulunduğu kısımları çektik. takip etmesi hayli zordu. Seeing ve barlow (teleskobun yanında verilen plastik büyütmeli barlow) kalitesiz olunca süper bir fotoğraf çıkmadı. Ama ilk için iyi olduğunu düşünüyorum.

Resim

Saygılar.
Sevgili Emre, cidden işiniz çok zor ve çok başarılısın devamını bekliyorum ancak;
Hakan bu gece hastalanmaz umarım hava soğuktu üstelik daha önceki hastalığını tam atlatamadı.
Aman arkadaşlar sağlığınıza dikkat edin. Geceleri baya soğuk oluyor. Hasta olmayın da fotoğrafları nasıl olsa çekersiniz.

Sevgilerimle...
Burak Yakut yazdı:Takipsiz bir teleskop ile bunlari nasi yapiyorsunuz anlamis degilim... Helal olsun.
Teşekkürler Burak abi. Hakan gerçekten iyi takip yapıyor ben takibe aldığımda sarsıntıdan başka bişey olmuyor. Bu arada gaza getiriyorsun :D
Ferit Gür yazdı:Sevgili Emre, cidden işiniz çok zor ve çok başarılısın devamını bekliyorum ancak;
Hakan bu gece hastalanmaz umarım hava soğuktu üstelik daha önceki hastalığını tam atlatamadı.
Aman arkadaşlar sağlığınıza dikkat edin. Geceleri baya soğuk oluyor. Hasta olmayın da fotoğrafları nasıl olsa çekersiniz.

Sevgilerimle...
Sağol Ferit abi. Yolun başındayız daha iyi şeylerde çıkartabiliriz diye düşünüyorum.
Merhaba, aynı gece bir fotoğraf daha çekmeye çalıştım seeingin ve geçirgenliğin iyi olmadığını gördüm videoyu izlerken, önünden bulut geçiyormuş. :)
Resim

Mare imbrium ve Plato bölgesini fotoğrafladım.
Elle elenen yaklaşık 100 frame Registax ve Photoshop'ta işlendi.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10