Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Az önce YouTube'da NASA'nın yapmış olduğu ay yürüşlerinin sahte olduğunu kanıtlarıyla gösteren 3 dk.'lık vidyo seyrettim. Gerçi başka vidyolar da var ama her şeyi özetlemiş. Bana da mantıklı geldi:

Resim
http://www.youtube.com/watch?v=wdMvQTNLaUE

Belki bayrak dikmek için bir kere inip hemen gemilerine geri dönmüş olabilirler. Ama projeyi riske atmamak ve maliyetleri azaltmak için yürüyüşlerin bir kısmını dünyada çekip ayda yapmış havası vermeleri muhtemel. Siz ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler, saygılar...
gönderen Ömer Ekim Genel
Ben bu olayın yalan olduğuna inanıyordum zaten.Aynı zamanda yere düşen adamın nasıl kalktığı her şeyi anlatıyor sanırım...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Ay için zamanında Rusya-Amerika kapışması varken Amerika'nın herkesin gözü önünde bu hileyi yapabileceğine inanıyor musunuz? Üstelik birbirlerinin açıklarını kollarken bunlar. Ayrıca Rusya Ay'da çok başarılıydı. Mars'ta ise Amerika başarılı.

O kadar maliyeti göze almışken bayrak dikmek tek amaç olamaz. Araçtan inen bir astronot bayrak dikip niye hemen geri dönsün ki? Orada yürümek ek maliyet getirmiyor ki. Zaten harcamaları oraya ulaşabilmek için yapıyorsun.

Ay'da yürümek ulaşılamayacak bir şey değil. Bakmayın bizim uzay için ayrılan bir bütçemiz yok bize hayal gelebilir. Amerika'nın bu konudaki bütçesi feci.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Çok teşekkürler Çağrı Bey,

Biraz evvel sizinkine benzer bir cevap yazdım ama bilgisayarımdaki bir aksaklık nedeniyle yollanmadı.

Evet, size aynen katılıyorum. O zamanlar bu büyük bir "benim sistemim seninkinden üstün" olayıydı. Amerika başarısını Sovyetlere karşı propaganda olarak kullandı, dolayısıyla böyle bir "hileyi" en çok ortaya çıkarmak Sovyetlerin çıkarıydı.

O zamanlar Sovyetler Birliği ve Amerika birbiri üzerine binlerce casus salmıştı. Düşünün ki, Sovyetler Birliği Amerikan askeri bilim adamları arasına adam sokup hidrojen bombasının planlarını kaçırabiliyor da bu gün birkaç amatörün tespit ettiği "üçkağıdın" farkına varamıyor... Bunu bana açıklayabilecek kimse var mı?

Ayrıca yine Çağrı beyin dediği mali boyutlar: Apollo programında bildiğim kadarıyla zaman, zaman yan sanyi dahil 450.000 kişi çalıştı. Masraflar Amerikan bütçesini uzun süre sarstı. Mademki birkaç stüdyoda bu iş hal oluveriyor idiyse bunu Amerikan hükümetinde hiç kimse mi farketmedi? Neden hala bu kadar masraf yaptılar ??? Neden bu kardar adama maaş bağladılar? 50.000 kişi yetmezmiydi?

Sonra dünyaya getirilen yüz kiloyu aşkın ay taşı nereden geldi? Bunları binlerce bilim adamı inceledi, kimse anlamadı mı. Taşlardan birini Türkiye'ye de yollamışlardı, gidip görmüştüm. Bana her şeyi yutturabilirler ama bütün bilim adamlarını da mı kandırdılar?

Ama şüpheci arkadaşlara muhtemelen katılabileceğim bir yön de var: Dediğim gibi, başkan Kenedy tüm dünya önünde 1960 ların sonuna kadar aya ayak basmaya iddialaşmıştı. Zaman son derece dardı. Hatta 1960 lar 1.1.1970 de mi yoksa 31.12.1970 de mi bitiyor diye tartışmaya başlamışlardı. Bence aya ayak basma kıl payı başarısızlıkla da sonuçlanabilirdi. Belki CIA böyle bir durumda dünyayı aldatmayı göze alacaktı ve bu konuda bazı "hazırlıklar" yaptı? Özellikle o zaman bu konuyla ilgilenen kişinin Donald Rumsfeld olduğu düşünülürse, kim bilir ? :)

Arkadaşlar, özellikle Amerikada bu Apollo konusu ezoterik bir boyut kazandı. Şayet biri aya gidip Apollo 11 kalıntılarını dünyaya getirse bile bugün inanmayanlar o zaman da inanmayacaklar, bundan eminim !
gönderen Merve Turhanoğlu
Bununla ilgili bir sürü komplo teorileri üretiliyor. Mesela oraya dikilen bayrak orada nasıl dalgalanıyor gibi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Merve Turhanoğlu yazdı:... oraya dikilen bayrak orada nasıl dalgalanıyor gibi...
Benim gördüğüm kadarıyla bayrak sadece takılırken hareket ediyor ki o da titreşimlerden kaynaklanıyor. Yoksa bir dalgalanma yok. Dalgalanıyormuş gibi görünen bayrak aslında buruşuk bir plastik parçasıydı, öyle görünsün diye mahsus buruşturuldu.

Arkadaşlar, Apollo konusunda birkaç iyi kitap var, belki bir kredi kartı olan birini tanıyorsanız ucuz fiyata kullanılmış olarak alıp Türkiye'ye yollatabilirsiniz (ben hep öyle yapıyorum) ?

1- Exploring the Moon, Harland
Ayda konuşulan her cümle, detaylı mühendislik bilgileri ve ek olarak jeolojik bilgiler (istendiğinde kolayca atlanabiliyor). Son derece akıcı bir yazım.

2- A man on the moon, Andrew Chaikin.
3 cilt ve belki 5 kg. Detaylı bilgilerin yanında çok miktarda renkli fotoğraf var. Ayrıca kulis arkası olan çekişmelerden de bahsediyor.

3- The NASA Mission Reports
(Bütün ay uçuşları için ayrı ayrı kitaplar)
El kitaplarından fotokopiler, CD üzerinde jpg olarak bütün resimler (çok kaliteli değil), sorunlara değindiği için senelerle gizli tutulan uçuş sonrası raporları. Ancak bunlar epey de sıkıcı.
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Tahir bey yazdıklarınıza aynen katılıyorum,

Ancak bir soru da çok düşündürüyor beni. Yanlış hatırlamıyorsam en son Apollo-17 programıyla 1972 Aralık'da aya gidilmişti. Peki neden yaklaşık 35 yıldır gerek Amerika gerekse diğer ülkeler (başta Rusya olmak üzere şimdi bu imkana sahipler) aya insan göndermiyorlar?. Üstelik şimdiki teknolojileri 35 yıl öncesine göre çok çok daha gelişmiş olduğu halde. 1969 - 1972 yılları arası neredeyse her 3 - 4 ayda bir aya uçuş yapan Amerika nedense 35 yıldan beri bir tek uçuş yapmıyor?

Bu soruyu şöyle komik bir cevapla geçiştiremeyiz herhalde; "Efendim ay zaten keşfedildi daha fazla gidip de ne olacak" . Ay'daki her şeyin keşfedildiği ve keşfedecek başka bir şeyin kalmadığı fikrini sanırım hiç birimiz kabullenmeyiz. Ayrıca ekonomik yatırım tercihlerini de öne sürmek bence anlamsız.

Apollo konusu ezoterik bir boyut kazandı derken belki de bu konuyu hakikaten ezoterik açıdan da incelemekte fayda olduğu kanaatindeyim.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Merve Turhanoğlu yazdı:Bununla ilgili bir sürü komplo teorileri üretiliyor. Mesela oraya dikilen bayrak orada nasıl dalgalanıyor gibi...
Tahir Bey'in de bahsettiği gibi atmosfer olmayan havasız bir ortamda bir bayrak nasıl dalgalanabilir ki? Orada da dalgalanmıyor zaten. Buruşmuş bir vaziyette duruyor.
Lütfü Çakmak yazdı:Peki neden yaklaşık 35 yıldır gerek Amerika gerekse diğer ülkeler (başta Rusya olmak üzere şimdi bu imkana sahipler) aya insan göndermiyorlar?. Üstelik şimdiki teknolojileri 35 yıl öncesine göre çok çok daha gelişmiş olduğu halde. 1969 - 1972 yılları arası neredeyse her 3 - 4 ayda bir aya uçuş yapan Amerika nedense 35 yıldan beri bir tek uçuş yapmıyor?

Bu soruyu şöyle komik bir cevapla geçiştiremeyiz herhalde; "Efendim ay zaten keşfedildi daha fazla gidip de ne olacak" . Ay'daki her şeyin keşfedildiği ve keşfedecek başka bir şeyin kalmadığı fikrini sanırım hiç birimiz kabullenmeyiz. Ayrıca ekonomik yatırım tercihlerini de öne sürmek bence anlamsız.
Maalesef Ay yarışları bitince göz Mars'a dikildi. Aktif olmayan bir kaya parçası üzerinde (Ay'da) boşa debelenmek mi? Yoksa bir çok merak unsuru bulunduran Mars'a gitmek mi? Hangisi? Ayrıca Ay'a insan yollanıp yeni bir şey elde edilmeyecekse niçin gereksiz bir masraf yapılsın ki? O masrafı Mars için gereken teknolojilere aktarmak daha mantıklı olur.

Ay'da otel veya üs gerekli derseniz o farklı bir olay. En azından belki ileride turistik bir amaç için düşünülebilir. Üs derseniz de zaten bir Uzay Üssü (ISS) bulunmakta ve orada astronotlar kalmakta. Bir aktarım üssümüz var. İlla Ay'da acil bir üs gerekmiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen özgür can öney
Yanlış hatırlamıyorsan Carl Sagan'ın bir kitabında Mars'a insanlı yolculukla alakalı bir bütçe vardı , ayrıntılarını tam hatırlamıyorum ama ortalama olarak bir ekibi Mars'a götürüp orada yaşamalarını sağlamak ve geri getirmek , belki orada üs kurmak da olabilir , ilk etapta 150 milyar $'lık ( evet milyar ) bir bütçe gerektiriyor diyordu.

Durum sadece ve sadece ekonomik , tabii ki teknolojimiz var ( bütün Dünya insanları adına konuşacak olursak ) ancak daha turistik gezi yapacak duruma da gelmedik.

Bu arada yanlış hatırlamıyorsam bütün Apollo programı boyunca Dünya'ya yaklaşık 400 kg. Ay taşı , kumu getirildi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_pro ... s_returned
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Lütfü Çakmak yazdı:...Peki neden yaklaşık 35 yıldır gerek Amerika gerekse diğer ülkeler (başta Rusya olmak üzere şimdi bu imkana sahipler) aya insan göndermiyorlar?...
Bunun bence sadece rasyonel bir sebebi var. Apollo projesi zamanın ötesindeydi. O zamanlar insanoğlunun sahip olduğu imkanları son derece zorlayarak başarıldı. Buna karşın ayda getirilen numunelere bakılırsa, yapılan muazzam masrafa değecek bir şey de bulunmadı. Düşünün: Apollo dünyayı terk ettiğinde 3000 ton civarında, geriye haydi diyelim 50 kg malzeme getirebiliyorsunuz. Bunun için de yüzbinlerce kişi çalışıyor, ve senelerle kapatılamayan bir bütçe açığı... Aslında soğuk savaş durumu olmasaydı ve Kennedy o meşhur cümleleri söylemeseydi 20.yüzyılda aya insan yollanmayacaktı diye düşünüyorum.

Bu nedenle Apollo 11 başarısından sonra hemen bazı bakanlar ve senatörler gizli toplantılarda "aya indiğimizi dünyaya ıspatladık, kalan uçuşları hemen durduralım. Hem de bir kaza olursa hiç iyi olmaz" şeklinde girişimlerde bulundular, ama program masrafların çoğu zaten yapıldığı için ve başka siyasi sebeplerden dolayı uçuşlar devam etti. Yine de planlanan Apollo uçuşları azaltıldı, hatta Apollo 18-20 nin roketleri bile imal edilmişti, buna rağmen durduruldular.

Şimdi yine aya gitme planları var, ama bence masraflar yine de böyle bir programın tekrarlanmasını durdurabilir. Nihayet seçimler parayı aya fırlatmakla değil insanların ihtiyaçlarına cevap verecek vaadlarla kazanılıyor, değil mi? :wink:
...Ay'daki her şeyin keşfedildiği ve keşfedecek başka bir şeyin kalmadığı fikrini sanırım hiç birimiz kabullenmeyiz...
çok haklısınız Lütfü bey, aya sadece 1 bilim adamı ayak bastı: Harrison Schmid. Gerisi askeri pilotdu ve jeoloji vs. konularından haliyle pek bir şey anlamıyordu.
gönderen Mustafa Özkan
İpler belli ya :? Komplo Teorisi diye bir kitap okumuştum, yazarlarının ideolojilerini bilmem etmem ancak kanıtlar fena değildi (bu olayda sadece ip değil gölge olaylarıda var sanırım). Eğer böyle birşey olduysa nedeni Amerika'nın Rusya'ya yenilme korkusudur. Yörüngedeki ilk insan Rus bir kozmonottu biliyorsunuz, birde Ay'a ilk Ruslar gitse düşünsenize Amerika'nın halini. Ay'a gidilmiştir kesinlikle, evet. Ancak ilk gidişin o olduğu muallakta. Karışık durumlar oldu bu konuda, emin değilim neye inanmam gerektiğine.
gönderen Ömer Ekim Genel
Benim demek istediğim amerikalılar aya o zaman gitmedi.Daha sonraki seferler gerçek olabilir.Ama bence o sefer değil.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Hmm...

Bu kulağa daha mantıklı geliyor. Bir hile olmadığını söyleyen arkadaşlar kendi ağızlarıyla dile getirdiler: O günün teknolojisinin ilerisinde bir projeydi. Öyleyse Ruslardan geride kalmamak adına ilk uçuşlarına hile katmış olmalılar.

Sonra tecrübe ettikçe gereken teknolojiyi elde etmişlerdir. Zaten Ruslar açıklarını yakalayabilmesi için Amerika'nın fırsat vermesi gerekiyordu. Kendi halkına bile yeteri kadar kanıt sunmadığı bir gerçek. Zamanla kayıp kasetler çıkıyor. Sonra görüntüler renklendirip DVD'lere geçiyorlar.

Sevgiler, saygılar...
gönderen Merve Turhanoğlu
Çağrı Erdoğdu yazdı:Tahir Bey'in de bahsettiği gibi atmosfer olmayan havasız bir ortamda bir bayrak nasıl dalgalanabilir ki? Orada da dalgalanmıyor zaten. Buruşmuş bir vaziyette duruyor.[.
Evet Çağrı zaten atmosfer bulunmayan bir ortamda bayrak nasıl dalgalanabilir gibi görüşler ve komplo teorileri öne sürülmüştü...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba,

Ay'da dikilen bayrakta, bayrak Ay yüzeyine paralel bir çubukla sabitlenmiş. Ve Newton'un III. hareket yasasına göre (etki-tepki prensibi) Ay yüzeyine bayrağı dikmek için uygulanan kuvvete tepki olarak Ay yüzeyinden bir tepki almalı bu da bayrak direğinde bir titreşime sebep olmalı ve bir süre bayrak dalgalanıyormuş gibi görünmüş olabilir. Bu sırada da fotoğraf çekilmiş olabilir.

Teknolojinin şu an geldiği durumu gözönünde bulundurursak 1960 yıllarında Ay'a gidilemeyeceğini şimdi düşünmek bana gülünç geliyor. Türkiye'de teknoloji üretemiyorken ve hatta kullanmakta özürlülük yaşıyorken ABD'nin Ay'a gitmediğine inanmakla haddimizi aşmıyor muyuz?

Şunu da belirtmeliyim, izlediğimiz bilim-kurgu filmleri ya da okuduğumuz bilim-kurgu kitaplarının zaten şu an içindeyiz. O teknolojiyi kullanıyoruz ama ne kullandığımızın farkında olmadığımız için Ay görüntülerinin komplo olduğunu düşünüyoruz.

Saygılar...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]