Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
#82328
Kusura bakmayın Teleskoplarla ilgili genel başlıklara yazmak istemedim, başlıktan da anlaşılacağı üzere 5000TL bütçe ile astrofoğraf çekimi ve normal gözlem amaçlı en uygun teleskop sizce nedir diye herkesin fikrini almak istedim. Bu teleskopu kendime değil okula almak istiyorum ve kısıtlı bir zaman var dilekçeyi vermem için o yüzden bu başlığı ayrı açtım. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
#82356
Geniş alan çeken APO'lar güzel ama aynı zamanda gözlem için kullanıcağımız için ekvatoral kundak cassegrain bişey daha uygun olur diye düşünmüştük. Bu konuda fikri olan var mı?
#82357
http://www.astronomics.com/main/product ... id/CGEM8HD

hatta mümkün olursa

http://www.astronomics.com/main/product ... id/CGEM8HD

süper olacaktır.

Bu teleskoplar her işe gelir.

Hatta keşke imkan olsa aşağıdaki alınabilse

http://www.astronomics.com/main/product ... /CGEM11HDX

selamlar
#82362
Celestron Edge HD'ler gerçekten bu yılın ürünü gibi görünüyor, ikincil aynanın çıkarılabilip kameranın öne takılabilmesi hayalin gerçek olması gibi ama Türkiye fiyatları nedir fikri olan var mı? Yani 5000 TL gibi bir limit düşünüyoruz teleskop ve mount bir arada, bu fiyata gelir mi?
#82364
Şimdi baktım CGEM Edge HD 80 Türkiye fiyatı
4.235 $ + KDV. Belirlediğimiz bütcenin epey üzerinde.

MEADE LXD75 8'' Scmitdh Cassegrain fiyat olarak uygun görünüyor. Bunun hakkında fikri olan var mı?
#82365
Utku ümidini hemen yitirme. Eğer yurtdışından getirme imkanı olmayacaksa, bu teleskopları daha hesaplı getirecek başka firmalar da var istanbulda, isim verip yönlendirme yapmak istemiyorum reklama girmesin diye.
#82366
Fatih_TALI yazdı:Sedat bey çok sık CGEM lerden bahsediyorsunuz. CGEM leri atlastan ayıran önemli özellikler ya da öne çıkaran bir şeyler var mı?
Cgem mi Atlas mı diye düşünürken biz Atlas ya da Eq6 yı bir adam önde olarak yorumlamıştık.

Bu genellemeye müstehak olacak kadar çok bahsettiğimi sanmıyorum, pek çok arkadaşa başka önerilerde de bulundum, hatta bunlardan ikisi veya üçü Orion Atlas aldı, ben de o kundağı önermiştim kendilerine.

Malum, iş güç sahibi insanlarız, forumdan daha önemli işlerimiz olabiliyor zaman zaman. Utku da acele bilgi isteyince kestirmeden bu üç seti önerdim, ilk ikisi CG5, üçüncüsü CGEM -DX kundak, bu yeni çıktı, NEAF'ta yakından inceleme fırsatı buldum, acaip heybetli bir kundak, her işe gelir.

Celestron kundak önermemin sebebi, kundak teleskop bir arada alındığında toplamda daha hesaplı bir meblağ ortaya çıkmasından. Yoksa kundak Atlas, tüp Celestron da olabilir. Ama bu arkadaşların bunlarla uğraşacak vakit ve bütçeleri yok.
#82377
Celestron Edge HD 8'' i nerden KDV'li faturalı olarak 5000TL ye alabiliriz. Yani reklam dahi olsa söyleyebilirseniz sevinirim. Çünkü aksi takdirle bu gidişle Meade LXD75 Sch-Cass 8'' e yönelmek zorunda kalıcaz. Alternatif başka bir cassegrain önerisi olan yoksa tabi.
#82381
Bir zamanlar LXD75 i araştırmış ama son anda vazgeçmiştim. Çok gürültülü çalışması, dişli kaçırması gibi sorunlar barındırması, doğrudan bir auto guiding portunun olmaması gibi (birtakım üçüncü parti cihazlarla yapılabiliyor gerçi ama) dezavantaljarı olduğunu okumuştum. Bilgin olsun Utku.
#82384
Okul için alındığında artık vergi indirimi mi yoksa başka bir indirim mi öyle bir şey devreye giriyor Utku, bunu da araştır derim, belki de KDV'yi boşuna hesaba katıyorsun (umarım)

Bu arada Sedat abi, yukarıda 3 teleskop önerirken ilk 2 teleskop önerin yanlışlıkla aynı linke yönlenmiş, bilgin olsun.

Son olarak, ne kadar sağlıklı bir öneri yapıyorum bilmiyorum ama (teleskobu görmedim), şu da olasılıklar içine girebilir eğer LXD75'ten vazgeçilirse:
http://www.teleskobum.com/asp/product/5 ... -2000mm-SC

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]